Eu zic ca se pot intelege persoane de religii diferite. Voi?

Multumesc doamna pentru sfaturile utile. Asa este. Nu conteaza religia.
Dar ce facem cu restul familiei? Ca nu este vorba numai de un cuplu.
De exemplu, un membru al familiei se converteste la o alta religie de care membrii familiei spun ca este "pagana". Ce ne facem?
Cand toti vor sa ii arate ca a devenit un "pagan" trecand de la crestinism la altceva? Ca tara este seculara crestina? Si alte asemenea "argumente" de indoctrinare?
Sarikiz
Postat pe 4 Decembrie 2012 13:58
mie chestia asta cu tacerea nu-mi place pt ca tot tacand s-ar putea sa creada ca eu sunt un obiect...acum depinde de partener daca are capacitatea sa inteleaga efortul meu si sa depuna in egala masura acelas efort dar si aici am de comentat...nu mereu putem sa fim atenti la comportament ,la iesiri in general...imi plac regulile dar uneori sunt obositoare ,daca regulile nu-s in noi din educatia de dinainte greu sa faci fata in casnicie cautand foile cu reguli sa vezi ce trebuie sa mai faci ....oamenii oricum in viata an de an se schimba...in bine sau in rau...cel care sta cu noi nu ne poate obliga sa avem aceleasi placeri sau dorinte...ne accepta sau nu ...daca nu le convine intervine razboiul...eu nu traiesc cu tara,cu satul ....eu traiesc cu cel de langa mine ....cand m-am casatorit eram singura diferita si ciudata in toate de la comportament la reguli si obiceiuri...toata lumea era impotriva mea pt ca nu stiau nimik despre mine decat ca am alte obiceiuri pe care ei nu le aveau....cu timpul au invatat obiceiurile mele eu pe ale lor si astazi fiecare face ce vrea respectandu-ne reciproc....in general oamenii se tem de necunoscut,nu-l inteleg...cand apare cunoasterea vine si acceptarea...de ex :nu-i cunosc pe turci...am auzit numai lucruri rele de la altii dar ajung sa locuiesc cu unul si incep sa-l cunosc....observ ca ce stiam eu despre ei nu se potriveste cu turcul meu atunci imi place felul lui si incep sa-l accept
luysa
Postat pe 5 Decembrie 2012 22:53
De la: Sarikiz, la data 2012-12-04 13:58:30Multumesc doamna pentru sfaturile utile. Asa este. Nu conteaza religia.
Dar ce facem cu restul familiei? Ca nu este vorba numai de un cuplu.
De exemplu, un membru al familiei se converteste la o alta religie de care membrii familiei spun ca este "pagana". Ce ne facem?
Cand toti vor sa ii arate ca a devenit un "pagan" trecand de la crestinism la altceva? Ca tara este seculara crestina? Si alte asemenea "argumente" de indoctrinare?


mai Sari... mi-a fost un pic dor de tine... !!! pui intrebari grele... si de nerezolvat sau raspuns logic ! daca e doctrina... doctrina ramane, nu ? la musulmani, cine nu e musulman... e pagan, doar ca ii zice altfel pe limba araba. la crestini, daca nu esti crestin... esti pagan. numai la evrei, daca nu esti evreu... sa fi sanatos !!! intre evrei, daca nu esti credincios... aia e altceva, adica nu esti evreu 100% !!! crezi ca asta e mai putin amuzant ? nu ! acum... spre deosebire de celelalte religii monoteiste, religia Mozaica, a evreilor ptr. cine nu stie... e totusi deosebita de celelalte ! mai simplu... nu exista POPOR CRESTIN SAU POPOR MUSULMAN... ! asa-i ? dar poprul evreu, exista ! si numai cu religia lui, dupa spusele babelor si cea mai veche ! dar cine asculta la niste babe... ???? singura religie care nu "converteste" doritori... e cea Mozaica ! in interior, intre evrei, cum am mai spus... e altceva ! acolo sunt un fel de misionari, care te indruma sa fi credincios si nu liber cugetator ! din contra... cei care vor sa treaca la religia Mozaica, artificial, adica " nenascuti din mama evreica " la aceasta religie... intampina multe greutati si niciodata nu vor fi recunoscuti ca evrei "adevarati", de ortodoximea evreiasca ! nici un evreu n-a taiat capul, n-a ars pe rug sau nu a spanzurat pe cineva, care a refuzat sa devina evreu... din contra ! a primit o floare si un shut in dos !!!
barboneli
Postat pe 5 Decembrie 2012 23:50
se pot intelege persoanele de religii diferite atata timp cat nu vor discuta despre religie,persoana care respecta religia celuilalt nici nu sa va angaja in discutii si polemici religioase tocmai din acest motiv,fiecare are convingerile pe care el le crede cele drepte si corecte,iar discutiile despre religie intre ei nu pot fi decat contradictorii
venizigoldplated
Postat pe 10 Decembrie 2012 11:38
barbo, la evrei tot ce nu e nascut de evreica nu e evreu... stiai, probabil...:-) Nici macar copiii din tati evrei nu sint "evrei".
quasaria
Postat pe 10 Decembrie 2012 12:23

barbo, la evrei tot ce nu e nascut de evreica nu e evreu... stiai, probabil...:-) Nici macar copiii din tati evrei nu sint "evrei"

da... asa e... si.... ? eu n-am nici o vina ! ei cred ca, in felul asta se pastreaza un popor... ! la crestini, e altfel... ! copilul nascut din/cu tata crestin... e crestin ! fiecare cu regulile lui.... ! asa-i ? la crestini insa, e chestie de pastrare a religiei doar... la evrei, de popor ! si de popor si de religie....
barboneli
Postat pe 10 Decembrie 2012 15:35
Da! De ce sa nu se inteleaga?? Sunt persoanre detule de aceleasi religii ,iar ei nu se inteleg!Noi suntem ortodoxi, nora i catolica si??? Se inteleg chiar fff. bine! Ce are religia cu intelegerea in vreme ce acolo sus este si va fi doar unul!
Jojolin
Postat pe 9 Ianuarie 2013 20:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
123 4 De la: garbo_477459 6 Noiembrie 2017 13:47
de ce inselam? 61 De la: adinagia 2 Martie 2012 21:25
pe barbatii ii unesc minciunile,nesimtirea,faptul de a profita de femei,dar probleme politice nu sunt in stare sa le rezolve chiar daca la conducere sunt barbati 1 De la: ingerasulluptator 2 Ianuarie 2012 21:58
buna 1 De la: garbo216773 6 August 2011 12:16
ea 23 De la: iasomia 21 Septembrie 2009 15:57
Setari Cookie-uri