Eu zic ca se pot intelege persoane de religii diferite. Voi?

Ce are reclama ta ieftina cu religia ?
Rotty
Postat pe 25 Noiembrie 2012 08:13
astia cu religii diferite...au o tzacneala pe creier....eu stiu ca daca suntem o tara de crestini...nu inteleg de ce tre' sa fii intre timp iehovist...penticostal...guru bivolaru...sau alte cretinatati?!
garbo_ALEX
Postat pe 25 Noiembrie 2012 08:30
deci,
io zice ca doo pirsone di religie contra, nu se putem intelegem nexam.
di pilda io estem omul de la ALLAH. si CORAN zicem ca:"fimeie trebe betuta tota siara de la zi. chiar daca tu nu stiem de ce, Sigur stiem ea".
deci, daca eu luvam fimee necredincioas (ca voi crestine estem ghiaure si necredincioase!), fimeie de la ardeal sau moldova par egzampl(ca ala estem bitzive si bee mult!), si eu vrut respectat Coran, si dupe rugeheciune zilnic vrut bate pe ala, fimeie astia, de napoi la mine cu paru. Si asta estem problem si pacate mare in fatza lu ALLAH.
inteles voi mei ghiaure ?
ALLAH AKBAR

adi27
Postat pe 25 Noiembrie 2012 08:41
Fata ce a deschis topicul e de religie mahomedana. Ai ceva impotriva pentru ca traieste intr-o tara de crestini ? ....Alex,cu tine vorbesc .
Rotty
Postat pe 25 Noiembrie 2012 08:45
sunt baptista din 1996...am ales acest culy...fiindca acolo am cunoscut prima data in viata mea Cuvantul lui Dumnezeu!!!!Barbatul si fiul meu au ramas ortodocsi..fata mea a ales baptismul...deci,cam ne.am impartit...dar..din cauza acestui fapt..pana la urma,sotul meu a dat divort..eu sunt singura de 8 ani,fata Il urmeaza pe Hristos,iar baietii....cu drumul lor.Daca vorbesti de Hristos si minunile Lui..si despre religie..oamenii sunt sceptici...nu vor religie..li se pare incomod...dar e minunata aceasta viata!!!!!!!Cred din inima ca putem sa ne intelegem unii cu altii pe teme lumesti..diverse banalitati...dar cand intri pe taram spiriutul,in sfera Divinului nu poti gasi oameni potriviti decat din acelasi cult..fiindca vorbim laceeasi limba...limbajul DRAGOSTEI!
Grosu_Aurelia_1
Postat pe 25 Noiembrie 2012 08:56
Si vrei sa zici ca cei de alte religii vorbesc "limbajul urii" ?
Nu ma mai mir ca ai divortat....
Rotty
Postat pe 25 Noiembrie 2012 09:11
Poti trai linistit si in comuniune cu o persoana de alta religie,atata timp cat nu te deranjeaza....obiceiurile ei.....in fond fiecare crede in acelasi Dumnezeu ,indiferent cum l-o chema in religia fiecaruia,e doar o alta nuanta a aceluiasi crez....dar nu mi-ar place sa traiesc impreuna cu o persoana de alta religie linga mine,nu m-as intelege de nici o culoare....
garbo162553
Postat pe 25 Noiembrie 2012 11:07
De ce ?
Rotty
Postat pe 25 Noiembrie 2012 11:23
De la: Sarikiz, la data 2012-11-23 18:56:27
De la: Rotty, la data 2012-11-23 18:51:28
De la: Sarikiz, la data 2012-11-23 18:41:33
De la: Axl_R, la data 2012-11-23 18:15:37uc nica mea oko. i io-s n minoritate, da' nu m plng.
Cine m iubete, m acc aa cum s.

No ca minioritari is multi...cata frunza-n tara ista! Dar pari din Ardeal cumva? Eu te iubesc de oriunde ai fi! Ce m-a apucat azi de iubesc pe toata lumea si in restul zilelor sunt acra ca o lamaie? Hahahaha


Da` pe mine nu ma iubesti ? Sa stii ca si io-s minoritate....is numa una.

Ce bine ma simt ca tebuie sa iubesc pe toti azi! Ce efuziune sentimentala am iscat! No bene, va iubesc! Chiar si pe cei cu citate! Sa sarbatorim propun. Voi cu ce vreti, eu cu ayran



"Ce bine ma simt ca trebuie sa iubesc pe toti azi! "
O parere: ai creat buna dispozitie
michu61
Postat pe 25 Noiembrie 2012 12:00
nu vreau sa fiu luata peste picior...eu am intrat sa.mi spun parerea si atat! daca cineva se simte deranjat ...nu e vina mea...conduc o echipa de oameni...muncim impreuna...dar cand spui ceva de Dumnezeu ...discutia se opreste sau se cauta alt subiect...sustin ca oamenii pot comunica pe tema aceasta doar daca au aceeasi doctrina!!! intre ortodoxism si baptism sunt diferente de doctrina,,,Dumnezeu e acelasi! Doar credinta in El conteaza si ce facem sa.I fim placuti Lui...nu am judecat...doar am postat punctul meu practic de vedere...mai ales ca am fost casatorita cu unortodox. asta e!
Grosu_Aurelia_1
Postat pe 25 Noiembrie 2012 15:41
RELIGIE, Religii ,,, etc. = SCOLI SPIRITUALE.

De la fiecare Scoala Sprituala sau Religie e bine sa punem in practica tot ceea ce credem ca rezoneaza cu noi, tot ceea ce e in folosul tau in folosul nostru si in folosul intregii creatii divine.
Dupa ce se stapanesc acele energii primite ca DAR din partea Divinitatii, abea atunci puteti comenta ( judeca ) acea scoala spirituala sau religie.
Referitor la TEMA acestui Forum,,,
Cei care ajung cu voia sau fara voia lui, lor intr-un mediu spiritual , chipurile necorespunzator pentru el sau ea,,,,,
Acel moment e o punte de incercare DARUITA tie, voua cu toata dragostea de Sinea Superioara, pentru a-ti, va arata , a demonstra in public in media etc. adevarata ta, voastra putere spirituala, adevarata ta iubire divina , primita cu toata dragostea de la scoala pe care o iubiti si pe care o stapanti foarte bine, prin Metodele Practice, demonstrative ,care le-ati experimentat cel mai bine si la care primiti un raspuns concret, pe moment pentru acei sceptici ( adormiti ).
De aceea recomand tuturor oamenilor sa puna in practica cu mai multa credinta ceea ce invata. Doar in acest fel va puteti descurca in fata fiecarei incercari ale vietii.
Omul RETREZIT din somnul adanc iubeste toate religiile, deoarece-i constient ca toate au acelasi drum.
Cel care judeca religiile ( scolile spirituale ) mai are foarte mult de lucru, ce el insusi.
Asa ca ,,,,, adevaratul OM poate iubii o alta fiinta de alta religie cu toata dragostea fara limite.
GHEORGHITA
Postat pe 25 Noiembrie 2012 16:52
simplu!


rose....baiatul ala nu a invatat la scoala de drepturile omului, probabil. nu se nascuse in' 48
Eugenia_
Postat pe 25 Noiembrie 2012 17:12
Da ,probabil asa sa socializezi cu vecinii de alte religii , da nu sa ai o relatie personala cu o pers de alta religie de ex crestin si musulman nu merge , nu se inteleg e prea diferit
Cristal9
Postat pe 25 Noiembrie 2012 19:03
aparent se inteleg in realitate nu prea...putini sunt cei care considera ca omul are dreptul la libertate si poate sa creada in orice daca asa ii spune lui sufletul si mintea...de obicei oamenii se nasc intr-o religie...unii considera ca religia lui este cea corecta dar e doar parerea lui pt ca si ceilalti de alte religii cred la fel....care este adevarul?...e greu sa-l acceptam pt ca s-ar putea sa nu ne convina...sunt oameni care in sinceritatea lor chiar cauta adevarul sau pe D-zeu...sunt oameni care nu accepta persoane de alta religie ca si cum toata lumea trebuie sa gandeasca la unison....multe religii pt ca sunt multe feluri de a privi adevarul...chiar daca este unul singur fiecare alege adevarul lui ,cum ii convine lui,cum este mai comod...mi se pare normal ca eu sa hotarasc cui slujesc si nu altcineva in locul meu pt ca viata este a mea si nu trebuie sa mi-o traiasca altcineva...stiu persoane care considera ca toata lumea trebuie sa fie ortodoxa si acuza pe cei care cred altfel...mintea omului nu trebuie sa fie limitata,trebuie sa-i acceptam pe cei din jur cu stilul sau de viata ...exista un obicei in fiecare de a judeca si a spune ca celalalt este gresit dar D-zeu este unul singur si in biblie spune ca Isus va chema la El pe oile lui din staule...nu stiu sa fi spus staulul ortodoxilor sau a penticostalilor....daca D-zeu a lasat ca omul sa-I slujeasca dupa inima si mintea lui noi oamenii ce drept avem sa obligam mintea cuiva sa creada ce vreau eu?...eu am prietene din diferide biserici si daca am ocazia sa merg la o biserica o fac....am vizitat cred eu f multe biserici de culte diferite...catolici,adventisi,penticostali,baptisti si cunosc pe fiecare ,stilul de viata,defectele bisericii sau a membrilor dar si calitatile ...fiecare are acel stil de a face acuzatii gratuite si a judeca fara a cunoaste adevarul...peste tot exista credinta si necredinta,apreciere si acuzatii...
yzabela_03
Postat pe 25 Noiembrie 2012 21:48
De la: Cristal9, la data 2012-11-25 19:03:11Da ,probabil asa sa socializezi cu vecinii de alte religii , da nu sa ai o relatie personala cu o pers de alta religie de ex crestin si musulman nu merge , nu se inteleg e prea diferit


Relaie personal. Mda, sunt i relaii NEpersonale.
Axl_R
Postat pe 25 Noiembrie 2012 21:55
De la: Grosu_Aurelia_1, la data 2012-11-25 08:56:48sunt baptista din 1996...am ales acest culy...fiindca acolo am cunoscut prima data in viata mea Cuvantul lui Dumnezeu!!!!Barbatul si fiul meu au ramas ortodocsi..fata mea a ales baptismul...deci,cam ne.am impartit...dar..din cauza acestui fapt..pana la urma,sotul meu a dat divort..eu sunt singura de 8 ani,fata Il urmeaza pe Hristos,iar baietii....cu drumul lor.Daca vorbesti de Hristos si minunile Lui..si despre religie..oamenii sunt sceptici...nu vor religie..li se pare incomod...dar e minunata aceasta viata!!!!!!!Cred din inima ca putem sa ne intelegem unii cu altii pe teme lumesti..diverse banalitati...dar cand intri pe taram spiriutul,in sfera Divinului nu poti gasi oameni potriviti decat din acelasi cult..fiindca vorbim laceeasi limba...limbajul DRAGOSTEI!
pai oamenii sunt sceptici,pt ca ei au nevoie de fapte nu doar de vorbarie...

daca un om vrea sa se pocaiasca o poate face si in religia care s-a nascut..Sa devii un un om cinstit,perseverent in principii morale si sa nu faci de rusine numele de crestin.

Pt ca atunci cand te numesti credincios, atunci trebuie sa demostrezi si prin fapte si nu trebuie sa dezonorezi increderea oamenilor in Dumnezeu.

nu stiu de ce s-au infiintat atatea secte...din cauza banilor.
pt ca nu poti zice sa sunt oameni cinstiti care respecta poruncile

sunt doar niste manipulati

atunci cand spui ca esti crestin si credincios trebuie atunci sa o demostrezi prin fapte, valori morale,perseverenta si bun simt
ingerasulluptator
Postat pe 25 Noiembrie 2012 22:33
De la: GHEORGHITA, la data 2012-11-25 16:52:01 RELIGIE, Religii ,,, etc. = SCOLI SPIRITUALE.

De la fiecare Scoala Sprituala sau Religie e bine sa punem in practica tot ceea ce credem ca rezoneaza cu noi, tot ceea ce e in folosul tau in folosul nostru si in folosul intregii creatii divine.
Dupa ce se stapanesc acele energii primite ca DAR din partea Divinitatii, abea atunci puteti comenta ( judeca ) acea scoala spirituala sau religie.
Referitor la TEMA acestui Forum,,,
Cei care ajung cu voia sau fara voia lui, lor intr-un mediu spiritual , chipurile necorespunzator pentru el sau ea,,,,,
Acel moment e o punte de incercare DARUITA tie, voua cu toata dragostea de Sinea Superioara, pentru a-ti, va arata , a demonstra in public in media etc. adevarata ta, voastra putere spirituala, adevarata ta iubire divina , primita cu toata dragostea de la scoala pe care o iubiti si pe care o stapanti foarte bine, prin Metodele Practice, demonstrative ,care le-ati experimentat cel mai bine si la care primiti un raspuns concret, pe moment pentru acei sceptici ( adormiti ).
De aceea recomand tuturor oamenilor sa puna in practica cu mai multa credinta ceea ce invata. Doar in acest fel va puteti descurca in fata fiecarei incercari ale vietii.
Omul RETREZIT din somnul adanc iubeste toate religiile, deoarece-i constient ca toate au acelasi drum.
Cel care judeca religiile ( scolile spirituale ) mai are foarte mult de lucru, ce el insusi.
Asa ca ,,,,, adevaratul OM poate iubii o alta fiinta de alta religie cu toata dragostea fara limite.


Da poti iubi toti oamenii din orice religie numai cu conditia ca sa nu te bata la cap cu traditiile lor ca ale lor sunt mai bune si ale mele nu.Si incearca sa ma convina niste lucruri care nu fac doi bani in fata lui Dumnezeu.
Pt ca pe Dumnezeu nu il intereseaza traditiile...pt ca ele sunt diferite la fel cum sunt si talentele noastree sunt diferite.Ce ne-am face daca am fii toti la fel,va dati seama ce plictiseala ar fii...Important numai sa ne acceptam asa cum suntem si sa nu fim exigenti cu lucruri inutile si traditiile.

ce ne-am face daca toti am avea parul castaniu,si am arata la fel,sa fim clonati...ar fii o mare plictiseala.

important este sa nu ne batem la cap unii pe altii cu lucruri inutile...Da sa fii exigent privind corectitudinea,valorile morale,,sa fii exigent cu tine insuti,,,nu zic cred ca in romania tre sa mai faci o smecherie ca sa mai poti supravetui,,dar nu poti profita de unul mai sarac ca tine,,,nu este bine
sa profiti este bine sa gasesti cai ca sa iti poti castiga exixtenta prin munca,,,prin altii sa te ajute pe tine si tu pe ei.Ajutot reciproc ca doar de aia si depindem unii de altii sa ne ajutam reciproc.Daca cineva te ajuta,,fi sii tu recunoscator prin alte parti.

si fii perseverent nu ii lasa pe altii care nu te inteleg sa te descurajeze ci din contra incurajeaza-i tu prin perseverenta si hotararea ta.
ingerasulluptator
Postat pe 25 Noiembrie 2012 22:48
Dupa mine depinde de religii,ex eu sunt ortodoxa sotul meu e catolic si este perfect,problemele apar cand unul e musulman si celalalt catolic sau ortodox...e imposibil practic daca e vorba de barbat musulman!
garbo000202
Postat pe 27 Noiembrie 2012 00:38
De la: heartbit, la data 2012-11-23 22:38:35
De la: Eugenia_, la data 2012-11-23 19:07:28bit si eu eram cotoroanta

sarikiz nici noua nu ne plac citatele alea, motiv pentru care am intervenit, fiecare dupa puterile lui ;))



n-ai cum sa fii cotoroanta, mai ales ca esti eugenie si floricica pe deasupra!
iar cartile mele nu sunt cu cotoroante!
spre exemplificare
dama de trefla
dama de carou
dama de toba
dama de pica
dama cu camelii

Eu sunt dama de trefla! (de ghinda) :D
Sarikiz
Postat pe 27 Noiembrie 2012 18:51
De la: jeje2011, la data 2012-11-25 01:50:11tamam ioc...botez cu bere sau botez in bere?

Cum vrei...decat deloc...Yok! Adica tot nimic :D Berea am auzit ca este buna in loc de fixativ pentru par.
Sarikiz
Postat pe 27 Noiembrie 2012 18:52
De la: garbo_ALEX, la data 2012-11-25 08:30:09astia cu religii diferite...au o tzacneala pe creier....eu stiu ca daca suntem o tara de crestini...nu inteleg de ce tre' sa fii intre timp iehovist...penticostal...guru bivolaru...sau alte cretinatati?!

Oare daca ai fi intr-o tara in care tu esti in minoritate religioasa ai gandi la fel? La tine tot ce nu este "crestin" este sectant sau de rasul altora de le confunzi? Sa te vedem cum ai trai ca si crestina in Zimabawe de exemplu...ce ai zice? Ei ar zice de tine la fel, ca nu ai voie sa iti practici religia ca esti minoritara? Ca esti "sectanta" si faci prostii gen Bivolaru? Chiar ca m-ai distrat draguta....Felicitari...Ai un trandafir dat cu drag...
Sarikiz
Postat pe 27 Noiembrie 2012 18:56
De la: Rotty, la data 2012-11-25 08:45:18Fata ce a deschis topicul e de religie mahomedana. Ai ceva impotriva pentru ca traieste intr-o tara de crestini ? ....Alex,cu tine vorbesc .

Lasa draga sora sa isi spuna oful. Poate ca este invidioasa ca noi nu dam bani la hoge pentru inmormantari sau nunti sau alte "taxe si impozite"....Poate ca are ura pe turci si tatari ca au stabilit in tara....Dar ea nu stie ca romanii sunt bine vazuti in tarile islamice si respectati. Si ca musulmanii (incorect "mahomedanii" pentru ca noi nu ne inchinam la Profet ci direct lui Dumnezeu) atunci cand le calca pragul orice om, il "omenesc" si il imbie cu mancare, sucuri, etc...ar vrea ea sa beau un ayran rece pe timp de canicula! Pe cand "crestinii" care se cred "milenari" si "atotstapani" nu iti dau nici macar un pahar cu apa incinsa la soare! te mai si scuipa ca le ceri! Sau iti dau pe bani! Asta este "ospitalitatea" romaneasca "crestina". Du-te prin Teleorman sau prin Moldova si vezi ca nu primesti apa! Du-te prin comunitati musulmane si vei fi intrebat daca ti-e sete!
Alex, vrei sa fii oaspetele meu sa vezi ca nu sunt rea asa cum se zice despre noi de cei care ne detesta si nu au cultura?
Sa nu zic ca Spania are cea mai frumoasa cultura "maura"....Ca arabii au fost primii care au facut prima operatie pe ochi...Ca erau primii care au infiintat spitalul! Deci tot musulmanii!
Alex, vrei sa fii oaptele meu? Eu te primesc cu drag. Fara ranchiuna.
Sarikiz
Postat pe 27 Noiembrie 2012 19:06
Sau poate ca este invidioasa ca noi dam imprumuturi fara dobanda si nu tragem de oameni sa ne dea banii inapoi fara soroc. Noi putem sa ii intelegem. Nu mai are importanta acum. İgnoranti sunt destui si oricat le-ai explica, eie tot pe a lor o tin ca tara lor este multimilenar dezvoltata comunista etc.....
Sarikiz
Postat pe 27 Noiembrie 2012 19:08
Salut Sari!
Axl_R
Postat pe 27 Noiembrie 2012 19:13
Nu am timp....s s vrea....
Rotty
Postat pe 27 Noiembrie 2012 19:24
De la: garbo000202, la data 2012-11-27 00:38:21Dupa mine depinde de religii,ex eu sunt ortodoxa sotul meu e catolic si este perfect,problemele apar cand unul e musulman si celalalt catolic sau ortodox...e imposibil practic daca e vorba de barbat musulman!

Nu inteleg ceva.
1,Cum adica suntei de religii diferite tu cu sotul? Ca ortodocsii si catolicii tot crestini sunt! İnseamna ca nu va cunoasteti religia daca afirmati ca sunteti de religii diferite!
2, De unde stiti ca sunt probleme intr-o casatorie mixta crestina-musulmana? Sunteti convinsa de asta?
3, "İmposibil daca este vorba de un barbat musulman". Dar ce are el asa de negativ? Ca nu bea, nu manca decat mancaruri bune pentru sanatate, ca se spala de cinci ori pe zi (igienic),? Ca nu sta prin carciumi si nu face scandaluri si nu isi omoara familia? Asta va deranjeaza ca nu merge in carciumi cu dvs sa va distreze?
Sarikiz
Postat pe 27 Noiembrie 2012 19:24
Alooooooo, Sari! Nu ma vezi de reclame?
Axl_R
Postat pe 27 Noiembrie 2012 19:28
De la: adi27, la data 2012-11-25 08:41:35deci,
io zice ca doo pirsone di religie contra, nu se putem intelegem nexam.
di pilda io estem omul de la ALLAH. si CORAN zicem ca:"fimeie trebe betuta tota siara de la zi. chiar daca tu nu stiem de ce, Sigur stiem ea".
deci, daca eu luvam fimee necredincioas (ca voi crestine estem ghiaure si necredincioase!), fimeie de la ardeal sau moldova par egzampl(ca ala estem bitzive si bee mult!), si eu vrut respectat Coran, si dupe rugeheciune zilnic vrut bate pe ala, fimeie astia, de napoi la mine cu paru. Si asta estem problem si pacate mare in fatza lu ALLAH.
inteles voi mei ghiaure ?
ALLAH AKBAR


Oh dragule ce ma distrezi....dar sa stii ca argoul "nexam" nu l-ai potrivit unde trebuia...Neghiaurii nu il folosesc, poate doar rromii care se cred orientali...frumos limbaj, nu am ce zice, dra pe ine duci tu de nas?
Unde scrie in Coran ce zici tu? Si unde se aplica baietas far tuleie si cu gandul la muiere?
Daca te comporti asa, normal ca nu a acces la nici o "kadın". Sau esti eunuc si ti-e ciuda?
Sarikiz
Postat pe 27 Noiembrie 2012 19:30
De la: Axl_R, la data 2012-11-27 19:28:51Alooooooo, Sari! Nu ma vezi de reclame?

Nu draga mea...mereu dau de ele... Cum a fost in "vichend"? Eu am fost racita rau de tot si am dres-o cu lapte cu usturoi ifert in el, cu ceai de cimbru cu coji de nuca...grea viata...
Sarikiz
Postat pe 27 Noiembrie 2012 19:32
De la: Rotty, la data 2012-11-27 19:24:27Nu am timp....s s vrea....

Salutari cu imbratisari! La voi este frig?
Sarikiz
Postat pe 27 Noiembrie 2012 19:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
1-sarbatori fericite,2-ce mai faceti?????? 2 De la: elisabeta_boia 27 Decembrie 2011 09:43
reteta fericirii 2 De la: zambil 17 Iunie 2009 20:52
Cu fostul un copil rau sau cu actualul un ingerash???de ce iubim mereu magarii??? 10 De la: AMELYY 13 Mai 2010 09:38
va rog ajutati-ma si pe mine....caut marturii pentru nunta dar vreau ceva deosebit,nu vreau saculeti..bomboane..etc.as vrea ingerasi sau ceva de genul asta...si nu gasesc deloc 17 De la: Eugenia69 23 Februarie 2012 19:09
Sa fie oare vina mea ? 15 De la: nelly05 23 Februarie 2010 14:26
Setari Cookie-uri