Am gresit ? Da .. dar ce si cum sa fac ?

Vad ca voi tot cu divortul o trageti tare,dar fatuca a scris clar ca nu vrea sa divorteze. Ea ceruse sfaturi pentru a andrepta lucrurile,a salva casnicia . Ea vrea sa-i deschida ochii omului pentru a fi cu adevarat sot si tata.
Rotty
Postat pe 16 Ianuarie 2013 08:03
De la: what_love_is, la data 2013-01-14 10:05:40Buna , povestea mea incepe acum 8 ani : m-am maritat cu un om bun , nu bea nu ma bate nici in ziua de azi dar nu e prezent .In 2 saptamani eram maritata si peste 6 luni an ramas insarcinata , nu aveam de niciunele era vai mama noastra , toti au fost impotriva sarcini si m-au pus sa fac avort .... nu am putut si pt asta ii multumesc bunului Dumnezeu pt ca acum am o fetita superba care ma ridica atunci cand cad .Care e problema ? Pai in momentul acela mi-am pus toata familia lui in cap ... nu m-am maritat numai cu el ci cu toata familia lui ..... La inceput nu mi-am dat seama ca o casnicie nu e buna fara iubire am crezut ca odata ce timpul trece voi invata sa-l iubesc .. e uite ca au trecut 8 ani si nu exista decat respect si atat . Dar m-am indragostit de un alt barbat pe care l-am cunoscut acum 3 ani si tot ce am putut face e sa ramanem la stadiul de prieteni .. de ce ? pt ca nu pot si nu stiu cum sa fac sa nu ranesc pe nimeni . Si de parca nu era suficient sotul meu a ainceput sa devina si mai absent nu il vad decat seara f tarziu si atunci atat cat mananca pt ca apoi se pune la calculator si gata ....cred ca v-am ametit si nu ati inteles nimic :) dar sunt atat de trista acum incat nici nu stiu cum sa formulez ca sa ma fac inteleasa . Anul trecut fetita mea a inceput scoala iar el m-ia interzis sa ma mai duc la munca pe motiv ca am copil de crescut si casa de intretinut ( mentionez ca soacra mea e de parere ca barbatul nu trebuie sa-si ridice nici farfuria de la masa : de aceea exist eu )
In fine daca ma injurati e bine daca nu iar e bine ... v-am scris cat am putut in mare pt simt ca explodez : nu stiu decat casa , copli, curatenie , mancare si atat :))))) mai am putin si vb singura prin casa :)))
.......................................................AN NOU FERICIT! Deci in urma cu 8 ani te ai casatorit! Pentru ce??!! Asa repede in 2 saptamani??!! Dupa 6 luni ramai gravida!! N ai vrut copii, de ce nu te ai protejat?!! Sunt atatea mijloace de protectie azi!! Nu aveati de**niciunele**!!Bun! Erai si esti tanara, de ce n ai mers la munca!Sa aveti de toate!! Ti ai pus* *familia lui in cap??**!! De ce??!! Pentru ca au realizat si ei ca te ai maritat..... din interes ..... sau pt. ce in vreme ce... nu l iubeai si nu aveai de **nici unelele???!!* Un scop ai avut! Si sarac si fara iubire!Atunci de ce te ai maritat??!Explica ne clar!! Sa nu murim prosti!! A venit copilul *d na sta acasa , ca de........... trebuie sa l ingrijeasca** Apoi se plictiseste si cauta *consolare cu un prieten**!! **Prietenul este bun cateva minute de fericire**!Sotul trebuie *sa munceasca, sa intretina familia*!Ca de...e sot!! Apoi vine acasa unde gaseste *o sotie absenta, cu gandul la altul**!Cum ai vrea sa reactioneze acest om??!!Tu crezi ca *prietenul* in viitor va fi un tata bun pt. fiica ta??!! In privinta soacrei ma abtin!Daca a ti fi muncit *amandoi* daca ti ar fi pasat de familia ta, nu a ti fi stat *cu soacra*!!De ce nu pleci sa locuiesti *cu mamicuta ta*!!? Ca mamele vs, s geniale ...iar soacrele is **scorpii**!! Uitati ca noi am fost ca voi, dar i-am respectat ** pe parintii lui** a barbatului!! Mi se pare normal ca stand acasa *te tine sotul* sa l servesti onorabil cand vine *obosit* de la munca , de asemenea sa i iei farfuria!Nu te a lasat sa *muncesti*!! Basme!! Daca doreai sa muncesti, munceai!Asa n aveai timp , sa explodezi de plictiseala, acasa,, sa umblii dupa *un prieten* din lipsa de ocupatie!!Nu ai nici o scuza!! Nu trebuia sa i mananci norocul sotului tau, nu trebuia sa faci copii, sau trebuia sa fii **doamna in casa si sotie pt. el**!! Extraordinar!!Cat esti tu de obosita!! Mori,,, trebaluind in casa!!Vai sarmana de tine!! Ce stress! In 1985-1987, munceam din greu , 2 schimburi la o fabrica , dupa iesirea din schimb fugeam acasa faceam un pic de mancare in 2 ore apoi alergam la scoala! Maritandu ma tanara, nu mi am facut toate studiile, doar 12 clase, fiind *nemultumita* sa fiu coordonata de lingatoare *unele cu 4 clase*!! Am terminat 2 ani de profesionala in confectii la Bucuresti ,cursuri de scurta durata,am absolvit cu nota 10! 2 ani! Apoi am urmat 1 an de studii, ca ajutor maistru in confectii tot la Bucuresti ,pt, ca la mine in oras nu existau asemenea scoli, am facut teoria 4 luni la Bucuresti in 1979, am absolvit cu media .....9.97!! Aveam 2 copiii ,din 72-74, un sot care muncea intr o mina de aur , care spre deosebire de al tau mai consuma cate ceva cu prietenii, iar eu mergeam si l scoteam din crasma cu copiii mici de mana!! Apoi..... in 85-87 am urmat la zi cursurile de 2 ani a scolii de maistri in oras la mine, le am absolvit bu 8.50 !! Munceam, invatam si mergeam la scoala.Acasa faceam totu,l sotul ma mai ajuta, cand avea chef si eram si educatorul fiiilor mei , care invatau bine si i am educat sa stie sa faca de toate!! Sa se descurce cand sunt singuri si nevasta sa munceasca, nu sa i fie menajera!! Inainte , de casatorie am muncit in invatatamant ca, bibliotecar, apoi , educatoare, invatatoare, profesor de sport, am fost campioana la 100 si 800m. plat! Deci mi am creiat un viitor, am fost educatorul fiilor mei ,menajera in casa, sotie si mama in familie!! Am tinut familia unita de peste 42 aniN -am avut timp de **plictiseala sau prieteni**!! La inceputul casniciei noastre nici noi nu aveam **nimic** al nostru, am locuit la tara cu socrul meu *recasatorit* in casa lui!! Tu ii barfesti mama!! Ce faceai daca stateai cativa ani cu **mama vitrega in casa*??!! Soacra a murit tanara ,sotul avea doar 13 ani!! N am vrut sa mi etalez aici studiile, dar am vrut sa ti demonstrez, ca daca voiai faceai de toate!!Munceai, te ocupai de familie, de sot mai mult si nu aveai timp de *prieten si regrete*!! N-ai nici o scuza!!Iti meriti soarta!Si pacat pt. el ca i-ai mancat norocul!Poate se va trezi o data .... si ti va da papucii!Poate va afla de **prietenul platonic** si te va trimite la el!! Asta meriti!! O lectie, sa te trezesti! O data.....Sau poate niciodata!!Ca ti place!!Asa ca........ nu ti mai barfi familia!!Trezestete ca poate sa ti fie si mai rau! Gaseste ti o ocupatie!Munceste ceva!Eu lunar fac pe langa veniturile noastre 3-400lei! Si nu s lipsita!Acum am de toatecele!! Nu mai sunt saraca si......totusi mai muncesc, in croitorie, cos fac expozitii la diferite evenimente, scriu la reviste diferite povestioare,le place cum scriu si luna asta am de la practici idei 60 lei de la libertatea pt, femei 200 lei, iar.. de la lumea femeilor am primit un calcator performant!!
Asa ca draga pune mana si produ si tu alceva decat nimic!! Vei vedea ca atunci vi fi multumita!!De toate!! Succes!! Prietenilor mei le spun sa se abtina!In a mi **comenta** postarea!!Eu am comentat **la subiect**! Asta este parerea mea sincera!! Si nimeni si nimic .....n o sa mi schimbe ideologia!!Niciodata! !
Jojolin
Postat pe 16 Ianuarie 2013 08:10
rotty, eu i-am raspuns lui barbo care sustinea ca saracii copii... In rest, sorry, nu cred ca oamenii se schimba. Cred ca doar invata sa (se) minta mai bine.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2013 08:21
Am observat Q,dar si Barbo tot la despartire se referea. E ca intr-o sala de conferinte,unde ala ce a pus o problema e ignorat si toata lumea vocifereaza
Rotty
Postat pe 16 Ianuarie 2013 08:32
De la: quasaria, la data 2013-01-16 07:20:03barbo, divortul reprezinta sfarsitul relatiei de CUPLU. Nu sfarsitul rolului de mama sau de tata.
Si nimeni, nici copiii, nici papa, nimeni nu poate impune unui om sa adoarma si sa se trezeasca mimind iubire acolo unde NU E. Daca eu nu mai vreau sa il vad pe ala in patul MEU - sau nu mai vreau sa ma vad pe mine in patul LUI, cum consideri - cine sau ce principiu nobil ar putea sa ma oblige?????



ai si tu dreptate... !!! si sunt tare suparat pe fata asta care atunci cand a facut pasul asta important, nu s-a gandit mai serios. probabil ca asa se intampla la 95,3% din fetele la varsta ei... si in mediul ei ! am amintit de copil mai mult din motive emotive... ! eu am trecut prin asta si mi-a fost greu. mai ales tata a incetat sa mai joace rolul de tata ! iar mama il facea cam fortat. tata m-a "rapit" de la mama si ma iubea enorm. asta pana s-a insurat cu alta femeie. asa ca m-a trimis inapoi la mama dupa 5 ani... si de atunci l-am vazut foarte rar. nu mi-a lipsit nimic si am crescut bine, dar dragoste de parinti dupa ce s-au despartit, n-am avut... ! si la 3 ani, nu tineam minte cum a fost inainte... ! doar din ce mai imi povestea mama. s-au mai vazut cazuri si de "reanimare" a familiei, e adevarat ca eu le stiu doar din filme. si stiu si cazuri cand prin despartire, chiar cu copil, s-a ajuns la o alta famile minunata. vezi filmul: "One Fine Day"... ! in fine... asta e !
barboneli
Postat pe 16 Ianuarie 2013 08:59
barbo, - da' lasa ca ai mei nu s-au despartit si tot am avut o copilarie de tot rahatul. Nu s-au despartit unul de altul, s-au despartit de noi, in schimb...
Nu cred ca tine de relatia dintre ei - ci de cit sint in stare sa fie parinti, divortati sau nu.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2013 09:03
Iar o s fiu maliioas Nu vrea nimeni s neleag, fr comm cu experiene din ''meciuri'' personale. Fii obiectivi, oameni buni!
Axl_R
Postat pe 16 Ianuarie 2013 09:20
'te fleosc!
Si daca eu am chef sa depan amintiri din copilarie cu barbo, ce?
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2013 10:27
Mai bine la o revist de acolo vin lei.
Axl_R
Postat pe 16 Ianuarie 2013 10:55
De la: quasaria, la data 2013-01-16 09:03:30barbo, - da' lasa ca ai mei nu s-au despartit si tot am avut o copilarie de tot rahatul. Nu s-au despartit unul de altul, s-au despartit de noi, in schimb...
Nu cred ca tine de relatia dintre ei - ci de cit sint in stare sa fie parinti, divortati sau nu.


in sfirsit ! acum inteleg rautatea si ura ta, intr-un cuvint comportamentul tau. pacat ca tot nu ai inteles ca iubirea are rolul ei. daca tu nu ai avut, te raZbuni pe cei ce au parte de acest datr. de aceea distrugi tot.
garbo_10470
Postat pe 16 Ianuarie 2013 10:56
De la: Axl_R, la data 2013-01-16 10:55:01Mai bine la o revist de acolo vin lei.


Da` vezi sa scrii corect
Rotty
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:14
470, ai capatat veleitati de adela, de la ultima criza pina acum?
Ai vazut prea multe asistente in care vin sa iti dea bulinele ca sa seada mumos personalitatile tale?

axl, rotty, ce aveti nene cu laptopu' meu?
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:18
Am i io trab cu ''calcator_u". Nu m ascult.
Axl_R
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:23
calcatorul de ...gaini? Sau ce fel de calcator?

Suna sexy, nu de altceva!
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:26
...sau cu ala de rufe ? ...Ala nu,ca nu-i sexy
Rotty
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:28
calcatoru' de lei?
Ii produc asa, necalcati?
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:31
Da....ca_cator de euro nu se gaseste ?
Rotty
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:34
eu stiu niste arzatoare de euro... diverse modele. Le gasesti in toate mallurile - si prin reviste, daca te uiti bine.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:39
Rotty
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:42
De la: garbo_10470, la data 2013-01-16 10:56:20
De la: quasaria, la data 2013-01-16 09:03:30barbo, - da' lasa ca ai mei nu s-au despartit si tot am avut o copilarie de tot rahatul. Nu s-au despartit unul de altul, s-au despartit de noi, in schimb...
Nu cred ca tine de relatia dintre ei - ci de cit sint in stare sa fie parinti, divortati sau nu.


in sfirsit ! acum inteleg rautatea si ura ta, intr-un cuvint comportamentul tau. pacat ca tot nu ai inteles ca iubirea are rolul ei. daca tu nu ai avut, te raZbuni pe cei ce au parte de acest datr. de aceea distrugi tot.



hodoronc tronc... !!! eu nu stiu cum vezi tu rautate si ura la altii... dar nu-ti vezi stalpul din ochii tai !!! eu nu vad rautate sau ura la Q si nici la mine nu ai vazut asa ceva... !!! stii... uneori, tacerea e de aur !!!
barboneli
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:56
barbo, o fi de aur tacerea, dar cand prostia sclipeste mai ceva ca aurul la 470, nu poate sa taca, trebuie sa-si etaleze abeartiile si elucubratiile!
pacat ca e doar un kitsch cu sclipici!
heartbit
Postat pe 16 Ianuarie 2013 12:08
De la: barboneli, la data 2013-01-16 11:56:52
De la: garbo_10470, la data 2013-01-16 10:56:20
De la: quasaria, la data 2013-01-16 09:03:30barbo, - da' lasa ca ai mei nu s-au despartit si tot am avut o copilarie de tot rahatul. Nu s-au despartit unul de altul, s-au despartit de noi, in schimb...
Nu cred ca tine de relatia dintre ei - ci de cit sint in stare sa fie parinti, divortati sau nu.


in sfirsit ! acum inteleg rautatea si ura ta, intr-un cuvint comportamentul tau. pacat ca tot nu ai inteles ca iubirea are rolul ei. daca tu nu ai avut, te raZbuni pe cei ce au parte de acest datr. de aceea distrugi tot.



hodoronc tronc... !!! eu nu stiu cum vezi tu rautate si ura la altii... dar nu-ti vezi stalpul din ochii tai !!! eu nu vad rautate sau ura la Q si nici la mine nu ai vazut asa ceva... !!! stii... uneori, tacerea e de aur !!!


bine, pastreaza-ti aurul !
garbo_10470
Postat pe 16 Ianuarie 2013 12:09


da Bit... asa e !!!


...470... paiiiii... nu ziceai tu o data, ca suportul sufletului tau sunt arcuri din aur ??? si mie, nu-mi place sau nu ma atrage aurul... e doar un element in tabela lui Mendelev... !!!
barboneli
Postat pe 16 Ianuarie 2013 13:50
De la: barboneli, la data 2013-01-16 13:50:35

da Bit... asa e !!!


...470... paiiiii... nu ziceai tu o data, ca suportul sufletului tau sunt arcuri din aur ??? si mie, nu-mi place sau nu ma atrage aurul... e doar un element in tabela lui Mendelev... !!!


in dorinta de a te afirma faci greseli. MA CONFUNZI .
SUFLETUL MEU ESTE DIN AUR , UN AUR SPECIAL CARE NU ARE NIMIC DE-A FACE CU MENDELEEV SAU CU TABELUL LUI.acolo se afla aurul care cum spune poetul "e prea mult in verighete."
garbo_10470
Postat pe 16 Ianuarie 2013 14:01


eu am verigheta din platina... !!! da, se poate ca te confund... eu nu prea am tinere de minte la numere, ci la postari... !!!!
barboneli
Postat pe 16 Ianuarie 2013 15:01
numerele de salon se mai schimba....
Nu va pierdeti prea mult timp cu cele 62 de personalitati ale ei care s-au inmultit intre timp si au ajuns la 70 - nu merita. Sau, ma rog, merita daca self esteemul vostru isi doreste stalkeri....
quasaria
Postat pe 17 Ianuarie 2013 07:34
"aroganta reprezinta rautatea din suflet, care mutileaza trasaturile oricui o afiseaza ".
garbo_10470
Postat pe 17 Ianuarie 2013 11:29
71?
quasaria
Postat pe 17 Ianuarie 2013 11:38
De la: garbo_10470, la data 2013-01-17 11:29:17"aroganta reprezinta rautatea din suflet, care mutileaza trasaturile oricui o afiseaza ".


kudika- citatul zilei

inteleg ca imi stergi si acest cont, daca imi prezinti 71.
garbo_10470
Postat pe 17 Ianuarie 2013 11:42
De la: what_love_is, la data 2013-01-14 10:05:40Buna , povestea mea incepe acum 8 ani : m-am maritat cu un om bun , nu bea nu ma bate nici in ziua de azi dar nu e prezent .In 2 saptamani eram maritata si peste 6 luni an ramas insarcinata , nu aveam de niciunele era vai mama noastra , toti au fost impotriva sarcini si m-au pus sa fac avort .... nu am putut si pt asta ii multumesc bunului Dumnezeu pt ca acum am o fetita superba care ma ridica atunci cand cad .Care e problema ? Pai in momentul acela mi-am pus toata familia lui in cap ... nu m-am maritat numai cu el ci cu toata familia lui ..... La inceput nu mi-am dat seama ca o casnicie nu e buna fara iubire am crezut ca odata ce timpul trece voi invata sa-l iubesc .. e uite ca au trecut 8 ani si nu exista decat respect si atat . Dar m-am indragostit de un alt barbat pe care l-am cunoscut acum 3 ani si tot ce am putut face e sa ramanem la stadiul de prieteni .. de ce ? pt ca nu pot si nu stiu cum sa fac sa nu ranesc pe nimeni . Si de parca nu era suficient sotul meu a ainceput sa devina si mai absent nu il vad decat seara f tarziu si atunci atat cat mananca pt ca apoi se pune la calculator si gata ....cred ca v-am ametit si nu ati inteles nimic :) dar sunt atat de trista acum incat nici nu stiu cum sa formulez ca sa ma fac inteleasa . Anul trecut fetita mea a inceput scoala iar el m-ia interzis sa ma mai duc la munca pe motiv ca am copil de crescut si casa de intretinut ( mentionez ca soacra mea e de parere ca barbatul nu trebuie sa-si ridice nici farfuria de la masa : de aceea exist eu )
In fine daca ma injurati e bine daca nu iar e bine ... v-am scris cat am putut in mare pt simt ca explodez : nu stiu decat casa , copli, curatenie , mancare si atat :))))) mai am putin si vb singura prin casa :)))
Stiu prin ce treci! Dar ai incercat sa-l faci sa se trezeasca , sa revina la realitate?Poti incerca, de dragul familiei iar in cazul in care nu reusesti.....e cazul sa-ti cauti fericirea in alta parte, fiecare are dreptul la fericire, dar inainte de a alege celalalt drum, cantareste bine situatia si vezi care sunt sansele de reusita. Mare atentie !
garbo_10316
Postat pe 19 Ianuarie 2013 07:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parti negative... 24 De la: joanna22 22 August 2012 00:35
Sperante, vise si umilinta 155 De la: Lady_Di 28 Decembrie 2010 08:57
Ca sa nu mai faca nimeni ca mine 40 De la: superbus 27 August 2010 16:25
SARBATORI FERICITE PENTRU TOATE FEMEILE SINGURE! 6 De la: VOIAJOR 23 Septembrie 2012 03:54
primul meu mesaje ever so please be gentle!!! 24 De la: zina03 31 August 2010 15:25
Setari Cookie-uri