Am gresit ? Da .. dar ce si cum sa fac ?

Va multumesc la toti pt sfaturi critici etc .... am stat de vb cu el ce a iesit ? ...... Inca stau acasa dar imi caut un loc de munca , el e la fel a zis ca are doar pretentia cand vine de la munca sa il intreb daca ii e foame , sa-i pun sa manance casa sa fie aranjata copilul spalat :)))))) etc aceste lucruri le faceam si pana acum , a zis ca daca vine de la servici seara el nu mai are chef de joaca sau discutii ca e obosit si are destule probleme la munca , ca sa- mai spun si eu de acasa :)) , am iesit in oras cu sora mea si inca o prietena si atat m-am distrat ca am crezut ca nu se poate ( ca a iesit o cearta monstru dupa aceea asta e partea a doua :)) ) dar na progresam..... referitor la soacra mea .. ea a zis ca o femeie cu responsabilitati nu ar trebui sa aibe asemenea pretentii ca daca seara mai am chef de iesit inseamna ca-s prea statuta si treburile casnice nu ma obosesc prea mult .... ( nu am ce-i face ) o sa incerc sa schimb lucrurile incet, incet ca pana la urma cearta tot o sa fie dar macar stiu ca am incercat :* :*
what_love_is
Postat pe 31 Ianuarie 2013 09:30
Of! Draga de tine! Lasa,lupta...si....nu lupta. Trebuie sa inveti sa rezolvi problemele pe masura ce apar. Dar nu este necesar si obligatoriu. Daca poti o faci,daca nu,nu.
Soacra? Las-o sa comenteze ca de aia e soacra,tu fa-ti un plan pe termen scurt si indeplineste-l,apoi treci la urmatorul si asa mai departe.
Sper ca nu vei renunta la iesirile de genul celei cu sora ta. Sa nu faci asta. Nu inteleg: de ce a facut scandal? Nu erau toate in regula in casa? Pai neah! Nu mai erai acolo,cred. Deschide si forteaza,dar numai putin comunicarea cu el,am impresia ca voi acum incepeti s-o faceti si e greu sa schimbi unele obiceiuri,dar in timp si cu perseverenta veti reusi.Dar daca nu...atunci... e grav.
E de tinut minte un singur lucru: nu toate bataliile sunt castigate. ma voi da pe mine ca exemplu personal: am incetat sa ma mai lupt pentru casnicia mea in momentul in care am putut sa-mi spun cu inima si sufletul impacate ca am facut tot ce omeneste era posibil sa fac,din punctul meu de vedere. Abia dupa am renuntat la batalie. Si am iesit sifonata rau,asta realizand abia dupa, cand am avut timp sa ma vad si pe mine.Si de vreo 2 ani ma tot adun si inca nu-s intreaga.
ghiompirica
Postat pe 31 Ianuarie 2013 20:59
De la: heartbit, la data 2013-01-14 12:49:50din ce am citit totul e destul de clar, si nici pic de ameteala.
te simti singura cu fetita ta intr-o familie in care soacra iti face legile tie in casa iar sotul inca iti este obilical legat de "mamicuta" lui si probabil de alte activitati!
pentru un tablou cat mai elocvent, singurul lucru pe care nu l-ai mentionat este daca sotul are serviciu... sau cu ce se ocupa, mai bine zis... si ce-l extenueaza asa mult incat sa vina acasa si sa nu faca "nimic"!

ca sa rezolvi una din probleme ... i-ai computerul ... i-ai accesul la computer. si atunci poate o sa mai vada si altceva in casa in afara de computer!

in alta ordine de idei, poate ar trebui sa-ti faci ordine in viata, sa nu te mai amagesti singura.
ori isi ia atributiile de sot in serios, ori, cum zicea si AXL ... iti vezi de drum!
neincrederea ta in tine si in posibilitatile tale de supravietuire, probabil ca te leaga prea mult de aceasta relatie.

inca o necunoscuta, a subiectului tau, este daca locuiti cu parintii lui. daca e asa, fa tu cum sti mai bine si cauta sa va mutati amandoi intr-o casa a voastra! unde sa nu.ti spuna soacra ce ai de facut si unde "sa nu ii caute lui mamicuta in coarne", ca doar e baiatul mamii!






cam asta ar fi rezolvarea problemei; ramane de vazut daca are curajul si taria sa plece cu fetita si sa lase totul in urma; eu cred ca "absentul" are pe cineva si-i daruieste multa atentie iar acasa e absent!!!
adeline
Postat pe 6 Februarie 2013 23:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salutare la toata lumea 15 De la: Helen29 10 Decembrie 2009 12:40
Niste sfaturi,un ajutor din partea voastra!:* 5 De la: emilly_dy 27 Decembrie 2010 21:19
Sunt confuza, in ce parte sa merg, unde sa privesc....?! 29 De la: Mia_Ella 28 Mai 2015 10:46
greutatea intrauterina a fatului 1 De la: elena380 21 August 2011 09:24
e dureros...cum sa trec peste despartire? 44 De la: carmen30ro 23 Septembrie 2013 14:22
Setari Cookie-uri