Mai este biblioteca o necesitate!!

In ultimul timp cartile nu mai au accesi cautare ca in anii dinainte de '89...si asta poate pentru ca sursele de informare sint altele decit clasice sau poate pentru putinul timp pe care il avem.As vrea sa stiu parerea voastra???
luc70
Postat pe 8 Mai 2009 12:41
judecand dupa titlu....as spune ca ai tras singura concluzia....si iar ai dat-o din putul gandirii cu semnele de punctuatie.... pacat....se pare ca ai cam lipsit la lectia cu punctuatia....ceea ce ai scris tu la titlu e clar o afirmatie...si, deci, nu avem cum sa-ti raspundem la ea, pentru ca ti-ai dat singura raspunsul, inca din titlu....
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 12:57
Da...
Bravo Tutaniko!
Daca tot ii place sa faca pe destepata, desfiinteaz-o!
picaturaderoua
Postat pe 8 Mai 2009 13:19
neeeeaaahhhh....mi-e lene.....si daca o desfiintez de tot voi cu ce va mai jucati??????......si tre sa mai ajung si la munca.....ca iar ma ia sefu la sipca vesela....
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 13:22
Motivezi si tu asa....
Tot fata buna esti!
picaturaderoua
Postat pe 8 Mai 2009 13:23
De la: picaturaderoua, la data 2009-05-08 13:23:45Motivezi si tu asa....
Tot fata buna esti!


mdeh...ce sa fac...si io ca baietii....multzam oricum....
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 13:26
De la: tutankhamon, la data 2009-05-08 13:26:12
De la: picaturaderoua, la data 2009-05-08 13:23:45Motivezi si tu asa....
Tot fata buna esti!


mdeh...ce sa fac...si io ca baietii....multzam oricum....
picaturaderoua
Postat pe 8 Mai 2009 13:27
sa ne jucam ?

ne-a dat tuta o jucarie noua ?
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Mai 2009 13:27
Ne invita la cele ce se ofera singure...
picaturaderoua
Postat pe 8 Mai 2009 13:33
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-08 13:27:44sa ne jucam ?

ne-a dat tuta o jucarie noua ?


nu scumpo...nu v-am dat-o eu...s-a intins singura pe covor si ne imbie la harjoana.....
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 13:35
ioi, ce-mi place...

e pe baza de voluntariat, adicatelea...
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Mai 2009 13:36
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-08 13:36:00ioi, ce-mi place...

e pe baza de voluntariat, adicatelea...


yeap.....
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 13:48
Inteligenta la maxim ....!!!
ma gindesc la subiectele sex....poate asa va intereseaza !!!!
luc70
Postat pe 8 Mai 2009 22:31
De la: picaturaderoua, la data 2009-05-08 13:19:03Da...
Bravo Tutaniko!
Daca tot ii place sa faca pe destepata, desfiinteaz-o!

exista un proverb...cearta/te cu unul mai destept ca tine nu mai prost ca tine ca nu ai ce invata!!! Bafta la ...relatii!!!
luc70
Postat pe 8 Mai 2009 22:33
De la: luc70, la data 2009-05-08 22:31:19 Inteligenta la maxim ....!!!
ma gindesc la subiectele sex....poate asa va intereseaza !!!!


mamica....vad ca esti super intelijenta.......cine posteaza in draci la subiectele de sex in ultimele 2 zile?????...stii....rade harb de oala sparta....te gasishi madam...tocmai tu....inocentza intruchipata...ma leshi....
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 22:41
De la: luc70, la data 2009-05-08 22:33:39
De la: picaturaderoua, la data 2009-05-08 13:19:03Da...
Bravo Tutaniko!
Daca tot ii place sa faca pe destepata, desfiinteaz-o!

exista un proverb...cearta/te cu unul mai destept ca tine nu mai prost ca tine ca nu ai ce invata!!! Bafta la ...relatii!!!


ai spus un mare adevar...ti-ai pus intrebarea de ce nu m-am luat de tine????...simplu...cel mai deshtept cedeaza...asa ca nu ai decat sa faci spume si sa ma faci in toate felurile ca nu-ti raspund la abjectii....daca ai ceva inteligent de spus, te astept....daca te tine...daca nu...ia loc in banca la scoala si mai invata si gramatica si semne de punctuatie...ca ai cam lipsit rau mamica la orele astea....a....nu ai timp caci iti cauti barbati pe acilea?????....sorry, nu te pot incurca.....vezi, poate gasesti daca te straduiesti....
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 22:44
sau exista posibilitatea sa nu mai stii care-i prostu' si care-i inteleptu'...asta,daca se cearta intre ei (i mean)...fara legatura cu disputa voastra...nu vad,nu aud,nu ma bag.
good,cat despre subiect da,cu siguranta biblioteca ramane o necesitate.si trebuie sa ne ocupam de asta...prin noi,prin copiii nostri.va pup!
mia79x
Postat pe 8 Mai 2009 22:44
mia...fatuca asta ne omoara de cateva zile cu aberatiile...toata lumea ii spune sa se potoleasca si ea nimic, persevereaza...

inca nu stie cum sa comunice pe un forum public, a intrat in forta cu criticile, o abordare cel putin neeleganta, nu te poti astepta sa fii primit frumos intr-o comunitate, daca primul tau post e unul jignitor, parerea mea...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 10:00
pup,wife.parere pertinenta...zic eu.acum,adevarul asta,stii cum e direct legat de subiectivitatea individului...ca altfel totul ar fi perfect.pup back!
mia79x
Postat pe 9 Mai 2009 10:06
mda...ca sa iti plasezi ironiile pe aici, tre' sa ai si stil sa o faci...iarasi, parerea mea...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 10:07
De la: luc70, la data 2009-05-08 12:41:59 In ultimul timp cartile nu mai au accesi cautare ca in anii dinainte de '89...si asta poate pentru ca sursele de informare sint altele decit clasice sau poate pentru putinul timp pe care il avem.As vrea sa stiu parerea voastra???


Evolutia tehnologiei si implicit evolutia umana ne face sa cautam alte surse de informatie in fiecare an, deceniu, secol. Este nevoie de biblioteca, dupa cum afirmai in titlu, numai ca in secolul 21 (chiar si incepand cu secolul 20 in unele tari) aceste informatii nu se gasesc exclusiv in carti fizice. Poti gasi o carte cu un singur click si sa o citesti online fara a fi nevoit sa mai faci un drum spre biblioteca. Si dupa cum se stie, din pacate, romanul daca are nevoie de un citat rupe pagina, asa ca, prefer sa o citesc online.

Ca raspuns la afirmatia ta de mai sus, da este nevoie de biblioteca, dar de una virtuala updatata periodic!

Iti recomand si tie o carte care o vei gasi sigur online dar si in orice biblioteca judeteana: "Dictionar ortografic ortoepic si de punctuatie". Ai nevoie!
Toate cele bune si spor la citit!
Romeo_Ex
Postat pe 9 Mai 2009 10:11
si iar e o treaba foarte grea la domnisoara sa se exprime la obiect...de regula o da pe langa sau baga emoticoni....e mai simplu....
tutankhamon
Postat pe 9 Mai 2009 10:12
tuto...las-o draga...

posteaza in draci la toate topicurile despre sex si scum deschise mai un topic intelectual, pe langa ala cu liftul culturii si celalalt despre femeile de pe forum care suntem invidioase si nu ne intelegem

vrea sa atraga atentia si a reusit...doar si publicitatea negativa e publicitate, nu ?
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 10:15
nu se compara,romeo cititul unei carti, rasfoind-o cu cartea online.nu stiu...sau poate pt ca eu am crescut asa,desi aveam de ales,totusi.sau poate sunt eu mai romantica,in sensul asta.oricum,cred ca-i extraordinar sa-ti faci propria biblioteca in propria casa.asa,esti inconjurat si strict de ce te pasioneaza.oricum,cred ca o carte in casa cuiva nu strica nimanui.calculatorul sigur ca si el e bun,dar nu cand e vorba de lecturarea unei carti,parerea mea...si sper ca si copiii mei sa gaseasca aceasta modalitate de digerare a anumitor informatii.si cartea si ziarul...mi se par altceva decat promovarea asta online.am incercat si pe mine una nu m-a tinut.sunt fascinata de mirosul si pipaitul unei carti si nu fac exces de zel,cand afirm asta.
mia79x
Postat pe 9 Mai 2009 10:22
De la: luc70, la data 2009-05-08 22:31:19 Inteligenta la maxim ....!!!
ma gindesc la subiectele sex....poate asa va intereseaza !!!!


CE ?
gabitzza
Postat pe 9 Mai 2009 10:34
De la: luc70, la data 2009-05-08 22:31:19 Inteligenta la maxim ....!!!
ma gindesc la subiectele sex....poate asa va intereseaza !!!!

e bun si sexul,sunt bune si cartile...e loc pentru...viata,nu?acum ce sa fim noi extremisti s-o tinem pe un subiect intr-una?
de ce nu si sex?...de ce nu si carti?e viata,you know?si trebuie sa avem o parere,doua in legatura cu tot ce ne inconjoara...
nu crezi?
mia79x
Postat pe 9 Mai 2009 10:50
De la: mia79x, la data 2009-05-09 10:22:19nu se compara,romeo cititul unei carti, rasfoind-o cu cartea online.nu stiu...sau poate pt ca eu am crescut asa,desi aveam de ales,totusi.sau poate sunt eu mai romantica,in sensul asta.oricum,cred ca-i extraordinar sa-ti faci propria biblioteca in propria casa.asa,esti inconjurat si strict de ce te pasioneaza.oricum,cred ca o carte in casa cuiva nu strica nimanui.calculatorul sigur ca si el e bun,dar nu cand e vorba de lecturarea unei carti,parerea mea...si sper ca si copiii mei sa gaseasca aceasta modalitate de digerare a anumitor informatii.si cartea si ziarul...mi se par altceva decat promovarea asta online.am incercat si pe mine una nu m-a tinut.sunt fascinata de mirosul si pipaitul unei carti si nu fac exces de zel,cand afirm asta.


Eu sunt mult mai practic si prefer sa am casa cat mai aerisita. Pastrarea cartilor fizice necesita un climat stabil tot timpul anului. Si cum noi, cei cu clima temperata cu 4 anotimpuri, nu putem controla climatul decat cu AC 24/24 nu stiu cati ani poate rezista o carte de colectie nedeteriorata. Dupa cum se stie hartia se deterioreaza in timp si emana anumite toxine care pot deveni in spatiu inchis chiar cancerigene (nu am zis eu asta ci, cercetatorii britanici dupa cateva teste pe un esantion de 150 de bibliotecari).
Eu in casa am doar cateva carti, nu as tine o biblioteca plina cu sute de carti rare doar pt ca "da bine" in locul careia as putea foarte frumos sa tin un lap sau un pc. Ocupa loc putin si pot gasi citatul de care am nevoie, recenzie, etc, in maxim 2 minute (6 min daca nu stiu exact ce caut). Cartile fizice sunt inlocuite cu cele online fie ca vrei sau nu. Se numeste EVOLUTIE! Romantic sau nu, nostaligic sau nu, tinutul cartilor in casa nu mai este de mult practic!

In cativa ani (maxim 15) majoritatea publicatiilor vor incepe sa renunte la printarea ziarelor in favoarea editiilor online. Hartia pentru acestea defriseaza anulal zeci de hectare de paduri iar copaciilor le trebuiesc cel putin 10 ani pentru a putea da o cantitate rezonabila de O2.

Nu vb de Romania totusi, suntem prea in urma!
Romeo_Ex
Postat pe 9 Mai 2009 10:55
mda...eu cred ca don'soara a crezut ca a nimerit site-ul academiei romane...

iote ca viata mai e si altceva decat carte...nu ca acea carte nu e buna...e foarte buna atat timp cat ai si inteligenta necesara sa ii intelegi mesajul...ca altfel, degeaba o citesti

si pana la urma depinde si ce citesti...daca citesti sandra brown nu inseamna neaparat ca esti si cult...

cum am zis...chestie de nuanta
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 10:56
bai romeo...nu te lua de carti, fratele meu...eu am acasa 3400 de carti...si le iubesc pe toate

carti de colectie nu am...ca nu ma dau banii afara din casa...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 10:58
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-09 10:15:58tuto...las-o draga...

posteaza in draci la toate topicurile despre sex si scum deschise mai un topic intelectual, pe langa ala cu liftul culturii si celalalt despre femeile de pe forum care suntem invidioase si nu ne intelegem

vrea sa atraga atentia si a reusit...doar si publicitatea negativa e publicitate, nu ?


io o las....am lasat-o de mult....nici nu imi pun mintea cu ea.....io vorbeam cu voi draga....
tutankhamon
Postat pe 9 Mai 2009 11:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ARE CINEVA CARTEA IN FORMAT ONLINE? 12 De la: fleurdelis 29 Iunie 2010 19:44
Cel mai serios site al cartilor 10 De la: A2-Tipic 15 Septembrie 2019 20:30
vand carti! 12 De la: garbo107343 6 August 2012 11:58
Cărți 16 De la: garbo_470298 20 August 2017 23:43
saluta generatia an blugi 5 De la: zambila 8 Noiembrie 2010 15:12
Setari Cookie-uri