Virginitatea până la căsătorie? Ce părere aveţi?

De la: charmelen, la data 2013-09-13 15:27:21
De la: barboneli, la data 2013-09-13 13:55:21
De la: Eugenia_, la data 2013-09-12 19:22:09o intrebare cu adevarat profunda.



scuza-ma te rog... ! n-am stiut si inteles ca la asa un topic.... trebuie sa intreb "profund" !!! virginitatea e destul de la suprafata.... daca nu vorbim de ea, filozofic !!!


Nu stiu cat e de profunda aceasta intrebare, dar mie mi se pare destul de intima.
Personal m-ar deranja daca as auzi-o de la altcineva decat de la doctorul meu ginecolog sau de la un potential iubit (si asta doar in circumstante foarte intime). Nu cred ca e genul de intrebare la care o femeie are chef sa raspunda in vazul tuturor.
Oare tu cum te-ai simti daca ai fi intrebat pe un forum public daca esti circumscris?


bine ! dar nu stiu de ce ar intreba, ar trebui sa stie asta !!! ok, eu mi-am cerut scuze. dar aici s-a cam vorbit mult despre chestii intime... si oricum, nu au legatura una cu alta ! circumcizia cu virginitatea ! doar daca vorbim de autorul topicului cu ochi albastrii... ! el e cu virginitatea...
barboneli
Postat pe 13 Septembrie 2013 20:20
În primul rând, poţi să vorbeşti frumos, cu calm. Există un termen numit GENTLEMAN. Mă gândesc că ai cei 7 ani de acasă. AM GENERALIZA cu referinţă la ambele persoane. Amândoi să fie virgini.
OvidiuD
Postat pe 13 Septembrie 2013 20:26
De la: charmelen, la data 2013-09-13 19:33:12Casatoria este un contract, indiferent de motivele pentru care se face: din dragoste de partener sau din interes. Orice jurist iti poate afirma acest lucru.
E o tampenie sa afirmi altceva.


nici eu nu cred ca, casatoria e un contract. cum spune si viva... in unele cazuri se face contract, dar asta e ceva rar. te casatoresti pentru ca e binecuvantare de la Dzeu. altfel nu s-ar face trambalau la biserica. ca ai platit pentru mireasa 120 de oi... asta nu e contract. e un obicei. si mai stii de ce e buna casatoria ? ca sa poti intemeia o familie, juridic, daca nu o faci copii vor fi considerati bastarzi. inca o data, in anumite cazuri. da-mi si mie un exemplu de ce crezi ca e un contract. seamana cu ub contract ? poti sa-i zici metaforic contract, dar nu e. cel putin asta e parerea mea. si respect pe a altora...
barboneli
Postat pe 13 Septembrie 2013 20:30
3307
te-am dat disparut, fiind proprietarul topicului trebuia sa stai pe aici sa moderezi discutiile.
ne mai aprindem si noi
dar asta nu inseamna ca nu ne respectam reciproc.
vivacedonna
Postat pe 13 Septembrie 2013 20:45
''....
În cele mai multe cazuri, ele au susţinut că partenerul trebuie încercat pentru a-l descoperi dacă este bun sau nu la pat. De unde atâta răutate şi interes? Noi bărbaţii nu ne gândim niciodată la aşa ceva, asta pentru că avem RAŢIUNE şi nu ne încadrăm în "mentalitatea" de femeie. ....
''




sa sti ca majoritatea barbatilor gindesc aproape la fel ca si femeile, poate mai rau...
si ei isi aleg femeile nu dupa suflet, ... etc... ci dupa cum arata femeia respectiva.
am inteles care este opinia ta, dar atunci nu te incadra in categoria barbatilor, pentru ca nu coincizi cu ce gindesc restul barbatilor despre femei.
barbatii au ratiune???? da. o au intre picioare. MAJORITATEA.
vivacedonna
Postat pe 13 Septembrie 2013 21:14

Zau?
ai vazut-o tu la mini?

Viva scumpo, ratiunea tine si de temperament.
Acu' n--oi vrea ca" propietaru"sa stea drepti, sa scoata mainile din buzunar ca sa-i vezi tu "ratiunea"
Fiecare trebuie sa se modereze sau modeleze singur/a, sau tu esti obisnuita cu vatafu' langa tine?


Lasa, imi zaci tu cum ii vremea in Franta si daca mai sunt tineri virgini.

NB!
Fss_ssu
Postat pe 13 Septembrie 2013 22:00
Supi, iar vorbesti inainte sa citesti tot?
1. nu am ajuns in Franta, da-s pe-aproape...
2. am zis majoritatea, nu toti.

Supi, la mine-n casa eu sunt vataful
vivacedonna
Postat pe 13 Septembrie 2013 22:07
De la: barboneli, la data 2013-09-13 20:30:10
De la: charmelen, la data 2013-09-13 19:33:12Casatoria este un contract, indiferent de motivele pentru care se face: din dragoste de partener sau din interes. Orice jurist iti poate afirma acest lucru.
E o tampenie sa afirmi altceva.


nici eu nu cred ca, casatoria e un contract. cum spune si viva... in unele cazuri se face contract, dar asta e ceva rar. te casatoresti pentru ca e binecuvantare de la Dzeu. altfel nu s-ar face trambalau la biserica. ca ai platit pentru mireasa 120 de oi... asta nu e contract. e un obicei. si mai stii de ce e buna casatoria ? ca sa poti intemeia o familie, juridic, daca nu o faci copii vor fi considerati bastarzi. inca o data, in anumite cazuri. da-mi si mie un exemplu de ce crezi ca e un contract. seamana cu ub contract ? poti sa-i zici metaforic contract, dar nu e. cel putin asta e parerea mea. si respect pe a altora...


Metaforic am putea sustine ca nunta e facuta in cer, ca e lasata de Dumnezeu pentru a face suportabila si placuta trecerea noastra pe acest pamant, putem s-o interpretam in fel si chip, sa zicem ca e legatura iubirii samd.

Nemetaforic si pragmatic, ceea ce semnezi la serviciul starii civile sau la biserica sau oriunde se recunoaste o casatorie este un CONTRACT civil intre doua parti cu drepturi si obligatii ca orice contract, pe care unii le respecta altii nu. Poate sa fie un eveniment pe care-l traiesti cu intensitate emotionala maxima, dar e totodata si o forma de convietuire incadrata legal.

Dupa cum ai observat tu insuti, doar copiii nascuti in cadrul acestui contract sunt numiti "legitimi" si au toate drepturile vizavi de cei doi parinti (formula bastard cred nu e acceptabila nici din punct de vedere juridic, nici uman).
charmelen
Postat pe 13 Septembrie 2013 22:13

Ghini, am intales acuma cum ii cu tini

Mai, io chiar azi am vazut doi tineri:

ea - hai mai, te rog fr.
e l- nu merg fato, lasa-ma dumnezeului, vrei sa ma bagi in pacat?
ea - hai mai ca nu doare!
el -zau? de unde stii?
ea - stiu, si parintii mei au stat virgini pana s-o casatorit dar mama era deja gravida cu mine
NB!
Fss_ssu
Postat pe 13 Septembrie 2013 22:17
De la: charmelen, la data 2013-09-13 19:33:12Casatoria este un contract, indiferent de motivele pentru care se face: din dragoste de partener sau din interes. Orice jurist iti poate afirma acest lucru.
E o tampenie sa afirmi altceva.


exact. E un contract. Prin definitie, contractul reglementeaza, asa cum ai spus si tu, drepturi si obligatii. Si le reglementeaza in scris si in mod oficial - pentru a putea fi impuse de catre o a treia parte in situatia in care nu se respecta. Denota o evidenta lipsa de incredere in modul in care s-ar putea "suci" situatia in timp - situatia, sau partenerul. Si de ce ai dori sa iti imparti viata cu cineva.... in situatia asta?!
Personal mi se pare ca pierderea imensa dupa un divort e timpul petrecut cu acea persoana si sint asteptarile de a imbatrini impreuna. Investitia afectiva nu o contorizeaza - si plateste - nimeni. Nu are un pret. Covorul din sufragerie si geamul termopan si inelul de logodna sint inlocuibile - daca le evaluezi ca importante, te vinzi ieftin. Fragmentele in viata ta nu sint evaluabile si nu se pot inlocui. Si atunci la ce foloseste casatoria, in afara unui fals sens de siguranta?

In ce priveste copiii si "sensul social"... depinde unde traiesti. Daca de cind te nasti si pina mori stai intr-un satuc cu 20 de case, atunci da, stie fiecare baba cind exact a fost nunta ta si citi s-au imbatat si care a cazut sub masa. Altfel, nu te intreaba nimeni vreodata unde va e certificatul de casatorie de va permiteti sa locuiti impreuna. Si pe certificatele de nastere ale copiilor sint trecuti mama si tata. Nu data la care s-au casatorit - sau daca s-au casatorit. Nu imi amintesc sa imi mai fi cerut cineva hartia aia vreodata, dupa ce am facut-o... sau sa fi interesat pe cineva contractul dintre noi. Deci?
quasaria
Postat pe 13 Septembrie 2013 22:28
Supi, vroia sa-l traga-n scoala vietii pe bietul de el ....
vivacedonna
Postat pe 13 Septembrie 2013 22:34
"În cele mai multe cazuri, ele au susţinut că partenerul trebuie încercat pentru a-l descoperi dacă este bun sau nu la pat. De unde atâta răutate şi interes? Noi bărbaţii nu ne gândim niciodată la aşa ceva, asta pentru că avem RAŢIUNE şi nu ne încadrăm în "mentalitatea" de femeie. Ele spun acel lucru (bărbatul trebuie încercat la pat inainte de căsătorie) de parcă ele ar fi "bune la pat" de fiecare dată, dar nu se gândesc că şi ele ar putea fi prejudecate din punctul ăsta de vedere? Dacă şi noi am gândi aşa? Dacă şi noi bărbaţii ne-am alege femeile după plăcerile sexuale?"


acum ca recitesc inca o data pasajul, extras din cotext, cred ca pot sa afirm cu certitudine si agramatical: deci, nu!

Nu stiu cate femei sustin ca trebuie sa-si incerci partenerul ca pe o pereche de pantofi sa vezi daca e bun la pat sa nu; personal nu concep relatia cu un barbat pe incercate, daca as ajunge la genul asta de intimitati inainte de casatorie ar fi pentru ca as dori sa-l descopar pe celalalt intr-o masura mai profunda si sa ma impartasesc si eu celuilalt in masura in care m-ar dori.
N-as concepe deloc o relatie intima ca o testare, ci doar ca o etapa necesara pentru cunoasterea reciproca, Frumos zice Biblia, si a cunoscut Adam pe femeia sa Eva, asadar nu poti sa-l cunosti pe celalalt pana nu traiesti cu el, si oricat de paradoxal ar parea, sexul mediaza intalnirea a doua persoane la nivel mult mai profund, sufletesc.
charmelen
Postat pe 13 Septembrie 2013 23:33
De la: charmelen, la data 2013-09-13 23:33:29



acum ca recitesc inca o data pasajul, extras din cotext, cred ca pot sa afirm cu certitudine si agramatical: deci, nu!

.....................................................
asadar nu poti sa-l cunosti pe celalalt pana nu traiesti cu el, si oricat de paradoxal ar parea, sexul mediaza intalnirea a doua persoane la nivel mult mai profund, sufletesc.




incepi sa mai vi de acasa
vivacedonna
Postat pe 13 Septembrie 2013 23:41
Mai oameni buni...am 35 de ani sunt casatorit ...deja de 14 ani, si culmea...ca ma incadrez (adik m-am incadrat) in acest topic...!
A-ti putea intreba in ce fel....iar eu raspund simplu...: da , amandoi am fost virgini...deci, se poate varianta asta, DAAR, am fostsi foarte tineri. Nevastamea e mai mica cu 3 ani ca mine si avem 2 copii in clasa a 8-a unul de 14 ani si unul de 13 ani. Deci puteti face singuri calculele la ce varsta ne-am casatorit.
INNSAA nu uitati am fost fff tineri. Draga garbo_383307, nu uita ca in ziua de azi (si nu vreau sa fac favoritisme la cei care au comentat si nu au fost in asentimentul tau) nu se mai practica conceptia asta veche, cu virginitatea inainte de casatorie.
Desi sincer mi-ar placea sa mai aud ...astfel de perechi care sa se laude cum ma laud eu, in ziua de azi a devenit si de aici si asa zisele vorbe (barfe) : e sau nu bun/a el/ea la pat.
Altfel, in conceptia multora (care in genere nu sunt "satisfacuti/te") se ajunge usor (poate si dupa ce in familie apare/apar copii) divortul... NEPOTRIVIRE DE CARACTER>, lasand celelalte motive cu violenta conjugala , inselari si ...etc-uri multiple...de obicei si alea pot avea tot un "dram" de "samanta" in !
Asa ca termin prin a finaliza aceasta parere a mea ca: in ziua de avi nu creed ca topicul tau ar avea multe urmari avand in vedere ceea ce se practica, INSA ar putea fi considerat O VALUARE daca s-ar intalni asa ceva si ar dainui in timp ...cum e relatia mea de mai bine de 14 ani cu nevastamea !
Sper sa ma fi incadrat intr totul in topicul tau ! succes in continuare la a cauta un raspuns pe placul tau...eu miam zis parerea mea numai bine !
DjPUFY555
Postat pe 14 Septembrie 2013 08:15
da, pe vremea aia se gasea mai cu usurinta virgini / e
acum insa cam 1% mai sunt virgini / e

esti unul dintre fericiti din punctul asta de vedere.
vivacedonna
Postat pe 14 Septembrie 2013 10:14


tu macar spui bine si corect: esti unul dintre fericiti din punctul asta de vedere. ! nu generalizezi... ! dar te intreb pe tine... ptr. ca am incredere...: de ce unii cred ca virginitatea la amandoi sau numai la unul... poate fi garantiea fericirii sau nu, intr-o casatorie ? da stiu... sfaturi, teorii religioase sau nu, filozofice sau nu... am auzit sau citit destule ! dupa exemplele de aici pe topic... care poate sunt sa zicem 51... cred ca nu se poate trage o concluzie... cum sai zic... aproximativ reala sau adevarata. multi cauta potrivire in zodii ptr. compatibilitate de a forma o pereche, altii... milioane, NU... care e treaba cu virginitatea asta... ? foarte multi, nu stiu numarul... s-au recasatorit o data sau de mai multe ori... si pana la urma casatoria, adica perechea, familia, au fost fericiti ! oare virginitatea sau nu, face cop... compatibilitatea (vai ce cuvinte complicate aveti... ) intr-o pereche mai buna ? restul, asa cum au specificat altii cu multa intelepciun si experienta, nu ?
barboneli
Postat pe 14 Septembrie 2013 12:21
De la: DjPUFY555, la data 2013-09-14 08:15:50Mai oameni buni...am 35 de ani sunt casatorit ...deja de 14 ani, si culmea...ca ma incadrez (adik m-am incadrat) in acest topic...!
A-ti putea intreba in ce fel....iar eu raspund simplu...: da , amandoi am fost virgini...deci, se poate varianta asta, DAAR, am fostsi foarte tineri. Nevastamea e mai mica cu 3 ani ca mine si avem 2 copii in clasa a 8-a unul de 14 ani si unul de 13 ani. Deci puteti face singuri calculele la ce varsta ne-am casatorit.
INNSAA nu uitati am fost fff tineri. Draga garbo_383307, nu uita ca in ziua de azi (si nu vreau sa fac favoritisme la cei care au comentat si nu au fost in asentimentul tau) nu se mai practica conceptia asta veche, cu virginitatea inainte de casatorie.
Desi sincer mi-ar placea sa mai aud ...astfel de perechi care sa se laude cum ma laud eu, in ziua de azi a devenit si de aici si asa zisele vorbe (barfe) : e sau nu bun/a el/ea la pat.
charmelen
Postat pe 14 Septembrie 2013 12:31
De la: DjPUFY555, la data 2013-09-14 08:15:50Mai oameni buni...am 35 de ani sunt casatorit ...deja de 14 ani, si culmea...ca ma incadrez (adik m-am incadrat) in acest topic...!
A-ti putea intreba in ce fel....iar eu raspund simplu...: da , amandoi am fost virgini...deci, se poate varianta asta, DAAR, am fostsi foarte tineri. Nevastamea e mai mica cu 3 ani ca mine si avem 2 copii in clasa a 8-a unul de 14 ani si unul de 13 ani. Deci puteti face singuri calculele la ce varsta ne-am casatorit.
INNSAA nu uitati am fost fff tineri. Draga garbo_383307, nu uita ca in ziua de azi (si nu vreau sa fac favoritisme la cei care au comentat si nu au fost in asentimentul tau) nu se mai practica conceptia asta veche, cu virginitatea inainte de casatorie.
Desi sincer mi-ar placea sa mai aud ...astfel de perechi care sa se laude cum ma laud eu, in ziua de azi a devenit si de aici si asa zisele vorbe (barfe) : e sau nu bun/a el/ea la pat.
charmelen
Postat pe 14 Septembrie 2013 12:32
De la: DjPUFY555, la data 2013-09-14 08:15:50Mai oameni buni...am 35 de ani sunt casatorit ...deja de 14 ani, si culmea...ca ma incadrez (adik m-am incadrat) in acest topic...!
A-ti putea intreba in ce fel....iar eu raspund simplu...: da , amandoi am fost virgini...deci, se poate varianta asta, DAAR, am fostsi foarte tineri. Nevastamea e mai mica cu 3 ani ca mine si avem 2 copii in clasa a 8-a unul de 14 ani si unul de 13 ani. Deci puteti face singuri calculele la ce varsta ne-am casatorit.
INNSAA nu uitati am fost fff tineri. Draga garbo_383307, nu uita ca in ziua de azi (si nu vreau sa fac favoritisme la cei care au comentat si nu au fost in asentimentul tau) nu se mai practica conceptia asta veche, cu virginitatea inainte de casatorie.
Desi sincer mi-ar placea sa mai aud ...astfel de perechi care sa se laude cum ma laud eu, in ziua de azi a devenit si de aici si asa zisele vorbe (barfe) : e sau nu bun/a el/ea la pat.
charmelen
Postat pe 14 Septembrie 2013 12:33

Nu stiu ce-are Garbo azi ca nu posteaza decat comentariul persoanei carei vreau sa-i raspund , nu si mesajul meu. Mai incerc.

Bineinteles, ca se poate inca si aceasta varianta, nu stiu daca tine de o conceptie invechita. In decadenta America exista foarte multi tineri care au decis sa ramana casti pana la casatorie; iar mentinerea castitatii este o sarcina mult mai dificila decat cea a virginitatii, pentru ca nu se reduce la pastrarea himenului.
Opinia mea personala este ca nu trebuie considerata o greseala decizia de a-ti pastra virginitatea sau puritatea inainte de casatorie.
Multi dintre cei care rad de inocenti si alegerea lor sunt persoane care au avut destule rateuri in viata lor personala si chiar sexuala.
Am cunoscut cateva cupluri in care ambii parteneri au fost virgini inainte de casatorie si am constatat ca sunt impreuna dupa multi ani. Virginitatea poate constitui o garantie inainte de a te angaja intr-o relatie pe viata, dar nu una absoluta.

Singurul lucru care mi se pare pozitiv despre urmarea "conceptiei acestea invechita" este ca daca astazi in Occident hotarasti sa-ti pastrezi virginitatea, nu o faci din cauza constrangerilor sociale ci din proprie convingere. Nu trebuie sa te astepti la laude, dar nu mi se pare normal sa fii luat la misto. Suntem liberi sa facem si sa NU facem tot ce dorim. Asta e adevarata libertate bucurati-va de ea si nu mai radeti de cei care gandesc sau procedeaza altfel decat voi in viata lor personala.
Am cunoscut o algeriana care mi-a spus ca e o mare rusine daca fata este dovedita nevirgina dupa casatorie si asta se intampla in multe tari musulmane, in unele ajungandu-se la lapidarea "desfranatei". Bunicii mei imi povesteau ca pe vremea lor asta constituia un motiv serios de despartire imediat dupa nunta cand proba virginitatii miresei era afisata in vazul satului. Asta este ceea ce personal as numi "o conceptie invechita si rusinoasa", iar nu pastrarea virginitatii inainte de casatorie.
charmelen
Postat pe 14 Septembrie 2013 12:35
De la: charmelen, la data 2013-09-13 23:33:29"În cele mai multe cazuri, ele au susţinut că partenerul trebuie încercat pentru a-l descoperi dacă este bun sau nu la pat. De unde atâta răutate şi interes? Noi bărbaţii nu ne gândim niciodată la aşa ceva, asta pentru că avem RAŢIUNE şi nu ne încadrăm în "mentalitatea" de femeie. Ele spun acel lucru (bărbatul trebuie încercat la pat inainte de căsătorie) de parcă ele ar fi "bune la pat" de fiecare dată, dar nu se gândesc că şi ele ar putea fi prejudecate din punctul ăsta de vedere? Dacă şi noi am gândi aşa? Dacă şi noi bărbaţii ne-am alege femeile după plăcerile sexuale?"


acum ca recitesc inca o data pasajul, extras din cotext, cred ca pot sa afirm cu certitudine si agramatical: deci, nu!

Nu stiu cate femei sustin ca trebuie sa-si incerci partenerul ca pe o pereche de pantofi sa vezi daca e bun la pat sa nu; personal nu concep relatia cu un barbat pe incercate, daca as ajunge la genul asta de intimitati inainte de casatorie ar fi pentru ca as dori sa-l descopar pe celalalt intr-o masura mai profunda si sa ma impartasesc si eu celuilalt in masura in care m-ar dori.
N-as concepe deloc o relatie intima ca o testare, ci doar ca o etapa necesara pentru cunoasterea reciproca, Frumos zice Biblia, si a cunoscut Adam pe femeia sa Eva, asadar nu poti sa-l cunosti pe celalalt pana nu traiesti cu el, si oricat de paradoxal ar parea, sexul mediaza intalnirea a doua persoane la nivel mult mai profund, sufletesc.


amuzant raspuns sau comentariu... dar limitat numai la Adam si Eva... ca si cum ei, au avut si alte posibilitati... !!!! apropo... ca inca nu am ajuns la capitolul asta din Biblie... ei s-au casatorit ? au facut contract ? ca nu mai tin minte ceva care nici n-am citit... !!!
barboneli
Postat pe 14 Septembrie 2013 12:39
mie nu mi se pare penibil nici sa decizi sa nu te culci cu cineva, nici sa decizi sa te culci - in schimb e "rusinos si invechit" sa consideri ca asta e un eveniment nemaipomenit de important si definitoriu pentru toate fiinta ta... ete fleosc!
quasaria
Postat pe 14 Septembrie 2013 13:13
nu Barbo, pentru ca nu era nevoie. Contractul a intervenit mult mai tarziu din ratiuni practice in urma evolutiei relatiilor sociale si dupa cum remarca Q si din cauza lipsei de incredere.
Intre cei ce se iubesc nu e nevoie de contract,
Poti sa-l faci, daca doresti sa consfintesti o stare de fapt intr-un cadru social legal.
Si bineinteles ca acest contract nu garanteaza o casatorie reusita sau fericita pana la adanci batraneti. Garanti sunt chiar mirii si dorinta lor sincera ca aceasta relatie sa decurga pe o peroada nelimitata.
charmelen
Postat pe 14 Septembrie 2013 14:15
Ia uite ce spune preotul la Sfanta Taina a casatorie"Dă‑le lor roadă pântecelui, prunci buni şi bună înţelegere sufletească şi trupească ! La mine asa a fost si nu regret nimic. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru toate! Cu Dumnezeu inainte! http://molitfelnic.ro/slujba-cununiei/
elena20
Postat pe 14 Septembrie 2013 22:07
Eleno, oamenii au divese religii si ar fi foarte bine sa tii cont de asta cind se discuta subiecte generale, inainte sa sari tu sa propovaduiesti ce fornaie popa al tau din cucuietii din deal.
Chestie de respect fata de altii.
quasaria
Postat pe 14 Septembrie 2013 23:02

Ei, se incadreaza si ea : una la 10 milioane, na ca n-o fi foc!

eu zac ca-i ma bini pi 'ncercate di cat sa ma spuna la tat satu'

Numa' bine,...cu virgine!
Fss_ssu
Postat pe 14 Septembrie 2013 23:16
De la: charmelen, la data 2013-09-14 14:15:38nu Barbo, pentru ca nu era nevoie. Contractul a intervenit mult mai tarziu din ratiuni practice in urma evolutiei relatiilor sociale si dupa cum remarca Q si din cauza lipsei de incredere.
Intre cei ce se iubesc nu e nevoie de contract,
Poti sa-l faci, daca doresti sa consfintesti o stare de fapt intr-un cadru social legal.
Si bineinteles ca acest contract nu garanteaza o casatorie reusita sau fericita pana la adanci batraneti. Garanti sunt chiar mirii si dorinta lor sincera ca aceasta relatie sa decurga pe o peroada nelimitata.


nu. faza asta cu contractul a fos si atunci.... pe vremea lui Adam si Eva... ! daca se poate zice contract... ! Dzeu. le-a impus ceva si care trebuiau sa tina seama. ca un fel de contract. n-au respectat contractul... au primit pedeapsa. corect ?
barboneli
Postat pe 14 Septembrie 2013 23:47


"decizia de a-ti pastra virginitatea sau puritatea inainte de casatorie."

iar intreb... ce legatura are virginitatea cu puritatea ? eu am inteles ca la tine sunt sinonime... ! asta din cauza lui "sau" ! eu zic sa fim seriosi... asta e un topic foarte serios... si profund ! hai sa-l respectam.
barboneli
Postat pe 14 Septembrie 2013 23:56
De la: barboneli, la data 2013-09-14 23:56:16

"decizia de a-ti pastra virginitatea sau puritatea inainte de casatorie."

iar intreb... ce legatura are virginitatea cu puritatea ? eu am inteles ca la tine sunt sinonime... ! asta din cauza lui "sau" ! eu zic sa fim seriosi... asta e un topic foarte serios... si profund ! hai sa-l respectam.


Ai inteles absolut gresit, pentru mine puritatea si virginitatea nu sunt sinonime, iar daca citesti cu atentie ce am scris iti vei da seama ca fac bine diferenta intre cele 2.
Ma bucur insa ca ti-ai data seama ca asta e un topic "foarte" serios si ca te-ai decis sa-l respecti. Eu l-am respectat de la inceput, chiar daca nu am fost intru totul de acord cu parerile unora sau altora.
charmelen
Postat pe 15 Septembrie 2013 00:43
[
nu. faza asta cu contractul a fos si atunci.... pe vremea lui Adam si Eva... ! daca se poate zice contract... ! Dzeu. le-a impus ceva si care trebuiau sa tina seama. ca un fel de contract. n-au respectat contractul... au primit pedeapsa. corect ?
[/quote]

Nu stiu daca il putem numi contract, in orice caz nu in sensul de astazi; era un fel de legamant, pe care nu l-au respectat, urmat de o penalizare dura ca orice contract ai carui termeni au fos incalcati.
Fie ca vorbim de contract sau legamant, cand se face o greseala, se plateste pe cand atunci cand practici amorul liber nu ai nici o obligatie fata de celalalt, decat daca ti-o asumi tu altruist si voluntar.
charmelen
Postat pe 15 Septembrie 2013 00:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma temeam ca nu se va mai putea...iar acum ma tem ca nu se mai poate:-s 34 De la: bluelight 28 August 2010 20:58
Dragostea vietii mele 20 De la: garbo_1794 2 Mai 2012 15:54
Sexul cu un prost... 94 De la: PerfectStranger 8 Decembrie 2013 02:10
Despre homosexualitate 9 De la: Cineze 1 Aprilie 2015 06:30
problema delicata... 16 De la: ana_maria_spat 22 Octombrie 2012 21:53
Setari Cookie-uri