Copilul meu ma ameninta cu sinuciderea

s o fi maritat!!!!cu altu.....
nazirra
Postat pe 12 Ianuarie 2010 15:17
Dak vrea se insoare nu i sta in cale ii zici urmatorul lucru "dak asta vrei cu adevarat bn fie , dar la un moment o s plictiseask ori ea ori u d aceasta casnicie , sau knd va da de vreo greutate amintestei k nu u l-ai indemnat la insuratoare" .In acelasi timp fiind isurat va trebui s isi gaseask d lucru pt asi tine iubita fiind fata are nevoie d multe nu? Sa nu faci prostia s il ajuti cu bani fi putin independenta s procedeaza la fel k el . Pana nu vede ce inseamna greutate nu s lasa sa va zacaie cu aceasta problema
garbo043270
Postat pe 16 Ianuarie 2010 19:34
..io stau si ma intreb ce s/o fi intamplat...de acum un an jumate incoace....s/o fi insurat baiatul ala???..s/o fi sinucis???...si/o fi schimbat gandurilre despre viatza????
garbo055472
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:27
Lasa-l sa se mute cu aleasa,dar intr-o camera cu chirie....plateste-i chiria 1-2 luni,dar nu-i plati facturile.....cand nu va avea bani de facturi si mancare,vor aparea certuri si dau bir cu fugitii amandoi
garbo004943
Postat pe 18 Ianuarie 2010 17:57
Domnule Psiholog,daca cei trei copii se casatoreau la 18 ani si plateati facturile a 8 persoane,tot filozofii emiteati??
garbo004943
Postat pe 18 Ianuarie 2010 18:02
asa cum ai zis are 18 ani deci este matur lasal sa ia singur deciziile ai fost mama pt el lai educat dar acum trebuie sasi ia viata in propriile maini poate sa fie bine sau poate sa iese rau nu contaza trebuie sa dea u capu de tocu usi iar in legatura cu faptul ca se omoara daca atat il duce capu sa se omoare pt o p...a sa fie sanatos un asemenea om chiar nu merita sa traiasca pt ca nu stie sa pretuiasca viata
klaus77
Postat pe 20 Ianuarie 2010 19:28
Acum repeta asta pentru copilul tau.
Doara
Postat pe 20 Ianuarie 2010 19:47
offf cate mai vad si pe acest site unu vrea sa se insoare altu sa se omoare altu alte probleme si tot asa probleme peste probleme offffff si al meu iubit are 30 de nai si nici nu vrea sa auda de nunta si nici sa stea cu mine si stau singura intr-un apartament offff ce viata
nimikkk
Postat pe 10 Februarie 2010 03:39
offf cate mai vad si pe acest site unu vrea sa se insoare altu sa se omoare altu alte probleme si tot asa probleme peste probleme offffff si al meu iubit are 30 de nai si nici nu vrea sa auda de nunta si nici sa stea cu mine si stau singura intr-un apartament offff ce viata
nimikkk
Postat pe 10 Februarie 2010 03:39
offf cate mai vad si pe acest site unu vrea sa se insoare altu sa se omoare altu alte probleme si tot asa probleme peste probleme offffff si al meu iubit are 30 de nai si nici nu vrea sa auda de nunta si nici sa stea cu mine si stau singura intr-un apartament offff ce viata
nimikkk
Postat pe 10 Februarie 2010 03:39
incearca sa fii mai intai PRIETEN cu fiul tau , si apoi MAMA ....... pare greu , dar nu este imposibil , incearca sa comunici cu el , incearca sa il asculti in ceea ce spune incearc a ii asculti si tacerea lui .poti afla multe lucruri
nicomarco
Postat pe 10 Februarie 2010 21:46
De la: balabanrovena, la data 2008-10-30 21:07:01Lasa-l sa decida singur ce vrea sa faca si ajuta-l sa se insoare daca asta isi doreste.Explica-i doar ce responsabilitati implica insuratoarea si explica-i ca e major,are discernamant si daca asta isi doreste asta sa faca.Aminteste-i insa ca va deveni TATA si sa-ti raspunda daca va avea un copil ,va fi de acord ca acesta sa se insoare la 18 ani ?
Pune-l in situatia ta si vezi ce raspuns iti va da.
Iti va trebui multa rabdare.Fa-l sa contiientizeze ca este o decizie extrem de importanta,ca nu poate schimba femeile precum lenjeria de corp,ca o casnicie implica raspundere fata de familie,si nu o sa vrea niste copii razvratiti ci o sa vrea sa ii vada la casa lor,realizati.
Totusi daca isi mentine pozitia cu sinuciderea,explica-i ca nu este un gest demn prin care sa demonstreze ceva.Este un gest degradabil,facut de persoanele slabe,fara personalitate,care vad in asta un refugiu.Zi-i ca daca a decis sa moara nu arata decat ca nu-i pasa nici de prietena cu care vrea sa se insoare,nici de tine,nici de el.
Si du-l si la psiholog.
Si responsabilizeaza-l,trimite-l la munca.Un om insurat are responsabilitati majore iar el se va pretinde CAP DE FAMILIE.
Sa-ti dovedeasca intai ca poate intretine o familie.
Timp de 3 luni te poate intretine pe tine ,si pe tatal lui si pe
prietena lui?
Daca da atunci poate s-o ia de nevasta si sa-i faca si copii
Ar fi mult de vorbit dar poate altadata.
Si eu am un baiat.I-am dat viata,dar nu-i pot da noroc si fericire;
astea i le da Dumnezeu sau si le face singur.De el depinde totul.
Daca vrea sa fie CINEVA pune burta pe carte ,isi ia o slujba buna ,
invata sa-si controleze instinctele si sa ia decizii importante,daca nu vrea sa fie CINEVA atunci o sa fie un biet muncitor care o sa fie comandat toata viata,care se va stradui sa plateasca intretinerea si-si va face in permanenta griji pt. ziua de maine,sau va deveni alcoolic,cu o viata ratata,etc
Datoria mea de a-l intretine pana la 18 ani mi-am facut-o,de acum de el depinde totul.Eu asta ii repet zilnic baiatului.

PS:
NU TREBUIE SA MA BAGI IN SEAMA DACA TE-AM OFUSCAT CU SFATURILE.
POTI SA MA IGNORI INSA ASA AM FOST SI EU SI INCA 2 SURORI EDUCATE DE O MAMA SINGURA(tata a murit cand noi aveam eu 15 ani ,mijlocia 13 ani si sora mea cea mai mica 9 ani).SI NE-A PRINS BINE.
Si eu am facut ca baiatul tau ,dupa care am lucrat in spital ca asistenta si am vazut cum sunt tratati cei cu tentative de
suicid.
Niciodata nu m-am mai gandit la asta si mi-am promis ca o sa-mi educ copiii cum m-a educat mama pe mine,adik nu voi fi o mama ingaduitoare si toleranta,ci una realista care va spune verde in fata ce gandeste si cu o metoda educativa mai spartana .
Foarte inteligent mesajul bravo..Pt ca daca barbatii s-ar gandi mai intai daca au cu sa intretina o familie...Daca vrea sa se castatoreasca,nu ar mai exista atatea lispuri..Si ar exista barbati responsabili nu alcoolisti si putori de barbati care isi pun femeile sa munceasca pe rupte
omulsincer
Postat pe 10 Februarie 2010 22:03
esti experta si in sinucideri irinuco???? cred si eu ....daca barbatii te vad si te aud....bietii de ei isi iau zilele, numai sa nu mai dea de tine pe nicaieri....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 22:07
esti experta si in sinucideri irinuco???? cred si eu ....daca barbatii te vad si te aud....bietii de ei isi iau zilele, numai sa nu mai dea de tine pe nicaieri....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 22:07
esti experta si in sinucideri irinuco???? cred si eu ....daca barbatii te vad si te aud....bietii de ei isi iau zilele, numai sa nu mai dea de tine pe nicaieri....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 22:07
esti experta si in sinucideri irinuco???? cred si eu ....daca barbatii te vad si te aud....bietii de ei isi iau zilele, numai sa nu mai dea de tine pe nicaieri....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 22:07
esti experta si in sinucideri irinuco???? cred si eu ....daca barbatii te vad si te aud....bietii de ei isi iau zilele, numai sa nu mai dea de tine pe nicaieri....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 22:07
esti experta si in sinucideri irinuco???? cred si eu ....daca barbatii te vad si te aud....bietii de ei isi iau zilele, numai sa nu mai dea de tine pe nicaieri....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 22:07
esti experta si in sinucideri irinuco???? cred si eu ....daca barbatii te vad si te aud....bietii de ei isi iau zilele, numai sa nu mai dea de tine pe nicaieri....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 22:07
esti experta si in sinucideri irinuco???? cred si eu ....daca barbatii te vad si te aud....bietii de ei isi iau zilele, numai sa nu mai dea de tine pe nicaieri....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 22:07
esti experta si in sinucideri irinuco???? cred si eu ....daca barbatii te vad si te aud....bietii de ei isi iau zilele, numai sa nu mai dea de tine pe nicaieri....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 22:07
ai am tut! da-o'n sufletul meu de treabaa!!!
fleurdelis
Postat pe 10 Februarie 2010 22:09
da ce -am facut sister???? ce vina am eu ca mi se blocheaza butonul de adauga mesaj si baga de cateva ori mesajul????ce sa fac????..cred ca se sperie si el de bunaciunea asta.....si vrea sa se sinucida.....si atunci se ineaca cu postari....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 22:13
iubita baga gugal crom -nichel d-ala, da'l cu bronz....
si n-o sa mai patesti asa
fleurdelis
Postat pe 10 Februarie 2010 22:15
panty_C
Postat pe 10 Februarie 2010 22:20
omulsincer
Postat pe 10 Februarie 2010 22:24
EU zic atunci cand prinzi un moment prielnic il iei usurel si-l intrebi de ce vrea sa faca neaparat lucrul asta ,explica-i ce inseamna o castorie ,o relatie de familie,copil ,griji,raspunderi mai apar neintelegeri.SPune-i ca pot locui impreuna sa se acomodeze si daca vor pot sta si asa nu deranjeaza cu nimic (nu mai este castoria o asa moda)si daca vor sa aibe si un copil se schimba ff. m ult situatia,copilul devine prioritatea unu.
nicu1404
Postat pe 11 Februarie 2010 15:31
Intereseaza-te care este un preot bun,unde poate vorbi,care il poate asculta cu sufletul,si acolo se va descarca,si se va echilibra.
Apoi spune-i ca tu vei fi alaturi de el,oricare hotarare va lua.
Si cere scuze ca nu ai fost de la inceput sprijinul lui,in hotat
rarea lui.
E periculos sa fii contra relatiei,sau chiar casatoriei,la varsta asta se produc rupturi intre parinti si copii,de la asa ceva.Sau dezechilibre psihice,depresii,sau altele si mai si.
Stiu ca e nepotrivita varsta,dar asta nu o poate intelege,decat dupa ce o face...macar sa nu se grabeasca sa faca si copil.
Cel mai mult deci ajuta sa ii vorbesti zilnic,sa ii spui cat demult il iubesti,si sa ii spui ca tu esti intotdeauna sprijinul lui la greu,si in orice va hotara.
Apoi,preotul,ajuta si asta.
daniilia
Postat pe 25 Februarie 2010 20:07
Buna.si eu am un baiat si este greu si te inteleg.Este usor sa dai sfaturi cand nu esti in situatia data.Da,noi credem ca e bine sa-l vada un preot,un psiholog,un psihiatru....etc.uitam ca acet ,,copil,, are 18 ani.este barbat,se crede barbat.eu cred ca acetor copii si nu numai nu le-a lipsit nimic sau aproape nimic.Ei tind sa creada ca si daca se vor casatorii va fi tot asa.Nu avem cum sa le cerem sa fie rationali atata timp cat la tv.si in toata mass media se discuta de violenta in familie.ce e de facut?e greu dupa cum am spus, sa dau un sfat.acesti tineri nu sunt constienti ca o casatorie implica si copii,plata facturilor,munca,traiul de zi cu zi...etc.Traim alte vremuri si trebuie sa recunoastem ca si noi parintii ne adaptam cu greu.Dar tinerii?Urmariti mass media si veti obs.ca tinerilor li se spune tot timpul cat de frumoasa este dragostea.Ce responsabilitati implica ea....nu le spune nimeni.Faptul ca ameninta cu sinuciderea.... eu cred ca este doar un santaj sentimental.a prins un pct slab al mamei.toti copiii, nu stiu cum, dar se pricep de minune la a-si santaja mamele.pe tati ...culmea nu-i santajeaza.curios nu?o intrebare as pune acestui tanar...,,bine tinere ..daca acum la o decizie care nu este pe placul tau ,tu ne ameninti cu sinuciderea....ce vei face cand sotia ta nu va fi de acord cu ceea e faci sau cu ce spui?te vei sinucide de fiecare data?ce vei face cand propriul tau copil va refuza sa te asculte?te vei sinucide?ei,prin aceste amenintari mi-ai demonstrat ca inca ai minte de copil.daca vrei sa accept casatoria ta,demonstreaza ca esti responsabil pentru ceea ce faci.te-ai intrebat unde vei sta?ce vei manca?unde vei lucra?atata timp cat te gandesti ca te vatine mama si tata ...demonstrezi ca ..da,inca esti copilastept sa te vad matur si mai povestim.cam atat..
garbo089273
Postat pe 17 Martie 2010 22:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Evoluia conceptului de inteligen 25 De la: daniilia 15 Noiembrie 2011 16:40
Webkinz 4 De la: garbo175560 10 Noiembrie 2010 16:15
Fiica mea este adolescenta 59 De la: garbo072415 12 Martie 2010 11:07
Rolul muzicii in educatia copilului 1 De la: clubul_de_muzica 5 Martie 2015 16:19
reinscrierea la camin 2 De la: albinutza45 25 Mai 2009 22:13
Setari Cookie-uri