Credeti ca un barbat casatorit isi va parasi sotia pt amanta?

De la: angel2012, la data 2012-02-19 13:28:40Trebuie sa -i dovedesc ca sunt mai buna decat sotia lui din toate punctele de vedere... :


Draga mea, cred ca in primul rand ar trebui sa iti dovedesti tie cat esti de buna! Descopera-ti valoarea si apoi vei realiza ca meriti mult mai mult!!!














XENIA_XEN
Postat pe 3 Martie 2012 11:30
... si mai e un aspect: rolul din trio in care eu as renunta ar fi cel de nevasta. Nu cel de amanta.
Cunosti un om dupa ce stai cu el 24 din 24, imparti tot, de la perna la farfurie, bune si rele - si II OFERI TOT. Tot timpul si toata atentia ta. Mai mult decit TOT nu poti ce sa oferi. Si daca nici asta nu e suficient, si tot mai are nevoie de altceva de la altcineva, singura decizie inteligenta este sa il lasi sa se duca.
Daca ai supralicitat si kilotii de pe tine, si tot nu e suficient, la un moment dat inteligent e sa renunti. E singura decizie inteleapta pe care poti sa o iei. Altfel vei ramine intr-o situatia in care traumele si timpul pierdut vor fi din ce in ce mai mari.
E greu sa realizezi ca lumea nu e croita in jurul unui om, ca viata mai are si alte aspecte, dar daca te dai un pas in spate vezi, la un moment dat, imaginea de ansamblu. Nu ii doresc nimanui sa i se intimple asta, dar li s-a intimplat multora si au supravietuit.

In ce priveste amanta - daca il vrea, foarte posibil sa il obtina. Si sa ajunga la un moment dat in aceeasi situatie (e scenariul cel mai probabil, asta e profilul dlui....). Din start e o relatie riscanta, are (teoretic) sanse de succes pina ajunge si ea sa-i dea TOT si dl. sa strimbe din nas si sa sara din nou pe campii mai verzi. Sau poate merge pe probabilitatea foarte mica ca il va schimba ea fundamental E un risc (prea mare) pe care si-l asuma.
quasaria
Postat pe 3 Martie 2012 11:35
De la: garbo229206, la data 2012-03-03 11:27:56fetelor,intai casatoriti-va si apoi comentati!



ti-a dat ceva impresia ca am fi adolescente?
quasaria
Postat pe 3 Martie 2012 11:37
Da asa este , si eu am fost in aceeasi stuatie, numai ca la 40 de ani am primit eu cadou un divort, acum este cu alta femeie mai mica cu 20 de ani, sunt de 1an si jumatate impreuna, nu cred ca o sa dureze prea mult, pentru ca ea la rupt de frati, surori mama dar si copil.
Nu mai comunica cu nimeni, nu mai are pe nimeni, suntem in partaj si nu are martori.
Sper ca la un moment dat sa-si dea seama , ca nu poti trai singur pe pamant.
Tine de el cu dintii, pleaca in voiaje cu el , tin sa mentionez ca este navigator,.
Amantei ii este frica sa nu ia contact cineva din familia lui sa ia legatura cu el fara sa stie ea.
Dar toate astea pana cand?
O sa se dea cu capul de pereti, dar eu nu o sa fiu acolo ca sa-l salvez.
garbo062402
Postat pe 3 Martie 2012 11:44
Q, io a vrea!
Axl_22
Postat pe 3 Martie 2012 11:48
Cu ce sa dovedesti ca esti mai buna - daca nu cunosti persoana si nici motivele pentru care EL - barbatul pe care ai pus mana, desi stiai ca este al altei femei ? Mai buna poate pentru "divertisment" ? Ce DISPERARE trebuie sa fie pentru o femeie care cu buna stiinta se AGATA de un barbat insurat ....sperand ca aceasta este ultima sansa !!!!!
Briana_G
Postat pe 3 Martie 2012 11:50
eu nu....
Pe bune ma simt mai bine asa. Mai echilibrata decit la 15 ani, oricum....
quasaria
Postat pe 3 Martie 2012 11:51
De la: Briana_G, la data 2012-03-03 11:50:35Ce DISPERARE trebuie sa fie pentru o femeie care cu buna stiinta se AGATA de un barbat insurat ....sperand ca aceasta este ultima sansa !!!!!


nevasta ce face, Briana? Nu "se agata"?
Daca omul ala a fost cu ea 24 din 24 si tot nu i-a fost suficient, dece se mai agata, daca e sa pui problema asa?

Amanta spera sa isi faca o relatie noua - care va merge sau nu.
Nevasta si-a facut deja o relatie, care e clar ca nu merge din moment ce ala umbla dupa alte fuste. Deci cine se agata de cine?
quasaria
Postat pe 3 Martie 2012 11:53
Buna! Eu am fost in locul tau. Sa iti spun ceva... a divortat si... mi-a facut si mie ce i-a facut nevestei...asa ca...drum bun in viata si vei trai linistita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cea mai mare razbunare: FUGI DIN VIATA LUI,fara circ si scandal,ca o doamna!!!
eli_dinu
Postat pe 3 Martie 2012 11:54
pt.ca sunt niste lasi si niste perversi
garbo162553
Postat pe 3 Martie 2012 12:25
Pai k sa dovedesti k esti mai buna dekt sotia lui..trebuie sa-i lasi in pace,k pana la urma,tu te-ai bagat in viata ei..si ce dak el si-a pus mintea cu tine?...tu trebuia sa-l refuzi.pune-te in locul ei sa vezi ce simti......nu conteaza kre este relatia dintre ei 2,pana nu si-o clarifica,tu nu ai ce kuta in viata lui!
garbo168121
Postat pe 3 Martie 2012 12:33
Angelico,eu cred sincer ca esti bolnava la mansarda!!!!!! Tu o faci pe sotia lui in toate felurile dar tu cand te uiti in oglinda cum te faci? Tu te-ai gandit o secunda ca poate femeia aceea care ii spala chilotii,ii gateste,ii calca,are grija de casa sufera si are sufletul sfasaiat din cauza ta? Te intrebi daca nu vede? Pai probabil este mintita in cel mai ordinar mod! Dar tu care sti de ce iti cladesti fericirea pe nefericirea ei? Sunteti niste mizerii si tu si el!!!!!!!
garbo200007
Postat pe 3 Martie 2012 12:52
Da, te paraseste pentru amanta. Eu am trecut acum doi ani prin asa ceva, dar am tras o concluzie nu merita sa suferii ci sa traiesti viata din plin
garbo089087
Postat pe 3 Martie 2012 13:04
Nu exista sotii Vs amante,exista oameni (da,cu bune si rele,pe rand sau deodata).Si oameni sau mai putin oameni.
Da, ai de grija ce iti doresti ca s-ar putea sa ti se intample.
Da,ai de grija cu cine te insotesti...ca o sa iti spun cine esti.(Se spune ca relatiile noaste sunt oglinda noastra)
Da,ai de grija ce prostii i(rautati)faci...ptr ca legile universului functioneaza.
Nimeni nu poate schimba pe nimeni,fiecare se schimba pe sine atunci cand considera ca e cazul sa se schimbe.(Nici macar pe cei care ii iubim, nu putem sa ii schimbam si nici sa ii ferim de relele pe care vor sa si le faca)
....Si totusi...Ce grea este lucrarea cu sinele... Zambiti !!!! Maine va fi mai rau!?
garbo035697
Postat pe 3 Martie 2012 13:41
Nu o va parasi pentru tine asta sa stii...esti in dezavantaj... nu ai ce demonstra si nu trebuie sa zici ca e proasta ca poate ea este mai desteapta decat voi doi la un loc...Banuiesc ca sunt echipa, ca in anii casniciei au facut ceva impreuna, il lasa sa copilareasca...sunt convinsa ca e o situatie pe care ea o considera avantajoasa ca poate se plictisise si ea....Mai alunga monotonia...Cat de ingamfata sa fii sa crezi ca tu esti Buricul Pamantului?De ce te-ai combinat cu unul "luat"? Chiar nu realizezi ca ei sunt echipa si complici si ca sunt 2 la unu? Cine e proasta de fapt? Iti recomand sa te uiti in interiorul tau si sa vezi de fapt care e realul motiv pentru care il doresti pe acest tip? Ai impresia ca esti mai presus decat cea care sta cu el? Daca tu, ca femeie subestimezi femeile ce sa mai zicem atunci de barbati? Tipe ca voi il "strica" ...orgoliul lui creste si al tau scade...chiar crezi ca poti avea un viitor cu asa un tip..?
.O sa divorteze cand o sa vrea nevasta-sa cu adevarat sa scape de el...stie ea cum sa-l determine si sa il faca sa se si simta vinovat...
garbo082779
Postat pe 3 Martie 2012 13:42
Q u stii mai bn cum sta treaba cu rolul de amanta,nu?
popeye_marinarul
Postat pe 3 Martie 2012 13:50
Popeye, tu stii?
Katinka
Postat pe 3 Martie 2012 13:56
de asta esti un "sfatuitor asa bun"doar ai trecut si u prin asta si ai ramas dezamagita ,nu?
sau esti in continuare amanta?
popeye_marinarul
Postat pe 3 Martie 2012 14:00
da, popeye. Stiu ambele roluri foarte bine.
Chiar pe toate trei, de fapt.

Alte intrebari?
quasaria
Postat pe 3 Martie 2012 14:01
ai mancat mult spanac! esti verde de invidie!
Katinka
Postat pe 3 Martie 2012 14:01
kati sa stii ca deocamdata nu am aflat cum este sa fii amanta poate mai tarziu
popeye_marinarul
Postat pe 3 Martie 2012 14:02
nu pare sa il ajute spanacul....
quasaria
Postat pe 3 Martie 2012 14:02
niciodata nu-i tarziu!
Katinka
Postat pe 3 Martie 2012 14:03
Nu ar trebui sa cautam sau sa aruncam vina doar pe amante.De ce oare pleaca barbatul in cautari de noi cuceriri?Ptr ca acasa nu mai are ceea ce a avut cand s-a casatorit.De ce?ptr ca femeile atunci cand se vad cu certificatul de casatorie in mana se simt sigure si stau pe o urche.nu se mai ingrijesc,se fac cat malul,nu isi mai fac datoria de femeie,stau la telenovele sau ce or face ,le scade interesul.Ei si in acest caz barbatii cauta ceea ce nu au acasa.Asa ca d-nele moraliste si sigure pe ele n-ar trebui sa arunce cu noroi in amante ci sa bage la cap si sa se fereasca de a ajunge in astfel de situatii.Cat despre profesia lui angelica?Ce treaba are una cu alta,.poti sa fii cu 10 facultati si profesii sau chiar geniu,scoala vietii n-are nicio treaba cu stiinta exacta.Lipsa experientei denota altceva.Asa ca......,in locul vostru as cauta sa invat si sa ma gandesc ca oricand pot fi in situatia similara ,adica tradata de sot .E usor sa dai sfaturi cand nu te pricepi sau din subiectivism,insa uitati ca vi se cere sfatul si tb sa fiti realiste/obictiviste si sa nu vb din prisma voastra,dragele mele d-ne.Cu exceptia catorva persoane care incearca sa ii arate calea ,restul isi arunca amarul sau isi etaleaza"prostia" cu termeni gen"aventuriere" dar daca ar fi luate la bani marunti aceste asa zise d-ne ......,ma indoiesc ca ar mai fi asa perfecte cum pretind.Sa aveti o zi buna si incercati sa fiti mai realiste.Nu uitati ca si voi tot femei sunteti si aveti si voi pacatele voastre indiferent sub ce forma.
garbo209730
Postat pe 3 Martie 2012 14:06
cred ca pe tine te-a ajutat ceva de ti-ai skimbat rolul
popeye_marinarul
Postat pe 3 Martie 2012 14:06
Multumesc ca mi ai deschis mie ochii. Desi am citit despre aceasta situatie, iti multumesc ca mi ai oferit mie solutia. Sa cresti mare!
PrintesaLia
Postat pe 3 Martie 2012 14:08
datoria de femeie?

Popeye, eu am vrut sa te intreb, cu ce te deranjeaza "amantele''?
Katinka
Postat pe 3 Martie 2012 14:08
730. ai fost foarte obiectiva.
Katinka
Postat pe 3 Martie 2012 14:11
Te Felicit! intradevar o persoana cu gandire obiectiva si impartiala.Frumos gandit si spus.inca o data FELICITARI! gandire de om matur.Iti doresc o zi buna !!!!
garbo209730
Postat pe 3 Martie 2012 14:11
initial aceasta apreciere era ptr ank insa vad ca a mers la tine.sorry insa nu iti apartinea.cred ca ar tb sa inveti si tu de la ank cam care si cum ar fi o gandire impartiala.sa ai o zi buna
garbo209730
Postat pe 3 Martie 2012 14:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna ziua 5 De la: elisabeta_boia 27 Noiembrie 2011 10:15
CRªM...avem di tti! 13330 De la: Axl_22 28 Ianuarie 2017 12:43
Citate de / despre dragoste ? 29 De la: Dari_Daniela 20 Decembrie 2009 16:22
Mai exista oare in ziua de azi oameni care sunt normali la cap...Si care ar trebui sa aiba calitatile unui om? 2 De la: luptatoareacurajoasa 6 Iulie 2010 11:25
Din 1944 nu mai exista patriotism la romani?Pt ca se mananca ca cainii prin garduri 97 De la: xenaluptatoareainimoasa 5 Octombrie 2010 11:11
Setari Cookie-uri