El e penticostal si eu ortodoxa

De la: ingerasulluptator, la data 2012-02-12 21:37:51Cauta o biserica ecumenica in orasul tau....Si uite asa fiecare isi poate pastra religia..
Numai ca penticostalii sunt fanatici religiosi ca si islamicii...ei nu sunt cinstiti si de nu te inebunesc de cap cu formalismul lor de nu iti vine sa iei campii..
La fel ca si ortodoxii cu sfintii lor,,,te pun sa te inchini la moaste...sa pupi moaste de credinciosi morti..ei ii numesc sfinti si ei nici macar crestini adevarati nu au fost.
Pt ca un crestin il urmeaza pe Hristos..
Ingerasule dar tu il urmezi pe Hristos? si in ce fel?
calendar
Postat pe 12 Februarie 2012 21:52
De la: calendar, la data 2012-02-12 21:52:06
De la: ingerasulluptator, la data 2012-02-12 21:37:51Cauta o biserica ecumenica in orasul tau....Si uite asa fiecare isi poate pastra religia..
Numai ca penticostalii sunt fanatici religiosi ca si islamicii...ei nu sunt cinstiti si de nu te inebunesc de cap cu formalismul lor de nu iti vine sa iei campii..
La fel ca si ortodoxii cu sfintii lor,,,te pun sa te inchini la moaste...sa pupi moaste de credinciosi morti..ei ii numesc sfinti si ei nici macar crestini adevarati nu au fost.
Pt ca un crestin il urmeaza pe Hristos..
Ingerasule dar tu il urmezi pe Hristos? si in ce fel?
A-l urma pe Hristos inseamna sa accepti ca noi oamenii suntem vinovati pt tot ceea ce se intalmpla pe pamant,suferinta,neajunsurile,rautatea,ura...
Daca vrei sa urmezi pe Hristos trebuie sa accepti ca tu nu esti in stare de nimic,decat sa fii un distrugator.Sa iti smeresti mintea,,sa il lasi pe Iisus sa intre in mintea ta,in inima ta si sa il lasi sa te calauzeasca.
Chiar daca vei avea o alta gandire diferita ca ce-a a societatii,tu trebuie sa fii perseverent in fiecare zi,,sa il rogi pe Hristos sa te intareasca si sa meriti sa porti cuvantul de crestin..
De asta spune Hristos,cine vrea sa ma urmeze trebuie sa se lepede de oameni,adica Hristos vrea sa zica,daca vrei sa ii urmezi Lui trebuie sa te lepezi de cuvintele oamenilor,chiar si de sfaturile parintilor tai,,pt ca ei mereu te vor incurca in sfaturile pe care ti le da Hristos prin gandirea ta,,,daca ii daruiesti mintea si inima ta..Si apoi Duhul Sfant te va povatui,numai ca trebuie sa fii perseverent si sa iti smeresti mintea,,,sa o faci sa fie cuminte si ascultatoare,,,de multe ori poate nu intelegem ceea ce va fii de fapt,dar trebuie sa iti pui toata increderea in Dumnezeu,pt ca El ne iubeste si vrea doar sa ne ajute sa fim constructivi.
Chiar daca gresim poate sa din cauza ca nu suntem desavarsiti,ala rau ne incurca gandirea ca sa nu putem merge pe drumul drept, si mai intram prin incurcaturi.Dar noi trebuie sa ne punem toata increderea in Dumnezeu,sa dam vina pe noi ca am gresit,,,si sa il rugam pe Hristos sa ne ajute sa iesim din incurcaturi.
Dar pt a avea o constiinta curata,,,trebuie sa traim curat sufleteste si trupeste.
Pt ca daca daca nu traiesti curat,,,si predici cuvatul lui Dumnezeu,,vei avea mult de suferit.Pt ca ala rau are putere asupra pacatului,asupra mizeriei..
Dar ca sa poti merge mereu pe Drumul drept trebuie mereu rugaciune,ca sa te poti intari si sa nu te gandesti sa te razbuni,,pe cei care urmaresc sa te doboare.sa te faca sa te integrezi.pt ca vor fii multi,pt ca oamenii fara Dumnezeu sunt distrugatori si tu ca crestin nu trebuie sa ii urasti ci sa te rogi la Dumnezeu sa iti dea putere sa nu urasti pe nimeni
ingerasulluptator
Postat pe 13 Februarie 2012 10:43
A-l urma pe Hristos inseamna sa accepti ca noi oamenii suntem vinovati pt tot ceea ce se intalmpla pe pamant,suferinta,neajunsurile,rautatea,ura...
Daca vrei sa urmezi pe Hristos trebuie sa accepti ca tu nu esti in stare de nimic,decat sa fii un distrugator.Sa iti smeresti mintea,,sa il lasi pe Iisus sa intre in mintea ta,in inima ta si sa il lasi sa te calauzeasca.
Chiar daca vei avea o alta gandire diferita ca ce-a a societatii,tu trebuie sa fii perseverent in fiecare zi,,sa il rogi pe Hristos sa te intareasca si sa meriti sa porti cuvantul de crestin..
De asta spune Hristos,cine vrea sa ma urmeze trebuie sa se lepede de oameni,adica Hristos vrea sa zica,daca vrei sa ii urmezi Lui trebuie sa te lepezi de cuvintele oamenilor,chiar si de sfaturile parintilor tai,,pt ca ei mereu te vor incurca in sfaturile pe care ti le da Hristos prin gandirea ta,,,daca ii daruiesti mintea si inima ta..Si apoi Duhul Sfant te va povatui,numai ca trebuie sa fii perseverent si sa iti smeresti mintea,,,sa o faci sa fie cuminte si ascultatoare,,,de multe ori poate nu intelegem ceea ce va fii de fapt,dar trebuie sa iti pui toata increderea in Dumnezeu,pt ca El ne iubeste si vrea doar sa ne ajute sa fim constructivi.
Chiar daca gresim poate sa din cauza ca nu suntem desavarsiti,ala rau ne incurca gandirea ca sa nu putem merge pe drumul drept, si mai intram prin incurcaturi.Dar noi trebuie sa ne punem toata increderea in Dumnezeu,sa dam vina pe noi ca am gresit,,,si sa il rugam pe Hristos sa ne ajute sa iesim din incurcaturi.
Dar pt a avea o constiinta curata,,,trebuie sa traim curat sufleteste si trupeste.
Pt ca daca daca nu traiesti curat,,,si predici cuvatul lui Dumnezeu,,vei avea mult de suferit.Pt ca ala rau are putere asupra pacatului,asupra mizeriei
ingerasulluptator
Postat pe 13 Februarie 2012 10:45
De la: Axl_22, la data 2012-02-09 11:26:56Are i Punescu o cheie. http://www.youtube.com/watch?v=qhVhFbvAb9w
Axl draga, cum le stii tu pe toate!

De asta imi placi!
SAL
Postat pe 13 Februarie 2012 10:56
nu e corect sa iti schimbi religia,oricat l-ai iubi.
daca te iubeste,nu te va schimba.
e pacat ca in ultimele sute de ani,au aparut tot felul de grupuri de religii.
ele dezbina,de fapt.
separa oamenii in bisericute diferite,si uite ca creeaza probleme.
am prietene,care dupa ce au trecut la baptisti,s-au si despartit.
si e bine ca si copiii sa fie ca si tine,.ortodocsi.
ca sa nu aiba probleme cand se vor mari,si vor lega relatii serioase.
de ce sa fim de religii diferite,cand putem sa mergem la aceeasi biserica?
e mare pacat.
au impresia ca sunt mai buni,sectantii,dar se inseala.
cine se crede mai bun,e de fapt mai jos.
nu va pierdeti,prin alte religii.
pastrati coloana vertebrala,pentru ca de asta depind si copiii si nepotii vostri.
sa le transmitem ce avem noi mai bun,inclusiv religia,ca sa lasam o lume mai buna.
copiii nostri sunt inlocuitorii nostri pe pamant,cand nu vom mai fi.
asta e mai presus decat orice.
daniilia
Postat pe 14 Februarie 2012 15:52
Sotia mea e catolica, eu sunt ortodox. N-am avut vreodata discutii divergente pe teme religioase. De inviere am fost la bis. ortodoxa, de Craciun am fost la catolici . Corul a cantat cateva colinzi si imnuri religioase nemaipomenit. Avem si rude de religie neoprotestanta. Relatiile dintre noi sunt firesti. normale.
SAL
Postat pe 14 Februarie 2012 16:28
....cu siguranta ca o fost placut o coli(nzat) si Hrusca p' acolo?( daca nu te deranjez)
garbo225639
Postat pe 14 Februarie 2012 19:29
crestin inseamna dragoste inainte de toate, dragoste pentru ceilalti, dragoste pentru tine. religia? unii simt nevoia sa le spuna cineva ce sa faca si cum sa faca. icoane? nu te inchina la idoli. dragoste? in primul rand inseamna sa-i accepti pe oameni asa cum sunt si sa nu-i critici.
religia de multe ori a fost marul discordiei. crestinismul ii aduna pe oameni, indiferent de religie. concluzie: ce este mai important? crestinismul sau religia?
garbo251239
Postat pe 14 Februarie 2012 20:59
Nu stiu ce inteleg unii prin cuvatul de a fii crestin...
Crestinul trebuie sa fie un om integru,cinstit,,adica care sa nu profite de slabiciunile celorlalti,,,si sa nu umble sa profite de nimeni,,,sa faca lucrurile de la sine nu sa ii spuna altii..dar nici sa ii lase pe altii sa il umileasca..pt ca crestinul are si demnitate..
Necrestinii daca simt ca esti bun,umbla doar sa profite si te considera prost...Ei bine crestinul nu face asa ceva,,pt ca el nu umbla sa profite de nimeni si nici sa rada de nimeni..
Daca cineva se ia de crestin normal ca trebuie sa isi impuna punctul de vedere cu demnitate,cu hotarare care sa impuna respect...pt ca crestinul nu este o carpa de sters pe jos.
ingerasulluptator
Postat pe 14 Februarie 2012 21:09
oamenii confunda religia cu credinta din cauza ca gandesc superficial,sunt formalisti....
ingerasulluptator
Postat pe 14 Februarie 2012 21:13
Draga mea, nu Dumnezeu este cel care se opune iubirii dintre doi oameni, nici apartenenta religioasa. Pentru a putea forma o relatie este nevoie ca ambii parteneri sa isi doreasca acest lucru. Recomandarea mea este sa te asiguri ca si acel baiat are aceleasi sentimente fata de tine inainte sa te gandesti la o posibila relatie .
deea89
Postat pe 16 Februarie 2012 08:01
draguta ,
nu merita pierderea credintei pt un barbat. Dumnezeu e mai important.
sunt intr-un caz ca al tau. LUPTA mult si pastreaza ortodoxia. INcearca sa comunici si daca te IUBESTE mult Merge dupa tine. SUNT sectanti, nu exista inaintea lui Dumnezeu. Se amagesc. Nu au impartasanie, cruce, Sf Moaste vindectoare........POate e o santa pt el sa vina spre credinta adevarata. Bafta multa.
Roaga-te mult. Paraclisul Maicii Domunului si rug al Sf inger sa le citesti mereu. Mergi la Manastiri, la slujba de Duminica ..si roaga -L sa fac Dumnezeu cum crede pt tine.
gia007
Postat pe 16 Februarie 2012 09:19
unde te-ai cununat ? probabil ca nu ai cedat si la Ortodocsi. Convinge-ti sotia sa vina la Ortodoxie. vei da socoteala daca nu te urmeaza. Mergi la Sf Liturghie Duminica ..si lupta pt credinta ta. e bine ca -ti iubesti sotia .....
gia007
Postat pe 16 Februarie 2012 09:26
Buna dimineata,
sfatul meu este sa renunti la el daca nu este de aceeasi religie cu tine. Asa cum au spus unii dintre cei care ti-au raspuns mai jos, penticostalii nu au nici un fel de reguli de viata corecta. iti spun din exeprienta. In religia ortodoxa exista cele 10 porunci. Fiecare crestin ortodox trebuie sa tina cont de ele si atunci totul este in regula. Daca nu tii cu adevarat la viata ta si la fericirea ta, atunci treci la penticostali. Te sfatuiesc sa citesti cu atentie cele 10 porunci si tot ce mai gasesti legat de ele( poti intra pe internet sunt atatea invataturi de la Marii parinti ai Ortodoxiei - nu sunt o habotnica! dar cum am mai spus,- iti spun din experienta. Parintii mei sunt credinciosi ortodoxi si as fi vrut si eu sa am o familie ca a lor, respect, ajutor, fara certuri, noi am fost 4 frati , dar... am uitat de cele 10 porunci. Intra pe internet si informeaza-te, dar eu iti spun sa iti cauti un baiat crestin ortodox care crede in Dumnezeu si care sa te si RESPECTE. Iti pot spune mai multe daca vrei sa imi scrii pe stefi_sea@yahoo.com.
garbo221171
Postat pe 16 Februarie 2012 09:56
De la: garbo225639, la data 2012-02-14 19:29:29 ....cu siguranta ca o fost placut o coli(nzat) si Hrusca p' acolo?( daca nu te deranjez)

Ti-as fi raspuns cu placere ca asa m-a invatat mama sa raspund politicos celor ce ma intreaba dar... observ ca ti-ai ras contul. Oare de ce? Ti-era teama ca vin cu colindul la tine?
SAL
Postat pe 16 Februarie 2012 10:53
@171 Cele zece porunci se gasesc in Biblie la Exodul cap. 20 :1-17. Ele sunt si-n Biblia ortodoxa si in cea a cultelor protestante si neoprotestante. (deci si in biblia penticostalilor).
SAL
Postat pe 16 Februarie 2012 11:00
@Gia,draga!

ce-ia aia "lupta si pastreaza
Cristina_Adler
Postat pe 16 Februarie 2012 15:16
De la: gia007, la data 2012-02-16 09:19:22 draguta ,
nu merita pierderea credintei pt un barbat. Dumnezeu e mai important.

Deacord ca Dumnezeu e important insa casatorindu-te cu un partener de o alta confesiune crestina, nu inseamna ca-ti pierzi credinta. Mi se pare ca unii gandesc si acum ca in evul mediu.
Treziti-va, Dumnezeu e unul singur Doar clericii, popii, pastorii si cei ce conduc bisericile sunt mai multi si toti lupta pentru ciolan exact ca si politicienii. Oare de ce? De dragul poporului, de dragul enoriasilor sau pentru propriile interese si orgoliu personal ?

SAL
Postat pe 16 Februarie 2012 15:36
"vei da socoteala daca nu te urmeaza. Mergi la Sf Liturghie Duminica ..si lupta pt credinta ta. e bine ca -ti iubesti sotia..."

Cui dai socoteal? S-i iubeti soia e bine...att de mult, c musai s luptai mpreun!
Mi-e ru! Adic sunt credincioi i mai credincioi. Credina mea e mai bun. Dac m iubeti te faci ortodox...etc.
Axl_22
Postat pe 16 Februarie 2012 15:44
Mda, asta eu zic ca-i fanatism religios. Cei ce gandesc si se exprima astfel se cred,,mai catolici decat papa"
SAL
Postat pe 16 Februarie 2012 15:47
De la: dani_3la, la data 2012-02-05 15:31:03Buna...sunt intr-o mare dilema,imi place de un baiat si cred ca si lui ii place de mine,problema e ca nu suntem de aceeasi religie.Eu nu vreau sa renunt la religia mea,cu el nu am vb asa ceva pentru ca inca nu suntem impreuna.As vrea sa stiu daca am putea avea un viitor impreuna,din cate stiu nu ne putem casatorii din cauza ca suntem de religii diferite.E adevarat?


da' asa este daca nu sunteti de aceeasi religie nu se poate. mai ales ca baiatu de alta religie poa' sa aiba...dramba mica si cand ti-o pune n-o satz placa. intelegi fata mea?
nu mai vorbesc ca la unele religii nu se admit nici perversiunile si-atunci pt. ce mai traiesti. ca fara perversiuni...aia nu-i viata. intreaba si cucoanele de la religia sambatarilor ca la aia se stinge lumina si dupa ce popa zice HALLELUIA... sar unii pi altzii ...care pe care...si poa' sa fie si pe invers.
comprende? daca da, Doamne ajuta!
adi27
Postat pe 18 Februarie 2012 06:04
De la: Axl_22, la data 2012-02-16 15:44:01"vei da socoteala daca nu te urmeaza. Mergi la Sf Liturghie Duminica ..si lupta pt credinta ta. e bine ca -ti iubesti sotia..."

Cui dai socoteal? S-i iubeti soia e bine...att de mult, c musai s luptai mpreun!
Mi-e ru! Adic sunt credincioi i mai credincioi. Credina mea e mai bun. Dac m iubeti te faci ortodox...etc.


mare dreptate ai !
cat despre credinta matale...bleahhh... ca-s pline ziarelel de popii ortodocsi care si-o trag in c*ur. asa ca io prefer credinta lu guru bivolaru. acolo-i viata. toata ziua rugaciuni si...sex...in toate felurile...sa mor io.

(mare-i gradina ta doamne )
adi27
Postat pe 18 Februarie 2012 06:09
De la: deea89, la data 2012-02-16 08:01:51Draga mea, nu Dumnezeu este cel care se opune iubirii dintre doi oameni, nici apartenenta religioasa. Pentru a putea forma o relatie este nevoie ca ambii parteneri sa isi doreasca acest lucru. Recomandarea mea este sa te asiguri ca si acel baiat are aceleasi sentimente fata de tine inainte sa te gandesti la o posibila relatie .


da' sa nu uite ceva. ca la romani este un proverb din moshi stramoshi: " p.la tare stalpu' casei"
asa ca cu dumniazau sau fara dumnealui principalu' e ...dramba. deci intre doua rugaciuni sa verifice fata si chestia cu dramba. si daca baiatu' e tare.n dramba sa-l ieie daca nu...papucii si sa caute altui de alta credinta. HALLELUIA si Doamne agiuta.
adi27
Postat pe 18 Februarie 2012 06:16
De la: SAL, la data 2012-02-16 11:00:39@171 Cele zece porunci se gasesc in Biblie la Exodul cap. 20 :1-17. Ele sunt si-n Biblia ortodoxa si in cea a cultelor protestante si neoprotestante. (deci si in biblia penticostalilor).


matale ai 'nebunit.
ce tot o dai cu beblia. in relatia dintre doi tineri conteaza numa ...dramba. sa fie mare si tare. asa ca las-o mai moale cu cele 10 porunci. aia cu zece porunci e valabila dupe 7o de ani cand asteptz sa da-i coltzu'
adi27
Postat pe 18 Februarie 2012 06:24
De la: gia007, la data 2012-02-16 09:26:27unde te-ai cununat ? probabil ca nu ai cedat si la Ortodocsi. Convinge-ti sotia sa vina la Ortodoxie. vei da socoteala daca nu te urmeaza. Mergi la Sf Liturghie Duminica ..si lupta pt credinta ta. e bine ca -ti iubesti sotia .....
Dupa cum spuneam oamenii vad ortodixia ca credinta...dar practic credinta este una cea care a predicat Iisus Hristos si religiile sunt multe,,,din cauza banilor...
ingerasulluptator
Postat pe 18 Februarie 2012 10:41
De la: SAL, la data 2012-02-16 11:00:39@171 Cele zece porunci se gasesc in Biblie la Exodul cap. 20 :1-17. Ele sunt si-n Biblia ortodoxa si in cea a cultelor protestante si neoprotestante. (deci si in biblia penticostalilor).
Da cele zece porunci sunt in toate cultele...Dar problema este cati respecta poruncile? Fiecare au un singur interes,banii,dar sa ii castige necinstit.Putini pastori te invata ceva constructiv....pt ca nu se vede nimic in urma lor...
ingerasulluptator
Postat pe 18 Februarie 2012 10:45
De la: adi27, la data 2012-02-18 06:09:24
De la: Axl_22, la data 2012-02-16 15:44:01"vei da socoteala daca nu te urmeaza. Mergi la Sf Liturghie Duminica ..si lupta pt credinta ta. e bine ca -ti iubesti sotia..."

Cui dai socoteal? S-i iubeti soia e bine...att de mult, c musai s luptai mpreun!
Mi-e ru! Adic sunt credincioi i mai credincioi. Credina mea e mai bun. Dac m iubeti te faci ortodox...etc.


mare dreptate ai !
cat despre credinta matale...bleahhh... ca-s pline ziarelel de popii ortodocsi care si-o trag in c*ur. asa ca io prefer credinta lu guru bivolaru. acolo-i viata. toata ziua rugaciuni si...sex...in toate felurile...sa mor io.

(mare-i gradina ta doamne )
Da si pe tine ce te intereseaza ce fac preotii...Ei au studiat teologia din cauza banilor nu ca il iubesc pe Dumnezeu si vor sa ii ajute pe oameni.In fond sunt barbati si barbatii nu sunt buni de nimic,,doar sa minta si sa faca razboie...Preotii doar fac slujba lor,,dar ei nu au har pt ca nu traiesc curat///Sunt doar niste barbati ca toti ceilalti si de ce ar trebui sa ii iei pe ei ca exemple....
Fiecare face cum considera ca este mai bine pt el.
daca unii considera ca este bine sa fii crestin ca sa poti avea o gandire constructiva...Eu spre exemplu eu de aceea vreau sa fiu crestina pt ca vreau sa am o gandire constructiva ....Si vreau ca Iisus sa ma ajute sa gandesc constructiv.
ingerasulluptator
Postat pe 18 Februarie 2012 10:51
Spre exemplu barbatii vor sa aiba o gandire distructiva sa minta femeile sa le faca servitoare sa le insele si cand ajung la 70 ani se fac cresdinciosi ca sa ajunga in rai,,,eu cred ca barbatii in cred ca Dumnezeu prost..Am cunoscut batrani care merg la biserica dar ei sunt doar niste ipocriti pt ca nu sunt curati la suflet asa ca nu stiu daca vor merge in rai,,,sau la necuratul...
Si cum barbatii ales sa traiasca o viata destrabalata pana la 70 ani de ani,nu vad de ce trebuie sa te casatoresc cu ei ca femeie,,pt ca oricum isi va bate joc din tine si te va pune sa il slugaresti si copii vor avea niste exemple proaste si de asta se umple pamanatul de oamenili inutili fara o gandire constructiva.
eu prefer sa fiu crestina sa slujesc pe Dumnezeu,,decat sa slujesc un barbat si sa isi bata joc din mine
ingerasulluptator
Postat pe 18 Februarie 2012 10:56
irinooka...
iar ai baut gaz...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 18 Februarie 2012 12:08
De la: adi27, la data 2012-02-18 06:24:39
De la: SAL, la data 2012-02-16 11:00:39@171 Cele zece porunci se gasesc in Biblie la Exodul cap. 20 :1-17. Ele sunt si-n Biblia ortodoxa si in cea a cultelor protestante si neoprotestante. (deci si in biblia penticostalilor).


matale ai 'nebunit.
ce tot o dai cu beblia. in relatia dintre doi tineri conteaza numa ...dramba. sa fie mare si tare. asa ca las-o mai moale cu cele 10 porunci. aia cu zece porunci e valabila dupe 7o de ani cand asteptz sa da-i coltzu'


N-am innebunit, am raspuns intrebarii lui @ 171 iar talica daca esti ,,Jmecher" bagate-n seama cu cei de teapa ta
SAL
Postat pe 18 Februarie 2012 14:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
In ziua in care m-am iubit cu adevarat Charles Chaplin 40 De la: Luna_in_capricorn 6 Decembrie 2011 19:39
amantA? 482 De la: neversaynever 25 August 2011 08:48
Cand relatia e perfecta dar tu esti fara viata 24 De la: Gabriela_Andronescu_1 10 Aprilie 2017 04:24
Ziua grecilor 1 De la: vuvuzela 25 Martie 2011 21:04
isi mai aduce cineva aminte de prima dragoste? 47 De la: Dorutza 25 August 2010 14:20
Setari Cookie-uri