El e penticostal si eu ortodoxa

http://altarulortodox.blogspot.com/2012/01/ne-e-rusine-sa-fim-vazuti-pe-langa-cei.html

Tot in Biblie scrie ca Dragostea acopera o sumedenie de pacate!
SAL
Postat pe 24 Februarie 2012 14:26
Iar faci zacusc, bre. Religia nu conteaz, dar e pcat s-i schimbi religia. E pcat s nu m cunun la biseric. Dar preotul nu m cunun, dac nu m convertesc...M doare capu'.
Axl_22
Postat pe 24 Februarie 2012 14:27
De la: SAL, la data 2012-02-24 14:20:04Poruncile au fost valabile in vechiul testament insa o data cu venirea lui Hristos el a zis:,,V dau o porunc nou: S v iubii unii pe alii; cum v-am iubit Eu, aa s v iubii i voi unii pe alii. Prin aceasta vor cunoate toi c suntei ucenicii Mei, dac vei avea dragoste unii pentru alii. Iisus in Ev Ioan 13
Pai practic sunt doua porunci.... Sa iubesti pe Dumnezeul tau din tot sufletul tau si sa iti pui viata in mainile Lui...
Si a doua porunca este,sa iti iubesti aproapele asa cum te iubesti pe tine insati...
si prima porunca explica..Daca iubesti pe Dumnezeu,,nu te inchini la altii...ci iti pui toata increderea il El,,studiezi cuvantul lui Dumnezeu,te rogi..
si a doua porunca este explicata....ca daca iti iubesti aprapele ca pe tine insati,,nu ii faci rau ci urmaresti bunastarea lui nu distrugerea lui...Dar pt a putea gandi pozitiv si constructiv,,,trebuie rugaciune ca sa poti discerne ce este bine si ce este rau pt tine si pt a aproapele tau..
pt ca sunt multe ispite care par frumoase la suprafata,,,dar au efecte distrugatoare....
ingerasulluptator
Postat pe 24 Februarie 2012 14:32
De la: SAL, la data 2012-02-24 14:26:35http://altarulortodox.blogspot.com/2012/01/ne-e-rusine-sa-fim-vazuti-pe-langa-cei.html

Tot in Biblie scrie ca Dragostea acopera o sumedenie de pacate!
Stii sunt scrise multe lucruri...
dar daca te rogi si te pocaiesti de pacate,,,trebuie sa il rogi pe Dumnezeu sa te ajute sa discerni ce este bine si ce este rau...
biserica ortodoxa te invata doar lucruri in favoarea lor.....ca sa taci sa nu le atragi atentia si sa le dai bani lor....sunt excroci...ortodoxii care nu se roaga si nu au studiat carti spirituale si nu se roaga,sunt usor de manipulat de biserica ca sa poti alege ce este constructiv,pt ca in fond cartile sunt scrise de oameni, si practic doar in oamenii care duc o viata neprihanita vorbeste cuvantul lui Dumnezeu,,este duhul lui Dumnezeu
ingerasulluptator
Postat pe 24 Februarie 2012 14:37
De la: Axl_22, la data 2012-02-24 14:27:45Iar faci zacusc, bre. Religia nu conteaz, dar e pcat s-i schimbi religia. E pcat s nu m cunun la biseric. Dar preotul nu m cunun, dac nu m convertesc...M doare capu'.
pai preotii au regulile lor care nu au nici o treaba cu regulile lui Dumnezeu....Biserica este un sistem de a manipula mintea oamenilor si de a-i face de bani...
te casatoresti la biserica ecumenica...
religiile sunt infiintate ca sa se scoata bani....
religia are mai multe ramuri...exact ca economia...
religiile sunt diferite pt ca si noi oameni suntem diferiti...noi oamenii putem avea talente diferite dar caracterul onesc si statornic a lui Hrisos
ingerasulluptator
Postat pe 24 Februarie 2012 14:42
De la: ingerasulluptator, la data 2012-02-24 14:42:39
De la: Axl_22, la data 2012-02-24 14:27:45Iar faci zacusc, bre. Religia nu conteaz, dar e pcat s-i schimbi religia. E pcat s nu m cunun la biseric. Dar preotul nu m cunun, dac nu m convertesc...M doare capu'.
pai preotii au regulile lor care nu au nici o treaba cu regulile lui Dumnezeu....Biserica este un sistem de a manipula mintea oamenilor si de a-i face de bani...
te casatoresti la biserica ecumenica...
religiile sunt infiintate ca sa se scoata bani....
religia are mai multe ramuri...exact ca economia...
religiile sunt diferite pt ca si noi oameni suntem diferiti...noi oamenii putem avea talente diferite dar caracterul onesc si statornic a lui Hrisos
Adica orice om poate avea o religie care este un cult,,,dar trebuie sa aiba caracterul onesc al lui Iisus Hristos,,doara cei sunt crestini.
Nu poti sa zici ca Iisus a fost ortodox,sau catolic,sau evanghelic.
El a fost Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu...apoi dupa el au fost infiintate multe religii care nu respectau legea lui Dumnezeu si nu aveau duhul lui Dumnezeu...
ingerasulluptator
Postat pe 24 Februarie 2012 14:46
De la: Axl_22, la data 2012-02-24 14:27:45Iar faci zacusc, bre. Religia nu conteaz, dar e pcat s-i schimbi religia. E pcat s nu m cunun la biseric. Dar preotul nu m cunun, dac nu m convertesc...M doare capu'.
Preotii inavata oamenii lucruri in favoarea lui in fond sunt barbati...
Ca de aceea sii si pune preoti sa se roage la sfinti,,,credinciosi morti,,,ca doar nu poti primi de la ei duhul sfant si lumina adevarului...ca daca credinciosii raman prosti sunt mai usor de manipulat si stors de bani
ingerasulluptator
Postat pe 24 Februarie 2012 14:49
Mai, eu un lucru nu pricep; de ce religia care ar trebui sa ne faca mai buni , dezbina oamenii in loc sa-i uneasca?
Ori nu-i bun omul, ori nu-i buna religia ca nu putem zice ca nu-i bun Dumnezeu
SAL
Postat pe 24 Februarie 2012 14:50
Pt c religie nu = credin. Simplu...
Axl_22
Postat pe 24 Februarie 2012 14:54
...din amalgamul de explicatii ale Irinucai,cred ca nu-i bun "propovduitorul"si pe noi toti ne lasa cu semne de ???
Fss_ssu
Postat pe 24 Februarie 2012 18:11
De la: SAL, la data 2012-02-24 14:50:20Mai, eu un lucru nu pricep; de ce religia care ar trebui sa ne faca mai buni , dezbina oamenii in loc sa-i uneasca?
Ori nu-i bun omul, ori nu-i buna religia ca nu putem zice ca nu-i bun Dumnezeu


Ba ...putem zice si asta: citeam undeva ca:
Daca Dumnezeu vrea sa elimine raul, dar nu poate, atunci nu este atotputernic.
Daca El poate, dar nu vrea, atunci nu este bun.
Daca El poate si vrea, cum de mai exista raul?
Daca nu poate si nu vrea, atunci de ce il numim Dumnezeu?
quasaria
Postat pe 24 Februarie 2012 18:25
De la: SAL, la data 2012-02-24 14:50:20Mai, eu un lucru nu pricep; de ce religia care ar trebui sa ne faca mai buni , dezbina oamenii in loc sa-i uneasca?
Ori nu-i bun omul, ori nu-i buna religia ca nu putem zice ca nu-i bun Dumnezeu
Pai nu religia ne face mai buni...Ci credinta ne schimba gandirea,,avem ganduri mai bune..
Si eu l-am intrebat pe Dumnezeu de ce noi oamenii nu suntem buni de nimic....si am primit un raspuns ca noi suntem buni pt ca tatal nostru nu ne-a invatat nimic pt ca nu i-am cerut ajutorul....Si am intrebat dar de ce noi oamenii trebuie sa depindem mereu de Dumnezeu si noi nu suntem buni de nimic,,pt ca am fost foarte dezmagita de starea mea sufleteasca anterioara....
Pai orice copil are un tata,,,si noi suntem copiii si avem nevoie de un parinte care sa ne indrume...sa ne formam corect apoi putem fii independenti,,,da sa multumim tatalui,sa ne rugam sa ne indrume,,atunci cand avem ceva important de facut...
Daca noi de mici am fii ascultat de tatal ceresc sa ne fii rugat,,,noi nu am ma fii fost buni de nimic si atat de decazuti moral,,sa ne simtit atat de murdari...Am fii fost intelepti si multumiti de starea noastra...Dar noi suntem copii lui Dumnezeu,,si orice copil are nevoie de un tata care sa il invete,,,sa creasca mare si sa treaca mai usor prin viata
ingerasulluptator
Postat pe 24 Februarie 2012 18:34
De la: ingerasulluptator, la data 2012-02-24 18:34:04
De la: SAL, la data 2012-02-24 14:50:20Mai, eu un lucru nu pricep; de ce religia care ar trebui sa ne faca mai buni , dezbina oamenii in loc sa-i uneasca?
Ori nu-i bun omul, ori nu-i buna religia ca nu putem zice ca nu-i bun Dumnezeu
Pai nu religia ne face mai buni...Ci credinta ne schimba gandirea,,avem ganduri mai bune..
Si eu l-am intrebat pe Dumnezeu de ce noi oamenii nu suntem buni de nimic....si am primit un raspuns ca noi suntem buni de nimic pt ca tatal nostru ceresc nu ne-a invatat nimic pt ca nu i-am cerut ajutorul....Si am intrebat dar de ce noi oamenii trebuie sa depindem mereu de Dumnezeu si noi nu suntem buni de nimic,,pt ca am fost foarte dezmagita de starea mea sufleteasca anterioara....
Pai orice copil are un tata,,,si noi suntem copii lui Dumnezeu si avem nevoie de un parinte care sa ne indrume...sa ne formam corect apoi putem fii independenti,,,da sa multumim tatalui ceresc,tatalui nostru sa ne rugam sa ne indrume,,atunci cand avem ceva important de facut...
Daca noi de mici am fii ascultat de tatal ceresc sa ne fii rugat,,,noi nu am ma fii fost buni de nimic si atat de decazuti moral,,sa ne simtim atat de murdari...Am fii fost intelepti si multumiti de starea noastra...Dar noi suntem copii lui Dumnezeu,,si orice copil are nevoie de un tata care sa il invete,,,sa creasca mare si sa treaca mai usor prin viata
ingerasulluptator
Postat pe 24 Februarie 2012 18:39
De la: quasaria, la data 2012-02-24 18:25:32
De la: SAL, la data 2012-02-24 14:50:20Mai, eu un lucru nu pricep; de ce religia care ar trebui sa ne faca mai buni , dezbina oamenii in loc sa-i uneasca?
Ori nu-i bun omul, ori nu-i buna religia ca nu putem zice ca nu-i bun Dumnezeu


Ba ...putem zice si asta: citeam undeva ca:
Daca Dumnezeu vrea sa elimine raul, dar nu poate, atunci nu este atotputernic.
Daca El poate, dar nu vrea, atunci nu este bun.
Daca El poate si vrea, cum de mai exista raul?
Daca nu poate si nu vrea, atunci de ce il numim Dumnezeu?
Pai oamenii trebuie sa elimine raul,,nu sa il practice..
pt ca multi cand vad cate un om suferind,dau vina pe Dumnezeu de ce acelui om ii merge rau,,dar nu ii da o mana de ajutor ca sa ii imbunatateasca starea..oamenii practica raul,,,si tot asa il pot si elimina.
Dumnezeu este cinstit....Daca oamenii s-ar fii rugat nu ar avea o gandire asa de distructiva....
dar nu trebuie sa dai vina pe Dumnezeu de starea oamenilor.oamenii sunt vinovati de starea lor si le merge rau pt ca nu sunt condusi de duhul lui Dumnezeu
ingerasulluptator
Postat pe 24 Februarie 2012 18:44
Din pacate am in familie cateva cazuri ca al tau, sant casatoriti dar, doua sabii intr-o teaca nu incap, nici doua religii asa de diferite nu se impaca, iar cine-si tradeaza religia isi tradeaza si apropiatii, ai grija !
morosanu
Postat pe 25 Februarie 2012 15:37
nu mai spune!
Katinka
Postat pe 25 Februarie 2012 16:00
eu zis sa va intrebati fiecare popii de la biserica de unde apartineti pe cine anume ar trebui sa luati, ca sa nu mai existe dubii. Nume, prenume, CNP.
quasaria
Postat pe 25 Februarie 2012 17:42
De la: morosanu, la data 2012-02-25 15:37:00Din pacate am in familie cateva cazuri ca al tau, sant casatoriti dar, doua sabii intr-o teaca nu incap, nici doua religii asa de diferite nu se impaca, iar cine-si tradeaza religia isi tradeaza si apropiatii, ai grija !


si cazul de la Brasov? aceeasi religie. la 27 de ani 7 copii .
copilasul avea 6 luni. mama s-a hotarat sa-l transeze. si probail s-a gandit ca sta frumos in pungi.


cine isi tradeaza religia? o mama care-si transeaza pruncul.
Eugenia69
Postat pe 25 Februarie 2012 19:27
De la: dani_3la, la data 2012-02-05 15:31:03Buna...sunt intr-o mare dilema,imi place de un baiat si cred ca si lui ii place de mine,problema e ca nu suntem de aceeasi religie.Eu nu vreau sa renunt la religia mea,cu el nu am vb asa ceva pentru ca inca nu suntem impreuna.As vrea sa stiu daca am putea avea un viitor impreuna,din cate stiu nu ne putem casatorii din cauza ca suntem de religii diferite.E adevarat?
nonconformistul
Postat pe 26 Februarie 2012 07:10
Din experienta te sfatuiesc ar fi bine sa pui punct relatiei pt. ca nu se va concretiza in nici un fel.In lupta inimii cu ratiunea la mine a castigat ratiunea si nu imi pare rau deloc.La fel(sau poate mai mult)poti crede in Dumnezeu si sa te rogi daca esti ortodoxa.
carmen020967
Postat pe 26 Februarie 2012 08:25
Invata cand se scrie cu un "i" si cand cu doi.Cum poti da sfaturi cand tu nu stii sa scrii corect?
carmen020967
Postat pe 26 Februarie 2012 08:30
Invata cand se scrie cu un "i" si cand cu doi.Cum poti da sfaturi cand tu nu stii sa scrii corect?Valabil pt."ingerasul..."
carmen020967
Postat pe 26 Februarie 2012 08:31
ai pus punctul pe i.
Katinka
Postat pe 26 Februarie 2012 08:34
draga mea, intai de toate lasa ideea ca "Vai, suntem de alte religii". in plus, a-ti place de cineva nu inseamna ca il si iubesti. nu? deci intai incercati sa aveti o relatie, chiar daca or sa intervina parintii si ai tai si ai lui pentru ca tu "nu poti avea o relatie cu cineva de alta religie". treceti peste toate. singura diferenta intre religii este ca penticostalii nu cred in Sfinti ca noi, dar si la ei Dumnezeu EXISTA! eu sunt in situatia ta, decat ca eu am o relatie de un an si ceva si religia nu a fost o problema. Deci, nu te gandi deja ca te vei casatori cu el! sau te grabesti?
garbo019335
Postat pe 26 Februarie 2012 09:24
De la: dani_3la, la data 2012-02-05 15:31:03Buna...sunt intr-o mare dilema,imi place de un baiat si cred ca si lui ii place de mine,problema e ca nu suntem de aceeasi religie.Eu nu vreau sa renunt la religia mea,cu el nu am vb asa ceva pentru ca inca nu suntem impreuna.As vrea sa stiu daca am putea avea un viitor impreuna,din cate stiu nu ne putem casatorii din cauza ca suntem de religii diferite.E adevarat?



Sfatul meu e sa stai cat mai departe de astfel de indivizi, sunt foarte prefacuti, au serioase probleme de personalitate si niciodata nu vor renunta la SECTA in favoarea "iubirii" , nici nu au cum pentru ca toata viata li se picura in creier ce si cum sa faca si in plus au legaturi foarte stranse cu cei din comunitatea lor in care NU ai cum sa fii acceptata! Iti spun din proprie experienta ca nu se poate avea o relatie cu un sectant , eu din pacate nu am tinut cont de asta si m-am "ars" destul de rau ! Credeam ca relatia merge bine, cand colo el se gandea doar la ce i-ar fi mai bine , fara sa mi ceara o parere "umila" in momentul in care a ales separarea, deci acesti oameni nu iau in considerare si celelalte fiinte care nu sunt din secta lor...
garbo248286
Postat pe 26 Februarie 2012 10:51
De la: Eugenia69, la data 2012-02-25 19:27:13
De la: morosanu, la data 2012-02-25 15:37:00Din pacate am in familie cateva cazuri ca al tau, sant casatoriti dar, doua sabii intr-o teaca nu incap, nici doua religii asa de diferite nu se impaca, iar cine-si tradeaza religia isi tradeaza si apropiatii, ai grija !


si cazul de la Brasov? aceeasi religie. la 27 de ani 7 copii .
copilasul avea 6 luni. mama s-a hotarat sa-l transeze. si probail s-a gandit ca sta frumos in pungi.


cine isi tradeaza religia? o mama care-si transeaza pruncul.
morosanu
Postat pe 26 Februarie 2012 15:03
morosanule, in cazul de la Brasov, religia a fost un factor determinant
problema e de ordin psihic...de 9 ani sa fii gravida in continuu...nici nu se putea sa fie altfel decat intr-o depresie profunda...biologic vorbind
apoi epuizarea extrema, imaturitatea ( de toate felurile) , casatoria la 19 ani, un sot tembel, care habar nu are ce inseamna contraceptie ( nu vreau sa fiu mai rautacioasa de atat)
atat de multi factori care conduceau, mai mult decat previzibil, la un deznodamant tragic...putea sa fie mult, mult mai rau...am vazut cazuri in care au fost omorati 4, 6, 9 copii...
Doamne apara-ne!
Sa nu aruncam 1-2 cu vina pe religie...omul este o fiinta rationala care are posibilitatea sa aleaga...si in functie de alegeri, vor urma si consecintele....e o filosofie simpla, perfect adevarata, usor de urmat, in conditiile in care poti sa iti pastrezi ratiunea...
dor72_
Postat pe 26 Februarie 2012 15:14
Asa, ca si femeia din Brasov sant multi din aceste secte pentru caci sant secte care si-au facut regulile lor, interpretarea bibliei in felul lor, probabil dupa un asa cum sant sectele, dar din pacate sant multi fanatici in randul lor. Daca poti salva viata cuiva cand ii donezi sange, ii daruiesti viata din viata ta, Dumnezeu iti interzice sa ajuti un semen ? Eu nu cred, pentruca si biblia spune sa-ti ajuti aproapele !
morosanu
Postat pe 26 Februarie 2012 15:15
De la: morosanu, la data 2012-02-26 15:03:27
De la: Eugenia69, la data 2012-02-25 19:27:13
De la: morosanu, la data 2012-02-25 15:37:00Din pacate am in familie cateva cazuri ca al tau, sant casatoriti dar, doua sabii intr-o teaca nu incap, nici doua religii asa de diferite nu se impaca, iar cine-si tradeaza religia isi tradeaza si apropiatii, ai grija !


si cazul de la Brasov? aceeasi religie. la 27 de ani 7 copii .
copilasul avea 6 luni. mama s-a hotarat sa-l transeze. si probail s-a gandit ca sta frumos in pungi.


cine isi tradeaza religia? o mama care-si transeaza pruncul.
morosanu
Postat pe 26 Februarie 2012 15:20
De la: garbo248286, la data 2012-02-26 10:51:24
De la: dani_3la, la data 2012-02-05 15:31:03Buna...sunt intr-o mare dilema,imi place de un baiat si cred ca si lui ii place de mine,problema e ca nu suntem de aceeasi religie.Eu nu vreau sa renunt la religia mea,cu el nu am vb asa ceva pentru ca inca nu suntem impreuna.As vrea sa stiu daca am putea avea un viitor impreuna,din cate stiu nu ne putem casatorii din cauza ca suntem de religii diferite.E adevarat?



Sfatul meu e sa stai cat mai departe de astfel de indivizi, sunt foarte prefacuti, au serioase probleme de personalitate si niciodata nu vor renunta la SECTA in favoarea "iubirii" , nici nu au cum pentru ca toata viata li se picura in creier ce si cum sa faca si in plus au legaturi foarte stranse cu cei din comunitatea lor in care NU ai cum sa fii acceptata! Iti spun din proprie experienta ca nu se poate avea o relatie cu un sectant , eu din pacate nu am tinut cont de asta si m-am "ars" destul de rau ! Credeam ca relatia merge bine, cand colo el se gandea doar la ce i-ar fi mai bine , fara sa mi ceara o parere "umila" in momentul in care a ales separarea, deci acesti oameni nu iau in considerare si celelalte fiinte care nu sunt din secta lor...
morosanu
Postat pe 26 Februarie 2012 15:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ai 7 minute la dispozitie sa te indragostesti? 16 De la: nathalie 10 Octombrie 2011 09:35
salut 38 De la: eu_geminy 16 Noiembrie 2011 02:56
a plecat... 9 De la: allexanndrra1 23 August 2010 22:45
Glasul rotilor de tren 73 De la: eu_geminy 18 Octombrie 2010 17:15
bijuuri 1 De la: garbo001656 30 Iunie 2009 20:28
Setari Cookie-uri