DECE TOTI NEGHIOBII DIN VEST SPUN CA ROMNII SUNT UN POPOR FARA IDENTITATE ?

De la: VOIAJOR, la data 2012-06-24 00:21:39
Ce te face atit de credula,crezi ca in alta țara nu sunt corupți,hoți,justiție strimba ,țigani ?
Tocmai nepasarea asta a dus la ce avem acum,ca avem presedinte idiot ,cine se face vinovat ? Se vor indrepta lucrurile cind populatia nu va mai fi indiferenta,cind religia si politica se vor compromite,sunt doua forme nocive care prostesc populatia și in alte tari a fost si este la fel dar dupa repetate esecuri oamenii au reusit sa-si schimbe mentalitatea.


sint peste tot - dar procentele difera. Si difera mult. Nu exista caini cu covrigi in coada - dar exista locuri mai curate, mai civilizate, mai linistite.
Eu sau adeline nu sintem "populatia". La nivel individual nu ai ce sa faci, cit timp exista atitia ani de comunism in spate care au dezbinat prin frica, teroare,mentalitatea de mic bisnitar, pentru care un succes e sa obtina un pui pe dupa teghea, "sa imi fie mie bine". Cam asta defineste Romania in ultimul timp. Asta o defineste si la ora actuala. Lipsa verticalitatii, a demnitatii, a capacitatii de a fi uniti. Iar asta nu o schimba o persoana, doua, zece. Se poate schimba in generatii - pentru noi, prea tirziu. Prea tirziu si pentru copiii nostri.
As putea trai in RO. As putea trai oriunde pina la urma. Dar, daca am de ales, si pot sa aleg mai bine pentru mine, de ce as face-o??
quasaria
Postat pe 24 Iunie 2012 00:38
De la: quasaria, la data 2012-06-24 00:38:00
De la: VOIAJOR, la data 2012-06-24 00:21:39
Ce te face atit de credula,crezi ca in alta țara nu sunt corupți,hoți,justiție strimba ,țigani ?
Tocmai nepasarea asta a dus la ce avem acum,ca avem presedinte idiot ,cine se face vinovat ? Se vor indrepta lucrurile cind populatia nu va mai fi indiferenta,cind religia si politica se vor compromite,sunt doua forme nocive care prostesc populatia și in alte tari a fost si este la fel dar dupa repetate esecuri oamenii au reusit sa-si schimbe mentalitatea.


sint peste tot - dar procentele difera. Si difera mult. Nu exista caini cu covrigi in coada - dar exista locuri mai curate, mai civilizate, mai linistite.
Eu sau adeline nu sintem "populatia". La nivel individual nu ai ce sa faci, cit timp exista atitia ani de comunism in spate care au dezbinat prin frica, teroare,mentalitatea de mic bisnitar, pentru care un succes e sa obtina un pui pe dupa teghea, "sa imi fie mie bine". Cam asta defineste Romania in ultimul timp. Asta o defineste si la ora actuala. Lipsa verticalitatii, a demnitatii, a capacitatii de a fi uniti. Iar asta nu o schimba o persoana, doua, zece. Se poate schimba in generatii - pentru noi, prea tirziu. Prea tirziu si pentru copiii nostri.
As putea trai in RO. As putea trai oriunde pina la urma. Dar, daca am de ales, si pot sa aleg mai bine pentru mine, de ce as face-o??


Vedeți voi dragele mele,indiferenta a dus la....
http://www.youtube.com/watch?v=iYKYDqZsUNo
VOIAJOR
Postat pe 24 Iunie 2012 01:04
Nici macar nu meriti un raspuns......
moorticia_yahoo_com
Postat pe 24 Iunie 2012 08:39
Voiajor -ai dreptate :-) Ma includ printre cei care nu fac nimic. Care pina la urma e motivul pentru care sa traiesti aici???
Sau pentru care sa risti sa "faci ceva"? Pentru ce sa faci? Pentru hotel Cismigiu?
Tu te uiti in jurul tau???


http://www.youtube.com/watch?v=1Gkcbzt-yp4

Eu vin in Bucuresti - na, aici locuiesc in RO. Nu pot sa ies din casa seara ca ma iau cainii maidanezi de cour. Sau fluiera alti maidanezi dupa mine. La doua zile pica sistemul electric. In ultima luna au crapat doua tevi de apa fiarta. Si a dat una foc la ghena, de era sa ardem ca soarecii.
Aerul e irespirabil, cel putin in centrul orasului, masina ti-o faci pulbere de la gropi si stai nspe ore in trafic zilnic, cu praful de rigoare, pentru ca "se asfalteaza". Din timpuri imemoriale.
In parc stai ca sardinele in conserva printre alti oameni, in tramvaie si autobuze put toti nespalatii, nu stii de unde sa iti iei mincare sa nu te imbolnavesti pentru ca legile sint varza, cu ceva bani ambaleaza astia cianura si o vind ca dulceata.... Oricum, la salariile din RO n-ai bani sa o cumperi. Deci???
Pentru ce ai vrea sa traiesti aici???? Ca sa iti scuipe manelistul de la etaj seminte in cap si sa mai asisti la cite o nunta tiganeasca "printre blocuri"? Sau de ce? Sa o vezi pe columbeanca la televizor (sorry, restul fufelor nu le-am retinut)? Sau pe Vanghelie, cum conjuga "a fi"?

vorba cintecului,
"Aicea nu-i de mine
Eu sunt un delicat"
quasaria
Postat pe 24 Iunie 2012 17:35
"Sunt proiectant electronist,dar am facut din acest job o pasiune pina in 1991,dupa am plecat din tara și m-am realizat atingnd si 30.000 de dolari lunar o perioada de 4 ani de zile ,departe de familie,dar am revenit acasa cu un capital și tot aici a fost marea realizare."

Dupa cum vorbesti, nu cred ca ai depasit clasa a 4-a, am indoieli serioase ca ai trecut prin vreo scoala, de aceea ai si vazut doar salahori si prostituate pe unde ai fost. Electronica era facultate serioasa, nu intra oricine si daca ai ajuns la nivelul la care poti sa faci un proiect, nu cred ca poti fi asa de agramat

Mesajul e pentru Voiajor
avladut
Postat pe 25 Iunie 2012 15:21
De la: garbo275376, la data 2012-06-25 15:21:30"Sunt proiectant electronist,dar am facut din acest job o pasiune pina in 1991,dupa am plecat din tara și m-am realizat atingnd si 30.000 de dolari lunar o perioada de 4 ani de zile ,departe de familie,dar am revenit acasa cu un capital și tot aici a fost marea realizare."

Dupa cum vorbesti, nu cred ca ai depasit clasa a 4-a, am indoieli serioase ca ai trecut prin vreo scoala, de aceea ai si vazut doar salahori si prostituate pe unde ai fost. Electronica era facultate serioasa, nu intra oricine si daca ai ajuns la nivelul la care poti sa faci un proiect, nu cred ca poti fi asa de agramat

Mesajul e pentru Voiajor

Stimate postac ,sunt bucuros ca aud critici,eu postez la nivelul topicului ,dar constat din tonul invidios al unui om care cu greu a trecut de cursurile de alfabetizare,regretul ca nu a facut nimic in viata,probabil din rindul celor care sustin -sa moara și capra vecinului !-
VOIAJOR
Postat pe 26 Iunie 2012 11:02
Majoritatea romanilor nu face decat sa se planga cat de rau o duc si traiesc o viata grea in Romania iar cei care conduc sunt corupti si nu fac nimic pentru ei.
Cum prindem vreun strain , cum incepem sa ne plangem...
Pe langa grozaviile facute de conationali prin vest , mai aduagam si noi la imaginea de ''romani'' prin autocaracterizarea noastra.
Cand veti intelege ca nimeni nu poate face nimic pentru voi si imaginea o construiti singuri, atunci lucrurile se vor schimba...
julianacocor
Postat pe 26 Iunie 2012 14:00
Iuliana, romanii nu prea tin la imagine...
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Iunie 2012 14:56
De la: julianacocor, la data 2012-06-26 14:00:47Majoritatea romanilor nu face decat sa se planga cat de rau o duc si traiesc o viata grea in Romania iar cei care conduc sunt corupti si nu fac nimic pentru ei.
Cum prindem vreun strain , cum incepem sa ne plangem...
Pe langa grozaviile facute de conationali prin vest , mai aduagam si noi la imaginea de ''romani'' prin autocaracterizarea noastra.
Cand veti intelege ca nimeni nu poate face nimic pentru voi si imaginea o construiti singuri, atunci lucrurile se vor schimba...

Asta trebuia sa nteleaga romnii dupa 1990 ,nu sa aștepte la promisiunile lui Iliescu,Constantinescu si Basalescu.Daca tu nu faci nimic pentru tine ,de unde astepti pomana ?Occidentul,acolo toti te vor rasplati cu 5% daca le aducu profit 95%,altfel esti un paria.Recunosc ,a fost greu ,dar am dezlegat toate firele cu rabdare ,am trecut prin necazuri si oameni rai,invidiosi ca prin brinza,rautatea oamenilor am tratat-o ca pe o prostie și am invins.
http://www.youtube.com/watch?v=XUIChzawPko&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 26 Iunie 2012 15:09
Sunt proiectant electronist,dar am facut din acest job o pasiune pina in 1991,dupa am plecat din tara și m-am realizat atingnd si 30.000 de dolari lunar o perioada de 4 ani de zile ,departe de familie,dar am revenit acasa cu un capital și tot aici a fost marea realizare."

Dupa cum vorbesti, nu cred ca ai depasit clasa a 4-a, am indoieli serioase ca ai trecut prin vreo scoala, de aceea ai si vazut doar salahori si prostituate pe unde ai fost. Electronica era facultate serioasa, nu intra oricine si daca ai ajuns la nivelul la care poti sa faci un proiect, nu cred ca poti fi asa de agramat

Mesajul e pentru Voiajor

Stimate postac ,sunt bucuros ca aud critici,eu postez la nivelul topicului ,dar constat din tonul invidios al unui om care cu greu a trecut de cursurile de alfabetizare,regretul ca nu a facut nimic in viata,probabil din rindul celor care sustin -sa moara și capra vecinului !-

De unde ai tras concluzia inteligenta ca nu am facut nimic? Lucrez in automatizari, sunt plecat din 1994 din tara si din 2001 am societatea mea in Casablanca. Nu cred ca trebuie sa ma justific mai mult, dar daca doresti, ne vedem pe un forum de meserie si discutam acolo, daca ai resurse in domeniu:)
avladut
Postat pe 26 Iunie 2012 15:17
Facultatea de electronica e serioasa...o fi, ori esti prea bun, ori ai pile..ori bani de intrat intr-un serviciu in Romania. Se compara salariul care l-ai avut afara cu cel din romania? Nu.. Pentru asta a trebuit sa pleci afara, sa-ti lasi familia singura. Deci, orice ai zice, tot "abroad" iese banul. Daca lucrezi afara, si vii si stai in Romania cu banii castigati acolo..mai e cum e..dar sa lucrezi pentru o paine in Romania, si sa vrei sa-ti faci si o casa...lasa de dorit!



Si da, suntem un popor fara identite..cum spunea si Marin Preda in Cel mai iubit dintre pamanteni " In Romania nu ai nici o placere, nici macar aceia de a avea un dusman, pentru ca daca il invingi, trece de partea ta!"
Gabytsa_Gaby_1
Postat pe 26 Iunie 2012 15:17
De la: garbo275376, la data 2012-06-26 15:17:14... Electronica era facultate serioasa, nu intra oricine si daca ai ajuns la nivelul la care poti sa faci un proiect, nu cred ca poti fi asa de agramat...

...De unde ai tras concluzia inteligenta ca nu am facut nimic? Lucrez in automatizari, sunt plecat din 1994 din tara si din 2001 am societatea mea in Casablanca. Nu cred ca trebuie sa ma justific mai mult, dar daca doresti, ne vedem pe un forum de meserie si discutam acolo, daca ai resurse in domeniu:)


@376
hai sa punem lucrurile intr-o ordine. nu stii varsta lui Voiajor.
facultate de Electronica, era o facultate prestigioasa prin anii 80~90 si dupa, dar acum 40~50 de ani, nu era chiar asa! asta intr-o ordine de idei. in alta ordine, facultate cu pricina scotea ingineri, nu literati!
ce-i drept asta n-ar fi o scuza pentru agramatism, dar nu cred ca putem sa stigmatizam un om cu aptitudini tehnice, certificate, printr-o diploma de studii superioare, pentru ca nu stie sa scrie!
era o vorba printre studentele de la litere, la un moment dat (poate mai e si acum), se zicea: inginerii sunt precum cainii, au o privire inteligenta, dar se exprima mai greu!
(no offence!)

o facultate care acum ~50 de ani nu insemna nimic era ASE-ul. era chiar bataia de joc a celorlalti studenti, dar vremea a trecut si ASE-ul a devenit foarte apreciata si cautata!
ce sa-i faci ingineriile financiare sa traiasca!
heartbit
Postat pe 26 Iunie 2012 16:41
De la: heartbit, la data 2012-06-26 16:41:39
De la: garbo275376, la data 2012-06-26 15:17:14... Electronica era facultate serioasa, nu intra oricine si daca ai ajuns la nivelul la care poti sa faci un proiect, nu cred ca poti fi asa de agramat...

...De unde ai tras concluzia inteligenta ca nu am facut nimic? Lucrez in automatizari, sunt plecat din 1994 din tara si din 2001 am societatea mea in Casablanca. Nu cred ca trebuie sa ma justific mai mult, dar daca doresti, ne vedem pe un forum de meserie si discutam acolo, daca ai resurse in domeniu:)


@376
hai sa punem lucrurile intr-o ordine. nu stii varsta lui Voiajor.
facultate de Electronica, era o facultate prestigioasa prin anii 80~90 si dupa, dar acum 40~50 de ani, nu era chiar asa! asta intr-o ordine de idei. in alta ordine, facultate cu pricina scotea ingineri, nu literati!
ce-i drept asta n-ar fi o scuza pentru agramatism, dar nu cred ca putem sa stigmatizam un om cu aptitudini tehnice, certificate, printr-o diploma de studii superioare, pentru ca nu stie sa scrie!
era o vorba printre studentele de la litere, la un moment dat (poate mai e si acum), se zicea: inginerii sunt precum cainii, au o privire inteligenta, dar se exprima mai greu!
(no offence!)

o facultate care acum ~50 de ani nu insemna nimic era ASE-ul. era chiar bataia de joc a celorlalti studenti, dar vremea a trecut si ASE-ul a devenit foarte apreciata si cautata!
ce sa-i faci ingineriile financiare sa traiasca!


Ai mare dreptate ,dar ce sa-i faci cnd ajunge oul sa judece gaina......
http://ovidiuparjol.blogspot.ro/
VOIAJOR
Postat pe 27 Iunie 2012 15:18
Iubita mea ,nu este nevoie sa pleci,am adunat 100 de oameni care cunosteau o meserie si care dispuneau de minimum 500 euro.Dupa o prospectare de piata in mai multe tari din occident,am incheiat multe contracte pentru confectii metalice si montaj..Produsele erau facute in Romania,transportate cu tirul la beneficiari,Austria,Germania,Olanda,Belgia,Franta,Spania.Plecam apoi in excursie si le montam,dupa fiecare serie fiecare participant se intorcea acasa cu 1400 euro,deci cu 900 euro in plus fata de investitie iar organizatorul primea 3000 euro,un ciclu dura 21 de zile .Dupa 6 serii de activitate au aparut nemultumiri si discutii,dece sa ia organizatorul cite 3000 euro ?! In 6 excursii baietii au cistigat 5400 euro,cum au dat de bani si au facut un cheag ,au ridicat pretentii si conditii.Oare in Romania pe cont propriu cistigau mai mult? Oriunde ai merge in lume ,conditia esentiala este sa fii OM !


Mesajul e tot de la Voiajor, dar de aici cam lipseste electronica :) Mai devreme spunea ca a facut facultatea din pasiune si a ajuns sa castige 30 000 dolari pe luna! Daca e adevarat, bravo lui, insa am in continuare indoieli. Stim cu totii ca peste 5000 e greu sa treci ca roman, nu spun in nici un caz ca nu se poate, insa e nevoie de un alt nivel. Ca sa te mentii pe linie in meserie trebuie sa studiezi continuu si asta te obliga sa citesti iar daca citesti si limba mai evolueaza. Am terminat facultatea insa ceea ce fac acum pastreaza doar principiile de baza, restul l-am invatat singur. Stie Voiajor ce inseamna sa ai o linie de productie oprita si patronul pe cap? Sa stai nopti sa inveti programarea automatelor sau sa te chinui cu hidraulica unei macarale sau a directiei unui vapor? Se pot castiga banii si mai usor, insa eu nu cunosc metodele acelea si nu cred in ele. Sunt "tunuri" si asta ne coboara pe toti. De ce ne cred strainii popor fara identitate? Pentru ca toti oamenii au tendinta sa generalizeze. Imaginati-va ca treceti printr-un oras necunoscut. La un colt vezi 2 oameni care se bat. Mergi mai departe si vezi inca 2 in aceleasi conditii. Ce vei povesti despre orasul X ? Ca e plin de nebuni care se bat, insa este posibil ca orasul sa fie foarte linistit. Ai nevoie de putine exemple negative ca sa tragi o concluzie care poate fi gresita.
Multumesc macar pentru "privirea inteligenta" :)
avladut
Postat pe 27 Iunie 2012 19:44
mesajul e pentru mine: n-am intalnit om care sa nu aiba o suferinta ascunsa.
Eugenia_
Postat pe 27 Iunie 2012 19:51
de ce ma imit?
Eugenia_
Postat pe 27 Iunie 2012 19:51
nu am judecat pe nimeni, mi-am spus doar punctul de vedere privind realitatea imediata a lucrurilor, nu speculand sau vorbind din trecut cand scoala insemna ceva!!
Gabytsa_Gaby_1
Postat pe 27 Iunie 2012 19:53
Imi pare rau, dar nu am vrut sa o luati in nume de rau..pentru ca am mentionat, fie esti prea bun..fie ai pile ca sa castigi un serviciu bun in Romania, si eu ma refeream la situatia de astazi, nu la ce se intampla odata, cand scoala avea mai mare valoare!

Si nu am vrut sa generalizez, dar dupa cum se spune, minoritatea se supune majoritatii, asa e si aici, daca luam in calcul numarul de studenti care au terminat o facultate, mai bine de 1/3 din ei nu au serviciu...de aceia mi-am permis sa fac aceasta afirmatie!
Gabytsa_Gaby_1
Postat pe 27 Iunie 2012 20:55
376
accepta-ti colegul de forum, chiar daca nu e literat!
in rest...
heartbit
Postat pe 27 Iunie 2012 21:27
De la: Eugenia_, la data 2012-06-27 19:51:32mesajul e pentru mine: n-am intalnit om care sa nu aiba o suferinta ascunsa.


Luna_in_capricorn
Postat pe 28 Iunie 2012 12:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
anul 2012...sfarsitul lumii? 23 De la: LILO 2 Ianuarie 2010 22:18
BATJOCURA,DENIGRAREA SI BATJOCORIREA SENTIMENTULUI DE DRAGOSTE PRIN POSTURILE DIFUZATE COMERCIAL PRIN PRIVATE SPICE,DARING!TV,HUSTLER TV,SUPER ONE,PLAYBOY TV,BLUE HUSTLER. 7 De la: SERIOSUL 26 August 2012 16:46
Amanta de cariera. Statut de invidiat sau de compatimit? 449 De la: daria_pet 3 Ianuarie 2010 20:40
Prietenii "nevazuti" 117 De la: fleurdelis 7 Iunie 2010 19:02
test final: verticala, oblica, dreptunghi, spirala 47 De la: garbo018223 2 Iulie 2009 17:12
Setari Cookie-uri