Virginitatea până la căsătorie? Ce părere aveţi?

Esti rau cu ele.
Octavian1976
Postat pe 15 Septembrie 2013 18:36
De la: Damian_Nedelcu_1, la data 2013-09-15 12:59:26hmm se vede ca nu ti citit istorie ...stiti ca tarile cele mai dozvoltate au fost la origine protestante...ca ELVETIA,GERMANIA, olanda si lista poate continua....si se poate vedea ca religia protestanta a adus numai benefici ...

de care origine vorbesti? protestantismul a aparut in sec 16, deci de ce origini zici?
daca tot ai inceput cu istoria, ia o carte de specialitate si uita-te sa vezi ce a fost inainte de Protestantism
Amor_Aeternus
Postat pe 15 Septembrie 2013 18:38
Barbatul si femeia sunt doua specii de oameni total diferite.
Este ceva de genul cum este la computer procesarea:
EA: 01010101 ea foarte iute in gandire
EL: 00010001 el mai "schiop" in gandire
Deci sunt doua entitati in gandire total diferite.
Barbatul are acel instinct animalic si instinctul de proprietate. Rar o sa vedeti un barbat care gandeste mai profund decat o femeie.
Femeia se uita la acele chestiuni de detaliu, deci intoarce pe toate partile posibile lucrurile.
Acum daca discutam despre religie si ne indepartam de subiect va intreb si eu. Ce este adevarul? Unde este adevarul? Care adevar? Si ce este pacatul pana la urma? Npua oamenilor de rand nu ni s-a zis niciodata pana la capat tot ce ar trebui sa stim. Intotdeauna ni s-a limitat totul, deci daca nu spui un adevar sau il spui partial se numeste minciuna prin omisiune. Deci pana la urma haideti sa lasam deoparte doctrinele religioase si sa vedem defapt ce ne-a facut nou biserica si oamenii care o conduc. Ne-au mintit prin omisiune. DECI ? Unde este adevarul? Sau care este adevarul suprem?
Octavian1976
Postat pe 15 Septembrie 2013 18:52
Auzi! acuma ma enervezi , cataloghezi femeile la gramada , ce vreau eu sa spun este faptul ca in marea majoritate a cazurilor , barbatii nu au rabdare sa amane sexul pana la casatorie , ei sunt cei nerabdatori , iar eu una nu m-as marita niciodata cu un necunoscut , iar cad ai prieten 2 ani , nu mai are rabdare pana te casatoresti , vrea sex , sa ma contrazica ceilalti barbati daca nu e asa. Nu judeca gresit sexul opus la gramada , cred ca fetele au scris la misto , sau asa ca sa te intarate , nu zic ca nu sunt exceptii dar in cazul asta se incadreaza si barbatii .
gianimary
Postat pe 15 Septembrie 2013 19:24

exact,"sa intarate".

Si cine intarata,(te rog fr.) nu voi fetele?Nu voi fetele ardeti de nerabdare sa faceti sex cu baietii?

Eeeee, acuma sa ti vad eu cum recunosti!


Mai, vb. de istoria contemporana sau...

Lasa, mai gandeste-te in ce secol existi

Sara!

Fss_ssu
Postat pe 15 Septembrie 2013 19:35
RASPUNS GENIAL ...........
scarlett
Postat pe 15 Septembrie 2013 19:59
De la: suparatu_, la data 2013-09-15 19:35:25
exact,"sa intarate".

Si cine intarata,(te rog fr.) nu voi fetele?Nu voi fetele ardeti de nerabdare sa faceti sex cu baietii?

Eeeee, acuma sa ti vad eu cum recunosti!
..................................




Supi?
sunt unele femei care incita doar prin simpla aparitie... nu trebuie sa faca nimic mai mult.
dar tot barbatii fluiera dupa ele si le invita la cafea, cica....
iar daca femeia nu baga in seama barbatii, astia incep sa o injure, mai ales daca sunt in gasca... ca i-au lasat cu buza umflata...
vivacedonna
Postat pe 15 Septembrie 2013 20:47
De la: Octavian1976, la data 2013-09-15 18:52:26Barbatul si femeia sunt doua specii de oameni total diferite.
Este ceva de genul cum este la computer procesarea:
EA: 01010101 ea foarte iute in gandire
EL: 00010001 el mai "schiop" in gandire
Deci sunt doua entitati in gandire total diferite.
Barbatul are acel instinct animalic si instinctul de proprietate. Rar o sa vedeti un barbat care gandeste mai profund decat o femeie.
Femeia se uita la acele chestiuni de detaliu, deci intoarce pe toate partile posibile lucrurile.
Acum daca discutam despre religie si ne indepartam de subiect va intreb si eu. Ce este adevarul? Unde este adevarul? Care adevar? Si ce este pacatul pana la urma? Npua oamenilor de rand nu ni s-a zis niciodata pana la capat tot ce ar trebui sa stim. Intotdeauna ni s-a limitat totul, deci daca nu spui un adevar sau il spui partial se numeste minciuna prin omisiune. Deci pana la urma haideti sa lasam deoparte doctrinele religioase si sa vedem defapt ce ne-a facut nou biserica si oamenii care o conduc. Ne-au mintit prin omisiune. DECI ? Unde este adevarul? Sau care este adevarul suprem?





normal ca au mintit, ca altfel nu puteau mentine turma.
nu o sa se dea niciodata la citit adevaratele carti, voluntar de catre capii bisericii,
sunt tinute bine la vatican....
dar oricit le-ar tine ei, inca mai apare la suprafata cite ceva.
oricum un om intreg la minte daca citeste biblia, va gasi o gramada de contradictii in ceea ce se scrie acolo.



Li, da, la tine este monoteism, dar la noi.... pe aici... nu mai e monoteism.
reigia catolica, ortodoxa, etc... , nu tine de monoteism.
ti-am spus sa faci un topic pe istorie-religie...
sunt multi care o dau inainte cu D-zeu si cu citate din biblie, dar in afara faptului de a o fi invatat-o motamo nu stiu nimic altceva.


De ce ne suparam cind in anumite conversatii se intra cu religie?
este pentru ca nu m-i se pare corect cind ai o discutie de bun simt, chiar daca e in contradictoriu intre noi, sa apara un sonat care incepe sa-mi dea nu stiu ce citate care de cele mai multe ori e in afara discutiilor pe care le purtam noi.
si am mai scris asta si pe alte topicuri. Religia e religie si atit. unii cred, altii nu.
dar cei care cred nu trebuie sa impuna credinta lor celor care nu cred sau sunt total pe dinafara.
vivacedonna
Postat pe 15 Septembrie 2013 21:04
Da viginitate pana la casatorie desi cazul meu e dificil
sunt casatorita cu un musulman de un an de zile si intai am incercat .
Decui nu la interesat daca sunt sau nu .
Nu conteaza ca esti virgin sau nu parinti mei si-au reprosat toata viata mama lu tata ca nu a fost si tata lu mama ca nu a avut exerienta
Acum depinde de fiecare persoana in parte
Daca rezisti esti erou
tina22
Postat pe 15 Septembrie 2013 21:18
la ce sa rezisti, draga? la o viata plina de reprosuri si neintelegeri?
aia nu mai e viata. sau esti masochista?
vivacedonna
Postat pe 15 Septembrie 2013 21:22
De la: vivacedonna, la data 2013-09-15 20:47:53
De la: suparatu_, la data 2013-09-15 19:35:25
exact,"sa intarate".

Si cine intarata,(te rog fr.) nu voi fetele?Nu voi fetele ardeti de nerabdare sa faceti sex cu baietii?

Eeeee, acuma sa ti vad eu cum recunosti!
..................................




Supi?
sunt unele femei care incita doar prin simpla aparitie... nu trebuie sa faca nimic mai mult.
dar tot barbatii fluiera dupa ele si le invita la cafea, cica....
iar daca femeia nu baga in seama barbatii, astia incep sa o injure, mai ales daca sunt in gasca... ca i-au lasat cu buza umflata...




Eu n-am vazut! si cini le obliga sa accepte "invitatia' si apoi sa se planga ca o pierdut virginitatea? Ii alegerea lor, ioti na
... fluiera, sa fluiere si ce rau fac? si eu mai fluier cateodata, da singur;)) (nu in gasca)
Mai, nu tin eu partea numa' la barbati da chestia cu virginitatea pana la casatorie tine de fiecare in parte, cat ii de educat, cata experienta are in a se pregati pt. astfel de etapa si cat de larg ii orizontul gandirii fiecarui/a.
Referitor la ce spui tu in legatura cu religia, partial, ii adevarat, dar daca te gandesti bine ai sa observi ca deja se spicuieste din fiecare etapa religioasa si se incearca o alta forma de indoctrinare(da ii alta poveste). Sa ramanem virgini/e pana atunci!
Sara !
Fss_ssu
Postat pe 15 Septembrie 2013 21:51

Fiecare are viata personala, cine doreste poate asculta conferinta sustinuta de Virgiliu Gheorghe " Razboiul impotriva familiei'' sa vedeti acolo ce spune despre diversitatea partenerilor sexuali si sa cititi pe www.ortodoxiatinerilor.ro maturiile tinerilor in campania " Mii de tineri isi pastreaza fecioria pana la casatorie'

Iar daca omul doreste sa fie virgin, lasati-l in pace, e viata lui foarte bine inseamna ca doresti o masina la prima cheie. Doamne ajuta!
garbo_383939
Postat pe 15 Septembrie 2013 22:05
pai sa fluiere Supi, cit vor. dar nu-mi tine partea barbatilor, ca nici cu voi nu-mi e rusine.
cit despre religie... asta spuneam. e pentru alt topic.

noapte buna
vivacedonna
Postat pe 15 Septembrie 2013 22:40
Eram pentru........acum nu mai sunt.Compatibilitatea si trainicia unui cuplu nu depinde de virginitate.E mai bine sa iei decizii mai usor, sa nu aprofundezi notiunea de iubire pentru ca oricum nu e ,, pana cand moartea ne va desparti". Ia viata asa cum e, primeste iubirea si fii pregatit si pentru esec.....nu e nimeni vinovat...mai devreme sau mai tarziu ne schimbam optiunile sau ne redescoperim dorintele.Nu astepta sa gasesti femeia perfecta.....iti trece viata degeaba.Fii curajos , fii tu insuti si jumatatea ta se va lipi singura.Evita standardele pentru ca nici tu nu te cunosti suficient.Bafta!( cu sau fara virginitate)
mamadana
Postat pe 15 Septembrie 2013 22:45
Eram pentru........acum nu mai sunt.Compatibilitatea si trainicia unui cuplu nu depinde de virginitate.E mai bine sa iei decizii mai usor, sa nu aprofundezi notiunea de iubire pentru ca oricum nu e ,, pana cand moartea ne va desparti". Ia viata asa cum e, primeste iubirea si fii pregatit si pentru esec.....nu e nimeni vinovat...mai devreme sau mai tarziu ne schimbam optiunile sau ne redescoperim dorintele.Nu astepta sa gasesti femeia perfecta.....iti trece viata degeaba.Fii curajos , fii tu insuti si jumatatea ta se va lipi singura.Evita standardele pentru ca nici tu nu te cunosti suficient.Bafta!( cu sau fara virginitate)
mamadana
Postat pe 15 Septembrie 2013 22:45
De la: mamadana, la data 2013-09-15 22:45:29




foarte bine ai scris.
fiecare etapa din viata noastra ne schimba, pentru ca nevoile noastre se schimba.
de ceea ce ai avut nevoie acum 10 ani, acum nu iti mai trebuie, deci....
iar perfect nu e nimeni.
Luati viata asa cum vine si bucurati-va de ea. Pentru ca e scurta. Sti cind te-ai nascut, dar nu sti cind mori.
vivacedonna
Postat pe 15 Septembrie 2013 23:19


"Li, da, la tine este monoteism, dar la noi.... pe aici... nu mai e monoteism.
reigia catolica, ortodoxa, etc... , nu tine de monoteism.
ti-am spus sa faci un topic pe istorie-religie...
sunt multi care o dau inainte cu D-zeu si cu citate din biblie, dar in afara faptului de a o fi invatat-o motamo nu stiu nimic altceva."

hamuda... la voi, nu la voi... monoteismul este un termen care vrea sa explice credinta intr-un singura divinitate. in cazul nostru, al meu, al tau si a lui Mahmud... Dumnezeu !!! ca are nume diferite asta e altceva, dar e vorba de aceasi divinitate !


Monoteismul este credința într-un singur zeu, în contrast cu politeismul, credința în zeități multiple. Cu toate acestea, politeismul este compatibil cu monoteismul inclusiv sau alte forme ale monismului, iar distincția dintre monoteism și politeism nu este foarte clară sau obiectivă.

Unele religii monoteiste atribuie conotații "personale" propriului dumnezeu, pentru a-l diferenția de alți Dumnezei, despre care ei susțin că ar fi ori simple creații omenești (monoteismul exclusiv), ori alte forme ale Dumnezeului lor (monoteismul inclusiv).

În anumite cazuri se poate detecta o evoluție de la un cult enoteist, în care credincioșii acceptă existența unor divinități inferioare celei principale, pe care ei o venerează ca fiind adevăratul lor dumnezeu, la cultul monoteist.

Iudaismul a fost prima religie monoteistă de succes (care a supraviețuit fondatorului și vremii), deși unii susțin că însuși animismul ar fi o formă de monoteism. Poporul Israel se consideră de la un anumit moment al istoriei sale "poporul ales al singurului Dumnezeu", acel Dumnezeu care le-a revelat cartea sfântă - Biblia.

În creștinism, unicitatea lui Dumnezeu include divinitatea Fiului său și divinitatea Duhului Sfânt, aspect exprimat în doctrina trinitară, definită ca atare în secolul IV, în urma controverselor cu arianismul. Viziunea trinitară nu o întâlnim la mormoni și la Martorii lui Iehova, care au doctrine diferite: în cazul mormonilor triteismul, în timp ce Martorii lui Iehova susțin că Isus Cristos este inferior Dumnezeului Tată Iehova. Cu toate aceste diferențe, toate aceste culte susțin că ele însele sunt creștine, dar nu le recunosc și pe celelalte biserici ca atare. Cu toate că creștinismul consideră venerarea trinității ca pe o formă de monoteism, iudaismul o consideră idolatrie totală.

Islamul a preluat și adaptat multe elemente din iudaism și creștinism. La fel ca evreii, musulmanii practică un monoteism radical, considerându-l pe Isus Cristos un profet, și nu Fiul lui Dumnezeu. Musulmanii, ca și evreii, îi consideră pe creștini politeiști.





barboneli
Postat pe 16 Septembrie 2013 00:07
virginitatea chiar nu este un atu pentru o casatorie reusita ,iar daca cei 2 parteneri isi descopera pe rand tainele sexualitatii asta nu garanteaza ca ei se si potrivesc ca si caractere si nici ca au principii si educatie asemanatoare care sa le permita un ritm de dezvoltare personala amandorora!
garbo_19362
Postat pe 16 Septembrie 2013 00:54
documentat Barbo ca intodeauna multumesc de informatii ! dar religia ar trebui discutata in alt spatiu , nu in cel dedicat sexualitatii sau chiar virginitatii, ce zici !?
garbo_19362
Postat pe 16 Septembrie 2013 00:56
De la: barboneli, la data 2013-09-16 00:07:10

"Li, da, la tine este monoteism, dar la noi.... pe aici... nu mai e monoteism.
reigia catolica, ortodoxa, etc... , nu tine de monoteism.
ti-am spus sa faci un topic pe istorie-religie...
sunt multi care o dau inainte cu D-zeu si cu citate din biblie, dar in afara faptului de a o fi invatat-o motamo nu stiu nimic altceva."

hamuda... la voi, nu la voi... monoteismul este un termen care vrea sa explice credinta intr-un singura divinitate. in cazul nostru, al meu, al tau si a lui Mahmud... Dumnezeu !!! ca are nume diferite asta e altceva, dar e vorba de aceasi divinitate !

.................................
Monoteismul este credința într-un singur zeu, în contrast cu politeismul, credința în zeități multiple. Cu toate acestea, politeismul este compatibil cu monoteismul inclusiv sau alte forme ale monismului, iar distincția dintre monoteism și politeism nu este foarte clară sau obiectivă.
..............................................
În creștinism, unicitatea lui Dumnezeu include divinitatea Fiului său și divinitatea Duhului Sfânt, aspect exprimat în doctrina trinitară, definită ca atare în secolul IV, în urma controverselor cu arianismul. Viziunea trinitară nu o întâlnim la mormoni și la Martorii lui Iehova, care au doctrine diferite: în cazul mormonilor triteismul, în timp ce Martorii lui Iehova susțin că Isus Cristos este inferior Dumnezeului Tată Iehova. Cu toate aceste diferențe, toate aceste culte susțin că ele însele sunt creștine, dar nu le recunosc și pe celelalte biserici ca atare. Cu toate că creștinismul consideră venerarea trinității ca pe o formă de monoteism, iudaismul o consideră idolatrie totală.

...............................................................




Li, hai sa scriem despre credinta pe topicuri despre credinta. ok?
ai scris bine, cu o singura precizare nu sunt de acord.
in ortodoxie nu este monoteism, tocmai pt ca este trinitate plus o gramada de sfinti la care se inchina........ iar asta nu mai e monoteism
vivacedonna
Postat pe 16 Septembrie 2013 08:57


ai dreptate... ! m-am lasat "furat" de cea ce au inceput altii... scuze !!!
barboneli
Postat pe 16 Septembrie 2013 13:39


"Li, hai sa scriem despre credinta pe topicuri despre credinta. ok?
ai scris bine, cu o singura precizare nu sunt de acord.
in ortodoxie nu este monoteism, tocmai pt ca este trinitate plus o gramada de sfinti la care se inchina........ iar asta nu mai e monoteism"

ok hamuda... o sa scriu acolo... dar pe nimeni nu intereseaza acolo. scuze. m-am lasat "furat" de altii... care au inceput ! si findca tu esti singura ca ma "carti"... o sa-ti explic tie personal.... !!!! te costa o cafea insa.....
barboneli
Postat pe 16 Septembrie 2013 13:43

da, Li, o cafea virtuala desigur.
esti cam departe pentru una in cafenea
vivacedonna
Postat pe 16 Septembrie 2013 14:13
Nu cred ca puteai alege un subiect mai bun.....si sa-ti mai spun inca ceva, ai ales si locul potrivit. Nu stiu daca tu chiar crezi ce ai scris aici, dar.........Te vor jupui de viu femeile de aici, iar eu voi sta deoparte si ma voi distra copios. Sper sa ramai in viata :)
zack
Postat pe 16 Septembrie 2013 15:06
De la: scarlett, la data 2013-09-15 11:52:14
DUMNEZEU ne cere sa fim curatI la suflet si trup/RELATIA INTIMA CU MAI MULTI BARBATI ESTE CONDAMNATA DE DUMNEZEU:
UNIUNEA IN FATA LUI DUMNEZEU TREBUIE SA FIE CURATA ASTFEL CUM ITI INCHIPUI BINECUVINTAREA CASNICIEI ........LINISTEA /FERICIREA /BELSUGUL SI TOATE DARURILE DE PRET CARE NUMAI DUMNEZEU TI LE POATE DA
SINTEM LIBERI AVEM LIBER ARBITRU PENTRU COMPORTAMENTUL SI VIITORUL NOSTRU ......VIATA NOASTRA/.DAR CE ESTE MAI PRETIOS PENTRU NOI O VIATA CURATA SAU UNA ZBUCIUMATA .......

AM O FATA SI SINT FOARTE MINDRA CA ESTE CURATA /SI VA FI PINA LA CASATORIE .


Inteleg foarte bine sentimentul de satisfactie pe care-l ai vizavi de fata ta cea curata, dar nu mi se pare un motiv de mandrie (mai ales ca daca ai fi asa cum te declari credincioasa ai sti ca mandria este cel mai mare pacat in fata lui Dumnezeu si nu pierderea virginitatii inainte de casatorie).
iar sa mai si declari cu atata siguranta ca asa va ramane pana la casatorie mi se pare prostie curata; nu aduce anul ce aduce ceasul, asa ca zi Doamne fereste, vorba marxistului!
charmelen
Postat pe 16 Septembrie 2013 17:45
Indoctrinarea asta ne face mult rau prea mult rau. Sincer!!!! :(
Octavian1976
Postat pe 16 Septembrie 2013 19:54
De la: zack, la data 2013-09-16 15:06:03Nu cred ca puteai alege un subiect mai bun.....si sa-ti mai spun inca ceva, ai ales si locul potrivit. Nu stiu daca tu chiar crezi ce ai scris aici, dar.........Te vor jupui de viu femeile de aici, iar eu voi sta deoparte si ma voi distra copios. Sper sa ramai in viata :)



macar el a avut curajul sa intre intre femei. si culmea, este inca '' viu si nevatamat''

ce te face pe tine sa stai deoparte?
esti liber sa-ti spui opinia.
vivacedonna
Postat pe 16 Septembrie 2013 20:31
ezita poate sa recunoasca faptul ca si el prefera virginele, dar ii teama sa nu sara "femeile" de pe forum cu gura pe el
charmelen
Postat pe 16 Septembrie 2013 20:46
daca-si spune parerea nu inseamna ca il si omorim daca nu suntem de acord cu el
l-am invitat sa-si spuna punctul de vedere.
dar m-am obisnuit cu barbatii lasi.
si in general barbatii sunt mai lasi decit femeile.
poate de asta suntem noi puse totdeauna la zid si ei niciodata.
vivacedonna
Postat pe 16 Septembrie 2013 20:57

Zau?
da tu crezi ca eu n-am chistol la purtator?Hmmm!
Sara!
numa' ghini!
Fss_ssu
Postat pe 16 Septembrie 2013 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce pot face cu un sot "bolnav" de inernet? 62 De la: miky65 27 August 2020 14:31
RACTOR 69- IMBUNATATESTE-TI VIATA SEXUALA 61 De la: quasaria 2 Mai 2011 23:47
confuza! 1 De la: bombonyk 21 August 2011 11:00
E normal sa apara o astfel de durere? 2 De la: garbo_414701 20 Martie 2016 11:47
uscaciune in zona intima... 7 De la: garbo_387339 9 Noiembrie 2013 07:56
Setari Cookie-uri