ce ciudata e viata

buna,acum un an si trei luni am cunoscut un barbat.un barbat cu 10 ani mai tanar dar cuun trecut ce putini il accepta.este hot si a petrecut mult timp prin puscarii,dar are un caracter deosebit.Am reusit sa-l schimb mult si ne iubim enorm.problema e ca acum doua luni mi s-a depistat un cancer la glanda tiroida.nu stiu ce se va intampla dar sper ca voi putea fi fericita un timp.el se elibereaza din puscarie in octombrie.asta e soarta
garbo039428
Postat pe 11 August 2012 05:50
Multa sanatate si increde-te in Dumnezeu!
ica2
Postat pe 11 August 2012 16:43
Da!! Multa,multa sanatate!!
elisabeta_boia
Postat pe 12 August 2012 01:33
E ciudata viata...uneori, uneori si oamenii din viata noastra...am postat deoarece exista un dram de adevar!...voi ce spuneti?...ciudate mi se par coincidentele si telepatiile...
caleidoscop
Postat pe 22 August 2012 21:49
in primul rind, "un caracter deosebit" nu fura.Trecutul ca trecutul, vezi intai care e prezentul si, mai ales, viitorul domnului aflat la zdup in acest moment. In afara de serenadele pe care, in mod evident, ti le cinta.


In al doilea, cred ca poti fi fericita destul de mult timp - cancerul la tiroida nu face metastaze, deci te poti opera si poti sa iti vezi de viata in continuare, nu e riscul vital asa cum e la alte tipuri de cancer.
quasaria
Postat pe 23 August 2012 14:13
ai curaj sa iti legi viata de un astfel de om? faptul ca un puscarias cu 10 ani mai tanar se preocupa de tine nu-ti da de gandit? nu te superi ca te intreb dar cam la cat se ridica mica ta avere? eu te sfatuiesc sa ai mare grija!
adeline
Postat pe 24 August 2012 16:24
De la: caleidoscop, la data 2012-08-22 21:49:21 E ciudata viata...uneori, uneori si oamenii din viata noastra...am postat deoarece exista un dram de adevar!...voi ce spuneti?...ciudate mi se par coincidentele si telepatiile...


lucrati la probatiune
pustietate_in_floare
Postat pe 24 August 2012 19:58
caracter deosebit si e in inchisoare?? cand ai avut timp sa iti dai seama de ,,calitatile, lui deosebite? nu s-ar zice ca esti mai mare cu 10 ani ca el..esti puerila.
MARILENA_25
Postat pe 25 August 2012 10:44
De la: pustietate_in_floare, la data 2012-08-24 19:58:55
De la: caleidoscop, la data 2012-08-22 21:49:21 E ciudata viata...uneori, uneori si oamenii din viata noastra...am postat deoarece exista un dram de adevar!...voi ce spuneti?...ciudate mi se par coincidentele si telepatiile...


lucrati la probatiune
...da!...lucrez la o situatie dintr-un cerc vicios....insa incerc sa ies din acest cerc vicios deoarece nu face bine nimanui!
caleidoscop
Postat pe 26 August 2012 10:07

Fiecare Viata are(macar) o poveste adevarata...dar in Ro. trebuie sa treaca 80 de ani (daca apuci sa ii traiesti) sa iti spui povestea cui "trebuie," sa fie credibila....dar ii prea tarziu.... la varsta asta creierul este deja "atrofiat" si Povestea,tot poveste ramane!

Q adevar graiesti! :-)
Fss_ssu
Postat pe 26 August 2012 10:42
De la: adeline, la data 2012-08-24 16:24:47ai curaj sa iti legi viata de un astfel de om? faptul ca un puscarias cu 10 ani mai tanar se preocupa de tine nu-ti da de gandit? nu te superi ca te intreb dar cam la cat se ridica mica ta avere? eu te sfatuiesc sa ai mare grija!



cu 10 ani mai tanar???... barbati sunt multi si ai de unde alege. Inca nu culegi, alegi si pune si creier in alegerea ta.
michu61
Postat pe 26 August 2012 10:48
De la: suparatu_, la data 2012-08-26 10:42:29
Fiecare Viata are(macar) o poveste adevarata...dar in Ro. trebuie sa treaca 80 de ani (daca apuci sa ii traiesti) sa iti spui povestea cui "trebuie," sa fie credibila....dar ii prea tarziu.... la varsta asta creierul este deja "atrofiat" si Povestea,tot poveste ramane!

Q adevar graiesti! :-)


"" uneori prejudecatile ne protejeaza de riscul de a face prostii mari.exista prejudecati colective care au o valoare data de experienta indelungata a althora. daca nu esti o exceptie- si asta trebuie sa o stii-,nu faci decit sa intri in statisici, sa le ingrosi si sa intaresti prejudecata.asa se nasc stereotipurile.'' ( aurora liiceanu)
garbo_5862
Postat pe 26 August 2012 10:53

...era doar o parere!
(aurora liiceanu))))
Fss_ssu
Postat pe 26 August 2012 11:01
De la: suparatu_, la data 2012-08-26 11:01:30
...era doar o parere!
(aurora liiceanu))))


o alta parere: "sentimentul de frustrare indus de anumite situatii poate conduce la intarirea dragostei de sine prin aprobarea celuilalt, prin adoptarea temporara a unui comportament regresiv, infantil"risul, plinsul, injuratul sint alte metode de descarcare a frustrarilor, manifestari emotionale, fiziologice care au ca scop restaurarea orgoliului si astfel "echilibrul mental"revine la starea de frustrare.in concluzie viata este formata din pareri.
garbo_5862
Postat pe 26 August 2012 11:52
viata este formata din pareri, vorbe si fapte...dar ce ma intereseaza pe mine parerea altora?...chiar si citind o carte si discutand pe marginea ei cu alte persoane despre acea carte, vom vedea ca parerile noastre difera pana la un anumit punct....
caleidoscop
Postat pe 26 August 2012 12:59
da, uneori prejudecatile ne protejeaza de riscul de a face prostii. Mari sau mici. De fapt, nu uneori - ci intotdeauna. Dar ne protejeaza de RISC. Iar cine nu isi asuma riscuri nu va face nici prostii - dar nici altceva. Pentru ca nimic in viata nu e lipsit de riscuri. Si a te naste presupune un risc. Si a continua sa respiri. Atita timp cit ne protejam de riscuri, ne protejam de viata.... refuzam sa traim. Si, in ce priveste prejudecatile, refuzam sa folosim ce avem intre urechi, bazindu-ne pe "inteligenta colectiva". Cum poti sa stii daca reprezinti o exceptie sau ingrosi statisticile, daca nu incerci?!
Cum poti sa stii daca acel om - oricare - merita increderea ta sau nu, daca nu ai incercat sa i-o acorzi?
quasaria
Postat pe 26 August 2012 13:11
Daaaa! "ce ma intereseaza pe mine parerea altora" cand o am pe-a mea, daaaa....am rezolvat problema?! ce sa-ti zic, daca aplici o stare de indiferenta la ce parere isi expune unu/alta si in realitate te regasesti,stii ca are o parere constructiva....nu te "zgaltzaie" deloc?
...nu cred io' balivernele astea filo...
Iote RISCU'...da, ala care in urma unei actiuni,poate sa doara al dreaq de tare....da nu la INFINIT.
Pac! "tai coada cainelui dintr-o data" si ....ramai in picioare,nu mergi taras ca sarpele....pana imbatranesti,da?....nu-i mai sanatos asa?....ci atatea bocite?iti asumi riscu',dai cu tine de "ce-i mai greu/rau,"tragi linia si.....o iei de la capat,na!
Poi ce sa-ti fac daca nu ai incredere in ce poti tu?....nu te cunosti bine?.... inseamna si mai mult, de asta nu esti capabil sa oferi incredere celui de langa tine.
Fss_ssu
Postat pe 26 August 2012 14:06
doamne cate dreptate ai,da da intru totul de acord cu ce spui.Ne place sa gandim si sa judecam in alb si negru cand de fapt totul este un curcubeu
garbo198244
Postat pe 26 August 2012 19:39
Daca stii ce vrei de la viata...viata nu-ti va mai apare ca un curcubeu!...cred ca-ti cunosti clar prioritatile...imbina teoria cu practica si invers!
caleidoscop
Postat pe 26 August 2012 20:01


SAU,
poti alege culoarea(din curcubeu) care iti face tie bine / iti stimuleaza viata si sa nu o vezi numa'" roz bombon" :)

X daca vrei tot curcubeu'......esti deja AVarA! tot de matali depinde ce alegi.
Fss_ssu
Postat pe 26 August 2012 20:35
Draga d-na, draga femeie. Mie toate femeile imi sunt dragi, in ordine;
cele frumoase si inteligente, cel mai putin frumoase dar inteligente, cele mai putin inteligente dar sincere. Cred ca esti sincera in tot ce spui, dar mai putin rationala, haotica in sentimente si cam credula, de parca s-a sfarsit lumea barbatilor. Cineva spunea -puerila, altcineva foarte puerila.
Sigur ca si hotul este om, are inima, doreste o femeie, dar el doreste cu mintea si nu cu sufletul, si bine zicea altcineva, altfel n-ar fi avut ce cauta atata amar de ani in locul cu restrictii de libertate
( ca sa nu fiu dur). Paradoxal eu cred foarte mult in destin, dar aici, in acest caz poti cocheta cu destinul, il poti fenta, ai liberul arbitru sa alegi. Daca esti si o femeie placuta, cu suflet -sa spunem
,deschide-l si se va gasi barbatul care sa-ti aprecieze niste calitati. De crezi ca el este unicul sortit, ai doua posibilitati: sa fii incantata un timp si trista in restul.. Alege asadar!
garbo_4047
Postat pe 26 August 2012 22:54
incerc sa iti dau un sfat , desi cred ca te voi supara ...
ma gandesc , insa, ca ar fi bine sa sti ... eu "lucrez" cu acei domni ce se gasesc in situatia iubitului tau . si am inteles ca exista o adevarata tehnica de a determina "indragostirea "unei femei , pentru a avea beneficiul de afcectiune , de compasiune, de sprijin, inclusiv financiar si material (pachete, vizite...s.a.) pe durata detentiei .
apoi ...vorbe despre "lupul ce isi schimba parul dar nu si naravul"...ai mai auzit .
recomandarea mea pentru tine ar fi aceea de a-ti pastra toate resursele, afective, materiale , duhovnicesti , pentru a -ti redobandi sanatatea . sa intelegi ca esti pe cont propriu . dansul va ramane dedicat cauzei sale, chiar daca va ajunge in libertate . s-a obisnuit cu sprijinul tau si il va vrea si dupa ce va ajunge langa tine . iar tu ai nevoie sa te ajuti pe tine, inainte de toate celelalte prioritati . Ma rog sa ai parte de ajutorul lui Dumnezeu ! Cu drag ! Sa ma ierti daca te-am ranit cu sfatul meu !
garbo031989
Postat pe 26 August 2012 23:20
Multa sanatate si incredere in Dumnezeu!
garbo011817
Postat pe 2 Septembrie 2012 12:23
Ai dreptate ..."ce ciudata este viata"!Cred ca cei mai ciudati suntem noi,muritorii de rand...viata n-are nicio vina!P.s. Cu "ajutorul" nostru viata devine frumoasa,insuportabila de trait,de cosmar,un calvar sau cum bine spui in titlu "ciudata".
ValentinP
Postat pe 4 Septembrie 2012 07:55
Viata este intr-adevar... as spune deosebita nu ciudata.. Nu uita insa, optiunile sunt in mainile tale. Un barbat cu 10 ani mai mic, cand va ajunge la 40 de ani, tu vei avea 50, iar el le va cauta pe fetele de 25. Ia exemplul classic Demi Moore ( si cat de bine arata Demi!) si Ashton Kutcher ( cu 14 ani mai mic decat ea). Cum s-a terminat povestea asta? Cu demi in depresie si Ashton indragostit de o fata de varsta lui. Cel mai simplu pentru toate lucrurile care se intampla , este sa dai vina pe destin. Sa nu uiti ca tot ce ti se intampla este si ca urmare a alegerilor pe care le-ai facut in viata. Faptul ca este hot, dar ca tie ti se pare fermecator, nu ma mira. Hotii au un talent de disimulare fantastic. Dar daca tu crezi ca meriti atat de putin, iarasi e alegerea ta. Daca vrei totusi sa citesti mai multe despre relatii: cauta-ma pe facebook, clubul scorpiilor.
garbo_2112
Postat pe 4 Septembrie 2012 08:06
stii ce... pina la urma viata e ce ni se intimpla in timp ce ne facem planuri. Si sa iti fie teama ca gresesti e cea mai mare greseala. Cazi? Ok, te ridici si pleci mai departe. Dar pina sa cazi ai avut o clipa, o ora, o zi, un an in care ai fost fericita, nu? Cu asta ramai. Ai fi putut sa nu ai nici clipa, ora, ziua aia de fericire - iar timpul ar fi trecut oricum.
Daca il iubesti, daca TU il iubesti, e suficient...
Celalat poate fi o javra indiferent cine e, si indiferent de "ratingul" social.
quasaria
Postat pe 4 Septembrie 2012 11:16
Mc...am reuit s-mi deschid ochii fr cafea.
Axl_R
Postat pe 4 Septembrie 2012 11:37
De la viata e un c---t dar e tot ce avem pana la viata e un miracol, viata asta a capatat toate adjectivele si e normal. Chestia asta cu furatul nu prea denota caracter, ca-i cu 10 ani mai tanar nu-i bai-deocamdata-ca va iubiti e bine, multa sanatate iti doresc...
Luna_in_capricorn
Postat pe 4 Septembrie 2012 11:42
MAI ! cu ce-o gresit viata asta de o vedeti ciudata?? Eu chiar o inteleg foarte bine: vreau/ primesc. doresc/ obtin, poftesc/ mi se ofera ......la voi de ce nu e asa?
Mno, cre ca nu sunteti in timpul si locu potrivit.....de persoan..........aaaaaa, as zice ca chiar ii placuta ! :)


Daaa, ca Leu in jungla mai sta el sa se gandeasca ca viata ii ciudata.....ce sa-ti zic: "hai caprioara,stai sa te mananc?? " tinteste, alearga, prinde si haleste....pe urma se linge pi bot si trage un pui de somn linistit.....ete viata, na!

zi fr.
Fss_ssu
Postat pe 4 Septembrie 2012 13:50
Sper c nu te deranjeaz sforitu'...n timp ce primeti tot ce-i doreti. X_X
Axl_R
Postat pe 4 Septembrie 2012 14:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt intr-o situatie dificila..... 4 De la: alanna 17 Ianuarie 2012 20:54
relatie complicata.. 10 De la: 23 Mai 2018 17:36
MITOCANIE 39 De la: garbo_392853 11 Ianuarie 2014 00:35
nu stiu ce sa fac 5 De la: anonima20 8 Iunie 2015 15:58
ultima patanie a meaX( 8 De la: blondina_X 21 Septembrie 2011 19:43
Setari Cookie-uri