El e penticostal si eu ortodoxa

In primul rand penticostalii nu sunt o secta....este o religie...la fel ca si religia ortodoxa...asa ca nu o trata asa....este o religie care functioneaza legal din toate punctele de vedere...si nu este cu nimic mai prejos decat ortodoxismul...
In al doilea rand esti acceptat in Biserica lor...in comunitatea din care fac parte...fara nici o problema...chiar cu drag
andrada92
Postat pe 26 Februarie 2012 15:54
Si nu inteleg de ce se face atata caz ca mama care si-a omorat copilul e penticostala...
De ce cand se intampla astfel de lucruri la ortodocsi nu se anunta religia?
Asta e un abuz...

La noi e un caz la nu stiu cat timp...si in tara sunt atatea cazuri de genu...si nu se face atata tam tam...pentru ca nu sunt penticostali...sau de ce?

Atunci sa se anunte religia la fiecare caz de genu...sa vedem in ce religie is mai multe...daca tot facem pe eroii...
andrada92
Postat pe 26 Februarie 2012 16:01
morosanu, andrada m-am referit la orice religie

Din punctul meu de vedere, habotnicia, in orice religie nu duce decat la intoleranta, ignoranta, suficienta A privi femeia doar ca un organism de monta, nu face cinste niciunei religii. Nu putem fi buni si morali doar in prezenta constrangerilor.
Si daca in secolul 21 o religie (fie chiar politica, stiintifica..) imi interzice sa folosec tot ceea ce stiinta a inventat (vezi si anticonceptionalele)si mai ales, ma instiga spre xenofobie, refuz sa fac parte din ea.
Sa nu ma intelegeti gresit, eu sunt crestina.
Eugenia69
Postat pe 26 Februarie 2012 17:14
departe de mine ideea de a ingradi libertatea credintei cuiva: nu sint nici crestina, nici ortodoxa, nici n-am vreo alta religie care sa le dea in cap celorlalte - dar extremele si fanatismul sint de condamnat in absolut TOATE. In numele religiei s-au comis cele mai mari atrocitati de-a lungul istoriei. De ce, daca toate sint minunate? Pentru simplul motiv ca reprezinta un instrument de manipulare perfect. Nu cred ca exista altul mai performant... Spun "manipulare" ca sa ma exprim elegant. Pot fi folositi si alti termeni.

Cind religia ajunge sa iti impuna cu cine te mariti si citi copii faci deja e fanatism. Deja ai ajuns un instrument fara creier manipulat de diversi bolnavi psihici. Punct. De la asta pina la a-ti spune cind sa te sinucizi pentru ca esti absolvit de pacate mai sint citiva pasi - cam la fel de multi ca aia pe care i-ai parcurs pina in punctul in care sa iti alegi barbatul neaparat ortodox.

Cind religia iti impune safaci copii pe care nu ii vrei sau sarcini pe care nu le poti sustine, fizic sau psihic, este tot fanatism. E acelasi lucru cu a nu te trata de o boala, pentru ca daca esti bolnav inseamna ca voia aluia de sus e sa mori, si atunci mori, chiar daca ai putea sa iei o aspirina si sa traiesti.

Fati dracului diferenta intre a purta in suflet o divinitate cu orice nume, chiar si nenumita, si a-i lasa pe diversi dobitoci sa isi bata joc de voi pentru ca v-au convins ca ei reprezinta acea divinitate.

quasaria
Postat pe 26 Februarie 2012 17:56
Pentru simplul motiv ca reprezinta un instrument de manipulare perfect. Nu cred ca exista altul mai performant... Spun "manipulare" ca sa ma exprim elegant.
Fati dracului diferenta intre a purta in suflet o divinitate cu orice nume, chiar si nenumita, si a-i lasa pe diversi dobitoci sa isi bata joc de voi pentru ca v-au convins ca ei reprezinta acea divinitate si ca va primeste cu DRAG si FARA PROBLEME in " familia" lor.... ?! Ii de kskt ochii bine!
Fss_ssu
Postat pe 26 Februarie 2012 19:02
eu nu-s crestina!.....dar asta nu inseamna ca-i dispretuiesc pe crestini...sigur,mi se pare firesc sa am posibilitatea sa-mi aleg religia...sau s-o schimb daca consider , la un moment dat...nu-mi place manipularea folosita in biserica ori moscheie ori sinagoga ori mai stiu eu ce alta casa de rugaciune...

nu cred ca mi se iarta pacatele daca le marturisesc in confesional sau sub poala popii!!!!!

Cristina_Adler
Postat pe 28 Februarie 2012 09:16
De la: andrada92, la data 2012-02-26 15:54:46In primul rand penticostalii nu sunt o secta....este o religie...la fel ca si religia ortodoxa...asa ca nu o trata asa....este o religie care functioneaza legal din toate punctele de vedere...si nu este cu nimic mai prejos decat ortodoxismul...
In al doilea rand esti acceptat in Biserica lor...in comunitatea din care fac parte...fara nici o problema...chiar cu drag
si eu m-am dus la o biserica baptista,,si pt ca nu am vrut sa ma convertesc la religia lor,,nici nu ma bagau in seama...
si apoi esti acceptat cu drag daca dai zece la suta din salar,,,,si te convetesti la religia lor....
Dumnezeu nu are nevoie de bani,pt ca El nu este material....Ci preotii pastorii au nevoie de bani de asta au si infiintat multe religii..
Pt ca crestin adevarat si sa urmezi pe Hristos o poti face din orice religie....pt ca fiecare religie difera ca are traditii diferite,,,adica ceva lumesc
ingerasulluptator
Postat pe 28 Februarie 2012 10:56
De la: andrada92, la data 2012-02-26 15:54:46In primul rand penticostalii nu sunt o secta....este o religie...la fel ca si religia ortodoxa...asa ca nu o trata asa....este o religie care functioneaza legal din toate punctele de vedere...si nu este cu nimic mai prejos decat ortodoxismul...
In al doilea rand esti acceptat in Biserica lor...in comunitatea din care fac parte...fara nici o problema...chiar cu drag
si eu m-am dus la o biserica baptista,,si pt ca nu am vrut sa ma convertesc la religia lor,,nici nu ma bagau in seama...
si apoi esti acceptat cu drag daca dai zece la suta din salar,,,,si te convetesti la religia lor....
Dumnezeu nu are nevoie de bani,pt ca El nu este material....Ci preotii pastorii au nevoie de bani de asta au si infiintat multe religii..
Pt ca crestin adevarat si sa urmezi pe Hristos o poti face din orice religie....pt ca fiecare religie difera ca are traditii diferite,,,adica ceva lumesc
ingerasulluptator
Postat pe 28 Februarie 2012 10:56
Eh! Cerere si oferta!....da, cum sa cante si popii daca nu mananca?? Cu bani ai ajuns si tu /la ei,nu?....esti stransa la punga( nu-i rau..)
Fss_ssu
Postat pe 28 Februarie 2012 15:33
Se trateaza de dragoste sau de religie? care e problema ta,"religia" citeste-l pe Eminescu si vezi ce insemna religia atunci ...ani in urma .Tu astazi pui in balanta , dragostea ,viitorul si fericirea ta cu religia ,care nimeni nu stie sigur ce este ! Daca s-ar stii mai mult nu ar fi atate conflicte religioase si atate religii, secte etc
Un ade var demonstrat mereu e Pastele ,INVIEREA ,e ptr fiecare religie in alta zi!?????
garbo032261
Postat pe 1 Martie 2012 10:24
Pai care mai are nevoie de popa,,pt ca aia oricum sunt de fatada acolo,ca sa fie cineva...Si apoi zic ca ei reprezinta divintatea..ca Dumnezeu ar fii ca ei....
Pai preotii pot canta la biserica,,apoi poti sa munceasca la fel cum muncim si noi.doar ei sunt platiti de stat,,,cne are nevoie si de preoti,,oricum ei nu fac nimica decat sa duca oamenii in eroare..Din Cuvantul lui Dumnezeu nu poti face o afacere...Din cuvantul lui Dumnezeu esti platit doar spiritual,,,si platit material esti pt munca lumeasca....Adica sa iti pui osul la munca si creierul la munca..
Dar stiti ca preotii au menajere,,o femeie care a murit la cimitir,a scris pe crucea ei ca a fost menajera lui popa de parca asta ar fii o lauda sa fii servitoarea lui papa...
ingerasulluptator
Postat pe 1 Martie 2012 11:08
De la: ingerasulluptator, la data 2012-03-01 11:08:19Pai care mai are nevoie de popa,,pt ca aia oricum sunt de fatada acolo,ca sa fie cineva...Si apoi zic ca ei reprezinta divintatea..ca Dumnezeu ar fii ca ei....
Pai preotii pot canta la biserica,,apoi poti sa munceasca la fel cum muncim si noi.doar ei sunt platiti de stat,,,cne are nevoie si de preoti,,oricum ei nu fac nimica decat sa duca oamenii in eroare..Din Cuvantul lui Dumnezeu nu poti face o afacere...Din cuvantul lui Dumnezeu esti platit doar spiritual,,,si platit material esti pt munca lumeasca....Adica sa iti pui osul la munca si creierul la munca..
Dar stiti ca preotii au menajere,,o femeie care a murit la cimitir,a scris pe crucea ei ca a fost menajera lui popa de parca asta ar fii o lauda sa fii servitoarea lui popa...
Nu stiam ca meriti sa te lauzi ca l-ai slugarit pe popa si ai curatat dupa el.
ingerasulluptator
Postat pe 1 Martie 2012 11:10
Irinuk dai biss!
Fss_ssu
Postat pe 1 Martie 2012 17:56

WOW ce sfat ciudat!
garbo032261
Postat pe 2 Martie 2012 11:59
E foarte periculos sa-ti schimbi religia pt el.dc era catolic mai era cum era dar PENTICOSTAL?gandeste-te ca e la mijloc sufletul tau.degeaba ai avea parte de o dragoste ca-n povesti si ai duce-o bine pe cele 2 planuri din 3(mental,trupesc) dc ai risca sa-ti pierzi sufletul.gandeste-te ca penticostalii nu au taina hirotoniei(adica nu au dus mai departe darurile Duhului Sfant de la sfintii apostoli punandu-si mainile pe capul noului preot hirotonit asa cum o fac ortodocsii si catolicii de aproximativ 2000 de ani si pana in ziua de azi.dc religia lor e adevarata unde erau ei pana in secolul 19 cand au luat fiinta.oare ce biserica a mantuit atatea suflete pana atunci .oare nu cele 2 biserici surori?si vezi ca ei nu recunosc armele pe care le avem impotriva satanei adica: untdelemnul(il folosesc pt vindecare dar nu si pt sfestanie),apa sfintita,crucea,tamaia care apar si in biblie in Vechiul Testament.pt ei crucea e doar un simbol insa pt tine care esti ortodoxa inseamana mult mai mult decat atat:pe Sfanta Cruce l-a biruit IIsus pe satana si nu nuamai.ia aminte: ''Cuvantul cruce pentru cei ce pier este nebunie, iar pentru noi, cei mantuiti, este puterea lui Dumnezeu''.(1 corinteni 1-18)
Si eu sunt cu un barbat care era de religie baptista.A renuntat la religia lui insa nu pt mine ci pt ca a realizat ca religia ortodoxa e biserica adevarata a lui IIsus Hristos.Daca te iubeste cu adevarat o va face si el.
Religia penticostala e o religie fara fapte.Ei nu au sfintele taine ci doar simboluri cu alte cuvinte nu se pot mantui.Majoritatea bisericilor neoprotestante au fost infiintate in SUA.Cum pot ei sa ne dea lectii de credinta cand au o istorie de credinta de numai 100 - 150 de ani?Ar trebui sa-i raspunzi prietenului tau ca tu tii la credinta ta care e lasata mostenire noua de insasi Sfintii Apostoli si nu vei renunta la ea,ca esti romanca si mandra ca esti romanca si nu vrei sa te convertesti la o religie americana.Nu spun sa renunti la el ci sa-l faci sa inteleaga care e biserica adevarata si sa se alature ei pt ca in cazul meu a mers insa va fi foarte greu.
In ziua de azi oamenii renunta foarte usor la sufletul lor.Am avut si eu multe dileme in privinta religiei insa nu mai am.Trebuie doar sa cauti adevarul si intr-o zi dupa o asidua cautare sunt sigura ca-l vei gasi.Iubirea adevarata e cea in care tu cu partenerul te intelegi bine pe absolut toate planurile asa ca pana nu lamuriti problema de pe planul religiei sa nu faci ceva doar de dragul lui.Prietenul meu a renuntat la religia lui pt adevar si pt mantuirea sufletului lui nu pt mine.Asta nu inseamna ca nu ma iubeste
cultele neoprotestante si protestante e ca in primul cult protestant ,cel luteran care a fost infiintat in sec al 16-lea a fost infiintat avand la temelii ura fata de biserica catolica din vremurile acelea.Iar ce vreau eu sa va intreb : ura vine de la cel rau sau de la D-zeu? Eu stiu ca Iisus Hristos a propovaduit doar despre IUBIRE.Apoi toate bisericile infiintate pe urma au avut ca model aceasta biserica luterana(ideologiile lui Luther).CU ALTE CUVINTE PUTETI SA TRAGETI VOI CONCLUZILE MAI DEPARTE.
Trebuie sa meriti sa ii iei locul lui satan si ingerilor lui in imparatia lui D-zeu.lucifer stie de planul D-lui pe care il are pregatit pt noi si va face tot ce ii sta in putinta ca sa nu reusesti sa ajungi sa-ti mantuiesti sufletul.Si crede-ma e atat de viclean ca a fost in stare sa infiinteze si biserici neadevarate care sa propovaduiasca biblia,pe Iisus Hristos,Sfanta Treime dar asa de mestesugit reuseste sa ascunda Adevarul ca odata ce apuci sa fii indoctrinat de o astfel de ''biserica'' numai cu ajutorul lui D-zeu mai reusesti sa vezi Adevarul si sa iesi de sub aripa lui satan
Asa ca ai grija de sufletul tau
garboilariana
Postat pe 2 Martie 2012 13:56
"dc era catolic mai era cum era dar PENTICOSTAL?" cum era?
Katinka
Postat pe 2 Martie 2012 13:59
foarte bine, ca nu mai ai dileme. dar habar n-ai ce inseamna iubirea! altfel n-ai vorbi asa.
Katinka
Postat pe 2 Martie 2012 14:02
"A renuntat la religia lui insa nu pt mine ci pt ca a realizat ca religia ortodoxa e biserica adevarata a lui IIsus Hristos.Daca te iubeste cu adevarat o va face si el."

cum vine asta.... "nu pentru tine" da' "daca te iubeste o va face"?
Chestia cu iubirea e reciproc valabila - sau unilaterala? De ce el daca te iubeste renunta - dar tu, daca iubesti, renunti?
quasaria
Postat pe 2 Martie 2012 14:28
Dc el o iubeste atunci va lasa de la el(din mandrie) si va merge si cu ea la o biserica ortodoxa.Iar dupa ce o sa stea de vb cu un preot ortodox bun ,dupa ce va cunoaste si cealalta tabara sunt convins ca sunt sanse mari sa se reintoarca la ortodoxism mai ales ca va avea numai de castigat(chiar si prietenii mei de alta religie spun ca biserica ortodoxa e o biserica adevarata ,adevaratul trup al lui Hristos,iar unul dintre ei e chiar penticostal)in sensul ca nu va risca sa-si piarda sufletul deoarece respectand dogmele bisericii ortodoxe ajungi la mantuirea propriului suflet si va ramane impreuna si cu dragostea vietii lui.
garboilariana
Postat pe 2 Martie 2012 14:44
Penticostalii nu sunt o secta din punct de vedere al guvernului(care oricum nu da 2 bani pe mine sau pe tine) dar e o secta din punctul de vedere al Mantuitorului(Adevarul e grait in Sfanta Scriptura) si Biblia iti poate dovedi asta.
garboilariana
Postat pe 2 Martie 2012 14:46
tabara?
Katinka
Postat pe 2 Martie 2012 14:50
Cu printisorul meu pe care-l iubesc enorm ma voi casatorii anul asta.iar pe Domnul nostru Iisus Hristos il iubesc si mai mult.Chiar si pe tine te iubesc (caci cu totii suntm frati si surori)si doresc ca sa nu mai fii o oaie ratacita si sa te reintorci la ortodoxism intr-o buna zi caci o oaie ratacita face cat 100 de ucenici ai Domnului.
Doamne ajuta
garboilariana
Postat pe 2 Martie 2012 15:06
Katinka pt tine de acum incolo o sa pun intre ghilimele totate metaforele pe care le voi folosi ca sa nu ma mai intrebi data viitoare.2 tabere exista pe lumea asta:bine si rau
garboilariana
Postat pe 2 Martie 2012 15:08
yin si yang.
Katinka
Postat pe 2 Martie 2012 15:27
fratii si surorile se casatoresc intre ei
Eugenia69
Postat pe 2 Martie 2012 15:56
daca el iubeste va lasa de la el dar daca ea iubeste nu va lasa de la ea, pentru ca bineinteles ca ea este in posesia adevarului adsolut (si, conform religiei ortodoxe, adevarul absolut e DOar religia ortodoxa...).
Multumesc pentru urari, da' prefer sa ramin eu asa, oaie ratacita.
Admite faptul ca eu pot sa inteleg ca exista si puncte de vedere diferite si nu ma trezesc noaptea de grija altuia.
quasaria
Postat pe 2 Martie 2012 16:37
of, iar a ratat fata asta mantuirea
Eugenia69
Postat pe 2 Martie 2012 16:44
Da. Catolicii susin, c ei dein adevrul absolut. Hai s ducem rzboaie pt adevr! n numele iubirii...
Axl_22
Postat pe 2 Martie 2012 16:46
eu merg la baha'i ca acolo nu-i nicio schizma
Eugenia69
Postat pe 2 Martie 2012 17:00

nu zice de doua ori, ca acu' vine si irina sa ma mintuie ea, ca barbatii sint porci....
quasaria
Postat pe 2 Martie 2012 18:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE FACE OMUL CIND SE PLICTISESTE ? 51 De la: VOIAJOR 1 Iulie 2012 20:06
cum poti castiga inima unui player? :) 73 De la: garbo_10179 11 Ianuarie 2013 18:39
Pauza In Relatie 4 De la: Alins80 1 Septembrie 2010 12:00
ce sa faci, cand stii ca..... iubesti fara speranta? 18 De la: garbo168736 20 Septembrie 2010 12:36
ejacularea precoce si lipsa erectiei 1 De la: garbo_7980 6 Octombrie 2012 10:48
Setari Cookie-uri