Un sfat, va rog...eu nu mai stiu...

Buna. Eu sunt Ana am 18 ani si m-am indragostit de un baiat ce e opusul meu in tot, el e un drogat. V-as ruga sa nu ma judecati fara sa continuati sa cititi sau sa spuneti ca sunt o copila prostuta iar solutia este sa il uit deoarece nu exista nimic bun in oamenii acestia. Va rog, cititi incontinuare.
Totul a inceput cand timp de 2-3 saptamani vedeam un tip zilnc care se holba la mine foarte insistent si imi zambea. La inceput ma deranja si ma tot intrebam "ce e cu ciudatul acesta?". Sincer nici nu stiu cum am ajuns sa ii vorbesc deoarece eu sunt o fata cuminte,timida, cu parinti stricti si nu am avut nicio relatie pana acum.Int-o zi cand mergeam spre casa observ ca e in fata mea, se intoarce si-mi zambeste apoi continua sa mearga. Eu, nici nu stiu cum am avut curajul sa fac asta, l-am ajuns din urma si il intreb" de ce te uiti asa la mine?" Stateam asa de apropiati si felul cum se uita la mine sau cum ne uitam unul la celalat timp de cateva secunde, s-a si impiedicat.Era asa incurcat si nu prea stia ce sa imi spuna. Mi-a zis ca sunt inocenta si m-a intrebat ce anturaj am.Atunci nu stiam ca se drogheaza, doar presupuneam deoarece i-am vazut prietenii si stiam unele lucruri despre ei. Ne-am mai intalnit intamplator de cateva ori si m-a condus acasa, am vorbit,dar nu imi zicea lucruri prea indraznete sau sa ma sarute, mi-a zis: "sa ai grija de tine". Mi se pare ca totul s-a intamplat foarte ciudat, de la o coincidenta la alta am ajuns sa-l cunosc, iar lucrul cel mai ciudat este ca tatal meu, inainte sa il cunos pe tip, glumea cu mine despre baieti, iar intr-o zi i-am spus ca merg intr-o zi in tabar cu liceul "Stefan Luchian" si de atunci ma tot intreaba: "Vorbesti cu Stefan, te vezi cu Stefan..." , iar pe baiatul de care m-am indragostit il cheama Stefan :)).
In zilele urmatoare am inceput sa aflu tot mai multe lucruri negative despre el de la diversi oameni care imi spuneau:"Stai departe de el, e doar un drogat!" sau "Tipul asta isi bate joc de tine, a mai facut asta si inainte, nu mai vorbi cu el" Eu nu ii bagam in seama, eram constienta de lucrurile acestea deoarece ei imi vor doar binele dar doar atat pana cand Stefan mi-a zis ca ma suna si nu a facuto asa ca i-am trimis un mesaj urat la insistenta prietenilor mei ca in aceeasi zi sa il sun si sa ne vedem. El s-a comportat ca si cum nu a citit mesajul si totul e bine. Sincer, niciodata nu m-am simtit atat de bine in preajma unei persoane, mai ales de sex opus. eu sunt o persoana timida si adeseori ma simtea intimidata de oamenii pe care nu ii cunosc, ciudat nu era cazul. Au existat si momente cand stateam foarte apropiati sau mi-a atins mana, la sfarsit ne-am imbratisat si mi-a luat mainile in ale lui si a plecat si nu m-a cautat, iar eu ca sa imi pastrez demnitatea ar fi trebuit sa las lucrurile asa,dar imi aminteam de cum imi vorbea si cum ma privea si l-am sunat dupa 3 zile si ne-am vazut. Atunci i-am spu sa imi zica daca nu vrea sa ne vedem, totusi sa imi spuna. Mi-a zis ca nu e vorba de asta, ca nu as intelege. Si-a aprins o tigara normala si m-a intrebat daca vreau. Am intins mana , iar el a tras-o pe a lui si mi-a zis ca nu imi da, ca nu vrea sa eu sa imi fac o parere proasta despre el. Inainte ma tot intreba daca am intrebat pe cineva despre el, eu ii spuneam ca nu sau ma tot intreba la ce ma gandesc si "daca te stric?" Ne-am tinut de mana pana in fata blocului meu cand ne imbratisam si incearca sa ma sarute, dar intorc obrazul. imi zice "ai grija de tine" si pleaca, parca si-a luat adio. El stia ce eu tin la el si a realizat ca daca mi-as petrece zilele cu el m-as schimba inevitabil si presupun ca din aceasta cauza nu m-a sunat.Dupa 2 zile imi trimite un messaj si vorbim cam sec. Din acea zi ne-am mai vazut intamplator, iar eu eram foarte bucuroasa cand il vedeam si asta sigur a observat-o. Prietenii mei au inceput sa imi spuna ca si-a batut joc de mine exact cum a facut si cu celelalte, iar asta am inceput sa cred. De ce as crede altceva? Asa ca am incercat sa nu ma mai gandesc la el, dar nu puteam. Seara imi aminteam de cum ma privea cand eu ma uitam drept inainte, cum imi mangaia umarul sau de "Sa ai o seara faina" , de mana lui aspra "Eu te invat sa faci un lucru rau iar tu ma inveti sa fac un lucru bun, hai" :), iar lucrurile astea ma tineau in loc si i-am spus asta iar el a parut asa uimit si nu stia ce sa-mi spuna. I-am spus ca "nu poti sa imi faci una ca asta" ma refeream la faptul ca ceilalti imi tot spuneau ca a fost doar o vrajeala, iar el imi spune ca nu mi-a facut nimic rau "ai grija ce faci'" si pleaca. Atunci am realizat ca ceilalti au dreptate si am incercat sa il las. L-am mai vazut intamplator dupa 2 saptamani, iar eu nu-i zambeam cum obisnuiam sa fac, iar el a pus privirea in jos si m-a imbratisat. Am incercat sa il inteleg desi el nu mi-a spus mai nimic. Stiu ca parintii lui au divortat, iar el in scoala generala era foarte smecher, aveam foarte multi bani si cineva mi-a spus ca toate fetele erau innebunite dupa el, iar acum cineva mi-a spus dupa ce l-a vazut "arata ca ultimul om" si asa era. Arata groaznic. Atunci nu stiam cine e el si aflam de la altii sau de pe facebook ca e mare smecher, popular, gagicar, drogat si toate porcariile pe care le-a facut si nu-mi venea sa cred. Nu-mi vede sa cred ca am ajuns sa tin la o persoana ca el sa imi pese atat de mult de cineva care cu siguranta nu s-a gandit pentru o secunda la mine si nu aveam niciun motiv sa nu cred ceea ce imi spuneau ceilalti deoarece el asta mi-a aratat: ca nu ii pasa. Asa ca am incercat sa il las, dar din pacate imi aminteam zilnic de el deoarece tatal meu ma intreba fara sa stie ca acea persoana chiar exista si o cunosc si il vedeam apropae zilnic, iar intr-o zi l-am vazut fumat si arata groaznic. Am vazut cateva poze pe facebook si cum arata acum un an si cum arata acum ce diferenta mare. Intr-o zi isi posteaza o melodie pe facebook dar nu era o melodie rap, ciudata, cum isi punea el o data pe luna ci era una in franceza, trista, "Aranjuez, mon amour", nu am bagat de seama, nu puteam crede ca e vorba despre mine desi in acea perioada eram foarte rece si distanta cu el, dar am inceput sa ma gandesc, sa analizez si sa ma gandesc din nou exact cand mi-am spus: chiar am sa reusesc sa trec peste drogatul asta :)) De atunci a inceput sa isi posteze apropae zilnic cate o melodie, mai des decat o facea inainte si il vedeam intamplator. El dadea sa ma imbratiseze iar eu ma departeam discret. Nu-i zambeam cand il vedeam deoarece eu tot incercam sa il las si tot il vedeam si ma gandeam la el. A venit si ziua mea si nu mi-a zis la multi ani, am crezut ca nu ii pasa si mi-am zis ca sunt cea mai mare fraiera ca dupa 3 luni tot nu am reusit sa trec peste asa ca mi-am impus din nou sa il las dupa care vad ca imi zice dupa 2 zile la multi ani in privat pe facebook asa ca m-am gandit ca ii pasa am ajuns de unde am plecat. Ma invarteam intr-un cerc. Azi ziceam ca il las maine se intampla ceva si ma ganeam parca mai intens la el. Au venit tezele asa ca am fost ocupata. dupa o saptamana imi trimite o melodei ciudata, rap pe facebook si vorbim. presupun ca i s-a facut dor de mine? Il mai vad de vreo 2 ori intamplator dar incercsa fiu la fel de distanta. Dupa catve zile il intalnesc din nou, el fuma intr-un colt cand ma vede sii vine spre mine, imi zice sa raman cu el, am ramas. Vorbeam cum vorbeam in acele 2 zile cand ne-am vazut, m-a condus acasa si m-a imbratisat, zice:" Dragut moment" Eu ii zambesc si il imbratisez din nou. Am stat asa ceva timp cand ma dezlipesc de trupul lui ,iar el ma ia de mana si imi spune :" Sa ai grija de tine" si plec.
De atunci nu l-am mai vazut dar am vorbit o data pe facebook dupa 2 zile i=am trimis un videoclip. Problema este ca prietenii mei imi tot spun sa il las si da, au dreptate si am incercat, chiar am incercat dar tot dau peste el. Iar acum vreau sa il ajut, vreau sa ii vorbesc si sa-mi vorbeasca despre problemele lui, dar nu prea sunt sigura daca merita sau daca ma va lasa sa il ajut. Nu prea stiu ce sa fac sau ce sa ii spun ...am nevoie de un sfat.

Postat pe 25 Decembrie 2014 20:49
in primul rind... "ce spun toti" n-are absolut nici o importanta. In al doilea, din ce ai scris nu mi s-a parut ca "si-a batut joc" deloc, ba chiar s-a purtat foarte frumos. In al treilea, da, daca ati fi impreuna nu l-ai schimba tu pe el, ar fi sanse mult mai mari sa te schimbe el pe tine. La virsta ta lucrurile sint albe sau negre... mult mai tirziu incepi sa vezi nuante. Probabil n-ai suficienta experienta de viata pentru demonii lui.
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2014 04:20
Da, nu am destula experienta si de aceea nu prea stiu ce ar fi bine sa fac. As fi dispusa sa il ajut deoarece a ajuns foarte rau si ma gandesc ca e din cauza tatalui sau care l-a parasit, (recent presupun deoarece acum un an nu era chiar in halul acesta) si l-as putea asculta si intelege, dar nu sunt sigura daca e bine sa fac asta pentru ca nu vreau sa intru in anturajul lui si nu sunt sigura daca stiu ce sa ii spun...Ce ma sfatuiesti sa fac?
garbo_408055
Postat pe 26 Decembrie 2014 11:20
Pai sa iti vezi de treabs ta.
daca este un drogat.
chiar daca te simti atrasa de ell
lasa ca daca o sa te bage in seama alt baiat o sa te simti atrasa si de el.
eu zic sa nu te incurci vu drogati,cautati un baiat normal dragut,sau mai asteapta pt ca esti tinerica sau vrei sa kncepi sa iei anticonceptionsle de la varsta adta tanara.sau sa faci avorturi.
Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 11:55
nu stiu ce inseamna pentru tine "foarte rau" sau e ce crezi ca ar exista o cauza atit de bine definita. Oamenii sint fiinte complexe: iar adolescenta e o perioada tulbure oricum. Faptul ca "e din cauza tatalui" e doar un tipar freudian. Il cunosti foarte putin ca sa ii intelegi problemele reale, problemele imaginare sau lipsa lor. Pentru tine imaginea de "baiat rau" e probbail fascinanta: in realitate sint o gramada de pusti care se drogheaza si care nu sint "cool" deloc, sint doar suficient de lasi sa evadeze din realitate in loc sa o infrunte. Si problema lor principala e "de unde fac maine rost de bani pt un joint" nu "de ce m-a parasit tata". Nu e nimic romantic sau interesant in asta.
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2014 11:55
De la: garbo_406810, la data 2014-12-26 11:55:18Pai sa iti vezi de treaba ta.
daca este un drogat.
chiar daca te simti atrasa de ell
lasa ca daca o sa te bage in seama alt baiat o sa te simti atrasa si de el.
eu zic sa nu te incurci vu drogati,cautati un baiat normal dragut,sau mai asteapta pt ca esti tinerica sau vrei sa incepi sa iei anticonceptionale de la varsta asta tanara.sau sa faci avorturi.


Si eu man simtit atrasa de diferiti baieti,pt ca imi facea ochi dulci,dar cand am vazut ca nu are comportament de baiat normal miam vazut de drumul meu,
Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 11:58
De la: garbo_406810, la data 2014-12-26 11:55:18Pai sa iti vezi de treabs ta.
daca este un drogat.
chiar daca te simti atrasa de ell
lasa ca daca o sa te bage in seama alt baiat o sa te simti atrasa si de el.
eu zic sa nu te incurci vu drogati,cautati un baiat normal dragut,sau mai asteapta pt ca esti tinerica sau vrei sa kncepi sa iei anticonceptionsle de la varsta adta tanara.sau sa faci avorturi.


Multumesc pentru sfat dar crede-ma am incercat si tot mai incerc asta timp de 3 luni si nu am reusit. Inteleg ca odata ce voi vorbi cu un alt baiat ma voi simti atrasa de el dar nu e adevarat deoarece am mai vorbit cu baieti si nu am simtit nimic special.
garbo_408055
Postat pe 26 Decembrie 2014 12:31
Poate daca ai citi despre modificarile comportamentale pe care le sufera acesti oameni dependenti de substante interzise ...te-ai lamuri singura ca nu ai nici un sorti de izbanda in asa o relatie !!

Fetele asa tinere ca si tine isi fac un ideal de a salva pe cate cineva decazut , crezand ca fac o mare isprava , dar idealismul nu duce la finaluri fericite cum vezi tu prin filmele americane !REALITATEA crunta te va izbi si vei vedea atunci si alte laturi ale personalitatii lui ! Acum teribilismul varstei te indeamna sa nu tii cont de sfaturile bine intentionate , dar cand te va lovi prima data sau cand iti va vorbi urat nu va mai fi asa ca in povesti .....Gandeste-te cu cat il cauti mai mult cu atat ii dai sperante , iar in momentul in care vei vorbi cu un alt baiat el va incepe sa te urmareasca sau sa te hartuiasca ... viata nu este o poveste cu happyend ...fii realista !!!
ASTEPT SA IMI SCRII CE AI CITIT DESPRE DEPENDENTI SI MODIFICARILE COMPORTAMENTALE !!!!!!!!!!!!!!!!
garbo_19362
Postat pe 26 Decembrie 2014 12:37
De la: quasaria, la data 2014-12-26 11:55:25nu stiu ce inseamna pentru tine "foarte rau" sau e ce crezi ca ar exista o cauza atit de bine definita. Oamenii sint fiinte complexe: iar adolescenta e o perioada tulbure oricum. Faptul ca "e din cauza tatalui" e doar un tipar freudian. Il cunosti foarte putin ca sa ii intelegi problemele reale, problemele imaginare sau lipsa lor. Pentru tine imaginea de "baiat rau" e probbail fascinanta: in realitate sint o gramada de pusti care se drogheaza si care nu sint "cool" deloc, sint doar suficient de lasi sa evadeze din realitate in loc sa o infrunte. Si problema lor principala e "de unde fac maine rost de bani pt un joint" nu "de ce m-a parasit tata". Nu e nimic romantic sau interesant in asta.

Da, ai foarte mare dreptate si inteleg toate aceste lucruri. Inteleg ca nu il cunosc prea bine ca sa pot avea incredere in el sau ca sa il pot intelege. Inteleg ca e posibil sa imi placa de el din cauza ca mi se pare foarte fascinant faptul. ca e un baiat rau deoarece eu sunt o fata cuminte si e singurul drogat care s-a bagat in seama cu mine, dar la inceput cand doar se uita la mine nu imi placea de el, eram usor indiferenta si chiar mi se pare ciudat, cred ca datorita a cum s-au intamplat lucrurile am inceput sa tin la el pentru ca totul a fost din pura intamplare.Inteleg ca el se gandeste la doar cum sa faca rost de un joint ca sa-si uite problemele si sa se simta mai bine si nu e nimic interesant in asta, nu e nimic romantic , inteleg. Dar in acest moment, dupa ce am incercat sa imi vad de viata mea si am esuat, inteleg ca nu are rost sa continui sa ma gandesc la el si cu toate acestea cand ma trezesc imi amintesc de el la fel cand m-am pus in pat sa adorm, cu toate astea inca mai vorbesc cu el si inca ne intalnim intamplator. Nu prea stiu cum sa opresc toate aceste lucrui...
garbo_408055
Postat pe 26 Decembrie 2014 12:45
De la: garbo_19362, la data 2014-12-26 12:37:27Poate daca ai citi despre modificarile comportamentale pe care le sufera acesti oameni dependenti de substante interzise ...te-ai lamuri singura ca nu ai nici un sorti de izbanda in asa o relatie !!

Fetele asa tinere ca si tine isi fac un ideal de a salva pe cate cineva decazut , crezand ca fac o mare isprava , dar idealismul nu duce la finaluri fericite cum vezi tu prin filmele americane !REALITATEA crunta te va izbi si vei vedea atunci si alte laturi ale personalitatii lui ! Acum teribilismul varstei te indeamna sa nu tii cont de sfaturile bine intentionate , dar cand te va lovi prima data sau cand iti va vorbi urat nu va mai fi asa ca in povesti .....Gandeste-te cu cat il cauti mai mult cu atat ii dai sperante , iar in momentul in care vei vorbi cu un alt baiat el va incepe sa te urmareasca sau sa te hartuiasca ... viata nu este o poveste cu happyend ...fii realista !!!
ASTEPT SA IMI SCRII CE AI CITIT DESPRE DEPENDENTI SI MODIFICARILE COMPORTAMENTALE !!!!!!!!!!!!!!!!


Multumesc pentru sfat. Eu m-am informat mai demult despre efectele marijuanei(asta fumeaza el) si stiu cum il afecteaza aceasta planta.
Eu l-am cautat la sfarsitul lui septembrie dar de atunci nu l-am mai sunat, doar ne intalneam intamplator si vorbeam atunci. Inteleg ca ar putea merge rau si incerc sa fiu cat de realista pot. Am tinut cont de ce mi-au spus ceilalti, stiu ca imi vor doar binele si atunci am incercat sa il las in pace, sa nu ma mai gandesc, dar am ajuns de unde am plecat si sincer nu stiu cum am reusit asta.
garbo_408055
Postat pe 26 Decembrie 2014 13:03
Pai nu inseamna ca este iubire,
daca incerci sa iti cauti alte ocupatii decat sa te gahdesti la baieti.
apoi acest baiat nu este pt o relatie serioasa si tu ju il poti schimba
ru zic cano cauti cu lumanarea
Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 13:53
De la: garbo_406810, la data 2014-12-26 13:53:06Pai nu inseamna ca este iubire,
daca incerci sa iti cauti alte ocupatii decat sa te gandesti la baieti.
apoi acest baiat nu este pt o relatie serioasa si tu nu il poti schimba
ru zic ca o cauti cu lumanarea
Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 13:55
Eu zic sa cauti alte ocupatie,

Te atrage fizic hormonii apoi o sa te bati cu capul se toti pereti.
cauta alte ocupatie si nu mai vb despre el la alti oameni pt ca sigur ii spune si spune lui si nu mai poti scapa de el apoi.

Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 14:01
De la: quasaria, la data 2014-12-26 04:20:42in primul rind... "ce spun toti" n-are absolut nici o importanta. In al doilea, din ce ai scris nu mi s-a parut ca "si-a batut joc" deloc, ba chiar s-a purtat foarte frumos. In al treilea, da, daca ati fi impreuna nu l-ai schimba tu pe el, ar fi sanse mult mai mari sa te schimbe el pe tine. La virsta ta lucrurile sint albe sau negre... mult mai tirziu incepi sa vezi nuante. Probabil n-ai suficienta experienta de viata pentru demonii lui.


...sau poate ca "necunoscut/a" este persoana care-l motiveaza sa se schimbe si el constientizeaza chiar sub influenta drogurilor!Poate fi chiar ea drogul.
Vrea sa ramana echilibrat in realitatea si motivatia poate sa-l ajute prin simpla ei prezenta.
Poate ca nu se mai suporta pe sine in momentele drogate, simte ca este total acaparat si "fiinta din eul lui" il domina, epuizandu-l.
Simte cum barbatul din el se micsoreaza fara a exista un alt motiv decat teama de-a ramane ancorat in realitate.
Are nevoie de un umar, de o fiinta umana reala cu care sa poarte dialoguri sanatoase, sa se bucure de ritmul si frumusetile tineretii, simte dorinta de-a fi luat de mana si dus in locuri in care omenii se bucura real, sa respire aer curat si calm, sa traiasca cele mai fr. momente, care (in final) raman amintiri de poveste pentru hrana sufletului, mai tarziu.


Sarbatori cu bine!:) Va >:D< !
arco_iris
Postat pe 26 Decembrie 2014 14:25
De la: garbo_406810, la data 2014-12-26 13:53:06Pai nu inseamna ca este iubire,
daca incerci sa iti cauti alte ocupatii decat sa te gahdesti la baieti.
apoi acest baiat nu este pt o relatie serioasa si tu ju il poti schimba
ru zic cano cauti cu lumanarea


Iti multumesc pentru sfat , dar tin sa iti spun ca am fost distrata de diferite ocupatii ca de exemplu invatatul , dar in clipele cand imi terminam treaba pentru acea zi pur si simplu imi veneau tot felul de ganduri, amintiri si lucrurile acestea nu le poti opri....gandurile vin pur si simplu, nu le poti controla. Stiu ca poate el nu cauta o relatie serioasa dar poate l-as putea ajuta cumva.
garbo_408055
Postat pe 26 Decembrie 2014 14:50
De la: garbo_406810, la data 2014-12-26 14:01:16Eu zic sa cauti alte ocupatie,

Te atrage fizic hormonii apoi o sa te bati cu capul se toti pereti.
cauta alte ocupatie si nu mai vb despre el la alti oameni pt ca sigur ii spune si spune lui si nu mai poti scapa de el apoi.


Iti multumesc pentru sfat si nu cred ca persoanele cu care vorbesc eu i-ar spune deoarece imi sunt prieteni buni, iar eu nu pot scapa de el deoarece se intampla sa ne intalnim intamplator si totul e dintr-o pura intamplare. Inteleg ca e doar o atractie fizica deoarece nu am ajuns sa il cunosc destul de bine si faptul ca stateam apropiati si ne uitam unul la altul si inteleg ca as putea avea probleme foarte mari , dar totusi el nu e asa rau deoarece ar fi putu sa-si bata joc de bine urat de tot cum stiu ca a facut cu alte fete si totusi situatia lui e destul de delicata prietenii lui sunt la fel ca el nu mai are frati sau surori si daca ar dori sa iasa din mizeria asta nu ar reusi singur.
garbo_408055
Postat pe 26 Decembrie 2014 14:57
De la: arco_iris, la data 2014-12-26 14:25:39
De la: quasaria, la data 2014-12-26 04:20:42in primul rind... "ce spun toti" n-are absolut nici o importanta. In al doilea, din ce ai scris nu mi s-a parut ca "si-a batut joc" deloc, ba chiar s-a purtat foarte frumos. In al treilea, da, daca ati fi impreuna nu l-ai schimba tu pe el, ar fi sanse mult mai mari sa te schimbe el pe tine. La virsta ta lucrurile sint albe sau negre... mult mai tirziu incepi sa vezi nuante. Probabil n-ai suficienta experienta de viata pentru demonii lui.


...sau poate ca "necunoscut/a" este persoana care-l motiveaza sa se schimbe si el constientizeaza chiar sub influenta drogurilor!Poate fi chiar ea drogul.
Vrea sa ramana echilibrat in realitatea si motivatia poate sa-l ajute prin simpla ei prezenta.
Poate ca nu se mai suporta pe sine in momentele drogate, simte ca este total acaparat si "fiinta din eul lui" il domina, epuizandu-l.
Simte cum barbatul din el se micsoreaza fara a exista un alt motiv decat teama de-a ramane ancorat in realitate.
Are nevoie de un umar, de o fiinta umana reala cu care sa poarte dialoguri sanatoase, sa se bucure de ritmul si frumusetile tineretii, simte dorinta de-a fi luat de mana si dus in locuri in care omenii se bucura real, sa respire aer curat si calm, sa traiasca cele mai fr. momente, care (in final) raman amintiri de poveste pentru hrana sufletului, mai tarziu.


Sarbatori cu bine!:) Va >:D< !


E foarte frumos raspunsul tau si iti multumesc. M-ai lasat fara cuvinte...
Ai dreptate deoarece nu trecea mai mult de o saptamana si daca nu ne intalneam intamplator imi trimitea o melodie sau se baga in seama cumva si presupun ca avea nevoie ca sa-i vorbesc sau sa stie ca cuiva ii pasa de el.
garbo_408055
Postat pe 26 Decembrie 2014 15:05
Pai poate nu iai dat tu prea mult prilejul sa isibata joc dintine.
crezi tu ca il poti schimba tu,asa au sperat si alte fete
Poate sa se motiveze si singur daca vrea sa scape de droguri.
sa se autoeduce singur.
treaba ta faci ce vrei,daca nu vrei sa gandesti rational asa cum fac si alte femei o sa vezi ce grea viata o sa ai
Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 15:39
De la: garbo_406810, la data 2014-12-26 15:39:19Pai poate nu iai dat tu prea mult prilejul sa isibata joc dintine.
crezi tu ca il poti schimba tu,asa au sperat si alte fete
Poate sa se motiveze si singur daca vrea sa scape de droguri.
sa se autoeduce singur.
treaba ta faci ce vrei,daca nu vrei sa gandesti rational asa cum fac si alte femei o sa vezi ce grea viata o sa ai


Iti multumesc pentru sfat, apreciez. Am sa incerc sa fiu mai realista de acum incolo.
garbo_408055
Postat pe 26 Decembrie 2014 15:43
De ce crezi ca o sa se schimbe de dragul tau,ce crezi ca barbatii cred in iubire.asa cum cred femeile
Ei cred in ei,
este fals sa crezi ca tu poti educa un barbat,
Daca un bsrbat vrea sa fue betiv o face pt ca asa vrea,la fel si cu drogurile.
eu zic sa il trimiti la clinica la dezitoxificare sa il ajute ei sau te crezi vreun soecialist sa il ajuti tu,cu saruturi si sex,astabeste bla bla bla
Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 15:44
De la: garbo_406810, la data 2014-12-26 15:44:39De ce crezi ca o sa se schimbe de dragul tau,ce crezi ca barbatii cred in iubire.asa cum cred femeile
Ei cred in ei,
este fals sa crezi ca tu poti educa un barbat,
Daca un bsrbat vrea sa fue betiv o face pt ca asa vrea,la fel si cu drogurile.
eu zic sa il trimiti la clinica la dezitoxificare sa il ajute ei sau te crezi vreun soecialist sa il ajuti tu,cu saruturi si sex, asta este bla bla bla


asa au crezut si alte femei ca ele pit efuca barbatii,daca maicasa nj iau putut educa.
daca vrei sa iti bati capul cu drogatul ala treaba ta,fiecare suporta consecintele greselilir lui
Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 15:47
De la: garbo_406810, la data 2014-12-26 15:44:39De ce crezi ca o sa se schimbe de dragul tau,ce crezi ca barbatii cred in iubire.asa cum cred femeile
Ei cred in ei,
este fals sa crezi ca tu poti educa un barbat,
Daca un bsrbat vrea sa fue betiv o face pt ca asa vrea,la fel si cu drogurile.
eu zic sa il trimiti la clinica la dezitoxificare sa il ajute ei sau te crezi vreun soecialist sa il ajuti tu,cu saruturi si sex,astabeste bla bla bla


Nu il pot ajuta in modul acela si nu, nu ma cred vreun specialist dar stiu ca oamenii ca el au nevoie de sprijin moral , de un sfat , de o vorba buna sau sa stie ca este cineva caruia ii pasa pe langa specialistii de la diferite clinice specifice. Iar in cazul alcoolului si a drogurilor apare la un moment dat o dependenta ce nu mai tine doar de vointa si motivatie pentru a scapa necesita si alti factori determinanti.
garbo_408055
Postat pe 26 Decembrie 2014 15:51
Pai da toti oamenii au nevoie de sprijin moral dexinteresat.

tu nu o faci dezinreresat ci pt ca esti atrasa de acea persiana.

poti sa il sprijini moral ca o prietena.
Si nu o sa te poti abtine sa incepi o relatie cu el chiar daca nu sa lasat de viciul drogurilor.

Eu zic ca orice om care are vicii il poti sprijini,numai ca degeaba motivezi pe cineva daca el ii place ssa cum este si nu vrea sa se schimbe.
Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 21:17
De la: garbo_406810, la data 2014-12-26 21:17:05Pai da toti oamenii au nevoie de sprijin moral dexinteresat.

tu nu o faci dezinreresat ci pt ca esti atrasa de acea persoana.

poti sa il sprijini moral ca o prietena.
Si nu o sa te poti abtine sa incepi o relatie cu el chiar daca nu sa lasat de viciul drogurilor.

Eu zic ca orice om care are vicii il poti sprijini,numai ca degeaba motivezi pe cineva daca el ii place ssa cum este si nu vrea sa se schimbe.
Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 21:18
Si mie imi place sa motivez oamenii dezinteresat chiar daca nu vad efect imediat,dar nu ma implic emotional cu o persoana cu vicii pt ca sunt constienta ca nu pot svhimba acea oersoana daca ea nu vrea,
Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 21:26
De la: garbo_406810, la data 2014-12-26 21:26:10Si mie imi place sa motivez oamenii dezinteresat chiar daca nu vad efect imediat,dar nu ma implic emotional cu o persoana cu vicii pt ca sunt constienta ca nu pot svhimba acea persoana daca ea nu vrea,
Ingerasulluptor
Postat pe 26 Decembrie 2014 21:28
De la: garbo_406810, la data 2014-12-26 21:17:05Pai da toti oamenii au nevoie de sprijin moral dexinteresat.

tu nu o faci dezinreresat ci pt ca esti atrasa de acea persiana.

poti sa il sprijini moral ca o prietena.
Si nu o sa te poti abtine sa incepi o relatie cu el chiar daca nu sa lasat de viciul drogurilor.

Eu zic ca orice om care are vicii il poti sprijini,numai ca degeaba motivezi pe cineva daca el ii place ssa cum este si nu vrea sa se schimbe.


Nu am de unde sti daca lui ii place situatia in care e deoarece daca ar fi vrut sa scape nu ar fi reusit singur, sunt sigura de asta. Persoanele in stagiul lui sunt slabe, e mai usor sa continuie asa decat sa se opreasca mai ales sa faca aceasta decizie de unul singur.
L-as fi putut sprijini ca o prietene daca l-as fi cunoscut inainte sa se apuce de droguri sau daca am fi colegi de liceu sau din acelasi anturaj si sunt constienta ca daca ma implic emotional eu voi avea de pierdut, stiu asta.
garbo_408055
Postat pe 27 Decembrie 2014 09:22
De la: garbo_19362, la data 2014-12-26 12:37:27Poate daca ai citi despre modificarile comportamentale pe care le sufera acesti oameni dependenti de substante interzise ...te-ai lamuri singura ca nu ai nici un sorti de izbanda in asa o relatie !!

Fetele asa tinere ca si tine isi fac un ideal de a salva pe cate cineva decazut , crezand ca fac o mare isprava , dar idealismul nu duce la finaluri fericite cum vezi tu prin filmele americane !REALITATEA crunta te va izbi si vei vedea atunci si alte laturi ale personalitatii lui ! Acum teribilismul varstei te indeamna sa nu tii cont de sfaturile bine intentionate , dar cand te va lovi prima data sau cand iti va vorbi urat nu va mai fi asa ca in povesti .....Gandeste-te cu cat il cauti mai mult cu atat ii dai sperante , iar in momentul in care vei vorbi cu un alt baiat el va incepe sa te urmareasca sau sa te hartuiasca ... viata nu este o poveste cu happyend ...fii realista !!!
ASTEPT SA IMI SCRII CE AI CITIT DESPRE DEPENDENTI SI MODIFICARILE COMPORTAMENTALE !!!!!!!!!!!!!!!!


Subscriu la cele scrise de tine,G
Esti foarte tânără,de acum te formezi,ai grija sa iei deciziile care sa te ajute sa o faci intr-un mod sănătos psihic,emotional. Pot sa inteleg ca vrei sa crezi,ca,prin iubirea si bunătatea ta poti sa schimbi un om,ar fi frumos sa reusesti,insa asa ceva,in realitate,mai rar.Ai viata in fata,tineretea si vise cu carul,iti doresc sa le administrezi in cel mai frumos fel pentru tine! Si,de asemenea,sper,ca băiatul sa aiba puterea sa -si schimbe viata!
Schmetterling
Postat pe 27 Decembrie 2014 10:17
Mai cunosc femei care sau tot chinuit sa schimbe pe altii si sunt acuma terminate cu nervii.
eu zic ca este bine sa sustii moral pe altii dar nu poti tu sa iti termini nervii sa il schimbi pe el.
apoi si tigarile normale afecteaza sanatatea si gandirea negativa,ura invidia,care lucreaza pr dinauntru fara ca noi sa ne dam seama.
dar il poti,motiva dar fara sa te implici emotional.
Ingerasulluptor
Postat pe 27 Decembrie 2014 11:26
De la: Schmetterling, la data 2014-12-27 10:17:48
De la: garbo_19362, la data 2014-12-26 12:37:27Poate daca ai citi despre modificarile comportamentale pe care le sufera acesti oameni dependenti de substante interzise ...te-ai lamuri singura ca nu ai nici un sorti de izbanda in asa o relatie !!

Fetele asa tinere ca si tine isi fac un ideal de a salva pe cate cineva decazut , crezand ca fac o mare isprava , dar idealismul nu duce la finaluri fericite cum vezi tu prin filmele americane !REALITATEA crunta te va izbi si vei vedea atunci si alte laturi ale personalitatii lui ! Acum teribilismul varstei te indeamna sa nu tii cont de sfaturile bine intentionate , dar cand te va lovi prima data sau cand iti va vorbi urat nu va mai fi asa ca in povesti .....Gandeste-te cu cat il cauti mai mult cu atat ii dai sperante , iar in momentul in care vei vorbi cu un alt baiat el va incepe sa te urmareasca sau sa te hartuiasca ... viata nu este o poveste cu happyend ...fii realista !!!
ASTEPT SA IMI SCRII CE AI CITIT DESPRE DEPENDENTI SI MODIFICARILE COMPORTAMENTALE !!!!!!!!!!!!!!!!


Subscriu la cele scrise de tine,G
Esti foarte tânără,de acum te formezi,ai grija sa iei deciziile care sa te ajute sa o faci intr-un mod sănătos psihic,emotional. Pot sa inteleg ca vrei sa crezi,ca,prin iubirea si bunătatea ta poti sa schimbi un om,ar fi frumos sa reusesti,insa asa ceva,in realitate,mai rar.Ai viata in fata,tineretea si vise cu carul,iti doresc sa le administrezi in cel mai frumos fel pentru tine! Si,de asemenea,sper,ca băiatul sa aiba puterea sa -si schimbe viata!


Multumesc pentru sfat, apreciez. :)
garbo_408055
Postat pe 27 Decembrie 2014 13:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
razbunare 17 De la: michaela48 7 August 2009 13:35
MINUNILE Parintelui Arsenie Boca ! 59 De la: sandy_bel 12 Iunie 2015 08:45
help...please 2 De la: zambil 30 Noiembrie 2010 20:00
bonjour! 6 De la: hermosa20 9 Iulie 2012 21:55
Ce stiti despre 21 Mai 2011? 7 De la: anakin 18 Ianuarie 2011 09:41
Setari Cookie-uri