Un sfat, va rog...eu nu mai stiu...

De la: garbo_406810, la data 2014-12-27 11:26:15Mai cunosc femei care sau tot chinuit sa schimbe pe altii si sunt acuma terminate cu nervii.
eu zic ca este bine sa sustii moral pe altii dar nu poti tu sa iti termini nervii sa il schimbi pe el.
apoi si tigarile normale afecteaza sanatatea si gandirea negativa,ura invidia,care lucreaza pr dinauntru fara ca noi sa ne dam seama.
dar il poti,motiva dar fara sa te implici emotional.

Iti multumesc pentru sfat dar iti dai seama ca nu am cum sa nu ma implic emotional mai ales in situatia in care am ajuns acum. Inteleg ca ajutandu-l pe el e posibil sa ma pierd pe mine si pentru ca stiu acest lucru voi incerca sa nu se ajunga chiar acolo. Sunt constienta de consecintele ce vor urma daca voi incerca sa il ajut si din aceasta cauza voi incerca sa le evit, inteleg si rezolva. Eu sunt o persoana foarte calma si rabdatoare si mereu am fost de parere ca orice lucru are o solutie daca ai un plan bun si sunt sigura ca nu voi fi ''terminata cu nervii". Stiu in ce m-am bagat in clipa in care l-am intrebat :"De ce te uiti asa la mine?" si acum stiu in ce ma bag daca voi incerca sa il ajut.
garbo_408055
Postat pe 27 Decembrie 2014 13:57
Binenteles ca vei face ceea ce crezi tu ca este mai bine, insa din ceea cea ai scris se pare ca numai tu iti inchipui ca el ar avea nevoie de "ajutor" . Ce ajutor? Se pare ca el are o gramada de prieteni si prietene, este foarte cautat de fete, nu te cauta decat cand are chef si nu te-a rugat si nici nu-si doreste sa-l ajuti. Faptul ca te-ai indragostit (foarte tare) de el il maguleste, te amageste si te manipuleaza cu multa pricepere!! " Sa ai grija de tine!" Cred ca te minti singura si incerci sa ascunzi adevarul in spatele unui scop nobil, care nu prea exista. Nu neg faptul ca baiatul se drogheaza. Dar aveti o relatie, el te iubeste? Se pare ca inca nu stii ce inseamna suferinta din dragoste, ce-ti pot face astfel de relatii, altfel ai fugi cat te tin picioarele. Incearca macar sa-ti iei un timp in care sa judeci la rece care este de fapt situatia. Si mai tine minte ca la barbati nu le plac fetele care se baga in sufletul lor, care se "ofera". Daca te vrea se va da peste cap sa te cucereasca. Altfel vei fi o mica distractie ocazionala, printre altele ca tine. Iti doresc sa fii inteleapta si sa ai tot binele pe care sufletul tau sensibil il merita!
Miafarow
Postat pe 27 Decembrie 2014 15:49
Pai da cred ca orice are o solutie pt problemele tale.dar nu piti schimba pe alti oameni.daca nu vrei sa fii rationala treaba ta.

daca ti sa pus pata pe baiatul ala treaba ta,eu am spus cum as face eu acum fiecare face cum crede pt ca consecintele le tragi tunu eu
Ingerasulluptor
Postat pe 28 Decembrie 2014 10:30
Draga mea, imi place ca gandesti deja ca o femeie, ca ai o minte care a inceput sa se maturizeze, ca esti analista si buna observatoare.
Dar, ca sa-ti dai seama daca cineva tine la tine cu adevarat sau daca cineva doreste ajutorul tau nu trebuie sa faci decat un singur si simplu lucru: pune-te in locul lui si incearca sa faci parte din inima si mintea lui.
Ce ai face daca ai fi barbat si ai iubi pe cineva si tu stii ca esti iubit?
Te-ai schimba pentru persoana respectiva pentru a nu o pierde! Nu?
Te-ai lasa de droguri pentru ca ele scurteaza viata si nu-ti mai dau ocazia sa fii cu persoana iubita, si nu ti-ar da posibilitatea sa te bucuri de copii sanatosi sau de o familie! Nu?
Tu ca femeie ce faci cand iubesti? Te uiti atent in oglinda, te faci frumoasa, faci totul sa-ti dispara defectele pe care ti le vezi in oglinda, intr-un cuvant, vrei sa devii perfecta in ochii celui pe care-l iubesti!
Deci, trebuie sa crezi ca daca te iubeste cu adevarat va face totul sa redevina un barbat NORMAL pentru ca sa nu te piarda.
Iar pentru tine, ca sfat de viata: "Rezultatul este mai rau daca-i faci unui om un bine cu forta decat daca-i faci un rau"
micuta_japoneza
Postat pe 28 Decembrie 2014 13:06
De la: Miafarow, la data 2014-12-27 15:49:52Binenteles ca vei face ceea ce crezi tu ca este mai bine, insa din ceea cea ai scris se pare ca numai tu iti inchipui ca el ar avea nevoie de "ajutor" . Ce ajutor? Se pare ca el are o gramada de prieteni si prietene, este foarte cautat de fete, nu te cauta decat cand are chef si nu te-a rugat si nici nu-si doreste sa-l ajuti. Faptul ca te-ai indragostit (foarte tare) de el il maguleste, te amageste si te manipuleaza cu multa pricepere!! " Sa ai grija de tine!" Cred ca te minti singura si incerci sa ascunzi adevarul in spatele unui scop nobil, care nu prea exista. Nu neg faptul ca baiatul se drogheaza. Dar aveti o relatie, el te iubeste? Se pare ca inca nu stii ce inseamna suferinta din dragoste, ce-ti pot face astfel de relatii, altfel ai fugi cat te tin picioarele. Incearca macar sa-ti iei un timp in care sa judeci la rece care este de fapt situatia. Si mai tine minte ca la barbati nu le plac fetele care se baga in sufletul lor, care se "ofera". Daca te vrea se va da peste cap sa te cucereasca. Altfel vei fi o mica distractie ocazionala, printre altele ca tine. Iti doresc sa fii inteleapta si sa ai tot binele pe care sufletul tau sensibil il merita!

Iti multumesc pentru sfat si ai dreptate voi face cum consider eu ca este mai bine, dar in rest sunt nevoita sa te contrazic deoarece nu cred ca imi inchipui ca el are nevoie de ajutor pentru ca el e dependent si arata "ca ultimul om", cum mi-a spus o persoana. Da, el are multi prieteni si presupun ca vorbeste cu multe fete, dar prietenii lui sunt in aceeasi situatie ca el si sunt prieteni buni doar la un joint, in rest il dispretuiesc total si asta stiu sigur si are doar 2 prieteni mai apropiati, colegi de clasa care sunt la fel de imaturi si inconstienti ca el. Era foarte cautat de fete, acum cand aude vreo fata de el isi da ochii peste cap si incepe sa il vorbeasca urat. Si nu e adevarat ca el "nu m-a cauta decat cand avea el chef" , doar se intampla sa ne intalnim pe strada si sa vorbim si mi-a trimis o data o melodie dar nu am vorbit prea mult atunci si in rest mi-a zis la multi ani si craciun fericit si sunt constienta ca daca ar fi vrut sa-mi vorbeasca ar fi facut-o dar are destule motive sa nu o faca: sa nu imi faca probleme cu ai mei daca cumva afla ca vorbesc cu un drogat, sa nu imi fac sperante ca vom fi impreuna deoarece asa m-ar putea strica, ceea ce mi-a spus-o si el. Nu are cum sa imi ceara ajutorul daca ar fi vrut sa o faca deoarece crede ca nu as avea cum sa il ajut, nu ma cunoaste prea bine ca sa aiba aceasta garantie ca nu il voi refuza . Inteleg ca datorita faptului ca si-a dat seama ca tin la el l-a "magulit", dar acest lucru s-a intamplat la inceputul lunii octombrie dupa care am devenit rece si distanta cu el si sunt sigura ca a observat acest lucru deoarece nu ii zambeam deloc si vorbeam sec cu el, iar cand se apropia ca sa ma imbratiseze ma departam discret si acest lucru i-a dat de inteles ca vreau sa scap de el, sa il las, sa il uit. Nu cred ca ma manipuleaza cu "Sa ai grija de tine" deoarece mi-a spus-o doar de 3 ori in momente destul de semnificative nu asa doar ca sa nu reusesc sa il las sau sa ma intorc de unde am plecat , acest lucru am facut-o singura fara sa realizez. Da, nu am destula experienta si nu stiu ce inseamna sa suferi din dragoste si inteleg ca nu avem o relatie, ca nu mi-a spus ca ma iubeste ca sa zic ca : da, vreau sa te ajut. El a observa ca nu sunt ca fetele cu care obsinuia sau inca mai vorbeste, ca nu sunt ca fetele acelea din cluburi care se rup pe ringul de dans, stie asta si la inceput ma gandeam ca sunt exact ca fraierele pe care le-a amagit ,acum, dupa atata timp nu mai pot crede asta, ca sunt doar "o mica distractie ocazionala", poate va suna stupid si naiv.
Iti multumesc pentru sfat si voi incerca sa analizez din nou intreaga situatie si sa iau cele mai bune decizii.
garbo_408055
Postat pe 28 Decembrie 2014 16:33
De la: garbo_406810, la data 2014-12-28 10:30:47Pai da cred ca orice are o solutie pt problemele tale.dar nu piti schimba pe alti oameni.daca nu vrei sa fii rationala treaba ta.

daca ti sa pus pata pe baiatul ala treaba ta,eu am spus cum as face eu acum fiecare face cum crede pt ca consecintele le tragi tunu eu

Apreciez si inteleg ca nu pot schima un om fara ca acesta sa isi doreasca acest lucru , ceea ce inca nu stiu in cazul lui.
garbo_408055
Postat pe 28 Decembrie 2014 16:35
De la: micuta_japoneza, la data 2014-12-28 13:06:18Draga mea, imi place ca gandesti deja ca o femeie, ca ai o minte care a inceput sa se maturizeze, ca esti analista si buna observatoare.
Dar, ca sa-ti dai seama daca cineva tine la tine cu adevarat sau daca cineva doreste ajutorul tau nu trebuie sa faci decat un singur si simplu lucru: pune-te in locul lui si incearca sa faci parte din inima si mintea lui.
Ce ai face daca ai fi barbat si ai iubi pe cineva si tu stii ca esti iubit?
Te-ai schimba pentru persoana respectiva pentru a nu o pierde! Nu?
Te-ai lasa de droguri pentru ca ele scurteaza viata si nu-ti mai dau ocazia sa fii cu persoana iubita, si nu ti-ar da posibilitatea sa te bucuri de copii sanatosi sau de o familie! Nu?
Tu ca femeie ce faci cand iubesti? Te uiti atent in oglinda, te faci frumoasa, faci totul sa-ti dispara defectele pe care ti le vezi in oglinda, intr-un cuvant, vrei sa devii perfecta in ochii celui pe care-l iubesti!
Deci, trebuie sa crezi ca daca te iubeste cu adevarat va face totul sa redevina un barbat NORMAL pentru ca sa nu te piarda.
Iar pentru tine, ca sfat de viata: "Rezultatul este mai rau daca-i faci unui om un bine cu forta decat daca-i faci un rau"


Iti multumesc. Am incercat sa ma pun in locul lui si daca as intalni o fata inocenta, eu fiind doar un drogat mi s-ar parea ca cel mai bun lucru pe care sa il fac daca tin la acea persoana este sa stau departe de ea. Acum nu cred ca a vrut doar sa ma amageasca cum facea cu celelalte deoarece ar fi putut sa ma invite la o petrecere urmatoarea zi dupa ce l-am cunoscut si sa se sature de mine ca in urmatoarea zi nici sa ma mai saltute pe strada, lucru care nu s-a intamplat dar lucru care l-a facut cu o fata acum un an. Aici nu e vorba despre iubire deoarece ca sa iubesti cu adevarat pe cineva trebuie sa petreci foarte mult timp cu acea persoana si sa o cunosti cum te cunosti pe tine insuti. Aici e vorba doar de o scanteie ce se aprinde de fiecare data cand ne vedem desi eu sunt pe cealalta strada mereu se intampla sa nu ne putem lua ochii unul de la celalat, dar iubire e prea mult spus.
Iti multumesc pentru sfat si inteleg perfect ca nu il pot ajuta daca el nu isi doreste acest lucru ceea ce nu am aflat-o inca.
garbo_408055
Postat pe 28 Decembrie 2014 16:48
55, acum ai vazut ce ai raspuns... sorry.
Se vede ca esti foarte tinara - si foarte inocenta. "Un drogat" nu prea inseamna un pusti care fumeaza marijuana din an in paste. Un drogat inseamna dependent de cocaina, heroina sau altele. Marijuana nu este la fel de nociva, nu da aceeasi dependenta, nu are aceleasi efecte. Deci nu e nimic atit de teribil in asta, nici irecuperabil. Si sint convinsa ca majoritatea adolescentilor incearca sau au incercat sa fumeze "iarba" macar o data in viata lor, asa ca nu dramatiza foarte mult aspectul asta. Chiar nu e atit de tragic. Nu e ceva pozitiv, dar nici nu si-a distrus viata cu asta (inca).
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2014 13:24
De la: quasaria, la data 2014-12-29 13:24:4255, acum ai vazut ce ai raspuns... sorry.
Se vede ca esti foarte tinara - si foarte inocenta. "Un drogat" nu prea inseamna un pusti care fumeaza marijuana din an in paste. Un drogat inseamna dependent de cocaina, heroina sau altele. Marijuana nu este la fel de nociva, nu da aceeasi dependenta, nu are aceleasi efecte. Deci nu e nimic atit de teribil in asta, nici irecuperabil. Si sint convinsa ca majoritatea adolescentilor incearca sau au incercat sa fumeze "iarba" macar o data in viata lor, asa ca nu dramatiza foarte mult aspectul asta. Chiar nu e atit de tragic. Nu e ceva pozitiv, dar nici nu si-a distrus viata cu asta (inca).

Adevarul este ca nu am mentionat mai sus ca el cand l-am intrebat de droguri mi-a marturisit, evitand la inceput, spunand ca in mine are increde si mi-a spus ca fumeaza de foarte mult timp 6 ani si ca la inceput a luat mai multe si etnobotanice dar nu a trecut la altele mai tari. Mi-a marturisit atunci ca e dependent si ca nu se poate opri. Majoritatea prietenilor mei mi-au spus ca il vad fumat zilnic si odata l-am vazut si eu cand ieseam de la scoala , era 13:00 ceasul. Cand ne-am intalnit intamplator saptamana trecuta si am stat mai mult cu el doar pentru ca mi-a zis : ''Mai stai putin cu mine" cand am dat sa plec, mi-a marturisit din nou ca e dependent cand l-am intrebat de ce face asta a zis si :" De ce nu?".
Nu vreau sa dramatizez si stiu ca marijuana nu e chiar asa rea dar el anul acesta termina liceul si il vad mai mereu fumat. Oricum nu cred ca mai are rost deoarece timpul trece fara sa se intample ceva, iar eu nu il pot suna nu il pot cauta si daca as face-o nu as sti ce sa ii spun.Voi lasa lucrurile sa isi urmeze cursul, daca va fi sa il ajut sigur se va intampla sa il intalnesc intamplator asa cum s-a intamplat de atatea ori si atunci voi sti ce sa ii spun. Multumesc de sfaturi, apreciez.
garbo_408055
Postat pe 29 Decembrie 2014 13:56
Eu spun ca ar trebui sa-l ajuti cu siguranta ar vrea ca cineva sa-l ajute,sa-i spuna ce-i bine si ce este rau pentru el avand in vedere ca toti stau departe de el ,iar tu Ana nu asculta de gura lumi oricine merita o sansa el trebuie ajutat nu lasat balta,incearc sa discuti cu el si de ce s-au despartit paritii lui si daca asta il afecteaza,intreaba-l ce ar vrea sa faca cu viata lui si explicai ca drogurile nu-s o solutie la problemele lui,incetul cu incetul o sa te inteleaga ca fata de alti tu nu-i vrei decat bniele.
yoxyfoxy
Postat pe 29 Decembrie 2014 14:54
De la: yoxyfoxy, la data 2014-12-29 14:54:36Eu spun ca ar trebui sa-l ajuti cu siguranta ar vrea ca cineva sa-l ajute,sa-i spuna ce-i bine si ce este rau pentru el avand in vedere ca toti stau departe de el ,iar tu Ana nu asculta de gura lumi oricine merita o sansa el trebuie ajutat nu lasat balta,incearc sa discuti cu el si de ce s-au despartit paritii lui si daca asta il afecteaza,intreaba-l ce ar vrea sa faca cu viata lui si explicai ca drogurile nu-s o solutie la problemele lui,incetul cu incetul o sa te inteleaga ca fata de alti tu nu-i vrei decat bniele.


Iti multumesc pentru sfat, chiar mi-a prins bine ceea ce mi-ai spus deoarece nu voiam sa le dau dreptate celor ce imi spuneau ca nu il pot ajuta sau sa imi vad de viata mea. Ii voi vorbi in viitorul apropiat si poate va intelege ca desi va incerca sa fie departe de mine spre binele meu nu va reusi deoarece se va intampla intr-un final sa ne vedem intamplator si asa poate va realiza ca are nevoie de mine la fel de mult cum eu am nevoie de el.
garbo_408055
Postat pe 29 Decembrie 2014 21:23
Ne-am intalnit ieri, propunerea lui dupa ce l-am accesat eu pe facebook.Niciodata nu m-am simtit atat de bine langa o persoana si nu e ca si cum spun asta despre toti.Nu mi-a mai placut de cineva din cl a VII-a si nu mi-a placut de cineva asa tare niciodata. Am vorbit multe atunci, mi-a marturisit ca a intrat intr-o depresie saptamana asta si ca a avut cel mai greu an din punct de vedere financiar, totul i-a mers prost. Mi-a spus ca ar vrea sa ne cunoastem mai bine si am stat putin cu anturajul lui. Mi-a spus ca are incredere in mine si mi-a povestit tot ce a patit anul acesta. Era frig afara asa ca am stat imbratisati pana ne-am incalzit. Acum stiu ca nu isi bate joc deoarece s-a comportat foarte frumos cu mine si am inceput sa am incredere in el, dar chiar nu as intelege daca lucrurile ar ramane asa si presimt ca asta se va intampla. Daca el nu-mi va vorbi nu cred ca voi putea sa o fac eu si nu as vrea ca lucrurile sa continue ca si cum totul e ok, desi stiu ca poate totul a fost doar ca sa se simt el mai bine, sa iasa din starea urata ce l-a dus intr-o depresie si stiu asta din cauza ca si eu aveam nevoie de asta. Cand il imbratisam pur si simplu nu mai puteam sa ii dau drumul, iar el m-a strans la piept si atunci ne-am sarutat. Ar fi urat din partea lui sa nu imi mai spuna nimic dupa ce s-a inatmplat aseara desi sigur nu i-a placut sarutul si parca stiu ca asa va fi si atunci nu stiu ce voi face, nu stiu ce voi crede.
garbo_408055
Postat pe 31 Decembrie 2014 11:40
Ana iti doresc fericire,iubire,sanatate si noroc in noua relatie,eu cred ca nu te va dezamagi Stefan pentru ca este un baiat cu bun simt,multa fericire,iubire si implinirea tuturor dorintelor la amandoi.
yoxyfoxy
Postat pe 31 Decembrie 2014 20:21
Aici imi pare rau ca te contrazic,dar eu eram la fel ca Stefan si nu vroiam sa ma schimb si tot imi spueam ,,lasa ca ma las de droguri de miine",dar am avut o prietena adevarata care mi-a explicat ce-i bine si ce-i rau,dar si un baiat pe care-l placeam si ma placea si m-am schimbat mult mi-am zis,,viata este frumoasa cu bune cu rele " si din acel moment eu nu m-am m-ai drogat.
yoxyfoxy
Postat pe 31 Decembrie 2014 20:43
De la: yoxyfoxy, la data 2014-12-31 20:21:08Ana iti doresc fericire,iubire,sanatate si noroc in noua relatie,eu cred ca nu te va dezamagi Stefan pentru ca este un baiat cu bun simt,multa fericire,iubire si implinirea tuturor dorintelor la amandoi.

Iti multumesc foarte mult. Iti doresc si tie mult noroc in viata, fericire, iubire, sanatate. Imi pare foarte bine sa aud ca cineva imi spune ca el nu ma va dezamagi deoarece multi au fost cei ce mi-au spus ca nu are rost si ca ma voi zbate degeaba si putini au fost cei ca tine care sa inteleaga cu adevarat si sa priveasca dintr-un unghi pozitiv.
garbo_408055
Postat pe 1 Ianuarie 2015 13:53
De la: yoxyfoxy, la data 2014-12-31 20:43:02Aici imi pare rau ca te contrazic,dar eu eram la fel ca Stefan si nu vroiam sa ma schimb si tot imi spueam ,,lasa ca ma las de droguri de miine",dar am avut o prietena adevarata care mi-a explicat ce-i bine si ce-i rau,dar si un baiat pe care-l placeam si ma placea si m-am schimbat mult mi-am zis,,viata este frumoasa cu bune cu rele " si din acel moment eu nu m-am m-ai drogat.


Ma bucur sa aud asta. As dori sa stiu mai multe despre drumul pe care l-ai parcurs ca sa ajungi unde ai ajuns acum, daca nu te superi.Mi-ar prinde bine sa aud si povestile altor persoane ca el ca sa am o oarecare viziune asupra situatiei deoarece eu nu prea stiu ce ar trebui sa fac, nu am destula experienta, iar cei din jurul meu imi tot repeta ca el nu merita.
garbo_408055
Postat pe 1 Ianuarie 2015 13:57
era pt altcineva mesajul pt cei care spune sa-l lasi in pace,drumul parcurs a fost sa vorbesc intai cu un psiholog,iar apoi faptul ca visam mereu tot felu de vise ciudate ca de exemplu ca ajungeam la puscarie pentru trafic de droguri si de atunci m-am lasat dar si datorita faptului ca m-am gandit ca baiatul pe care il iubeam nu va mai accepta ca iubita lui pentru ca ma droghez.
yoxyfoxy
Postat pe 1 Ianuarie 2015 16:08
Mersi scumpa mica si pot sa spun ca si prietenul de atunci si colegele mele m-au motivat ce pot sa spun poate un psiholog il poate ajuta si pe el. mult succes si cum mai merge cu relatia voastra,a si schimbarea grupului de prieteni poate fi un reper cel putin eu asa am facut si multa vointa eu asa am reusit voint din partea lui stefan ma refer dar el vrea sa se schimbe
yoxyfoxy
Postat pe 1 Ianuarie 2015 16:13
Yoxy!! Acum esti cu "prietenul" ala ? Am inteles ca esti schwul ...
Rotty
Postat pe 1 Ianuarie 2015 16:21
Nu nu mai sunt era vorba decand eram in liceu pe a 9 a ce inseamna schwul,azi am o poveste aproape ca a lui ana.
yoxyfoxy
Postat pe 1 Ianuarie 2015 16:39
Eu zic sa ii vorbesti deschis.....sa ii spui sa incerce sa se lase de droguri...ca iti pasa de asta,ca te sperie felul cum arata cand a fumat...intre voi e ceva inocent ,frumos,cum numai la 18 ani poate fi....e pacat de el,este la urma urmei inca un copil,traumatizat de divortul parintilor si de altele...cine stie,poate il influentezi in bine,daca esti destul de puternica.
daniilia
Postat pe 1 Ianuarie 2015 17:24
De la: yoxyfoxy, la data 2015-01-01 16:08:32era pt altcineva mesajul pt cei care spune sa-l lasi in pace,drumul parcurs a fost sa vorbesc intai cu un psiholog,iar apoi faptul ca visam mereu tot felu de vise ciudate ca de exemplu ca ajungeam la puscarie pentru trafic de droguri si de atunci m-am lasat dar si datorita faptului ca m-am gandit ca baiatul pe care il iubeam nu va mai accepta ca iubita lui pentru ca ma droghez.


Ma bucur sa aud ca persoana draga tie te-a ajutat si te-a determinat sa te schimbi. Este foarte nobil gestul facut de el si faptul ca tu ai reusit , ai avut vointa si motivatia sa te opresti imi arata cat de mult il iubesti. Din pacate la mine nu se poate vorbi despre iubire deoarece nu pot fi sigura ca el tine la fel de mult la mine cum tin eu la el. Mi-a aratat de prea multe ori ca nu ii pasa, iar acum parca totul se destrama, era si cazul nu, adica e vorba despre o dependenta de droguri aici si deobicei in aceste situatii lucrurile incep la un moment dat sa se destrame.
garbo_408055
Postat pe 2 Ianuarie 2015 21:08
De la: daniilia, la data 2015-01-01 17:24:17 Eu zic sa ii vorbesti deschis.....sa ii spui sa incerce sa se lase de droguri...ca iti pasa de asta,ca te sperie felul cum arata cand a fumat...intre voi e ceva inocent ,frumos,cum numai la 18 ani poate fi....e pacat de el,este la urma urmei inca un copil,traumatizat de divortul parintilor si de altele...cine stie,poate il influentezi in bine,daca esti destul de puternica.

Iti multumesc foarte mult pentru sfat, sper din tot sufletul ca atunci cand ma uit in trecut si imi amintesc de el sa o fac cu zambetul pe buze chiar daca nu voi reusi sa il ajut sa termine cu drogurile sper doar sa imi amintesc ca am reusit sa ii fac ziua mai buna sau ca am reusit sa-i ridic moralul.
garbo_408055
Postat pe 2 Ianuarie 2015 21:17
E asa ciudat cum s-a intamplat totul. Cum el a devenit persoana langa care nu m-am simtit de mult asa bine si cu care vorbeam mai deschis decat o faceam cu ceilalti baieti, cum a devenit perosna care m-a ajutat sa trec peste problemele mele cu tatal meu(alcoolic) fara sa stie acest lucru doar prin simplu fapt ca era acolo si se uita asa la mine si ma imbratisa. Cum il vedeam doar din intamplare si cum intamplarea a dus la niste momente ce nu le-am trait niciodata cu altcineva. Cum el, un drogat a ajuns sa fie primul baiat pe care il sarut, pe care il tin de mana si pe care il imbratises strans si nu-mi vine sa ii dau drumul. Cum imi ziceam de cateva ori ca cel mai bine ar fi sa il las deoarece nu am cum sa-l ajut si ma rugam sa il uit sau sa intalnesc pe altcineva special si sa nu imi mai pese de el( credeam ca asta e problema: daca voi intalni pe altcineva imi va trece de el) si cum in aceeasi zi sau in ziua urmatoare se intampla ceva si vorbeam sau il intalneam. Cum Dumnezeu mereu mi-a dat un semn cand Il rugam si nu stiam ce ar fi bine sa fac si atunci il intalneam intamplator. Poate suna ciudat dar mereu am crezut ca totul se intampla cu un scop dar acum nu ma stiu. Nu mai stiu cum am ajuns sa ma simt ca o fraiera si sa cred ca tot acest timp a fost un timp pierdut si ca ceilalti aveau dreptate ca el nu merita. Pe 1 ianuarie fix dupa 4 luni, ce ironie am vorbit si nu-l recunosteam. Era o diferenta ca de la cer la pamant dintre baiatul cu care m-am intalnit (si care-mi spunea ca ar trebui sa ne cunoastem mai bine, sa avem incredere unul in celalat "eu voi fi primul tau iubit?aaa... asta daca..." si incerca incurcat sa gaseasc ceva , baiatul care m-a saruta)t si cel cu care am vorbit in acea seara. Mi-a zis ca cel mai bine ar fi sa ramanem prieteni deoarece nu vrea sa ma faca sa sufar si pentru ca el nu e pregatit , pentru ca sunt prea inocenta si ca voi intelege mai tarziu. M-am suparat rau de tot pe el, ma simteam ca o fraiera si ii spun ca si-a batut joc altceva ce sa inteleg. S-a enervat si el si mi-a trantit-o rau de tot, intr-un fel inteleg, as fi spus si eu acelasi lucru:"ce ti am facut fetita ce bataie de joc c am fost rece tot timpu' am fost defapt normal daca am stat ca preteni nu inseamna ca mi am batut joc de asta mi a fost frica ca pui sentiment si mai bine ne intalneam mai putin decat sa suferi mai bine ti vezi de treaba ca o lectie de viata nush" Eu i-am spus "Uite, chiar nu ma asteptam la un astfel de raspuns din partea ta dar sa fim seriosi acum nu esti complet nevinovat, puteai tu sa iti vezi de treaba ta si sa nu faci gesturile acelea ce puteau fi interpretate gresi, dar na" El:"is si eu cu problemele mele ma scuzi" eu:"te scuz" el:",merci" eu:"cu placere" el:amici ok?" eu:"ce rost are sa fim amici daca nici nu avem ceva in comun?" el:"pur si simplu ne cunoastem" eu:"din vedere da, dar nu te cunosc chiar deloc" el:"bun" eu"Nu stiam ca pe toate pretenele tale le tii de mana, imbratisesi si saruti, interesanta tipologie" el:"te am atins putin de mana si gata nu te am cumparat da nu mai pune sentiment" eu:":)) ce fraier esti" el:"asta este nush ce sa zic chiar imi pare rau dar nu ai zis niciodata nimic a trebuit sa deduc eu ca tu esti amorezata mai tare decat trebuie" eu"Nu trebuie sa mai zici ceva. Si mie imi pare rau dar n-am ce sa-i fac. Tu erai cel care trebuia sa termine cu replicile alea stupide si eu trebuia sa-mi dau seama de la inceput ce fel de persoana esti" el:ai inteles doar ce ai vrut ce ti a placut" eu:"nu e adevarat, am inteles ce mi s-a dat" el:"atunci e vina mea probabil" eu:da" el:"naspa" eu:"Sunt doar curioasa, asa faci cu toate persoanele pe care le cunosti?" el: "de acum iti iei filme ,s a intamplat, carpe diem" eu:"Pentru tine e foarte usor sa zici s-a intamplat , traieste clipa. Nu ti-a pasat deloc de mine, te-ai gandit doar la tine, trist. Tu nu intelegi ce ai facut, poate vei intelege mai tarziu."el:"pai ti am zis sa ramanem prieteni, motiv pt care stiu ca nu sunt asa de credincios si nu vreau sa suferi mai tare" eu:"k" el:"simplu" eu:"da, de ce sa te complici, nu exista niciun motiv ca sa te complici atata" el"pai nu ma complic" eu:"asta am zis si eu ca nu exista niciun motiv sa te complici" el:"da am inteles" eu:"bun" Mi-e asa rusine. Nu inteleg cum as fi putut interpreta totul gresit daca am petrecut acea zi cu el, iar el tot zicea dupa ce il imbratisam" Dragut moment" sau dupa ce i-am luat mana intr-a mea cand imi arata ca e crapata"Dragut, chiar mi-a placut". In acea zi chiar parea foarte sincer si nu mi-a dat impresia ca sunt doar replici aruncate la plesneala sau gesturi lipsite de tandrete. Nu cred ca el nu a simtit nimic, cred ca e mult mai usor pentru el sa stea departe de mine dar cu toate acestea destul de aproape, fara obligatii sau consecinte deoarece suntem doar amici, nu? S-a suparat rau de tot cand l-am acuzat ca si-a batut joc si ca sa scape, sa nu cada vina pe el mi-a zis ca defapt a fost normal ca si cum a zis ca totul mi s-a parut ca am inteles gresit si ca nu a insemnat nimic pentru el. e mult mai usor si mai simplu, cum a zis el ca lucrurile sa ramana asa si il inteleg, chiar mi-ar face multe probleme si ar iesi urat de tot daca am fi impreuna, inteleg, mi-a si spus ca nu vrea sa ma strice si asta ar fi cel mai probabil. Dar acum , in acest moment ma simt ca o fraiera deoarece el m-a facut sa cred ca nu a fost mai nimic intre noi cand el stie la fel de bine ca mine ca nu e asa.Stie ca nu sunt ca pitipoancele cu care te poti comporta asa fara sa iti pese daca sun ok sau nu cu asta deoarece stii ca si ele isi vor gasi pe altul in urmatoarea zi. In acea seara nu-l mai recunosteam. Se teme ca voi avea o parere proasta despre el, ca il voi uri, ca voi inceta din a-mi pasa si chiar asta se intampla. E ciudat cum s-au intamplat lucrurile in asa fel incat sa se ajunga aici, cum Dumnezeu m-a indemnat sa ma bag in situatia asta deoarece daca nu era tatal meu sa-mi aminteasca zilnic de el, daca nu era acel holbat, daca nu erau acele intalntiri intamplatoare sau acele momente sau acele melodii sau acele vise eu nu mai eram in situatia asta. Iar acum ma intreb care e scopul?
Acum stiu ca toti imi veti spune ca ati avut dreptate, ca omul acesta nu merita nimic, ca o caut cu lumanarea si ca voi avea numai de suferit si nu va contrazic, acum, cred ca aveti dreptate,dar sunt sigura ca se va intampla ceva care sa schimbe aceasta situatie, aceasta satare la fel cum s-a intamplat si pana acum. Mereu m-am gandit ca Dumnezeu mi-a pregatit ceva maret deoarece asteapta atata si nu a facut ca sa se intample sa il cunosc pe acest baiat si sa sse ajunga aici degeaba, nu ar fi corect. Acum imi veti spune ca ar trebui sa fiu realista si aveti dreptate, din nou dar doar pe moment, nu se stie ce se va intampla maine.
garbo_408055
Postat pe 2 Ianuarie 2015 22:30
Dupa 3 zile de la cuvintele acelea urate care mi le-a spus, dupa chinul prin care am trecut datorita faptului ca imi rasunau in minte doar:" Ce bataie de joc ca am fost rece tot timpul" sau " ai inteles doar ce ai vrut, ce ti-a placut" de parca tot dadea vina pe mine (de parca eu am fost cea care l-a luat de mana sau l-a sarutat), dupa toate acestea m-am rugat ca sa ma impac cu gandul ca asta a fost sa fie desi nu are sens si sa inteleg ce tocmai mi s-a intamplat, m-am rugat ca Dumnezeu sa-mi arate calea, sa nu mai iau decizii proaste si sa reusesc sa-l uit daca altceva nu se mai poate intampla. Si il visez... si ce mai vis. Am visat ca mergeam spre casa si ca venea spre mine o multime de persoane cu aceasta problema: drogurile. Erau foarte multi si cred ca i-am recunoscut si prietenii. Mergeau cu fetele in pamant, pline de regret si tristete, parca erau intr-o transa , iar acum mi-am amintit de evreii izgoniti, dusi in lagarele de concentrare, asa erau si ei. Era asa intuneric afara si eram asa uimita de ceea ce se intampla cand il vad si incep sa alerg spre el si sa il tot strig, dar el nu se intoarce. Ajung in dreptul lui si il tot strig si in cele din urma isi intoarece privirea lipsita de expresivitate, parca era intr-o transa. Sta asa ceva timp, timp in care il strig pe nume, atunci realizeaza cine sunt si devine trist, speriat de parcatocmai a realizat ce se intampla cu el si doreste sa scape, iar eu il tot strig pe nume dar degeaba pentru ca el nu reuseste si isi intoarce privirea(Prietenii lui il striga altfel, are nu stiu ce porecle, asa si colegii de clasa e posibil ca eu sa fiu printre putinele persoane ce il striga pe nume, asta si mama lui) Continua sa mearga la fel fac si eu si ne oprim la un moment dat si formam niste coloane. Acum faceam si eu parte din acea multime doar ca nu eram in aceeasi transa si continuam sa il strig pe nume dar el nu ma baga in sema. El a inceput sa strige ca eu nu sunt la fel ca ei asta ar insemna ca ar trebui sa plec, ca nu pot merge unde mergeau si ei desi presimteam ca nu e un loc prea fericit. Eu ma uit la el si il intreb ce tot face, sa se opreasca, iar el striga in continuare ca nu sunt ca ei , dar nu cred ca a auzit cineva deoarece era galagie, vorbea cineva, gen liderul , dar ma tot respingea, voia sa plec si atunci m-am trezit.
Stiu ca nu ar trebui sa interpretez visele dar e prea de tot. Il mai visam inainte dar nu era cine stie ce, erau chestii neimportante gen il intalneam vorbeam si atat, dar visul acesta si penultimul sunt prea de tot. Iar partea rea in vise este ca ai impresia ca s-a intamplat si ramai asa cu un gust amar in gura.
garbo_408055
Postat pe 3 Ianuarie 2015 11:29
Copila draga, cine si ce sa iti mai spuna? Semne, rastalmacire de vise? Ti-e greu sa pricepi acum ca ti-a facut un bine, dar mai tarziu ii vei multumi. La cum gandesti, nu iti faci niciun serviciu. Dar daca asa vezi tu lucrurile si crezi ca asta e scopul tau maret pe pamant, nu am ce sa-ti zic. Da-te cu curu' de pamnat, zbuciuma-te, asa iti vei indeplini marea misiune.Am impresia ca te plictisesti teribil si iti cauti ocupatie. Vezi ce faci cu scoala si restul vietii tale, ar trebui sa fie o preocupare destul de mare,incat sa-ti umple timpul in care te sabotezi emotional si te crezi in "misiune" pe Pamant. Sper sa-ti vina mintea la cap, ai timp de mari iubiri.Si nu trebuie sa fie atat de complicate sau misiuni de salvare a sufletelor ratacite! Multa bafta si intelepciune!
Schmetterling
Postat pe 3 Ianuarie 2015 12:59
De la: Schmetterling, la data 2015-01-03 12:59:24 Copila draga, cine si ce sa iti mai spuna? Semne, rastalmacire de vise? Ti-e greu sa pricepi acum ca ti-a facut un bine, dar mai tarziu ii vei multumi. La cum gandesti, nu iti faci niciun serviciu. Dar daca asa vezi tu lucrurile si crezi ca asta e scopul tau maret pe pamant, nu am ce sa-ti zic. Da-te cu curu' de pamnat, zbuciuma-te, asa iti vei indeplini marea misiune.Am impresia ca te plictisesti teribil si iti cauti ocupatie. Vezi ce faci cu scoala si restul vietii tale, ar trebui sa fie o preocupare destul de mare,incat sa-ti umple timpul in care te sabotezi emotional si te crezi in "misiune" pe Pamant. Sper sa-ti vina mintea la cap, ai timp de mari iubiri.Si nu trebuie sa fie atat de complicate sau misiuni de salvare a sufletelor ratacite! Multa bafta si intelepciune!


pinkrainbow
Postat pe 3 Ianuarie 2015 13:31
De la: Schmetterling, la data 2015-01-03 12:59:24 Copila draga, cine si ce sa iti mai spuna? Semne, rastalmacire de vise? Ti-e greu sa pricepi acum ca ti-a facut un bine, dar mai tarziu ii vei multumi. La cum gandesti, nu iti faci niciun serviciu. Dar daca asa vezi tu lucrurile si crezi ca asta e scopul tau maret pe pamant, nu am ce sa-ti zic. Da-te cu curu' de pamnat, zbuciuma-te, asa iti vei indeplini marea misiune.Am impresia ca te plictisesti teribil si iti cauti ocupatie. Vezi ce faci cu scoala si restul vietii tale, ar trebui sa fie o preocupare destul de mare,incat sa-ti umple timpul in care te sabotezi emotional si te crezi in "misiune" pe Pamant. Sper sa-ti vina mintea la cap, ai timp de mari iubiri.Si nu trebuie sa fie atat de complicate sau misiuni de salvare a sufletelor ratacite! Multa bafta si intelepciune!


Iti multumesc pentru sfat, chiar m-a amuzat raspunsul tau. Cred ca m-am facut neinteleasa cand am spus acele lucruri ce se interpreteaza gresit dar se pare ca nu pot modifica ce am scris mai sus ca sa sune mai corect. Nu ma cred intr-o misiune de salvare a sufletelor pe Pamant sau ca aceasta este menirea sau misiunea mea, suna destul de nebunesc sa crezi acest lucru. Tot ce am vrut sa spun este ca totul se intampla cu un scop in viata si poate ca l-am intalnit pe acest baiat doar ca sa primesc o lectie de viata si poate si el a realizat unele lucruri deoarece persoanele pe care le intalnesti la tot pasul te schimba intr-un anumit fel.
garbo_408055
Postat pe 3 Ianuarie 2015 13:40
Asa da,e complet diferit de ce ai scris mai sus.Dacă recitesti,vei vedea ce ai scris si ce vrei tu sa exprimi de fapt.Hai,ca esti destul de înteleaptă pt anisorii tăi! Am incredere ca iti vei clădi o viata frumoasa! Hai,"succesuri"!
Schmetterling
Postat pe 3 Ianuarie 2015 14:30
De la: Schmetterling, la data 2015-01-03 14:30:34 Asa da,e complet diferit de ce ai scris mai sus.Dacă recitesti,vei vedea ce ai scris si ce vrei tu sa exprimi de fapt.Hai,ca esti destul de înteleaptă pt anisorii tăi! Am incredere ca iti vei clădi o viata frumoasa! Hai,"succesuri"!


Da, am recitit si imi pare rau ca m-am exprimat cam eronat dar nu pot modifica. Multumesc, bafta si tie.
garbo_408055
Postat pe 3 Ianuarie 2015 14:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tribal :-) 139 De la: fleurdelis 10 Februarie 2011 13:24
Pocainta 252 De la: xenaluptatoareainimoasa 5 Octombrie 2010 17:22
te plictisesti si nu ai activitate??acum ai ocazia 26 De la: chery 14 Aprilie 2010 21:51
vraji,farmece... 152 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:38
DE ASTAZI SALARIUL MEDIU PE ECONOMIE IN ROMANIA ESTE DE 2500 DE EURO PE LUNA ! 2 De la: MINCIUNICA 1 Aprilie 2012 12:46
Setari Cookie-uri