DECE TOTI NEGHIOBII DIN VEST SPUN CA ROMNII SUNT UN POPOR FARA IDENTITATE ?

Da la banii tai de ce te mai intereseaza?.....asa...din pur patriotism???
Rotty
Postat pe 4 Iunie 2012 22:48
Aere de om serios...
Axl_R
Postat pe 4 Iunie 2012 22:54
mda... sintem oameni seriosi, sa ne purecam extrasele de cont...
Unde'i ciorapu' de sub saltea: ptiu, 1,2,3... :-)))) - asta e teancu' facut cu acte, asta de e cind lucram io la projectu' ala la negru...
quasaria
Postat pe 4 Iunie 2012 23:29
De la: printesa_jo, la data 2012-06-02 16:47:35Ideea e ca nimeni nu pleaca de acasa ''de bine'',iar cand ajungi sa-ti castigi painea muncind din greu la ''straini'' nu cred ca-ti mai arde de patriotism si de tara care-ti lasa copii sa moara de foame.Nu stiu de ce prin prisma ta suntem un popor de ''prostituate si de milogi''...
Avem copii olimpici,avem gimnasti recunoscuti in lume,avem atatia oameni de calitate care sa ne reprezinte si carora nu le este rusine sa recunoasca ca sunt romani...
Si cum dracu sa pleci ''de lene'' din tara ta iar ''acolo'' sa poti munci 14 ore pe zi?Imi pare tipatoare contradictia ta in exprimare.
Eu n-am fost plecata niciodata la munca in afara,soarta mi-a harazit o soarta multumitoare la mine acasa dar...pot sa-mi inchipui cat de disperat trebuie sa fii ca sa ajungi sa pleci de acasa pt a castiga bani sa-ti intretii familia,sa-ti tii copii in facultate etc.
Si da,in timp,sunt de parere ca am ajuns un popor fata identitate,pt ca in prisma mea ''identitate'' este ceea ce ma reprezinta si ceea ce reprezint.Iar in Romania,in clipa de fata ,avem oameni fara adapost,fara mancare,fara educatie elementara...
Gata ca m-a intristat ideea asta.

Atunci sa punem muzica....
http://www.youtube.com/watch?v=sxI6eY_EZA4&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 6 Iunie 2012 08:36
de ce, ti-am trimis eu vreo manea si nu stiu?!
Trateaza-te, honey....

Vorbesc de diplomele din RO pentru ca EU PERSONAL am diploma din RO care recunoscuta peste tot - facultate de stat, Bucuresti. Lucrez in afara RO de foarte multi ani - EU sau nu.
Alta intrebare?

Kathrin si povesti de pe net nu ma intereseaza - la concret, ai tu o diploma de stat din RO si nu e recunoscuta? Daca da, care? Daca nu, ciocul mic.
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 23:39
De la: ingerasulluptator, la data 2012-06-04 21:25:50daca barbatii sunt mai destepti sunt pt ca sa munceasca nu ca sa educe copiii...
Femeile au talente mai multe ca barbatii numai ca ele si le reprima pt ca barbatii nu le lasa sa gandeasca pt ca cu cat femeia este mai inculta cu atata este mai usor de manipulat.
Femeile emancipate nu pot fii manipulate de barbatii..Cat de rai pot fii oamenii unii cu altii
STOP!...ca ma iriti...si-am sa-ti dau un exemplu in acest sens!...sa presupunem ca esti mamica de BAIAT-BARBAT...nu stiu de ce esti asa de inversunata pe ei?...insa continui...., ce te faci daca? sau daca baietelul apoi viitorul baiat-barbat insurat si la casa lui e destept sau chiar mai destept decat tine???
caleidoscop
Postat pe 9 Iunie 2012 19:32
De la: ingerasulluptator, la data 2012-06-04 21:21:40pai mie nu mi se pare corect ca barbatul este capul..Pt ca barbatul este conceput in pantecele femeii,,,acolo i se dezvolta toate intestinele...si organele...Apoi pt faptul ca este mai puternic decat femeia si nu o lasa pe femeie sa gandeasca ca sa fie independenta.
apoi sa gandim logic barbatii nu sunt destepti deloc pt ca ei sunt creati de pantecele femeii cu ajutorul lui Dumnezeu.
Asa de ce s-ar crede barbatii mai destepti.pt ca nu sunt deloc.Poate sunt destepti dar intr-un sens distructiv sa distruga tot ce le iasa in cale.
STOP CU INEPTIILE TALE!....NU AI LOGICA IN GANDIRE!!!....SUNT MULTI BARBATI DESTEPTI IN TARA ASTA...POATE AL TAU NU ESTE...SAU VIITORUL TAU URMAS DE SEX MASCULIN...HM, CE ZICI?....SAU MAI POTI ZICE CA BAIATUL TAU NU POATE FI DESTEPT?...GANDINDU-TE CA NU ARE CU CINE SA-I SEMENE....INCLIN SA-TI DAU DREPTATE...DOAR ASA !!!
caleidoscop
Postat pe 9 Iunie 2012 19:38
caleidoscop, nu te stradui, n-ai cum s-o scoti cu ea la capat si s-o scoti din ale ei!
are fixurile ei si la ele se rezuma!
heartbit
Postat pe 9 Iunie 2012 20:48
observai din postarile ei...insa persista, si asta irita...irita de la IRINA....
caleidoscop
Postat pe 9 Iunie 2012 21:40
De la: ingerasulluptator, la data 2012-06-10 21:24:24
De la: caleidoscop, la data 2012-06-09 19:32:31
De la: ingerasulluptator, la data 2012-06-04 21:25:50daca barbatii sunt mai destepti sunt pt ca sa munceasca nu ca sa educe copiii...
Femeile au talente mai multe ca barbatii numai ca ele si le reprima pt ca barbatii nu le lasa sa gandeasca pt ca cu cat femeia este mai inculta cu atata este mai usor de manipulat.
Femeile emancipate nu pot fii manipulate de barbatii..Cat de rai pot fii oamenii unii cu altii
STOP!...ca ma iriti...si-am sa-ti dau un exemplu in acest sens!...sa presupunem ca esti mamica de BAIAT-BARBAT...nu stiu de ce esti asa de inversunata pe ei?...insa continui...., ce te faci daca? sau daca baietelul apoi viitorul baiat-barbat insurat si la casa lui e destept sau chiar mai destept decat tine???
pai se vad urmarile desteptaciunile barbatilor..Nu zic mai sunt si barbati destepti la teorie,,nu zic de comporta frumos atunci cand isi urmaresc interesul...se vede cat de destepti sunt romanii...nu zic si eu am frati nici ei nu sunt mai destepti...ca eu trebuie sa gandesc in lor.....apoi barbat nu imi trebuie ca sa ii curat rahatul si sa ii fac de mancare...sa ii slugareasca maicasa asa ca i-a educat asa..apoi nici nu trebuie sa faci copiii si sa ii lasi cu strabunica si sa mergi la munca...
pe barbati nu ii duce capul la prostii si pe ajoritatea femeilor le-a prostit...
pe mine nu o sa ma prosteasca barbatii si sa ma manipuleze ca sa am o minte asa proasta ca ei
ingerasulluptator
Postat pe 10 Iunie 2012 21:27
........
jeanette40
Postat pe 10 Iunie 2012 21:31
foarte bine ingeras
manipuleaza-i tu pe toti, unul sa nu-ti scape!

jeanette40
nici o grija, o sa puna imediat si traducerea! inca 10 mesaje la fel cu primele 3, la care mai adauga cate-o litera pe ici pe colo, in punctele neesentiale!
heartbit
Postat pe 10 Iunie 2012 21:33
De la: heartbit, la data 2012-06-10 21:33:26foarte bine ingeras
manipuleaza-i tu pe toti, unul sa nu-ti scape!

jeanette40
nici o grija, o sa puna imediat si traducerea! inca 10 mesaje la fel cu primele 3, la care mai adauga cate-o litera pe ici pe colo, in punctele neesentiale!
Pai nu ii lasi eu pe preotii aia excroci sa ma manipuleze ca sa imi pape banii...sa a prosteasca de cap sa ma inchin la sfinti..la crestini credinciosi...
Nu zic atunci cand rogi pe cineva cu credinta ca sa se roage pt tine,,pt ca este bine sa se roage si altii pt tine,dar si tu trebuie sa fii serios si sa te rogi si tu la Iisus..Dar sa a rog la oameni morti pe care biserica ii numeste sfinti pt ca l-au propavaduit pe Hristos,pt ca si sectarii l-au provaduit pe Hristos si oamenii ii scuipa pt ca ii considera nebuni si nu au o teorie credibila,...si nici macar nu ii cunosc pe sfinti daca au fost oameni integri,si apoi daca au murit nu au inviat ca sa imi spuna ca au ajuns sfinti ca sa ma rog la ei..
La iisus ma inchin pt ca el este Fiul lui Dumnezeu..A demostrato prin inviere...si ca el nu era om...
ingerasulluptator
Postat pe 10 Iunie 2012 21:44
De la: ingerasulluptator, la data 2012-06-10 21:44:12
De la: heartbit, la data 2012-06-10 21:33:26foarte bine ingeras
manipuleaza-i tu pe toti, unul sa nu-ti scape!

jeanette40
nici o grija, o sa puna imediat si traducerea! inca 10 mesaje la fel cu primele 3, la care mai adauga cate-o litera pe ici pe colo, in punctele neesentiale!
Pai nu ii lasi eu pe preotii aia excroci sa ma manipuleze ca sa imi pape banii...sa a prosteasca de cap sa ma inchin la sfinti..la crestini credinciosi...
Nu zic atunci cand rogi pe cineva cu credinta ca sa se roage pt tine,,pt ca este bine sa se roage si altii pt tine,dar si tu trebuie sa fii serios si sa te rogi si tu la Iisus..Dar sa aa rog la oameni morti pe care biserica ii numeste sfinti pt ca l-au propavaduit pe Hristos,pt ca si sectarii l-au provaduit pe Hristos si oamenii ii scuipa pt ca ii considera nebuni si nu au o teorie credibila,,,si plus ca biserica ii cinsteste si se roaga la ei,,dar in razboi au murit si fanatici religiosi..Nu este suficient sa propaduiesti pe Hristos.Si pocaitii o fac,,dar ei nu sunt cinstiti,,,,nu sunt oameni curati si integri,,de aceea mi se pare o nebunie eu sunt realista gandesc logc...si nici macar nu ii cunosc pe sfinti daca au fost oameni integri,si apoi daca au murit nu au inviat ca sa imi spuna ca au ajuns sfinti ca sa ma rog la ei..
La iisus ma inchin pt ca el este Fiul lui Dumnezeu..A demostrato prin inviere...si ca el nu era om...
ingerasulluptator
Postat pe 10 Iunie 2012 21:47
Pai nu ii lasi eu pe preotii aia excroci sa ma manipuleze ca sa imi pape banii...sa a prosteasca de cap sa ma inchin la sfinti..la crestini credinciosi...
Nu zic atunci cand rogi pe cineva cu credinta ca sa se roage pt tine,,pt ca este bine sa se roage si altii pt tine,dar si tu trebuie sa fii serios si sa te rogi si tu la Iisus..Dar sa ma rog la oameni morti pe care biserica ii numeste sfinti pt ca l-au propavaduit pe Hristos,pt ca si sectarii l-au provaduit pe Hristos si oamenii ii scuipa pt ca ii considera nebuni si nu au o teorie credibila,,,si plus ca biserica ii cinsteste si se roaga la ei,,dar in razboi au murit si fanatici religiosi..Nu este suficient sa propaduiesti pe Hristos.Si pocaitii o fac,,dar ei nu sunt cinstiti,,,,nu sunt oameni curati si integri,,de aceea mi se pare o nebunie eu sunt realista gandesc logc...si nici macar nu ii cunosc pe sfinti daca au fost oameni integri,si apoi daca au murit nu au inviat ca sa imi spuna ca au ajuns sfinti ca sa ma rog la ei..
La iisus ma inchin pt ca el este Fiul lui Dumnezeu..A demostrato prin inviere...si ca el nu era om.
Cand am fost in israel m-au dus sa a inchin la scheltul lui Sf sava...Era scheletul lui...De nu m-a apucat frica ca sa ma inchin la scheleti
ingerasulluptator
Postat pe 10 Iunie 2012 21:50
Ca sfintii s-au chinuit prin pustii pt pacatele lor,,,pt ca nu au ramas in lume ca sa construiasca caractere.dar daca spui la preoti,sigur o neaga ca asta nu este datoria lor,,datoria lor este sa ne minta si sa ne manance banii munciti,,ca datoria lor este ca construiasca carcatere nu sa practice teoria si sa construiasca biserici ca sa aiba ei loc de munca,,si altii nu au bani sa manance ce le pofteste inima si da bani la preoti ca sa construiasca biserici..
ingerasulluptator
Postat pe 10 Iunie 2012 21:54
Asa mi-a zis popa cu care am mers in israel ca datoria bisericii nu este ca sa construiasca carctere...Si ne tot cerea sa dam bani la biserici...Da biserica cu ce m-a ajutat pe mine..
Ei fac o divinitate comerciala
ingerasulluptator
Postat pe 10 Iunie 2012 21:56
si da-i si lupta neicusorule, si da-i si lupta, si clopoteii clinca clinca!
heartbit
Postat pe 10 Iunie 2012 22:35
Rotty
Postat pe 10 Iunie 2012 22:44
pai sunt multi romani care muncesc pe afara strang bani...Apoi vin acasa isi deschid o afacere si dau salarii de nimic la angajati...Plus ca isi mai bat joc din ei,,
nu sunt corecti cu oamenii,ca sunt rai...Dar cine este bun? Toti oamenii suntem rai,,,suntem doar facuti din apa si pamant...Adica noi toti oamenii suntem o apa si un pamant...Dar mai este si Duhul Sfant care ne invata sa fim mai buni daca ne rugam si avem credinta...in rest toti suntem rai,,asa ce rost are sa ne mai judecam unii pe altii sa ne facem rau si sa ne razbunam,pt ca oricum tot noi avem de suferit daca toti suntem la fel...
ingerasulluptator
Postat pe 11 Iunie 2012 19:20
De la: caleidoscop, la data 2012-06-12 23:47:07
De la: ingerasulluptator, la data 2012-06-11 19:20:30pai sunt multi romani care muncesc pe afara strang bani...Apoi vin acasa isi deschid o afacere si dau salarii de nimic la angajati...Plus ca isi mai bat joc din ei,,
nu sunt corecti cu oamenii,ca sunt rai...Dar cine este bun? Toti oamenii suntem rai,,,suntem doar facuti din apa si pamant...Adica noi toti oamenii suntem o apa si un pamant...Dar mai este si Duhul Sfant care ne invata sa fim mai buni daca ne rugam si avem credinta...in rest toti suntem rai,,asa ce rost are sa ne mai judecam unii pe altii sa ne facem rau si sa ne razbunam,pt ca oricum tot noi avem de suferit daca toti suntem la fel...
...tu esti rea deoarece ti-ai permis sa afirmi despre noi ceea ce ai afirmat...
eu am vorbit la modul general,,,tu ai vorbit in mod direct asa ca tu esti rea
ingerasulluptator
Postat pe 14 Iunie 2012 23:26
Sa ma conving in raidul asta am facut sapaturi ,in Austria am intilnit multe fete tinere cu facultate lucrind la hotel cameriste,in Germania multi barbati cu studii superioare pe post de muncitori,aici la Amsterdam in schimburi barbati cu studii superioare la receptie hotel,problema este ca fiecare tara are somerii ei cu studii superioare si nu poate oferi post strainului in detrimentul bastinasului.
VOIAJOR
Postat pe 16 Iunie 2012 02:10
nu confunda "facultate" cu "nivel" - capacitate, experienta, etc. Si in RO sint o gramada de incapabili cu facultate, care nu se pot angaja si nici nu ii va angaja nimeni pentru ca e evident care le e nivelul de baza cind deschid gura. Iar angajatorul nu e printul din Cenusareasa.

Nu stiu ce meserie ai tu si in ce cercuri te invirti, dar in mod cert ai fi putut observa si romani care lucreaza in corporatii in joburi de raspundere - daca ai fi avut acces. Aceeasi facultate "nerecunoscuta" o au si aia. Ti-ai pus problema de ce unii au putut si altii nu?
Din acelasi motiv pentru care si in Ro unii au putut si altii nu.
quasaria
Postat pe 16 Iunie 2012 02:16
De la: quasaria, la data 2012-06-16 02:16:27nu confunda "facultate" cu "nivel" - capacitate, experienta, etc. Si in RO sint o gramada de incapabili cu facultate, care nu se pot angaja si nici nu ii va angaja nimeni pentru ca e evident care le e nivelul de baza cind deschid gura. Iar angajatorul nu e printul din Cenusareasa.

Nu stiu ce meserie ai tu si in ce cercuri te invirti, dar in mod cert ai fi putut observa si romani care lucreaza in corporatii in joburi de raspundere - daca ai fi avut acces. Aceeasi facultate "nerecunoscuta" o au si aia. Ti-ai pus problema de ce unii au putut si altii nu?
Din acelasi motiv pentru care si in Ro unii au putut si altii nu.


Sunt proiectant electronist,dar am facut din acest job o pasiune pina in 1991,dupa am plecat din tara și m-am realizat atingnd si 30.000 de dolari lunar o perioada de 4 ani de zile ,departe de familie,dar am revenit acasa cu un capital și tot aici a fost marea realizare.
VOIAJOR
Postat pe 17 Iunie 2012 06:33
Si eu muncesc in strainata de ceva vreme , refuz sa mai munces in tara pentrun a fi bataia de joc a asazisilor patroni . Poporul nostru nu a inteles ca toti oameni trebuie sa aiba de munca si nu vrea sa priceapa ca nu esti creat de bunul dumnezeu sa executi tote meseriile . Imi vine peste mina cind sunt loat in deridere de cetatani care nu au habar unde se afla ROMANIA si nu stiu ce istorie avem . Adevarat ca avem si conationali care ne fac de ris si isi ijosesc tara de fapt sincer sa fiu nu pot sa ii numesc ROMANI imi este sila cind ii vad pe strazile , asa zis civilizate .
De prostituate ce sa zic , legile din diferite tari le permite sa isi exercite meseria .
Sa nu uitam ca este cea mai veche meserie din lume , asadar cine este de vina ca in loc sa produca pentru ROMANIA sarmanele fete produc pentru alte state .
Parerea mea este ca trebuia introdusa legea prostitutiei de multa vreme , pentru ca si fara ea fetele tot ce stiu ele mai bine fac . Acum sinceri sa fim suntem oameni si fiecare are parerea lui despre tara in care sa nascut , dar sa nu uitam ca daca ne plingem ca niste milogi vom fi loati peste picior mult mai tare de cit sunte acum .
Eu unul ma mindresc ca sunt ROMAN si imi face placere.
Avem o tara frumasa cu multe lucruri bune in ia si nu stim sa ni le punem in valoare .
vasilica1968
Postat pe 18 Iunie 2012 10:58
eu prefer sa nu muncesc in Romania in primul rind datorita salariului, in al doilea rind datorita mentalitatii - e si asta un motiv. Detest ciocoii, si cunosc foarte multi romani care se incadreaza in acest tipar. Probabil frustrarile unei epoci comuniste... habar n-am. Romanii - si aici ma refer la romanii din RO - nu au liniste si pace si nu pot trai relaxati fara sa demonstreze in fiecare moment cine sint ei... ce mare scula de bascula...:-)) Cind vin in RO, am ajuns sa apreciez oamenii simpli, simpli de tot, cu care poti sa mai vorbesti una-alta fara sa bata apropo-uri ca ei cunosc si ei castiga si ei fac si desfac - pe cine dreak intereseaza...:-)
Chestia asta se vede si din ce masini cumpara, din ce haine poata si din obsesia pentru case: nu stiu nici o alta tara in care sa te repezi sa cumperi case de la 18 ani, sa aiba plodu' casa LUI (pe pamint, daca se poate...) Si daca poti sa cumperi 20 de case, cu atit mai bine. Da'o dreak de calitatea vietii in rest, case si terenuri sa fie.... si cite un jeepan caruia n-ai bani sa ii pui benzina, da' luceste in soare... il vede lumea in curte:-)) Macar caroseria... motoru' poti sa il vinzi pe beutura, ca ala nu se vede...:-)))
Iar de la coana Leana probabil s-a mostenit si obsesia cu diplomele: sa bage odrasla scoli, ce daca intra bou si iese vaca...sa fie acolo, pe diploma, numele lu' je. Mai impingem un porc, mai o damigeana, si iesim cu facultati. Multe. Sa fie si academician, si doctor, si inginer...sa fie acolo!
quasaria
Postat pe 18 Iunie 2012 11:14
De la: VOIAJOR, la data 2012-06-17 06:33:54
Sunt proiectant electronist,dar am facut din acest job o pasiune pina in 1991,dupa am plecat din tara și m-am realizat atingnd si 30.000 de dolari lunar o perioada de 4 ani de zile ,departe de familie,dar am revenit acasa cu un capital și tot aici a fost marea realizare.


si daca esti proiectant electronist, si ai lucrat in afara ca proiectant electronist, ce o tot tii ca sint NUMAI necalificati si prostituate (ca alea or fi calificate...)? Tu ai muncit salahor?
quasaria
Postat pe 18 Iunie 2012 11:32
adica sa fie SIDA - savant inginer doctor academician!
mare inventator poporul asta!
sau cm ziceam mai deunazi pe la 1800 si ceva, suntem un popor de poeti si inventatori, ca daca am fi fost de muncitori, probabil ca eram nemti
heartbit
Postat pe 18 Iunie 2012 11:35
de "inventatori" mai ales....
quasaria
Postat pe 18 Iunie 2012 11:41
pai inventam de toate.
cum sa se fure voturile in parlament, cum sa se fure cablurile de sub pamant si accesorii de la calea ferata, cum sa furi sa-ti faci patru case si intamplator sa te cheme nastase, cum sa furi o flota la anvers si apoi sa ajungi sef de stat.
dar noi suntem inventatori nu hoti! clar? si ar mai fi ceva, tot noi am inventat mancatul branzei cu ceapa si rosii la parlamentul european. asta da realizare!
eh, pe langa aceste inventii mai sunt nimicuri, ca efectul coanda, sau condei petrecaret adica sitloul, curente in arta ca al lui Brancusi si ca al lui Dada, insulina, vaccinul antiholera... si multe altele, dar fireste total nefolositoare si neesentiale, pentru ca nu i-au facut miliardari nici pe aceia care le-au inventat si nici pe urmasii lor
heartbit
Postat pe 18 Iunie 2012 11:51

Recomandari

Setari Cookie-uri