El e penticostal si eu ortodoxa

te-ai trezit? teoretic sau practic?
Katinka
Postat pe 3 Martie 2012 11:08
Atunci cand ii deschizi inima lui Iisus si vrei ca El sa conduca mintea ta.Incepi sa vezi total diferit lucrurile,,,de nu iti vine sa intri in pamant de rusine de gandirea care o aveai inainte....Dar pur si simplu incepi sa gandesti altfel,,,intelegi ca gresesti,,,ca trebuie sa schimbi anumite lucruri...Este ceva incredibil....Cum se poate transforma gandirea omului atunci cand se roaga din inima se smereste si il lasa pe Iisus sa ii conduca mintea...
ingerasulluptator
Postat pe 4 Martie 2012 20:07
Mintea fara credinta care nu se roaga,,nascoceste multe lucruri diabolice ca sa ii indeparteze pe oameni sa mai creada in Iisus si sa nu se roage,ca sa faca satana ce vor cu ei,,sa ii le distruga caracterele,,,sa distruga la altii caracterele.
Un crestin cu adevarat convertit la Hristos,,si si-a deschis mintea si inima lui Hristos,,,si este un om cinstit si drept,care nu incurajeaza minciuna si nedreptatea...acel crestin are o gandire constructiva..Constructor de caractere..
Numai ca acei crestini cu adevarat convertiti sunt foarte putini.
Un crestin neconvertit,care lupta doar sa dobandeasca lucruri materiale, si care nu este cinstit are o gandire distrugatoare de caractere...Si nu se poate zic ca este un copil al lui Dumnezeu
ingerasulluptator
Postat pe 4 Martie 2012 20:08
Satana lucreaa in mintea celor fara credinta ca sa duca oamenii in eroare si ca sa se nu se mai roage...
Iisus este fiul lui Dumnezeu si doar la El trebuie sa te rogi...si la Tatal Ceresc.
Nu trebuie sa te rogi la oameni,cum ar fii budda,si ceilalti profeti,,nascut din treaba rusinoasa dintre barbqat si femeie...
Iisus nu s-a nascut din sex,,El s-a nascut prin Duhul sfant,,si el nu era om,,ci era Cuvantul Intrupat al lui Dumnezeu..Omul nou ,un exemplu pt noi oamenii dupa care trebuie sa ne luam....
Apoi Iisus a acceptat moartea,,ca sa ne artae cat de mult ne iubeste pe noi Dumnezeu,de a murit omorat de mana noastra si El tot ne iubeste si vrea sa ne ajute sa traim mai bine,sa avem o gandire constructiva.
Iisus s-a lasat rastignit,,pt ca asa a fost scris in scripturi....Si a inviat,,ca sa demontreze ca El este Dumnezeu,,nu doar un pamantean profet,,si oamenii sa il accepte ca indrumator...
Iisus nu vrea sa te umilesti ci doar sa te smeresti,,,sa devii mai amabil,,sa te vezi ca nu esti mai bun ca altii,, daca nu te rogi...Fara Dumnezeu nu putem gandi optimist si constructiv
ingerasulluptator
Postat pe 4 Martie 2012 20:09
Da si eu cand m-am rugat lui DUMNEZEU,L-am intrebat cu durere in suflet de ce oamenii nu suntem buni de nimic decat de lucruri rele si imoralitate....de ce oare trebuie mereu sa ne rugam,,,si nu suntem noi in stare sa facem nimic bun.am fost foarte dezamagita de comportamentul si gandirea mea anterioara...Si am primit un raspuns cald in suflet....Pt ca noi suntem copiii si Dumnezeu este tatal,,,si noi nu stim nimic pt ca de mici tatal ceresc nu ne-a invatat lucruri bune sa ca sa invatam sa ne fomam obiceiuri corecte morale,pt ca nu ne-am rugat Lui,,sa il acceptam ca TATAL NOSTRU,CERESC conducatorul sufletelor.sa ne intareasca si sa ne dea putere ca sa insistam in lucrurile corecte si morale....Si cum noi cum Tatal nostru nu ne-a invatat nimica,de aceea nici nu suntem buni de nimic decat de lucruri rele si imorale..Pt ca lucruri morale nu ne-a invatat nimeni de mici....poate teorie,dar nimic credibil,care sa ne trezeasca interesul....
ingerasulluptator
Postat pe 4 Martie 2012 20:11
Inger'as, tu intotdeauna ai ceva de reprosat.................
DD_BB
Postat pe 4 Martie 2012 20:11
De la: DD_BB, la data 2012-03-04 20:11:47Inger'as, tu intotdeauna ai ceva de reprosat.................
hai nu mai spune..
ingerasulluptator
Postat pe 6 Martie 2012 10:06
Sal, rogu-te schimba-ti avatarul....nu imi place
nuti_vio
Postat pe 6 Martie 2012 11:17
Am sa-l schimb da` nici precedentul nu a fost pe placul altora si nici cel dinainte si... cine sa va mai inteleaga pe voi femeile Camasa asta nu merge la ginsi, cravata asta nu se asorteaza cu esarfa sotiei, cureaua de la ceas ...aiurea. Eu ma simt bine, tin cont si de parerile altora dar cand ele sunt atat de diferite ma bulverseaza de-a dreptul
Sunt la munca si in calculatorul asta n-am avatare.
SAL
Postat pe 6 Martie 2012 11:24
tu esti un dragalas
daca crezi ca ti-se potriveste..... atunci nu-l schimba...
nuti_vio
Postat pe 6 Martie 2012 11:30
mie imi placea ala cu leul
cri_cat
Postat pe 6 Martie 2012 11:34
O, multumesc
Da, mi se potriveste ,,manusa" pentru contul de pe acest forum. Ce-s eu altceva printre atatea femei destepte, decat o ceapa degerata, o ceapa cu ochi
SAL
Postat pe 6 Martie 2012 11:35
Cri, si mie mi-a placut pana ce mi-a scris cineva ca seman cu Base` injectat cu botox. Atunci am pus pinguinul si... iar au fost comentarii
SAL
Postat pe 6 Martie 2012 11:39
eu nu am vazut ceapa
inseamna ca am putin mai multa imaginatie
cri_cat
Postat pe 6 Martie 2012 11:42
Cri , tu mi-ai vazut doar ochii albastri si zambetul sagalnic
SAL
Postat pe 6 Martie 2012 11:45


ziceai ca ma iubesti .. cand sunt de acord cu tine
cri_cat
Postat pe 6 Martie 2012 11:54
ai fugit si te-ai ascuns

si am zis ca nu-ti mai fac declaratii in public
cri_cat
Postat pe 6 Martie 2012 12:13
hopa.....
ceapa la 'gratar'


PS: helo` pipal!!!!
ufishor
Postat pe 6 Martie 2012 12:14
ufulici
ce dor mi-a fost de tine
cri_cat
Postat pe 6 Martie 2012 12:16
idem
ufishor
Postat pe 6 Martie 2012 12:58
Cri, si eu!
N-am fugit doar ca munca asta mi-a rapit cateva ore din zbenguiala pe net.
SAL
Postat pe 6 Martie 2012 15:22
De la: garbo034526, la data 2012-02-09 08:50:05Buna,teoretic...da..este adevarat.
Penticostalii nu fac ceremonia religioasa a casatoriei ,daca nu sant de aceeasi religie.
Acum intrebarea este ,pe cine iubesti tu mai mult..pe el ,sau 'religia ta''?
Pentru el ar fi valabila aceeasi intrebare.
Daca il iubesti iti schimbi ''religia'' ,pentru ca toate sant acum doar o modalitate de a strange bani,impozite,taxe.
Secretul sa aveti o viata reusita sau un viitor frumos este sa aveti aceeasi ''credinta'' nu religie!
Doar atunci va fi pace si liniste in familie.
Gandeste logic...cate divorturi sant ,desi au aceeasi religie ambii?
Cred ca ai primit raspunsul ..care este cheia succesului..''credinta la fel'' .
''Spirit,sau sub alta denumire..Duh '' la fel!
Unul cu un duh,dulce iubitor,linistit..nu o sa se inteleaga niciodata cu cineva cu un duh,rece,artagos,plin de mandrie..etc.....
Iti doresc multa fericire!
Pai un crestin care are are duhul lui Dumnezeu...Are un duh al corectitudinii,,ar dreptatii,al rabdarii,dar nu inseamna ca daca esti rabdator te lasi carpa de sters pe jos,,,crestinul are demnitate...dar el nu se razbuna,,el este rabdator si spera in dreptatea dreapta a lui Dumnezeu...Ca Dumnezeu ii va rezolva toate problemele treptat in care se afla....
A fi om rabdator are mai multe intelesuri....
ingerasulluptator
Postat pe 15 Martie 2012 14:39
Pai un crestin care are are duhul lui Dumnezeu...Are un duh al corectitudinii,,ar dreptatii,al rabdarii,dar nu inseamna ca daca esti rabdator te lasi carpa de sters pe jos,,,crestinul are demnitate...dar el nu se razbuna,,el este rabdator si spera in dreptatea dreapta a lui Dumnezeu...Ca Dumnezeu ii va rezolva toate problemele treptat in care se afla....
A fi om rabdator are mai multe intelesuri...
A fii crestin inseamna sa fii un om cinstit,,,un om cu valori morale..
Dar pt ca sa ai un asemenea caracter trebuie sa te supui voii lui Dumnezeu,Lui Iisus sa il lasi sa iti modeleze caracterul....
putini vor sa il lase pe Iisus sa le corecteze caracterul gandirea...pt ca din cauza nu este apreciata si inteleasa de oameni....un crestin trebuie sa fie luptator si perseverent sa lupte ca sa i accepte noua gandirea...nu este usor...
poti fii umilit....dar oamenii nu vor sa se umileasca pt lucruri spirituale,,,
oamenii se umilesc doar pt lucruri materiale,si la unii chiar se umilesc pt putini bani....
pe cand daca te umilesti pt Dumnezeu,,,Dumnezeu te va raplati spiritual inzecit prin care prin noua minte iti poti procura si hrana materiala...
ingerasulluptator
Postat pe 15 Martie 2012 14:47
Bine-ai revenit Ingeras! Chiar imi lipseau predicile tale! Pe unde-ai mai fost ca ne-ai lipsit?
SAL
Postat pe 15 Martie 2012 14:54
De la: SAL, la data 2012-03-15 14:54:41Bine-ai revenit Ingeras! Chiar imi lipseau predicile tale! Pe unde-ai mai fost ca ne-ai lipsit?
pai am mai multe preocupari....pe care nu le zic...
ingerasulluptator
Postat pe 16 Martie 2012 13:06
....da,de ce nu?....tii frica x tii rusine?
Irinok,scz. eu pricep repede si uit greu,cum ca :
rabdarea,are mai multe intelesuri.....explica, te rog frumos.
Vreau sa tzin minte tat' di la tini,bini?
...s-apoi ,ci-ari' treaba vaca, cu pasunea primariei?
....ortodox....sunt eu
Fss_ssu
Postat pe 16 Martie 2012 16:00
sunt suparata pt ca lucru intre prosti...Si tare greu este sa tii prostii din frau,,pt ca mama lor este mereu gravida,,,ma refer sa mintea lor le fata doar tampenii....Mai bine zis excrocii,,care umbla doar sa profite sa faca ce vor din tine....Si apoi eu pic acolo unde sunt multi prosti laolalta,,si este mult de munca...
ingerasulluptator
Postat pe 17 Martie 2012 20:48
cateodata trebuie sa te mai faci frate cu dracul ca sa treci puntea...
greu este sa lucrezi intre multi prosti gramada pt ca este greu sa ii tii din frau...si mintea lor le fata mereu cate ceva stupid.....
un singur prost imi era de ajuns,,,dar unde sunt multi este mai greu....
dar este doar ceva temporar,,data viitoare trebuie sa fiu mai atenta
ingerasulluptator
Postat pe 17 Martie 2012 20:52
toti oamenii umbla doar sa profite,,sa te conduca in favoarea lor....
sunt toti o apa si un pamant,,,greu este sa locuiesti cu ei,ca iti mananca nervii....dar pt bani mai suporti ca nu ai de ales.....
ingerasulluptator
Postat pe 17 Martie 2012 20:55
Oameni cu suflet bun,,nu mai exista,,toti sunt degradati,Om cu suflet bun inseamna,om care nu face rele,,,,
dar nu gasesti,,,,toti sunt suflete rele si degradate moral...si greu ii tii din frau,,,si sunt greu de suportat
ingerasulluptator
Postat pe 17 Martie 2012 20:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum ati reactiona ?! 219 De la: garbo078762 21 Februarie 2013 13:42
Oare nu ar putea sa existe un partid al femeilor.In care sa fie lider o femeie..Dar cine are timp 97 De la: elodia_2 16 Februarie 2012 18:13
Nedumerire personala 49 De la: garbo265966 7 Iunie 2012 15:30
conteaza inaltimea intr o relatie??? 102 De la: hermosa20 29 Mai 2014 12:15
oare dupa cat sunt de rai oamenii,,cum se mai pot casatori si se pot suporta unii pe ceilalti? 17 De la: daniela_iasi 20 Decembrie 2011 08:54
Setari Cookie-uri