Ce sa fac sa devin mamica?

De 10 ani incerc sa ramin insarcinata dar nu reusesc. Anul trecut in Noiembrie am inceput un tratament cu hormoni si inca doua medicamente dar nici un rezultat.Nu prea mai am rabdare si nici timp, ma apropi de virsta limita.Se mai intimpla minuni in ziua de azi?
garbo134266
Postat pe 14 Iunie 2010 21:52
se pare ca da...vezi pe strada Veterani Nr. 11, in sectorul 6 din capitala, dna dr. Florica Munteanu parca...consulta revista Formula As.....am inteles din paginile revistei ca sunt multe femei pe care le-a ajutat....sa-ti fie cu folos!
tutankhamon
Postat pe 14 Iunie 2010 22:04
Problema este ca eu locuiesc in Budapesta, cam departe!
garbo134266
Postat pe 14 Iunie 2010 22:09
hai ca esti tare! in orasul in care se duc romancele sa-si faca fertilizare in vitro tu nu poti ramane insarcinata...asta e cea mai tare pe care am auzit-o...mai ramane sa-mi spui si ca faci sex cu prezervativ si te miri de ce nu ramai insarcinata...sau, poate, ca esti virgina...
tutankhamon
Postat pe 14 Iunie 2010 22:16
Daca ti-as spune ca am incercat si am pierdut sarcina cred ca nu mai este asa de glumet.
garbo134266
Postat pe 14 Iunie 2010 22:23
Am facu sex in toate pozitile dar nimic, "fara prezervativ" iar domnisoara nu mai sunt de mult
garbo134266
Postat pe 14 Iunie 2010 22:27
glumeam desigur...si eu ma apropii de varsta critica si si eu am pierdut o sarcina...asa ca nu mai e de gluma...e nasol...trompele ti le-ai verificat daca sunt permeabile?
tutankhamon
Postat pe 14 Iunie 2010 22:37
infertilitatea poate avea un diagnostic sau poate fi inexplicabila: pentru cea inexplicabila si pentru trompe care nu sint permeabile (se face HSG) singura solutie este in vitro.
Si da, se intimpla sa pierzi prima sarcina in vitro, a doua, a treia - e important sa continui sa incerci, sau sa gasesti un suflet de copil pentru care sa fii mama.
Cunosc persoane in ambele situatii... si in ambele situatii sint fericite si, da, sint mame.
quasaria
Postat pe 15 Iunie 2010 22:24
Am facu toate testele si sunt Ok. trompele. Doctorul a spus ca am probleme mari cu hormonii, asa ca doctorii cit cuprinde.Mi sa dat peste cap tot organismul, m-am ingrasat 3kg,dupa o analiza de singe s-a descoperit ca sunt suspecta de diabet am inceput dieta, am probleme cu nervii si m-am cam saturat de tot.Luna asta este ultima cind trebuie sa iau Clostilbegy si daca nu are efect atunci inca 3 luni trbuie sa fac tratament cu niste injectii scumpe si foarte dureroase.Dupa acccea nu stiu ce sa mai fac,sunt la capatul puteri psihic.Multumesc mult pt raspunsuri ,dupa ce " vorbesc" cu voi ma simt un pic mai bine. O zi buna
garbo134266
Postat pe 17 Iunie 2010 10:54
cauzele infertilitatii sunt multiple:impermeabilitatea trompelor dupa anexite repetate,dereglari hormonale(exces de testosteron dat hiperplaziei adica maririi glandei suprarenala,exces de prolactina,insuficienta ovariana),cauze ale uterului in sensul de malformatii sau leziuni care au aparut in urma unui avort si din pacate aceste cauze nu se pot trata,cauze genetice de tipul sindrom klinefelter care iar nu se pot corecta.si sa nu uitam cauze de infertilitate a cuplului prin sterilitatea masculina.dak ai facut tratamente multiple si ai exclus problemele endocrine,iar trompele sunt permeabile,trebuie sa excluzi cauzele uterine si sa incerci fertilizare in vitro.sansele d reusita prin metoda asta sunt 30-40% dar e tot ce poti sa faci.





5
cryssu
Postat pe 17 Iunie 2010 17:10
De la: garbo134266, la data 2010-06-14 21:52:23De 10 ani incerc sa ramin insarcinata dar nu reusesc. Anul trecut in Noiembrie am inceput un tratament cu hormoni si inca doua medicamente dar nici un rezultat.Nu prea mai am rabdare si nici timp, ma apropi de virsta limita.Se mai intimpla minuni in ziua de azi?


si care crezi tu ca e varsta critica? daca nu esti in tara,ori faci sacrificiul sa te intorci pt cateva zile (cel mai sigur) ori sa-ti trimita cineva urmatoarele de la un plafar (foarte nesigur, s-ar putea ca sa primesti niste cioburi). am pierdut si eu 3 sarcini inainte sa dau nastere lui alexandru (la 30 de ani). ultima sarcina pierduta (inainte sa mai incerc sa raman gravida) a fost in august 2003, la 24 de ani. cand ne-am decis sa avem un copil si am realizat ca nu pot ramane insarcinata, am vb cu medicul ginecolog, care mi-a spus ca am o amenoree secundara si ca, daca nu raman in urmatoarele 3 luni, imi va face insertie cu hormoni. cand m-am documentat ce inseamna aceasta insertie, mi-am zis ca, indiferent cat de mult ne dorim un copil, nu am de gand sa ma barbieresc dimineata langa sotul meu. am intrat pe net la tratamente naturiste pt sporirea fertilitatii si am gasit la naturaplant.ro (sper sa nu fie considerata publicitate si sa fie acceptata vizualizarea adresei) TINCTURA DE BRANCA URSULUI si niste pastile din medicina ayurvedica, KAMAYANI. am urmat tratamentul aproximativ 2 luni (trebuia min 3 luni) si in 2008, pe 30 august, am facut un test de sarcina care mi-a dezvaluit minunea. daca vrei sa incerci, ti-am spus unde le gasesti. daca ai pe cineva in bucuresti care le poate procura, sa mearga la unirii, pe aleea care duce catre biserica Sf Anton. undeva pe dreapta se afla magazinul care se numeste tot natura plant. succes si astept vesti!

P.S. ce mai conteaza 3 luni pe langa 10 ani? dar gandeste-te ca mai depinde si de diagnosticul care ti s-a pus. intra pe site-ul lor si poti intreba ce sa faci in situatia ta. inca o data, mult succes!
monica30
Postat pe 17 Iunie 2010 18:32
De la: monica30, la data 2010-06-17 18:32:31
De la: garbo134266, la data 2010-06-14 21:52:23De 10 ani incerc sa ramin insarcinata dar nu reusesc. Anul trecut in Noiembrie am inceput un tratament cu hormoni si inca doua medicamente dar nici un rezultat.Nu prea mai am rabdare si nici timp, ma apropi de virsta limita.Se mai intimpla minuni in ziua de azi?


si care crezi tu ca e varsta critica? daca nu esti in tara,ori faci sacrificiul sa te intorci pt cateva zile (cel mai sigur) ori sa-ti trimita cineva urmatoarele de la un plafar (foarte nesigur, s-ar putea ca sa primesti niste cioburi). am pierdut si eu 3 sarcini inainte sa dau nastere lui alexandru (la 30 de ani). ultima sarcina pierduta (inainte sa mai incerc sa raman gravida) a fost in august 2003, la 24 de ani. cand ne-am decis sa avem un copil si am realizat ca nu pot ramane insarcinata, am vb cu medicul ginecolog, care mi-a spus ca am o amenoree secundara si ca, daca nu raman in urmatoarele 3 luni, imi va face insertie cu hormoni. cand m-am documentat ce inseamna aceasta insertie, mi-am zis ca, indiferent cat de mult ne dorim un copil, nu am de gand sa ma barbieresc dimineata langa sotul meu. am intrat pe net la tratamente naturiste pt sporirea fertilitatii si am gasit la naturaplant.ro (sper sa nu fie considerata publicitate si sa fie acceptata vizualizarea adresei) TINCTURA DE BRANCA URSULUI si niste pastile din medicina ayurvedica, KAMAYANI. am urmat tratamentul aproximativ 2 luni (trebuia min 3 luni) si in 2008, pe 30 august, am facut un test de sarcina care mi-a dezvaluit minunea. daca vrei sa incerci, ti-am spus unde le gasesti. daca ai pe cineva in bucuresti care le poate procura, sa mearga la unirii, pe aleea care duce catre biserica Sf Anton. undeva pe dreapta se afla magazinul care se numeste tot natura plant. succes si astept vesti!

P.S. ce mai conteaza 3 luni pe langa 10 ani? dar gandeste-te ca mai depinde si de diagnosticul care ti s-a pus. intra pe site-ul lor si poti intreba ce sa faci in situatia ta. inca o data, mult succes!


pt nervisori, mergi la un medic homeopat. pt hormoni, NU MAI LUA MEDICAMENTE!!! din cauza lor te-ai ingrasat si din cauza lor devii nervoasa si iti pierzi rabdarea. renunta, daca e doar o problema hormonala, la tratamentele chimice, si incearca si cum ti-am scris eu mai sus. rabdarea trebuie sa ti-o impui. eu imi pierdusem si ultima speranta ca voi mai avea copii. asa ca, te rog, incearca, asta ca sa fii tu cu inima impacata ca ai facut tot posibilul. nu e nimic dureros, gustul siropului si al pastilelor e putin neplacut, dar eu zic ca merita asa, decat sa te mai supui la chinuri fizice de alta natura. si ca sa tii sarcina (in caz ca ramai), sa iei niste pastile care sa intareasca peretii uterului (mie mi s-a prescris UTROGESTAN). m-am chinuit putin la nastere, dar, fata de alte femei care au avut travaliu foarte lung, la mine a fost de 6 ore cu tot cu nastere in sine.

chiar mi-as dori sa incerci si sa-mi spui daca ti-a reusit. si rabdarea are rolul ei in procesul conceptiei...............
monica30
Postat pe 17 Iunie 2010 18:52
Poate ca o sa par nesimtita ...dar sotul tau e ok ???? S-ar putea ca la el sa fie o problema de "fertilizare" si aici nu ma refer la potenta lui !
Oricum,incearca sa vezi lucrurile de undeva din afara situatiei ! Incearca sa te linistesti,nu esti batrina,iar daca trebuie sa se intimple atunci se va intimpla !
mala
Postat pe 17 Iunie 2010 20:08
Multumesc mult Monica voi incerca neaparat reteta ta, familia mea sta in Bucuresti asa ca nu este problema cu cumparatul medicamentelor, in luna Iulie vine la mine sora mea si mi le va aduce.Virsta limita ,eu cred ca este de 40 ani dar poate gresesc ,fiecare cum simnte.
garbo134266
Postat pe 20 Iunie 2010 12:38
Sotul meu este OK. a facut si el toate testele, eu sunt cu probleme si asta ma doare f. mult, ne dorim foarte mult un copil dar nu credeam ca va fi asa de greu. O zi buna tuturor
garbo134266
Postat pe 20 Iunie 2010 12:43
minuni?ati las id meu?cu budapesta o rezolvam usor si asa fac naveta antamplator pe acolo.
ala_micul
Postat pe 22 Iunie 2010 09:09
inteleg ce simti si eu sunt in aceasi situatie ca tine, dar mi am pierdut speranta sa devin mama, de la atatea tratamente ma m ales cu glanda de ingrasare!! poate tu o sa ai parte de un miracol!!! sa te ajute domnul
narcysa
Postat pe 22 Iunie 2010 13:59
Ai incercat sa foloseati produsele Winalite?Sunt femei care au reusit dupa ce le-au folosit.
edelweiss09
Postat pe 24 Iunie 2010 16:19
266,

esti prea incordata,incearca sa te relaxezi si iesi putin din fixatie...spune-ti ca ce va fi,va fi, si gata..

femeile fac copii la 60 de ani in ziua de astazi.
si fa dragoste,nu sex...ca daca esti inhibata, fug aia de mananca pamantul..
iasomia
Postat pe 24 Iunie 2010 16:24
Multumesc fetelor, relaxare cred ca am mare nevoie. Ce fel de produse Winalite? nu am auzit de ele, poti sa-mi dai relatii?
garbo134266
Postat pe 24 Iunie 2010 22:29
Buna,si eu incerc de foarte mult timp sa raman insarcinata si de luna asta am ales sa apelez si la varianta naturistelor. Am inceput sa iau comprimate de Branca ursului (15 lei cutia) ,le iau atat eu cat si sotul meu. Se iau din prima zi de ciclu menstrual,pana in a 14 zi,apoi se face o pauza. In a 14 zi ar trebuii sa fii in perioada fertila,la ovulatie si tocmai de aceea se cere intreruperea tratamentului,pentru ca in cazul in care se va forma o sarcina,aceste pastile pot dauna pruncului. Branca ursului exista sub forma de pastile sau de tinctura. Au un gust ciudat,dar merita efortul. Multa bafta.
rally_raluka
Postat pe 25 Iunie 2010 22:29
Multumesc o incerc si pe asta poate,poate cine stie.Branca ursului pt. ce este buna ?
garbo134266
Postat pe 26 Iunie 2010 19:35
Hai la Sovata, nu te mai chinui..... 0741231388.
pituka
Postat pe 6 Iulie 2010 09:46
mai, 266, parca am fi pe vremea lu' mamaie...
nu mai crede tot ce-auzi! branca... daca tot e asa, fa bre sex la luna noua si stai dupa aceea in maini 3 ore, da' cu picioarele in pozitia lotus!
mergi pe mana medicinei, in acest domeniu, chiar face miracole; iar daca tu chiar iti doresti cu adevarat, nu mai conteaza pretul!
moniq_
Postat pe 6 Iulie 2010 10:27
Ba in nici un caz,decit medicina si pastile cu hormoni care pot dauna fatului mai bine cele naturiste-ce rau pot face ele?De ce sa nu ia pastile de Brinca ursului?Iti spun eu pe linga ca ii ajuta la fertilitate care este in scadere dupa o anumita virsta sunt bune si pentru stimulare sexuala-asa ca daca nu stii mai bine taci!Cit despre medicina de la noi din tara ce sa spun!Medicii nu sunt de acord cu medicina naturista deaorece MAMA NATURA le ia pur si simplu pacientii de pe urma carora traiesc si ei facind experiente in neant!Uite eu si cele trei fete ale mele de cind am luat-o pe calea naturista nu am mai dat pe la medic de mai bine de 8 luni-si am pe ultima de 1 an si 9 luni!Ce ai vrea sa stam TOTI sa ne programam pentru o raceala!?Medicina naturista daca ar fi cunoscuta mai bine i-ar lasa pe medici fara obiectul muncii asta e!
kaladris
Postat pe 6 Iulie 2010 15:43
bun! atunci sa ne anunti cand ramai insarcinata; inteleg ca "procesul tehnologic" functioneaza perfect, stimulat de "branca"! iar daca problema ta nu e mai grava decat o "raceala", nu inteleg de ce ai mai postat aici...
moniq_
Postat pe 6 Iulie 2010 15:54
Asta chiar ca nu am stiut , sex cind este luna noua .nu-i problema o incercam si pe asta, mai greu este cu cele 3 ore cu picioarele in sus , pina acum stateam doar 30 min. La Sovata as merge cu drag dar concediu este programat in alta parte, asa ca nu putem sa mergem anul asta.Metodele naturiste le simpatizez si eu dar in problema mea nu m-au ajutat din pacate, asa ca au urmat medicamentele.
garbo134266
Postat pe 6 Iulie 2010 18:25
hai, mai, glumeam... mi s-a parut exagerata treaba cu plantutele, pentru ca mie nu-mi pare ca vorbim de o raceala... da' acum vad ca v-am si incurcat intre voi; va seamana fundalul; scuze!
ideea era cea pe care cu siguranta ai prins-o: cauta solutii viabile pentru ca timpul trece.
moniq_
Postat pe 6 Iulie 2010 18:31
j eu ma chinui de, doi ani sa , raman insarcinata dar nici un rezultat.ce-ar trebui sa fac poate jtiti vreo metoda plz.
garbo133831
Postat pe 7 Iulie 2010 16:27
j aici ce trebuie sa fac
garbo133831
Postat pe 7 Iulie 2010 16:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Virgin la 20 de ani.... 2 De la: 1 Noiembrie 2018 21:45
De ce unele femei accepta sa fie mintite si insealate de barbati doar ca sa aiba un mascul langa ele? Si sa fie ajutata material...Asta inseamna ca nu au demnitate si se vand 9 De la: politistul 21 Aprilie 2010 03:01
Sex in Mercedes. 165 De la: PerfectStranger 26 Septembrie 2013 21:39
cine vrea sa slabeasca?? 2 De la: LILO 11 August 2009 17:54
Soţul sau mama? 1 De la: Mia-garbo 25 Octombrie 2018 12:57
Setari Cookie-uri