Exista retete in relatii?

Am gasit intamplator pe net o carte despre cum sa te impaci cu fostul/fosta..Ceva de genul imposibil de a da gres..Doamna Lela se numeste autoarea..Daca cineva a citit sau a auzit spuneti-mi si mie..Chiar asa sa fie? Chiar exista retete cand vine vorba de dragoste?
garbo042044
Postat pe 14 Februarie 2010 00:45
tu ii poti scrie o reteta inimii sa bata intr-un anumit ritm pentru cel pe care crezi ca il iubesti????poti da o reteta sufletului sa rezoneze cu persoana la care tii?poti scrie o reteta mintii care se ataseaza de cel pe care il consideri jumatatea ta?
tutankhamon
Postat pe 14 Februarie 2010 01:02
De la: garbo042044, la data 2010-02-14 00:45:56Am gasit intamplator pe net o carte despre cum sa te impaci cu fostul/fosta..Ceva de genul imposibil de a da gres..Doamna Lela se numeste autoarea..Daca cineva a citit sau a auzit spuneti-mi si mie..Chiar asa sa fie? Chiar exista retete cand vine vorba de dragoste?
am citit si eu despre aceasta carte dar eu nu cred ca axista reteta pt asa ceva...fiecare suntem unici si diferiti ..
garbo065737
Postat pe 19 Februarie 2010 20:53
044, spune-i Doamnei Lela..ca e cea mai mare tampenie sa vrei sa te impaci cu fostul..odata ce nu a mers , ce te face sa crezi ca va merge a doua oara, a treia oara si tot asa? daca ai sapte vieti si iti permiti sa pierzi cateva dintre ele poti incerca altfel nu e recomandabil :-)
reyya
Postat pe 19 Februarie 2010 20:56
n-am vazut niciodata rostul impacarilor astea, da' altceva mi se pare interesant... cind e considerat "fost" individul respectiv?
Presupun ca dupa ce ai avut alta relatie, nu?

Ca daca te-ai certat azi-dimineata cu el, probabil e inca actual. Sau daca pleaca pina la piata e tot "fost" ca nu stii daca se mai intoarce?
Asa preventiv poti sa te consideri si vaduva daca are de traversat strada...

Sau o fi vreo limita de timp?
O saptamina, doua, doua luni... doi ani?!
quasaria
Postat pe 19 Februarie 2010 22:17
@quas...ce-mi place logica ta. siderala!
Reflex
Postat pe 19 Februarie 2010 22:20
Doamna Lela e autoarea cartii..acum am vazut ei daca a scris-o madam Lela e treaba serioasa
reyya
Postat pe 19 Februarie 2010 22:23
De la: reyya, la data 2010-02-19 22:23:09Doamna Lela e autoarea cartii..acum am vazut ei daca a scris-o madam Lela e treaba serioasa
buna reyya
yanya_charberet
Postat pe 19 Februarie 2010 23:34
044, nu stiu coana lela aia cu ce se ocupa ea - dar da, EXISTA retete de management al conflictelor, exista retete pentru orice impacare vrei tu pe lumea asta. Exista metode care chiar functioneaza, daca asta vrei sa stii: problema nu e ca nu poti sa te impaci, ci faptul ca impacarea devine un scop.
Ok, te impaci? Si?
In urmatoare faza descoperi ca te-ai impacat degeaba. Ii fouti timpul si nervii aluia si ai tai ca sa descoperi ca sinteti doi oameni intr-o relatie de incompatibilitate. Ce obtii? Priveste lucrurile in ansamblu.
O relatie trebuie sa aiba o evolutie naturala: cu cit fortezi mai mult sa mearga- chiar daca, repet, poti sa fortezi - cu atit risti sa iasa mai rau.
quasaria
Postat pe 20 Februarie 2010 10:36
reteta pentru iubit?
dar de cand acest sentiment nobil se gateste???
cei care se iubesc cu adevarat,sunt in stare de orice sacrificiu unul pentru altul
a se vedea "simbolul" romeo si julieta
daca ar fi stat ei sa judece aspectele din jurul lor,familii,faptul ca romeo mai avusese o relatie(detest acest cuvant)
nu cred ca ar fi avut parte de aceasta minunata poveste de dragoste

iubirea (din punctul meu de vedere) este acea stare exceptionala cand traiesti pentru celalalt pana la identificare

LILO
Postat pe 20 Februarie 2010 10:49
retete de impacare, nu de iubit.
De manipulare, daca vrei...
Retete pentru iubit nu exista, ar fi inutile: in majoritate sintem structural incapabili sa iubim cu adevarat un alt barbat sau o alta femeie. Iubirea e pentru noi insine si uneori pentru copiii proprii. In rest, ce numim iubire e de obicei alt cocktail.
Gama "te iubesc pentru ca...."
quasaria
Postat pe 20 Februarie 2010 10:51
De la: garbo042044, la data 2010-02-14 00:45:56Am gasit intamplator pe net o carte despre cum sa te impaci cu fostul/fosta..Ceva de genul imposibil de a da gres..Doamna Lela se numeste autoarea..Daca cineva a citit sau a auzit spuneti-mi si mie..Chiar asa sa fie? Chiar exista retete cand vine vorba de dragoste?


Catea asta cred ca e doar un mare bluff cu titlu sforaitor care sa vanda bine.Imi pare rau dar nu cred ca exista retete de manipulat relatiile si sentimentele dintre oameni.Ideal ar fi sa nu ajungi la momentul despartirii si a necesitatii unei impacari.e usor sa cuceresti , sa formezi un cuplu , mai greu e cand trebuie sa-l mentii.

Postat pe 20 Februarie 2010 17:14
Retete de manipulat oamenii EXISTA.Daca la manipulare te referi. Sigur, sa specific: nu ne referim la din alea cu ou si faina.
Din alea NU exista, nu chinui cartea de bucate degeaba.
quasaria
Postat pe 20 Februarie 2010 18:32
De la: quasaria, la data 2010-02-20 18:32:34Retete de manipulat oamenii EXISTA.Daca la manipulare te referi. Sigur, sa specific: nu ne referim la din alea cu ou si faina.
Din alea NU exista, nu chinui cartea de bucate degeaba.


Nu sesizez unde-i hazul!poate n-am eu prea mult simt al umorului dar as prefera raspunsuri pe tema carora sa pot sa discut si chiar sa mai invat ceva, nu glumite .No offense!

Postat pe 2 Martie 2010 10:51
no offense, dar de ce crezi ca ar interesa pe cineva ce preferi tu?
quasaria
Postat pe 2 Martie 2010 20:57
Q
bluelight
Postat pe 2 Martie 2010 20:59
De la: quasaria, la data 2010-03-02 20:57:37no offense, dar de ce crezi ca ar interesa pe cineva ce preferi tu?


Odat ce ai dat un raspuns la comentariul meu am crezut ca pot purta o discutie.Dar dupa replica asta , n-am cu cine , e o replica de om ingamfat si incuiat.

Postat pe 3 Martie 2010 11:13
De la: bluelight, la data 2010-03-02 20:59:37 Q


HM, Prostia altuia te face fericita? E grav.

Postat pe 3 Martie 2010 11:14
ma intreb, oare cine ne da dreptul de a califica oamenii drept ingamfati, incuiati, prosti? si pt ce? doar pt ca a indraznit sa nu fie de acord cu mine? e grav.
nelly05
Postat pe 3 Martie 2010 11:22
fleurdelis
Postat pe 3 Martie 2010 11:23
De la: nelly05, la data 2010-03-03 11:22:34ma intreb, oare cine ne da dreptul de a califica oamenii drept ingamfati, incuiati, prosti? si pt ce? doar pt ca a indraznit sa nu fie de acord cu mine? e grav.


Ce e cu adevarat grav este ca numai atat stiti:replici gretoase, glume ieftine, misto-uri de prost gust, aluzii prost facute , critici fara sa cunoasteti persoanele respective , dialoguri care nu spun nimic , etc in clica de care nu trece nimeni ne luat la puricat.
Eu chiar am vorbit serios, chiar imi doream sa pot purta dialoguri , dar asta e ,n-am cu cine.

Postat pe 3 Martie 2010 15:44
esti atat de speciala si nu ai cu cine discuta grav inseamna ca problema e la tine...
lala_cri
Postat pe 3 Martie 2010 15:47
scorpio, eu vad ca si tu esti la fel ca noi, degeaba ne critici. daca te crezi superioara, atunci de ce ai facut critici fara sa ne cunosti?

cu ce drept ai catalogat pe Q drept un om ingamfat si incuiat?
si aluzia la adresa lui blue, nu a fost prost facuta? vezi si tu ai facut critici si aluzii fara sa cunosti persoanele.

hmmmm, esti la fel ca noi, deci nici macar cu tine insuti nu mai poti dialoga....grav.
nelly05
Postat pe 3 Martie 2010 16:22
si vezi ca greata se trateaza cu lamaie, te sfatuiesc sa ai pe aproape cand mai intrii pe aici.
nelly05
Postat pe 3 Martie 2010 16:24
Cred ca Scorpio are toate sansele sa paraseasca acest forum...so..nimic nu o retine.
reyya
Postat pe 3 Martie 2010 16:25
la maica....la muica...lamaica ....lamaie....ce vrei alege...
lala_cri
Postat pe 3 Martie 2010 16:26
Sunt unele cupluri care se ceart5a in fiecare dimineata doar pentru ca seara sa vina dulcea impacare!
Astia au desigur o reteta care merge pentru cuplul lor.
In rest....pai ce suntem roboti care functioneaza conform programului prestabilit?
Ciresica
Postat pe 3 Martie 2010 19:13
De la: Scorpio13, la data 2010-03-03 11:13:02Odat ce ai dat un raspuns la comentariul meu am crezut ca pot purta o discutie.Dar dupa replica asta , n-am cu cine , e o replica de om ingamfat si incuiat.

Au mai postat si altii, nu numai tu. Discutia mea era cu Lilo.
Iar data viitoare, inainte sa folosesti "eu prefer", pune-ti problema wtf ii pasa ce preferi tu. Asta, daca vrei dialog. Daca nu, prefera linistita.
Iar consultatiile se platesc... asa ca nu prea obisnuiesc sa dau explicatii.

Nu mai citesc restul balacarelii, ca nu ma intereseaza.
quasaria
Postat pe 3 Martie 2010 22:47
ce-aveti, nene ?

mai...aici numai io am voie sa fiu acida...nu uitati ca trec inca prin depresia secolului...

si ca sa fiu on topic...nu, nu exista retete in relatii. oamenii reactineaza diferit. se aplica teoria hazardului, ala...

retete de manipulare exista, si daca stai sa te gandesti ca barbatii sunt de pe marte si femeile de pe venus, ma gandesc ca retele alea de manipulare se pot aplica cu succes
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Martie 2010 22:54
wife: cu mare succes chiar...
Problema este de ce sa le aplici. De obicei le aplici cind vrei ceva cu care respectivul n-ar fi de acord. Spre deosebire de persuasiune, manipularea nu presupune acordul "victimei".
Deci... de ce sa te straduiesti sa transformi omul de linga tine intr-o papusa dintr-un teatru de papusi, chiar daca poti?
Ar mai fi ceva real in relatia respectiva?
quasaria
Postat pe 3 Martie 2010 23:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce oare si femeile sunt asa rele? Din cauza ca nu se exteriorizeaza? 187 De la: garbo058987 14 Februarie 2011 14:30
Viata sexuala ordonata este elixirul vietii 102 De la: elodia_2 22 Februarie 2012 11:45
Povestea unui " A FOST ODATA"... 4 De la: elodia 2 Iunie 2010 08:59
"Ordonanta di urgenta!" 193 De la: suparatu_ 23 Octombrie 2013 10:44
legarea trompelor 3 De la: garbo057460 3 Ianuarie 2012 19:16
Setari Cookie-uri