Virginitatea până la căsătorie? Ce părere aveţi?

Pe de alta parte, nu inteleg nici inversunarea asta impotriva virginelor (sau a virginilor?).
Cand iti alegi un partener de viata, il cauti in primul rand la cap si la suflet, nu la ce are intre picioare.
Si nici nu-i musai sa-l testezi in profunzime, ca pe Iphone 6 ca sa-ti dai seama daca este apt din punct de vedere sexual.
Asta e parerea mea personala, nu am nimic impotriva celor care nu cumpara decat pe incercate.
Cred doar, ca atunci cand e vorba de dragoste si de relatii serioase, nu exista (sau n-ar trebui sa existe) reguli batute in cuie.
charmelen
Postat pe 12 Septembrie 2013 17:19
dupa parea mea, virgina ar trebui sa fie peste tot nu doar intr-o anumita parte dintre picioare :)))))))



da zici tu ceva , dar un om cu care vrei sa te casatoresti este important si sexul, degeaba are el si suflet bun si bani multi in cont, daca nu-i functioneaza si ce are intre picioare....
adica poti fi fericita ca e doar om bun la suflet, casa , bani , masina etc si daca nu te potrivesti cu el la pat ce faci? pleci dupa altul pentru pat si restul cu cel de acasa?
vivacedonna
Postat pe 12 Septembrie 2013 17:33
dragostea adevarata nu exista fara sex
vivacedonna
Postat pe 12 Septembrie 2013 17:35
la 20 de ani aveam convingeri clare: sa fie blond, ochi albastri, 1,92 fix , asa ca si initiatorul topicului.
Eugenia_
Postat pe 12 Septembrie 2013 17:36

da, si? l-ai gasit? sau a ramas la nivel de vis?
vivacedonna
Postat pe 12 Septembrie 2013 17:44
Cred ca m-ai inteles gresit, nu am zis ca sexul nu e important in casnicie, am zis doar ca nu este absolut necesar sa te culci cu o persoana ca sa-ti dai seama ca este buna la pat.
Exista intuitie feminina (poti sa-ti dai seama si dintr-o strangere de mana sau un pupic daca esti atras de persoana respectiva si cate parale face pe campul de bataie) .
In cel mai rau caz, daca te casatoresti si nu merge, poti sa divortezi rapid, fara bataie de cap. Din cate stiu la orice contract exista o perioada scurta dupa ce ai semnat, in care te poti razgandi si da "produsul" inapoi daca nu-ti convine.

Pe de alta parte, n-ai decat sa-l incerci pana-i sari capacele, daca asta te face fericit si crezi ca te asigura ca va functiona normal inca 30-40 de ani de-acum inainte.*
Cunosc destule persoane care au divortat dupa ce au avut o relatie plina de pasiune, iar sexul era singurul lucru care megea minunat in casnicia lor. Din pacate, la un moment dat nu a mai fost indeajuns.
Dar, dupa cum am mentionat mai sus, asta e doar o opinie generala nu trebuie sa generalizam, fiecare procedeaza cum considera ca este mai bine pentru el.
Singura mea obiectie este ca fiecare are dreptul sa caute si sa procedeze dupa cum doreste, fara sa fie judecat si nici nevoit sa dea explicatii.
charmelen
Postat pe 12 Septembrie 2013 17:48
"accesul la informatie" mi-a schimbat prioritatile. daca ramaneam la nivel de vis, mi-e teama ca, deschideam topicuri plangarete pe forumuri ;))
Eugenia_
Postat pe 12 Septembrie 2013 17:50
De la: Eugenia_, la data 2013-09-12 17:36:29la 20 de ani aveam convingeri clare: sa fie blond, ochi albastri, 1,92 fix , asa ca si initiatorul topicului.


Ha... 1,92 fix in ce? In centimetri, in decimetri, si mai ales la ce dimensiune te referi?
charmelen
Postat pe 12 Septembrie 2013 17:51
De la: Eugenia_, la data 2013-09-12 17:50:51"accesul la informatie" mi-a schimbat prioritatile. daca ramaneam la nivel de vis, mi-e teama ca, deschideam topicuri plangarete pe forumuri ;))


inteleg ca ai mai renuntat la cativa cm sau mm?
charmelen
Postat pe 12 Septembrie 2013 17:52
De la: vivacedonna, la data 2013-09-12 17:35:34dragostea adevarata nu exista fara sex


Inseamna ca nu ti-ai iubit niciodata parintii, si nici copiiii (in caz ca ai).
charmelen
Postat pe 12 Septembrie 2013 17:58
dupa cum ai precizat " fara sa fie judecat si nici nevoit sa dea explicatii." ;)) e alegerea responsabila sau nu a fiecarui om.
Eugenia_
Postat pe 12 Septembrie 2013 18:00
eu da, pot sa-mi dau seama daca un barbat e bun la pat doar dintr-o privire , dar sunt femei care nu pot. se inseala pentru ca vad in barbatul respectiv doar ce-si doresc ele.
da, exista intuitia feminina. dar nu toate femeile o au...
o casnicie este un conglomerat de elemente, principii , idei sau cum vrei sa le mai spui...
o casnicie functioneaza cu toate impreuna, nu doar cu unul sau doua si restul din inertie.

am inteles exact ce ai zis, dar trebuia sa punctez altfel felul tau de a spune...
sau sa zicem ca pe intelesul domnului care a deschis acest topic
vivacedonna
Postat pe 12 Septembrie 2013 18:05
De la: charmelen, la data 2013-09-12 17:58:54
De la: vivacedonna, la data 2013-09-12 17:35:34dragostea adevarata nu exista fara sex


Inseamna ca nu ti-ai iubit niciodata parintii, si nici copiiii (in caz ca ai).





nu amesteca genurile ...
nu vorbeam despre dragostea dintre parinti si copii ci dintre un barbat si o femeie.

am un copil, deci stiu ce inseamna.
vivacedonna
Postat pe 12 Septembrie 2013 18:08
gresit. o casnicie inseamna, desi mereu facem misto de asta, "si da-i si lupta. si da-i si lupta neicusorule".
Eugenia_
Postat pe 12 Septembrie 2013 18:11
De la: vivacedonna, la data 2013-09-12 18:05:53 eu da, pot sa-mi dau seama daca un barbat e bun la pat doar dintr-o privire , dar sunt femei care nu pot. se inseala pentru ca vad in barbatul respectiv doar ce-si doresc ele.
da, exista intuitia feminina. dar nu toate femeile o au...
o casnicie este un conglomerat de elemente, principii , idei sau cum vrei sa le mai spui...
o casnicie functioneaza cu toate impreuna, nu doar cu unul sau doua si restul din inertie.

am inteles exact ce ai zis, dar trebuia sa punctez altfel felul tau de a spune...
sau sa zicem ca pe intelesul domnului care a deschis acest topic


Intuitia mea feminina (si nu numai ea) imi zice ca domnul care a deschis acest topic nu va intelege nimic din tot ce s-a discutat aici.
El are o parere bine formata si fixata in aceasta privinta, de aceea probabil s-a si dat disparut cand a vazut ca nimeni nu canta la tambalul lui.
charmelen
Postat pe 12 Septembrie 2013 18:12
mai bine ii recomandam sa citeasca "dupa 20 de ani"
Eugenia_
Postat pe 12 Septembrie 2013 18:14
De la: Eugenia_, la data 2013-09-12 17:36:29la 20 de ani aveam convingeri clare: sa fie blond, ochi albastri, 1,92 fix , asa ca si initiatorul topicului.


dar tu... erai virgina... ?
barboneli
Postat pe 12 Septembrie 2013 18:49
o intrebare cu adevarat profunda.
Eugenia_
Postat pe 12 Septembrie 2013 19:22
am scris cu Supi mai sus ca a dat bir cu fugitii si ne-a lasat singuri
vivacedonna
Postat pe 12 Septembrie 2013 20:28
n-as fi sigura ca nu poate sa existe dragoste fara sex - nu fara atractie, fara sex... Cu cine faci sex decizi, corazonul n-are intrerupator - on/off, dar ... e un subiect amplu.

Cit timp pretentia cu virgina e o conventie inutila care se refera la himen si atit, e absolut inutila, asa cum pina la urma si casatoria e o conventie absolut inutila, nu esti a cuiva sau nu e al tau cind primiti aprobare de la primarie... Exista cupluri foarte stabile care nu sint casatorite pentru ca n-au, pina la urma, nevoie sa fie. Nu le aduce nimic in plus. Liantul dintre doi oameni e de alta natura, nu administrativ.
quasaria
Postat pe 12 Septembrie 2013 22:37
Q
dragoste fara sex... vorbim deja despre platonic.
intelegi ce vreau sa spun. sti ca nu am nici rabdare si nici timp sa scriu explicit...
scriu decit esenta, ideile pricipale.
normal ca e un subiect amplu
vivacedonna
Postat pe 12 Septembrie 2013 23:32
De la: charmelen, la data 2013-09-12 17:48:34
Pe de alta parte, n-ai decat sa-l incerci pana-i sari capacele, daca asta te face fericit si crezi ca te asigura ca va functiona normal inca 30-40 de ani de-acum inainte.*
Cunosc destule persoane care au divortat dupa ce au avut o relatie plina de pasiune, iar sexul era singurul lucru care megea minunat in casnicia lor. Din pacate, la un moment dat nu a mai fost indeajuns.


sexul e una, pasiunea e alta... poti sa ai o relatia cit se poate de pasionala fara sa faci sex, pentru ca pasiunea tine de afecte si de mental si de atractie... Cind am zis "sa il incerci" nu m-am referit la pasiune, si nici la cronometrat. M-am referit doar la faptul ca planifici o viata intreaga alaturi de cineva si mi se pare firesc sa il cunosti in cit mai multre ipostaze inainte sa faci planuri: iar asta presupune mult mai mult decit copulare. Inseamna sa vezi cum reactioneaza inainte - sa vezi cum reactioneaza dupa. Sa dormi cu el, sa te trezesti linga el o perioada de timp... Sa va invirtiti unnul pe linga altul zi si noapte si sa vezi spre ce evolueaza: devine un liant mai puternic, devine plictiseala?
Mie mi-e mila, foarte mila, sincer, de oamenii "prinsi" in casatorii nepotrivite: mai ales de oamenii BUNI prinsi in casatorii nepotrivite, pentru ca aia n-au saracii decit de ales intre doua rele mari: sau sa isi accepte nefericirea definitiva, sau sa faca lucruri pe care nu si le iarta.... Restul, care nu sint oameni destul de buni, n-au dilema asta. Aia pot sa sara sa se insoare si marite si promita de 10 ori pe zi, asa ca pot sa isi ia si virgine, si necunoscute, si pot sa traga si lozul cu numele alesei.... nu-i problema.
quasaria
Postat pe 13 Septembrie 2013 10:30
De la: Eugenia_, la data 2013-09-12 19:22:09o intrebare cu adevarat profunda.



scuza-ma te rog... ! n-am stiut si inteles ca la asa un topic.... trebuie sa intreb "profund" !!! virginitatea e destul de la suprafata.... daca nu vorbim de ea, filozofic !!!
barboneli
Postat pe 13 Septembrie 2013 13:55

Casatoria este un contract care iti reglementeaza viata sociala si individuala intr-o masura extrem de importanta.
Ca orice contract presupune conditii si obligatii.
Inainte de a se lega de o maniera atat de completa si restrictiva de o alta persoana, fiecare are un set de asteptari de la celalalt, fara de care relatia matrimoniala nu va functiona.

Astfel, exista diverse conditii (care nu apar neaparat in contract) dar pe care anumite persoane le considera esentiale pentru atingerea scopului pentru care se casatoresc: unii vor case, altii bani sau virginitate, altii pasiune si sex salbatic, unii chiar dragoste.


Iar chestia cu testatul partenerului, are o lunga istorie, imi aduc aminte cum bunicii "testau" fetele inainte de a le cere in casatorie, "virginitatea " si zestrea fiind conditia sine qua non a casatoriei. Daca exista inca persoane care au nostalgia trecutului, e problema lor. Dar sa nu aiba pretentie ca toate femeile sa fie virgine inainte de casatorie sau sa ignore aptitudinile sexuale ale partenerului.


Domnul n-are decat sa-si caute o virgina si sa nu mai acuze nevirginele ca asteapta de la barbati ceva care e posibil ca dumnealui sa nu poata oferi: satisfactie sexuala.

charmelen
Postat pe 13 Septembrie 2013 15:20
De la: barboneli, la data 2013-09-13 13:55:21
De la: Eugenia_, la data 2013-09-12 19:22:09o intrebare cu adevarat profunda.



scuza-ma te rog... ! n-am stiut si inteles ca la asa un topic.... trebuie sa intreb "profund" !!! virginitatea e destul de la suprafata.... daca nu vorbim de ea, filozofic !!!


Nu stiu cat e de profunda aceasta intrebare, dar mie mi se pare destul de intima.
Personal m-ar deranja daca as auzi-o de la altcineva decat de la doctorul meu ginecolog sau de la un potential iubit (si asta doar in circumstante foarte intime). Nu cred ca e genul de intrebare la care o femeie are chef sa raspunda in vazul tuturor.
Oare tu cum te-ai simti daca ai fi intrebat pe un forum public daca esti circumscris?
charmelen
Postat pe 13 Septembrie 2013 15:27
De la: charmelen, la data 2013-09-13 15:20:06
Casatoria este un contract care iti reglementeaza viata sociala si individuala intr-o masura extrem de importanta.
Ca orice contract presupune conditii si obligatii.
Inainte de a se lega de o maniera atat de completa si restrictiva de o alta persoana, fiecare are un set de asteptari de la celalalt, fara de care relatia matrimoniala nu va functiona.

Astfel, exista diverse conditii (care nu apar neaparat in contract) dar pe care anumite persoane le considera esentiale pentru atingerea scopului pentru care se casatoresc: unii vor case, altii bani sau virginitate, altii pasiune si sex salbatic, unii chiar dragoste.
Iar chestia cu testatul partenerului, are o lunga istorie, imi aduc aminte cum bunicii "testau" fetele inainte de a le cere in casatorie, "virginitatea " si zestrea fiind conditia sine qua non a casatoriei. Daca exista inca persoane care au nostalgia trecutului, e problema lor. Dar sa nu aiba pretentie ca toate femeile sa fie virgine inainte de casatorie sau sa ignore aptitudinile sexuale ale partenerului.

Domnul n-are decat sa-si caute o virgina si sa nu mai acuze nevirginele ca asteapta de la barbati ceva care e posibil ca dumnealui sa nu poata oferi: satisfactie sexuala.







scuze. de ce casatoria este un contract?
voi va maritati pentru a fi in rindul lumii????
e o timpenie ce-mi spui tu.
te mariti pentru ca simti nevoia sa fii cu cine iti place, cu cel pe care il iubesti cu cel care....etc.
uite , eu nu m-am maritat pentru statut social, nu am avut nevoie de castel si servitori in Franta. nu aia a reprezintat fericirea pentru mine. nu as fi putut trai cu omul ala indiferent ce mi-ar fi dat material.
m-am maritat cu barbatul care m-a iubit asa cum sunt eu si care nu avea nimic material.
pentru mine iubirea reprezinta omul care imi sta alaturi nu ceea ce are el material. pentru ca eu fac banii nu ei pe mine.

daca te mariti din interes, sau din alt scop,da, atunci spun ca ai anumite conditii si obligatii in contractul de casatorie, pe care vi le impuneti reciproc. dar si asta e deja alt subiect, dar e alta mincare de peste.
casatoria din dragoste nu are conditii si obligatii
vivacedonna
Postat pe 13 Septembrie 2013 17:21
Casatoria este un contract, indiferent de motivele pentru care se face: din dragoste de partener sau din interes. Orice jurist iti poate afirma acest lucru.
E o tampenie sa afirmi altceva.
charmelen
Postat pe 13 Septembrie 2013 19:33
adevarul este ca libertatea obtinuta dupa revolutie a generat si o eliberare sexuala iar tinerele viseaza dupa modelul american; unde la terminarea scolii la bal isi faceau un cadou inedit, scapau de virginitate ! ei incet incet si la noi s-a trecut la experimentarea sexului inca din frageda tinerete si in licee chiar se afirma ceva de genul:" numai uratele raman virgine pana la finalul liceului "! deja s-a transformat in moda !asa ca asteptatul pana in noaptea nuntii chiar nu se mai practica decat foarte rar ! cel putin asa stiu eu .
garbo_19362
Postat pe 13 Septembrie 2013 19:43
De la: charmelen, la data 2013-09-13 19:33:12Casatoria este un contract, indiferent de motivele pentru care se face: din dragoste de partener sau din interes. Orice jurist iti poate afirma acest lucru.
E o tampenie sa afirmi altceva.




ti-a mai scris si Q. despre actul de casatorie juridic.
chiar conteaza ca te mariti la primarie sau traiesti cu el pina la adinci batrineti fara acel act?
vorbeam despre dragoste in esenta ei , nu despre actul juridic. pe mine nu ma intereseaza bucata aia de hirtie, ci situatia ca atare. nu mersul la primarie si la biserica. ci persoanele care formeaza cuplul.
m-am facut inteleasa???
la ce-ti trebuie o bucata de hirtie, ca sa ai de ce sa o desfaci prin tribunale la divort.
a, da, scuze asa e moda acum. ne casatorim si peste un an doi, mergem la tribunal la divort. ne-am casatorit cu tam-tam si divortam tot cu tam-tam. sa fie bilciul complet ca asa e in rindul lumii
vivacedonna
Postat pe 13 Septembrie 2013 20:09
De la: garbo_19362, la data 2013-09-13 19:43:43adevarul este ca libertatea obtinuta dupa revolutie a generat si o eliberare sexuala iar tinerele viseaza dupa modelul american; unde la terminarea scolii la bal isi faceau un cadou inedit, scapau de virginitate ! ei incet incet si la noi s-a trecut la experimentarea sexului inca din frageda tinerete si in licee chiar se afirma ceva de genul:" numai uratele raman virgine pana la finalul liceului "! deja s-a transformat in moda !asa ca asteptatul pana in noaptea nuntii chiar nu se mai practica decat foarte rar ! cel putin asa stiu eu .





sexul la tineri in licee se practica si inainte, doar ca nu se stia atit de mult.
acum prea se mediatizeaza totul.
vivacedonna
Postat pe 13 Septembrie 2013 20:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scorpionii astia ... 42 De la: full_color 1 Februarie 2014 13:42
Aveti probleme in cuplu ??? V-ati gandit ca un afrodisiac natural va poate ajuta sa le invingeti ? Iata solutia !!! 9 De la: garbo_414933 31 August 2015 15:34
am innebunit! 60 De la: anakin 21 Decembrie 2009 18:26
Dece raspund femeile asa usor la avansurile barbatilor? 139 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 08:50
vreau si eu un sfat prietenesc 121 De la: garbo074997 13 August 2010 16:12
Setari Cookie-uri