Buna,

Povestea mea poate pare putin cam ciudata sau poate asa o consider eu. Am avut o relatie cu un un baiat,linistit cu suflet mare ,dar avea o problema,cand era nervos imi vorbea urat si ma intelegea gresit cand ii dadeam un sfat. Multi oameni au fost impotriva relatiei noastre,mai ales parrinti lui,asta pt ca eu am o problema de sanatate,adica un handicap fizic. La inceput toate au mers bine, am incercat sa trecem peste rautatile altora,am vazut ca el isi doreste sa fim impreuna si era intr-un fel hotarat sa ma i-a de nevasta. Era putin influentabil,pune repede la suflet orice prblema si eu tot timpul incercam sa-l fac sa inteleaga ca trebuie sa fie un om stabil si sa nu mai dea importanta rautatilor. Cand ne certam,( asta din diferite motive) tot timpul imi reprosa lucruri pe care nu le-am trait,era ca si cum o teama a lui ca viata alaturi de mine o sa-l opreasca libertatea.bineinteles ca nu era asa cum zicea el,deoarece eu niciodata nu i-am impus sa nu faca ce vrea,stie care sunt limitele mai ales daca este constient de aceasta relatie. Toate astea s-au acumulat in timp,el incepea sa devina nervos, orice ii ziceam ii se parea ca il verific sau nu am incredere in el, de multe ori i-am spus in fata ca nu este maturizat si ca gandeste ca un copil. Nu stiu unde am gresit,simt ca trebuia sa fiu mai intelagatoare cu el,sa-l las in linistea lui si sa-l sustin mai mult.Acum ne-am despartit,mi-a zis sa facem o pauza ca sa isi adune gandurile. Mai vorbim uneori la telefon dar imi vorbeste rece ,ca si cum suntem amici.Inca ma doare ca nu mai sunt cu el,eu chiar l-am iubit si l-am respectat chiar daca el nu ma respectat cand a trebuit. Ce credeti ca ar trebui sa fac? sa mai lupt pt el, cum sa fac sa-mi repar greselile.Desi el mi-a gresit de multe ori,l-am iertat din cauza ca tin la el.
irinutza5655
Postat pe 19 Ianuarie 2013 19:14
hei. tu ne prezinti o varianta subiectiva a povestii, este firesc sa fie asa, ca doar tu esti povestitorul. nu pot judeca daca ai gresit sau nu in vreun fel pentru ca nu am si cealalta jumatate de poveste.

pot doar sa impartasesc cu tine o experienta, cu speranta ca iti poate fi utila. am fost cu o femeie o perioada lunga de timp. era absolut imposibil sa imi mentin calmul atunci cand discutam in contradictoriu cu ea. pentru ca ea avea 'dreptatea ei' iar argumentele mele, oricat de solide ar fi fost se loveau de un zid. invariabil ajungeam sa ridic tonul, iar in final ma enervam cumplit pentru ca simteam ca vorbesc cu peretii.

dupa ani am ajuns la concluzia ferma ca nu pot continua asa. bine au fost mai multe motive, dar doar asta este relevant pentru cazul de fata, ma rog, singurul care cred eu ca ar putea fi relevant. m-am despartit de ea

se putea repara? da. si inca destul de simplu, trebuia doar sa aud ceva de genul 'imi dau seama ca am exagerat si uneori ai avut si tu dreptate, dar deh, sunt capoasa'.

nu stiu daca asta a fost cazul la tine. faptul ca el este rece cand vorbesti cu el la telefon indica, zic eu, ca asteapta ceva de la tine. ce? nu stiu si numai tu poti stii.

incearca sa te obiectivezi atunci cand rememorezi anumite discutii si incearca sa te pui in papucii lui, il cunosti, ai putea sa iti dai seama ce l-a deranjat. daca reusesti asta probabil vei gasi si o cale de a-l impaca, daca chiar iti doresti asta
burst4x
Postat pe 25 Ianuarie 2013 17:02
De la: burst4x, la data 2013-01-25 17:02:55hei. tu ne prezinti o varianta subiectiva a povestii, este firesc sa fie asa, ca doar tu esti povestitorul. nu pot judeca daca ai gresit sau nu in vreun fel pentru ca nu am si cealalta jumatate de poveste.

pot doar sa impartasesc cu tine o experienta, cu speranta ca iti poate fi utila. am fost cu o femeie o perioada lunga de timp. era absolut imposibil sa imi mentin calmul atunci cand discutam in contradictoriu cu ea. pentru ca ea avea 'dreptatea ei' iar argumentele mele, oricat de solide ar fi fost se loveau de un zid. invariabil ajungeam sa ridic tonul, iar in final ma enervam cumplit pentru ca simteam ca vorbesc cu peretii.

dupa ani am ajuns la concluzia ferma ca nu pot continua asa. bine au fost mai multe motive, dar doar asta este relevant pentru cazul de fata, ma rog, singurul care cred eu ca ar putea fi relevant. m-am despartit de ea

se putea repara? da. si inca destul de simplu, trebuia doar sa aud ceva de genul 'imi dau seama ca am exagerat si uneori ai avut si tu dreptate, dar deh, sunt capoasa'.

nu stiu daca asta a fost cazul la tine. faptul ca el este rece cand vorbesti cu el la telefon indica, zic eu, ca asteapta ceva de la tine. ce? nu stiu si numai tu poti stii.

incearca sa te obiectivezi atunci cand rememorezi anumite discutii si incearca sa te pui in papucii lui, il cunosti, ai putea sa iti dai seama ce l-a deranjat. daca reusesti asta probabil vei gasi si o cale de a-l impaca, daca chiar iti doresti asta


ESTI DESAVIRSIT !
garbo_10470
Postat pe 25 Ianuarie 2013 22:44
Sincer? Traieste-ti viata ca pe un dar! Nu a fost sa fie si doar atat! Probabil ,din alt tramvai va cobora El...Pana atunci,fruntea sus! Viata trebuie vazuta ca pe o clipa a placerii,a binelui si a trairii!
Suna aiurea,dar lumea chiar nu incepe cu cel ce pleaca...dimpotriva...poate e mai bine asa,acum ,decat mai tarziu si cu mai multe complicatii! Hai,capul sus! E loc si de mai rau !
garbo_916
Postat pe 26 Ianuarie 2013 08:21
am impresia ca au fost multe reprosuri la voi..tare mi-e teama ca esti cam cicalitoare, zilnic l-ai asaltat cu reprosuri si asta nu e bine. nu putem schimba pe cineva dupa cum vrem noi. ne place asa cum e sau mergem mai departe. in cazul vostru pare ca s-a racit supa, eu zic sa mergi mai departe..fara el.
MARILENA_25
Postat pe 27 Ianuarie 2013 08:40
Intr-o relatie fiecare om vine cu un bagaj de amintiri ,de obiceiuri,si mai ales cu propriul lui fel de a fi.Ca sa incerci sa-l schimbi si sa-l faci sa gindeasca si sa faca cum vrei tu inseamna ca n-ai ales persoana potrivita,cea care ti se potrivea tie.Nimanui nu-i place sa fie cicalit si scolit cind faci o remarca sau vrei sa indrepti ceva fa-o cu blindete si da, cu dragoste ca sa nu ranesti. Daca il iubesti cu adevarat si consideri ca vei putea recunoaste intii fata de tine si apoi fata de el ca ai gresit exagerind poate "" si eu tot timpul incercam sa-l fac sa inteleaga ca trebuie sa fie un om stabil si sa nu mai dea importanta rautatilor""astea sunt lucruri pe care trebuie el sa le inteleaga si sa le accepte si poate lucrurile se vor indrepta,sau macar vei avea sufletul impacat ca ai incercat.
fengari
Postat pe 9 Februarie 2013 10:38
Ai incercat sa il modelezi dupa tine,dupa dorinta ta!
Probabil ai incercat si sa il corectezi tot timpul..tu ii spui..sfat...!
Barbatilor nu le place aceasta ,cum nu ne place nici noua!
Cand iubesti cu adevarat nu incerci sa il schimbi pe celalalt, ci sa il intelegi si accepti asa cum este!
Lasa-l sa fie natural iar tu fii la fel..!Doar asa puteti vedea daca va potriviti sau nu!
Daca va puteti accepta cu ''defecte'' cu tot..abia acolo este iubire reala!
Doar asa.. cand apare o problema ,invatati sa luptati impreuna impotriva problemei nu unul impotriva celuilalt!Daca il iubesti ,ii spui aceasta.!Iti ceri scuze pt.ca poate l-ai stresat cu prea multe intrebari si ''sfaturi''! Ca doresti sa stergeti cu buretele tot ce a fost urat..sa incepeti de la inceput!
Spune-i ca tu esti pregatita sa faci aceasta, si ca iil rogi sa se gandesca la aceasta si sa iti dea un raspuns cand considera el ca este hotarat!
Ca accepti indiferent ce hotaraste el,DA ..sau NU..si ii respecti decizia!
Apoi asteapta cuminte raspunsul..nu il stresa!
Rascruci de drumuri vor fi tot timpul in viata..si nimeni nu ramane la infinit acolo..trebuie sa aleaga unul din drumuri!Cand nu stii ce sa alegi..stai cuminte si verificate daca ti-ai facut cum trebuie partea ta !Apoi asteapta putin..nu lua o decizie doar de dragul de a o lua...astepata pana vezi in ce directie se deschide un drum ,care este cel mai aproape de ce iti doresti tu!
Nu privi niciodata inapoi decat pt.a-ti aminti uneori lucrurile care ti-au facut bine!Succes!
inutza65
Postat pe 9 Februarie 2013 20:23
Inainte de a lua o decizie cred ca este indicat sa iti stabilesti nevoile. raspunde-ti la urmatoarele intrebari" Este el cel langa care vrei sa stai? este el barbatul care te satisface? Care sunt nevoile tale? ce vrei tu de la viata?
Fii sincera cu tine si cauta sa nu te minti. Avem voie sa mintim pe altii, ins ape noi insine nicodata.
www.relatiidecuplu.com
garbo_8857
Postat pe 11 Februarie 2013 18:15
Buna Iry,am citit povestea ta si iti voi da un sfat.Eu consider ca nu trebuie sa il readuci in viata ta pentru ca nu merita.A fost un barbat care ti-a gresit prin comportament si nu cred ca tu ar trebui sa te sacrifici si sa ii accepti toanele.Tu il intelegi pe el dar el pe tine ba.Daca iti vorbeste la telefon rece nu e de bine.Meriti ceva mai bun!Ai incredere in tine si incepe o noua viata care sa nu-l includa pe el.Succes!
garbo_11426
Postat pe 15 Februarie 2013 14:29
De la: burst4x, la data 2013-01-25 17:02:55hei. tu ne prezinti o varianta subiectiva a povestii, este firesc sa fie asa, ca doar tu esti povestitorul. nu pot judeca daca ai gresit sau nu in vreun fel pentru ca nu am si cealalta jumatate de poveste.

pot doar sa impartasesc cu tine o experienta, cu speranta ca iti poate fi utila. am fost cu o femeie o perioada lunga de timp. era absolut imposibil sa imi mentin calmul atunci cand discutam in contradictoriu cu ea. pentru ca ea avea 'dreptatea ei' iar argumentele mele, oricat de solide ar fi fost se loveau de un zid. invariabil ajungeam sa ridic tonul, iar in final ma enervam cumplit pentru ca simteam ca vorbesc cu peretii.

dupa ani am ajuns la concluzia ferma ca nu pot continua asa. bine au fost mai multe motive, dar doar asta este relevant pentru cazul de fata, ma rog, singurul care cred eu ca ar putea fi relevant. m-am despartit de ea

se putea repara? da. si inca destul de simplu, trebuia doar sa aud ceva de genul 'imi dau seama ca am exagerat si uneori ai avut si tu dreptate, dar deh, sunt capoasa'.

nu stiu daca asta a fost cazul la tine. faptul ca el este rece cand vorbesti cu el la telefon indica, zic eu, ca asteapta ceva de la tine. ce? nu stiu si numai tu poti stii.

incearca sa te obiectivezi atunci cand rememorezi anumite discutii si incearca sa te pui in papucii lui, il cunosti, ai putea sa iti dai seama ce l-a deranjat. daca reusesti asta probabil vei gasi si o cale de a-l impaca, daca chiar iti doresti asta


mmmda... neplacut ce ti s-a intamplat si tie ! precis ca femeia era nascuta in zodia "Berbec"... ! asa-i ? si o gluma legata de ce ai scris:

Logica feminin:
- Da, tiu c nu am dreptate, dar ai putea mcar s i ceri scuze!
barboneli
Postat pe 15 Februarie 2013 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salut... 10 De la: crinaxx 25 Noiembrie 2009 23:05
oare oamenii au fost de dintodeauna asa rai? 34 De la: ingerasulluptator 6 Iunie 2011 21:32
despartiti sau nu? 25 De la: rcc 13 Noiembrie 2009 10:11
:( 21 De la: tutankhamon 8 Noiembrie 2009 02:26
heelp! 10 De la: ica2 4 Mai 2010 19:13
Setari Cookie-uri