oare dupa cat sunt de rai oamenii,,cum se mai pot casatori si se pot suporta unii pe ceilalti?

eu cred ca este foarte greu
ingerasulluptator
Postat pe 30 Noiembrie 2011 22:47
se suporta. doar nu sunt toti casatoriti ( unii cu altii )
sau nu se suporta si atunci isi platesc politele reciproc
dor72_
Postat pe 1 Decembrie 2011 01:13
Da doamne omului cat poate sa duca, si el duce
DD_BB
Postat pe 1 Decembrie 2011 08:40
pai Dumnezeu nu da mult omului....Numai ca omul vrea si cu aia in si cu sufletul in rai.
daca oamenii ar trai curat sufleteste si trupeste ar putea gandi curat.si ar vedea ca Dumnezeu nu da omului mult....
ci doar necuratul da mult si da vina pe Dumnezeu
Si daca l-ai lasat pe necurat sa puna stapanire pe gandirea ta,,,trebuie sa te lupti ca sa scapi de el si nu este usor...dar putem sa ne luptam cu necuratul prin smerenie...
ingerasulluptator
Postat pe 1 Decembrie 2011 19:37
ai grija irino, ca dupa bazaconiile pe care le-ai scris, a inceput sa iti dracu pe sub mielina...
nici nu credeam ca poti exprima asemenea expresii
dor72_
Postat pe 4 Decembrie 2011 23:21
irinooka...
eu te cred pe cuvant.

pentru tine e cat se poate de clar ca_casatoria e un mare mister...:P
:)))))
eu_geminy
Postat pe 4 Decembrie 2011 23:33
oamenii nu sunt rai.
nu e bine sa gandesti de rau,si sa generalizezi asa.
si tu om esti.
toti suntem la fel,
cine are impresia ca este bun,se inseala,e in afara realitatii.
fiecare om are partea lui buna.
si nu identificati omul cu faptele lui.
una sunt faptele rele,alta e omul.
se vede ca oamenii sunt mai buni decat ne inchipuim,se casatoresc,se si iubesc,fac si copii,si copii oamenilor continua viata pe pamant.
am intalnit si eu in viata mea oameni care mi se parea ca sunt rai,si s-a dovedit cu timpul,ca se pot schimba in bine.
cine crede in dzeu,crede si in oameni.
gresim,nu suntem rai,sustinem la un moment dat idei gresite,ranim la un moment dat persoanele pe acre le iubim,etc.
parerea despre lume,arata ce avem in interior.
vezi lumea prin prisma ta.
lumineaza putin prisma,mai ales acum in post.nu strica.
postul e doar spiritual in primul rand.
daniilia
Postat pe 7 Decembrie 2011 17:10
doar sfintii traiesc curati sufleteste si trupeste.
noi traim omeneste.
chiar tu ai gandit de rau despre oameni,iata pacatul din start.
dzeu a zis sa ne ocupam cu barna din ochiul nostru,nu cu paiele din ochii lumii.
putem sa ajutam sa explicam oamenilor care chiar au nevoie,si copiilor,despre dzeu,despre viata curata.
dar nu avem dreptul sa ii criticam.
nu platim noi pacatele lor.
iar despre viata sexuala,de aici rezulta copii,asa ca nu cred ca este ceva chiar asa de condamnat.si sanatatea mintala.
daniilia
Postat pe 7 Decembrie 2011 17:15
n primul rnd, indiferent de punctele de vedere pe care le putem avea n ceea ce privete divorul, este important s ne amintim ceea ce spune Biblia n Maleahi 2:16a: Cci Eu ursc desprirea n cstorie, zice Domnul, Dumnezeul lui Israel. Conform Bibliei, planul lui Dumnezeu este ca odat fcut, angajamentul cstoriei s fie pentru ntreaga via. Aa c nu mai sunt doi, ci un singur trup. Deci, ce a mpreunat Dumnezeu, omul s nu despart (Matei 19:6). Dumnezeu este contient, totui, c odat ce cstoria implic dou persoane pctoase, este posibil ca divorul s apar ntre ele. n Vechiul Testament, El a statuat anumite legi cu scopul de a proteja drepturile persoanelor divorate, n special a femeilor (Deuteronom 24:1-4). Iisus a artat de asemenea c aceste legi au fost date din cauza inimilor de piatr ale oamenilor, i nu pentru c asta ar fi fost dorina lui Dumnezeu (Matei 19:8
garbo253354
Postat pe 8 Decembrie 2011 00:48
De la: dor72_, la data 2011-12-04 23:21:56ai grija irino, ca dupa bazaconiile pe care le-ai scris, a inceput sa iti dracu pe sub mielina...
nici nu credeam ca poti exprima asemenea expresii
dracul poate sa ma pupe pe mine undeva...pt ca eu sunt mai inteligenta decat el,,,,pt ca eu ma las condusa de Iisus...si iisus traieste in inima si in mintea mea si el se lupta cu dracul fara ca eu sa fac nimic,,ci doar sa ma smeresc si sa traiesc curat
ingerasulluptator
Postat pe 8 Decembrie 2011 21:33
De la: daniilia, la data 2011-12-07 17:10:37 oamenii nu sunt rai.
nu e bine sa gandesti de rau,si sa generalizezi asa.
si tu om esti.
toti suntem la fel,
cine are impresia ca este bun,se inseala,e in afara realitatii.
fiecare om are partea lui buna.
si nu identificati omul cu faptele lui.
una sunt faptele rele,alta e omul.
se vede ca oamenii sunt mai buni decat ne inchipuim,se casatoresc,se si iubesc,fac si copii,si copii oamenilor continua viata pe pamant.
am intalnit si eu in viata mea oameni care mi se parea ca sunt rai,si s-a dovedit cu timpul,ca se pot schimba in bine.
cine crede in dzeu,crede si in oameni.
gresim,nu suntem rai,sustinem la un moment dat idei gresite,ranim la un moment dat persoanele pe acre le iubim,etc.
parerea despre lume,arata ce avem in interior.
vezi lumea prin prisma ta.
lumineaza putin prisma,mai ales acum in post.nu strica.
postul e doar spiritual in primul rand.
ai certa pe oameni nu inseamna ca ii judeci...A judeca inseamna sa faci ceea ce fac ei,,,
a fii crestin adevarat inseamna sa il iei ca exemplu pe Iisus si sa il lasi sa iti modeleze caracterul.
Daca ii lasi pe asa zisii preoti si sfinti care si-au urmarit doar interesele...
Practic nici nu pot intelege de ce biserica ii considera sfinti care nu au facut nimic pt oameni,,,
nici macar sinceri nu au fost pt ca nu au fost un model ca Iisus si nu si-au trait viata ca Iisus..
Au fugit in pustietati fara sa stea intre oameni si sa lupte sa inlature rautatea pt ca si ei cand au fost odata pacatosi au participat la ea..
Eu nu ma iau dupa prostiile si minciunile preotilor
Care sunt niste curvari si mincinosi
Si eu sunt sincera nu ii judec pt ca daca i-as judeca inmseamna ca as face si eu ce ar face ei...
ingerasulluptator
Postat pe 8 Decembrie 2011 21:40
Daca te duci si vorbesti cu preotii singur o sa iti spele creierul in favoarea lor ca sa te prosteasca de cap ca sa scoata bani de la tine..
Asa cum prostesc barbatii creierul femeilor ca sa le faca servitoare.Si preotii tot niste barbatoi pacatosi si curvari sunt,lupi in blana de oaie...Si te invata sa nu fii sincera sa spui ce fac ei,,ca cica inseamna ca ii judeci..
Si iisus i-a facut pe preoti copiii lui dracul pt ca sunt lupi in interior si haine de oaie,,niste ipocriti..
Un crestin adevarat se roaga se smereste si asculta doar de constiinta lui..nu de preotii mincinosi care urmaresc doar sa te faca de bani..
eu bani la preoti nu o sa dau in veci..da oate un leu doi
in rest nimic..
In rest duc flori la Iisus sa ma ajute ca sa am un suflet frumos si curat ca un trandafir
ingerasulluptator
Postat pe 8 Decembrie 2011 21:45
apoi o sa le spun la oameni in fata parerea mea destre ei,ca sa stie si ei cum stau de fapt..
A fii sincer si a spune cat de rai si ipocriti sunt oamenii,si daca sunt nesimtiti sa le spui in fata nu inseamna ca ii judeci....ci doar ca esti sincer..
Da preotii si mie mi-au spus sa nu fiu sincera,,,dar ce eu ma iau dupa niste curvari mincinosi,,care invata oamenii in favoarea lor
da stiu oamenii cred toate invers ca este pacat sa fii sincer,,,dar nu este pacat sa faci si tu ceea ce fac preotii..
excrocherii
da preotul spune preotii,nu ceea ce fac ei



dar ei te invata doar prostii in favoarea lor
dupa mine preotii sunt cei mai rai oamenii,pt ca ei cunosc adevarul si invata oamenii doar minciuni
cred doar naivii



eu m-am lepadat de oameni,,,,de gandirea lor,,,de preoti de oameni



imi ascult doar constiinta


de preoti nu asculta sfaturile lor,,,ca sa ma poate face de bani
eu imi ascult doar constiinta,,citesdc carti,,,si il rog pe Dumnezeu sa ma ajute sa asimilez doar ce este constructiv...pt ca Dumnezeu este constructiv
si ca sa fii un crestin adevarat trebuie sa fii un om integru



un crestin este un om integru



ingerasulluptator
Postat pe 8 Decembrie 2011 21:56
Eu nu vreau sa fiu luata de proasta si sa fiu ajutata de cei care ii ajut...
nu ca oamenii rai zic ca daca ajuti nu trebuie sa astepti ajutor,,,ca ei sa nu fie recunoscatori
Eu vreau sa fiu respectata...
si nimeni sa nu incerce ca sa profite de mine
ca de aia ii si fac in toate felurile


daca vor sa fie respectati sa ma respecte


chiar daca eu gandesc diferit de ei

eu gandesc asa cum am eu chef

si ei nu au nici un drept sa rada de mine ca este vai si amar de creierii lor
ingerasulluptator
Postat pe 8 Decembrie 2011 22:01
De la: daniilia, la data 2011-12-07 17:15:16 doar sfintii traiesc curati sufleteste si trupeste.
noi traim omeneste.
chiar tu ai gandit de rau despre oameni,iata pacatul din start.
dzeu a zis sa ne ocupam cu barna din ochiul nostru,nu cu paiele din ochii lumii.
putem sa ajutam sa explicam oamenilor care chiar au nevoie,si copiilor,despre dzeu,despre viata curata.
dar nu avem dreptul sa ii criticam.
nu platim noi pacatele lor.
iar despre viata sexuala,de aici rezulta copii,asa ca nu cred ca este ceva chiar asa de condamnat.si sanatatea mintala.

eu nu gandesc rau despre oameni doar este ca nu mai vreau sa vad oamenii prin ochii mei,,,ci vrau sa ii vad asa practic cum sunt ei...
a trai curat sufleteste inseamna sa nu faci rau nimanui,,,dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le atrag atentia si sa le spun asa cum sunt ei de fapt..
depinde cum mi se adreseaza persoana respectiva asa ma si adresez si eu,,numai ca eu nu vobesc cu ura ci cu demnitate.
Si nu ma iau dupa preoti pt ca aia sunt cei mai rai dintre toti,,si sfintii au fost si ei niste egoisti...Au fost credinciosi dar eu nu ma inchin la oameni..Pt ca si in cele 10 porunci scrie sa nu iti faci alti Dumnezei si sa te inchini lor....daca te inchini la oameni inseamna ca nu ai incredere in puterea lui Dumnezeu si mila Lui nemarginita.
si plus daca nu atragi atentia unui om pacatos ca sa se indrepte inseamna ca esti un egoist...
si un crestin nu trebuie sa fie egoist,,,chiar daca adevarul este dur dar macar omul stie cum sta el de fapt.
ingerasulluptator
Postat pe 9 Decembrie 2011 20:46
mai exista si preoti cumsecade,mai exista si sfinti contemporani,care ajuta lumea.
cum este sf paisie.
a ajutat enorm oamenii,a fost un exemplu pentru ei,de credinta.
trebuie sa privim partea buna din oameni.
de partea rea se ocupa dzeu.
doar iisus a zis nu va uitati la paiul din ochiul vecinului,ci la barna din ochiul vostru.
asta inseamna sa nu ne uitam noi la defectele oamenilor.
pentru ca ceea ce privim,se oglindeste in ochii nostri.
sunteti de admirat ca luptati pentru credinta,si pentru o viata curata.
dar nu sunt de acord cu generalizarile.
care sfant spunea,ca dzeu iubeste pe cel mai mare pacatos,mai mult decat iubeste cel mai mare sfant,pe dzeu......
dzeu iubeste pe preotii care nu sunt corecti,si pe oamenii rai si pacatosi.
sunt oile lui pierdute.
si cel mai rau om,este dupa chipul lui dzeu,are viata care este sfanta,si noi trebuie sa ne ocupam de trezirea partii bune din el.
daniilia
Postat pe 9 Decembrie 2011 23:05
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-08 21:56:19apoi o sa le spun la oameni in fata parerea mea destre ei,ca sa stie si ei cum stau de fapt..
A fii sincer si a spune cat de rai si ipocriti sunt oamenii,si daca sunt nesimtiti sa le spui in fata nu inseamna ca ii judeci....ci doar ca esti sincer..
Da preotii si mie mi-au spus sa nu fiu sincera,,,dar ce eu ma iau dupa niste curvari mincinosi,,care invata oamenii in favoarea lor
da stiu oamenii cred toate invers ca este pacat sa fii sincer,,,dar nu este pacat sa faci si tu ceea ce fac preotii..
excrocherii
da preotul spune preotii,nu ceea ce fac ei



dar ei te invata doar prostii in favoarea lor
dupa mine preotii sunt cei mai rai oamenii,pt ca ei cunosc adevarul si invata oamenii doar minciuni
cred doar naivii



eu m-am lepadat de oameni,,,,de gandirea lor,,,de preoti de oameni



imi ascult doar constiinta


de preoti nu asculta sfaturile lor,,,ca sa ma poate face de bani
eu imi ascult doar constiinta,,citesdc carti,,,si il rog pe Dumnezeu sa ma ajute sa asimilez doar ce este constructiv...pt ca Dumnezeu este constructiv
si ca sa fii un crestin adevarat trebuie sa fii un om integru



un crestin este un om integru





Draga "Ingeras" constiinta ta nu iti spune cat de mult gresesti jignindu-ti semenii si etichetandu-i? Ma refer la acele situatii in care vorbesti despre oamenii atasandu-le etichete de genul "prosti", "nesimtiti", "curvari", "mincinosi", etc... "Cine crede ca sta in picioare sa aiba grija sa nu cada".

Cum aplici tu marea PORUNCA A IUBIRII care spune explicit "...sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti"?
Omul e creeat dupa chipul si asemanarea Creatorului, creeat din IUBIRE si chemat la IUBIRE.
Lasa IUBIREA DIVINA sa te copleseasca si sa transpara relatia ta personala cu Dumnezeu in tot ce faci, scrii, spui, crezi, esti. Atunci te vei simti un OM intreg, fericit, care va aduce pace pentru sine si pentru ceilalti.

Pruncusorul sa te binecuvanteze si sa-ti aduca pace, bucurie, echilibru!
daniela_iasi
Postat pe 20 Decembrie 2011 08:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE PARERE AVETI DESPRE DOMNUL(DOAMNA)PIK-NIK??? 345 De la: garbo066857 6 Noiembrie 2009 09:16
MA SIMT SINGURA.- MI-AS DORI UN SFAT DIN PARTEA DVS. 76 De la: Iulia_Pop_1 13 Iulie 2013 01:13
Parerea voastra imi poate influenta decizia. 32 De la: Luna_in_capricorn 28 Septembrie 2011 15:16
intreb femeile de pe Garbo, exista o diferentza intre sex si dragoste ?? 233 De la: garbo038659 15 Februarie 2011 16:51
Citat din Biblie 12 De la: eu_geminy 27 Decembrie 2010 00:19
Setari Cookie-uri