Viata unei tinere in 2013..

Deci, timpul este foarte important , pentru asta voi incerca sa fiu scurta.Sper sa intelegi..
Am o relatie de 1 an. Poate ca sunt eu persoana pesimista si ca gandesc eronat...poate ca m am prostit si nu mai functioneaza neuronii cum trebuie. O problema mica a fost in 2011, cand eu doar ce ma cunoscusem cu el, si a fost majoratul lui, si nu m am dus...nu vroiam sa fiu cu el pe atunci, adica nu prea imi placea de el ca era gras, si nici nu vroiam o relatie. Mama lui ma cunoscuse in primavara lui 2011 si chiar era foarte fericita, adica s a comportat foarte frumos cu mine si ii placea sa vorbeasca cu mine, eu fiind mai timida, a fost prima mamica la care am fost a unui prieten, tinand cont ca eu nu eram iubita lui pe atunci, eram prieteni, pur si simplu. ieseam cu bicicletele afara...era asa frumos, eram doi adolescenti care taiam intersectiile de la un cap al orasului la celalalt. A venit si majoratul, la vreo 3 luni, m a invitat si nu am vrut sa ma duc, ne certasem, nu mai stiu exact motivul, era insignifiant oricum. Mama lui cica s a suparat foarte tare pentru ca nu am fost prezenta. Apoi in iarna lu 2011 am hotarat impreuna sa fim impreuna,No matter.
Si de atunci suntem pana in prezent intr-o relatie. Dar mi se pare ca ceva este ineregula. el de anul trecut , dupa vreo 4 luni de relatie, a inceput sa se ascunda de parintii lui cand vorbeste la telefon...uneori vorbeste in baie, numai sa nu auda ce vorbeste la tel, ptr ca mereu ii zice ca vorbeste prea mult la telefon.Ceva ce m a suparat foarte tare a fost ca in iarna asta am vrut sa merg la munte intr-o excursie.Si parintii lui nu au fost deacord deoarece trebuie sa puna mana sa invete ca are bacu si ca nu are note bune, a fost o cearta atunci pentru ca el a insistat sa mearga cu mine, dar ei in ruptul capului nu au acceptat asa ceva...si ca prin minune...azi el a plecat cu ai lui la munte trei zile. si excursia era de pe 2 pana pe 6 ianurie. nu stiu, ma simt aiurea asa..imi doream asa mult sa merg cu el intr o excursie, sa ma dau si eu pentru priam data pe partie, ca nu am fost decat odata la munte cu scoala cand eram mai mica...si nu a fost chiar asa distractiv.
oricum ne certam pe motivul "parinti ", dar stiti care e chestia? ca de fiecare data cand am iesit cu ai lui la film, am fost acasa, m am simtit super bine, chiar sunt niste oameni exceptionali, care vad ca ma simpatizeaza, nu au nimic cu mine, banuiesc ca daca aveau ceva anume cu mine, nu se mai intamplau cele mentionate 1 rand mai sus.
Ai lui sunt putin mai severi cu el si il tin din scurt.
El ma iubeste foarte mult, cand a stiut ca greseste si chiar daca nu a gresit, a facut pe drq in patru sa repare si sa ma faca fericita. Dar uite ca nu sunt mereu fericita...
Mereu sunt imbufnata si mereu gandesc negativ...nu stiu de ce? oare situatia in sine este o problema ori eu am o problema?
Am avut si o mica disputa pe faptul ca incearca sa imi ascunda unele lucruri... pentru a nu ma supara, cica, dar mai rau face, si ii explic acest lucru, incerc din rasputeri sa discutam cand este o problema, cand ma vede suparata si ca vreau sa pun punct relatiei ca nu se mai poate, atunci observa cu ce greseste si se pune in genunchi ca nu vrea sa ma piarda..ca ma iubeste cum nu va iubi pe nimeni! exact asa imi spune, mi se rupe sufletul, il iubesc sincer si mereu i am fost alaturi, si cand il certau ai lui , cand era trist, cand ii venea sa planga, cand a fost fericit , cand a luato nota buna, cand a castigat, cand si a luat pantofii lui preferati, am fost acolo si l am sprijinit, bucurat alaturi de el. Nu am vrut sa il las nici o secunda, sa ii dau drumul atunci cand am simtit ca ii este greu. Este o persoana foarte speciala din viata mea!
Dar se intampla uneori sa fie numai zile roz, si altele negre, in care ne trantim telefoanele in nas, tipam unul la altul, si nu ne putem intelege deloc...pana ne calmam ..adica ori lasa de la el, ori las eu de la mine.
Am avut momente kd m a mintit ...si nu a recunoscut in ruptul capului ca este asa..si dupa cateva luni cand ii pun aceeasi intrebare, recunoaste, i-o zic cu calm, si dintrodata, pe neasteptate..
Am inceput sa il cunosc deja, il iubesc...ce sa mai..
Am multe sa zic.. dar ma rezum la atat..am spus si bun si rau. Si ceea ce imi place, si ce nu imi place. Deci, sunt eu cea pesimista, sau situatia este o problema? am simtit sa ma repet. Va multumesc pentru cei care ati citit, ati avut rabdare si v as ruga sa imi spuneti parerea voastra si ce ar fi bine sa fac sa gandesc mai pozitiv, daca chiar sunt asa pesimista...in acel caz . Va pup !
Cristina_5
Postat pe 8 Ianuarie 2013 00:32
NOROC SI FERICIRE SA AI IN 2013!
Jojolin
Postat pe 10 Ianuarie 2013 21:41
Si multa flexibilitate in relatie
http://www.trilulilu.ro/video-muzica/dans-arabesc-2
VOIAJOR
Postat pe 12 Ianuarie 2013 04:37
toate relatiile sunt cu bune si rele,si toati oamenii,nu exista alb si negru,pe lumea asta,asa ca cel mai bine este sa privesti doar partea frumoasa,din relatii,si din oameni,si sa minimlizezi ce e neplacut.
oricum problemele,si defectele,nu sunt ceva rau,ci sunt parte normala a vietii noastre....
ele duc la evolutia noastra,ne ajuta sa luptam sa fim mai buni,si chiar si asa,toata viata facem greseli.....
daniilia
Postat pe 12 Ianuarie 2013 09:00
De la: daniilia, la data 2013-01-12 09:00:59 toate relatiile sunt cu bune si rele,si toati oamenii,nu exista alb si negru,pe lumea asta,asa ca cel mai bine este sa privesti doar partea frumoasa,din relatii,si din oameni,si sa minimlizezi ce e neplacut.
oricum problemele,si defectele,nu sunt ceva rau,ci sunt parte normala a vietii noastre....
ele duc la evolutia noastra,ne ajuta sa luptam sa fim mai buni,si chiar si asa,toata viata facem greseli.....

Sa tratam totul ca pe o gluma
http://www.youtube.com/watch?v=GZn9cnwBL28
VOIAJOR
Postat pe 12 Ianuarie 2013 20:40
cred ca e important sa ne spui si cati ani ai si la a cata relatie esti!?
dar daca poti sa fii cu adevarat scurta ... ar fi minunat, ca data trecuta cand ai incercat sa fii scurta, ai scrij juma de roman...
heartbit
Postat pe 12 Ianuarie 2013 23:03
Cristina, imi esti foarte draga... Esti ok cum esti, crede-ma!
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Ianuarie 2013 00:20
sorry..nu am avut rabdare sa citesc toata polologhia...chestia e ca sunteti 2 copii, care inca sunt inca sub palaria familiei. cel putin la el e clar..daca la varsta lui inca se mai duce in excursie cu parintii. eu zic sa va gasiti fiecare pe cineva mai matur..macar sa fie unul care sa stie cu ec se mananca viata asta.
MARILENA_25
Postat pe 13 Ianuarie 2013 11:34
La multi ani!Draga mea! Sunteti tineri! Aveti timp de toate! La ce va grabiti asa??! Vreti sa faceti un copil??! Cine l creste?? Cu cel intretineti??! Parintii au dreptate!Realizati va pe plan profesional, faceti va rost de un serviciu si apoi ...... relatii!Nu crezi d soara ca ai luat o prea repede??!! Nu vreau sa fiu rea m am indragostit si eu prima data la 16 ani, dar fara relatii!!Intime!! Noi am fost mai *incuiate, mai demodate,** pe vremea noastra ** era decenta la moda!! Nu si zburam in patul iubitului! NOROC ITI DORESC!
Jojolin
Postat pe 13 Ianuarie 2013 12:42
Sunteti tineri adolescenti, aveti toata viata inainte cu bune si cu rele! Lucrurile intra pe un fagas normal in timp. Cu rabdare si intelepciune poti rezolva orice problema! Cu bine si mult noroc in relatia ta!
garbo166115
Postat pe 13 Ianuarie 2013 12:59
Am 17 ani si este a doua relatie , am mai avut o relatie de 1 jumate.
Cristina_5
Postat pe 13 Ianuarie 2013 14:11
draga Jojolin , am pomenit eu ceva de relatii intime? Asta de unde ai scos-o? Pun suflet in aceasta relatie foarte mult si conteaza orice are legatura cu el, si parintii lui. Si cu ce ma grabesc? Vreau doar sa ne intelegem.Nu sa stam impreuna si sa treaca timpul si sa ne atasam si apoi sa ne dam seama ca lucrurile nu merg, va fi mai greu mai tarziu si imi place sa fie totul ok de la inceput, ca sa mearga pana la sfarsit asa
Cristina_5
Postat pe 13 Ianuarie 2013 14:14
Cine este atat de fraier sa spuna ca a avut relatii intime???!! Este problema voastra!2relatii *seroioase* pana la 17 ani??!! Nu crezi ca mai important ar fi sa ti realizezi viitorul??! Treaba ta! Este problema voastra ce faceti!Eu nu mai intru, aici ,sa nu te supar draga!Indiferent ce vei face la mine nu se schimba nimic!Noi avem 41 ani de casnicie pe 1 02 !! Si suntem fericiti!
Jojolin
Postat pe 14 Ianuarie 2013 12:51
Draga mea, iti pot vorbi dintr-un alt punct de vedere, intrucat eu sunt in situatia in care parintii mei sunt cei severi, la modul ca abia revelionul asta am reusit sa il petrecem impreuna, desi avem o relatie de 2 ani si jumatate. Trebuie sa retii faptul ca ati investit amandoi sentimente sincere in relatia voastra si ca 'voi' se refera la tine si la el, nu si la parintii lui sau ai tai ! V-as sfatui sa aveti amandoi mai multa rabdare unul cu altul, intrucat timpul le rezolva pe toate. Poate cu un pic de stradanie din partea lui, parintii lui nu ar mai avea de ce sa ii limiteze actiunile. Noi, fetele, stim cum sa cerem un lucru de la partener atunci cand ne dorim cu adevarat ceva, iar in cazul in care e vorba de viitorul lui, cu siguranta vei gasi modalitatea de a-l motiva sa-si doreasca si el unul plin de posibilitati! Insa incearca sa nu il presezi prea tare, deoarece cu cat insisti mai mult, cu atat mai tare va respinge ideea.
In situatia mea, parintii mei cer ca iubitul meu sa aiba Bacul luat si sa mearga la facultate daca vreau sa il accepte .. detaliile sunt mult mai multe aici, dar nu sunt relevante cazului tau.
Pe de alta parte, el, ca baiat, ar trebui deja sa inceapa sa traga mai tare la invatatura de unul singur, intrucat nu ii garanteaza nimeni ca se va putea intretine fara carte.
Daca doresti, putem discuta mai multe in privat, astea ar fi cateva idei esentiale pentru tine.
garbo_2336
Postat pe 14 Ianuarie 2013 13:20
Viata unei tinere ca tine ,este plina de actiune ,de suisuri, de neprevazute, pentru ca ....asta este tineretea. Intotdeauna graba insa strica treba.El nu este independent financiar si deci ,nu poate lua hotariri in privinta mai multor lucruri care pt. tine au poate prea mare importanta. Gindeste-te ca sunteti tineri, prea tineri inca sa va ginditi la un viitor impreuna,Bucurati-va de tot ce este frumos in jurul vostru si in sufletele voastra si da puteti sa va faceti planuri ca asa se intimpla cind esti tinar dar pina la realizarea lor, timpul este un factor important .Vei vedea pe masura ce trece timpul cit de importanta este educatia voastra adica terminarea unei facultati pentru a va putea bucura de o munca mai usoara pe un salariu cit de cit decent. Pina atunci bucurati-va de ceea ce este numai a voastra .....dragostea .
fengari
Postat pe 28 Ianuarie 2013 11:40
Scorpioanco... ce sa zic.. esti cam mica deocamdata..mai ai de invatat, dar e dificl sa comunic cand ma raportez la varsta ta.. o fine.. ain grija de tine
p.s: esti frumoasa
garbo_68
Postat pe 11 Februarie 2013 01:07

Cristina eu observ ca tu ai 17 ani si ca esti in faza de-a experimenta nu-i rau(parerea mea) insa faptul ca din start au aparut neintelegeri intre voi si esti deja la a-2-a relatie nu se poate sa nu-ti dai seama ca pustiu' este pusti.....
Cred ca ar trebui sa te implici intr-o relatie cu un tip mai matur(ca varsta si gandire) si restu' se rezolva de la sine in caz ca asta este prioritatea ocupatiei tale actualmente.
:D eu am o impresie buna despre voi fetele cum puteti sa faceti fata in viata(concomitent) la mai multe implicari: sa si'nvatati,experimentati,iubiti,relaxati....etc.
....tiparul vostru,al fetelor! :)



Succes!
Fss_ssu
Postat pe 14 Mai 2013 10:33
ce pusti ... la 20 de ani ...slabe sanse de maturizare...
Cristina_5
Postat pe 24 Iunie 2013 14:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sotul scorpion eu pesti 5 De la: Melanie 4 Octombrie 2009 12:22
Ajotor! 16 De la: garbo_431210 19 Aprilie 2016 19:19
buna....poveste de iubire pe net...adevar sau.....iluzie 2 De la: alfheim 5 Septembrie 2011 20:21
cum sa mai procedez...? 104 De la: zambila 12 Noiembrie 2010 12:19
femeea vicleana. 141 De la: tzontzonica 3 Martie 2011 01:39
Setari Cookie-uri