despartire sau compromis

"..Robi cado asemenea limbaj denota ce fel de om se ascunde in spatele unui pseudinim auzi BRE , poti sa faci cinste cu brio inculturii acum iarta-ma daca am fost rea dar nu tolerez asemenea limbaj poate asa se vb la tine in familie.."



fata mea...
sau lasa..
roby_cado
Postat pe 11 Septembrie 2011 14:26
De la: dor72_, la data 2011-09-11 08:41:23carcotasho, chiar ca esti carcotasha....


Pai, ori sunt carcotasha, ori nu mai sunt ?!?! Altfel imi gaseam alt nick
carcotasha
Postat pe 11 Septembrie 2011 17:44
De la: roby_cado, la data 2011-09-11 14:26:46"..Robi cado asemenea limbaj denota ce fel de om se ascunde in spatele unui pseudinim auzi BRE , poti sa faci cinste cu brio inculturii acum iarta-ma daca am fost rea dar nu tolerez asemenea limbaj poate asa se vb la tine in familie.."



fata mea...
sau lasa..


Care-i problema cu "bre"?! Un simplu cuvant (interjectzie) cu care atragem atenția cuiva c ne adresm ei/lui. E drept ca mai...prieteneshte. Aici ai "greshit" ,Roby. Trebuia sa-i spui "fa", poate i-ar fi placut mai mult
carcotasha
Postat pe 11 Septembrie 2011 17:55
Mmdaa... Sigur, sigur! Divorteaza, de ce sa stai cu el? Sunt atatia Feti Frumosi calare pe cai albi, destepti si iubitori care abia asteapta! Mai mult, dau chiar anunturi: "Caut disperat(!!!) copil (copii) cu mamica singura asupra carora sa-mi revars toata dragostea, toate acestea la pachet cu vila cu piscina, garaj cu masina, concedii in locuri exotice, shopping in cele mai luxoase magazine din capitalele europene. Cerinte: mamica sa aibe cat mai multi copii!" Divortul e sigur cea mai buna alegere, cel putin la fel de buna cum a fost si alegerea sotului tau in speranta ca-l vei schimba tu! De ce sa te chinui sa-ti rezolvi problemele cu el, cand sunt atatia care asteapta sa-ti ofere o viata roz tie si copilasilor tai??!!
Ophiuchus
Postat pe 11 Septembrie 2011 18:55
Daca tu crezi ca aici ai sa gasesti un raspuns te inseli. Sfaturi toata lumea ofera. Filosofia vietii de aemenea toti oamenii o cunosc. Dupa cum vezi din postarile de pana acum ..nimeni nu te povatuieste sa alegi o cale de mijloc sau sa faci ceea ce simti. Nu este ok sa ceri sfatul altora atunci cand este vorba de propria familie. In mod normal trebuie sa faci ceea ce simti tu ca este bine sa faci. Stiu este teama de a ramane singur, teama de reactile celor implicati pentru ca vrem nu vrem familia nu inseamna doar un el si o ea, sunt multi cei ce privesc de pe margine. In sfarsit, alege cu inima si daca alegi despartirea , fa alegerea asta doar daca esti constienta ca nu-ti vei mai permite o alta greseala. In rest....peace
sarbu_marius
Postat pe 12 Septembrie 2011 17:18
haidi, bre, ia mai lasati-ma cu teama de singuratate drept pretext pt `achizitionarea` unui om pe post de entertainer!
daca nu vreti sa fiti singuri, luati-va, in pana mea, un animal, un caine, o pisica, un papagal, o cotcodacitoare! un om nu e un obiect, pe care sa ti-l cumperi, ca sa-ti faca pe plac si sa fie la cheremul tau, in consecinta, sa-ti amelioreze singuratatea. cu atat mai mult, cu cat are dorinte, nazuinte, asteptari si nevoi personale. un om nu e si nu poate fi bunul nimanui.
esme
Postat pe 12 Septembrie 2011 17:31

zici ca voia sa te ia pe tine....
dor72_
Postat pe 12 Septembrie 2011 17:33
cum sa ma ia, doaro?
da` ce, poate?
esme
Postat pe 12 Septembrie 2011 17:35
tocmai de aia ziceam....poate se prinde careva...si intelege mesajul cum trebuie...
dor72_
Postat pe 12 Septembrie 2011 17:38
Ai perfecta dreptate, eu am mai asteptat 9 ani sa se intimple ceva si unde am ajuns?Am ajuns tot la divort, am pierdut aproape tot, doar increderea in mine mi-a mai ramas. Asta m-a facut sa supavietuiesc.Mama ta a avut mare curaj cind a luat acea hotarire si bine a facut .Copilul meu avea doar 11 ani si totusi am vrut sa ii mai dau o sansa sotului meu, dar sansa a fost pentru el.In viata este important sa stii cind si cum sa iei o decizie definitiva.
garbo219899
Postat pe 12 Septembrie 2011 20:23
De la: esme, la data 2011-09-12 17:31:16haidi, bre, ia mai lasati-ma cu teama de singuratate drept pretext pt `achizitionarea` unui om pe post de entertainer!
daca nu vreti sa fiti singuri, luati-va, in pana mea, un animal, un caine, o pisica, un papagal, o cotcodacitoare! un om nu e un obiect, pe care sa ti-l cumperi, ca sa-ti faca pe plac si sa fie la cheremul tau, in consecinta, sa-ti amelioreze singuratatea. cu atat mai mult, cu cat are dorinte, nazuinte, asteptari si nevoi personale. un om nu e si nu poate fi bunul nimanui.


aici te contrazic, esme, un om poate fi nu doar bunul, ci si raul altuia.
charmelen
Postat pe 12 Septembrie 2011 21:38
De la: sarbu_marius, la data 2011-09-12 17:18:23Stiu este teama de a ramane singur, teama de reactile celor implicati pentru ca vrem nu vrem familia nu inseamna doar un el si o ea, sunt multi cei ce privesc de pe margine.


"teama de a ramine singur" - teama de ce? De tine insuti? Ca sa nu ramai tu cu tine esti dispus sa accepti compania (oricarui) alt om?
Mi se pare sinistru....

Iar in ce priveste "oamenii de pe margine" - puteai sa spui pomii de pe margine, era acelasi lucru.


quasaria
Postat pe 12 Septembrie 2011 21:42
Mua-ha-ha-ha-ha! Iote de ce imi era dor de charmelen!
Welcome back!
Thor_again
Postat pe 12 Septembrie 2011 21:43
charm, uitasem de `minunile` cameleonismul categoriilor gramaticale! sau sa le zic `blestemul`?!


esme
Postat pe 12 Septembrie 2011 21:48
esmeao, poti sa zici ca nu are dreptate?
Thor_again
Postat pe 12 Septembrie 2011 21:50
hahaha, thorelu`! lasa-ma doar sa MA raZ!
esme
Postat pe 12 Septembrie 2011 21:55
De la: Thor_again, la data 2011-09-12 21:43:20Mua-ha-ha-ha-ha! Iote de ce imi era dor de charmelen!
Welcome back!


merci de floricica si de mesajul de bun-venit Thor.
de fapt, am revenit de-acum vreo doua zile, iar tu abia acum ma observi? ti-a slabit vederea ''mosule'' sau ai fost prins cu alte proiecte importante peste weekend?
charmelen
Postat pe 13 Septembrie 2011 00:23
De la: esme, la data 2011-09-12 21:48:28charm, uitasem de `minunile` cameleonismul categoriilor gramaticale! sau sa le zic `blestemul`?!




io nu poci fir-ar, caci sunt filolog nascut, iar nu facut!
charmelen
Postat pe 13 Septembrie 2011 00:25
e foarte greu sa te schimbi pe tine insuti,,,,cum sa poti schimba pe cineva? parerea mea este ca ar trebui sa te gamdesti foarte bn la pasul pe care-l vei face deoarece de decizia ta depinde si viitorul copilasilor tai,dar totusi eu tind sa cred ca ai facut destule pt casnicia ta,,si copii sufera mai mult asistand zi de zi la indiferenta dintre voi,,,, E timpul sa te gandesti la tine si la copii tai,,,,ei trebuie sa aiba stabilitate emotionala in primul rand,si asta depinde de mediul in care ei cresc....
Eu cred ca despartirea ar fi cel mai bun lucru,,,:(,,,,,din pacate,,,nu are rost sa mai stai langa el daca efectiv pt el esti*decorativa*,,,,,,pt ca o casnicie sa mearga e nevoie de 2....
Oricum bafta!!! orice decizie ai lua
garbo041014
Postat pe 13 Septembrie 2011 16:29
Hm...interesanta povestea ta....am citit cu rabdare si pot spune ca te inteleg. Ai de toate cum spuneai, sot, copii, familie, masina tot si totusi nu te simti implinita. De ce ? Pentru ca nu exista implinire sufleteasca in relatia cu sotul tau !! Totul e frumos zugravit pe dinafara insa pe dinauntru doar tu stii si simti ca enu e deloc asa !!!

E greu sa iei decizii drastice in viata mai ales cand te uiti in jurul tau si vezi ca sunt atatia oameni nefericiti si comparandu-te cu ei, tu esti foarte ok, nu ? Si atunci nevoia de a dezerta din "sistem" iti da profunde sentimente de vina. Iar rezultatul atunci care e ?! O picatura chinezeasca care se aduna...se aduna ...se aduna....insa pentru cat timp ? Daca nu se va intampla nimic constructiv intre voi, timpul isi va pune amprenta iar la un moment dat tot se va intampla "neprevazutul".

Ce-ti ramane tie de facut deocamdata ? Doar sa te multumesti cu ce ai si sa iti gasesti multumiri in preocupari care se ta implineasca. De schimbat sa incerci sa il schimbi ?! Nu cred in asta....

Deci....lasa TIMPUL si SOARTA sa isi spuna cuvantul. Tu esti acum "cu maineile legate". Cunosc sentimentul foarte bine.....

Numai bine
M
garbo059899
Postat pe 15 Septembrie 2011 14:32
Hm...interesanta povestea ta....am citit cu rabdare si pot spune ca te inteleg. Ai de toate cum spuneai, sot, copii, familie, masina tot si totusi nu te simti implinita. De ce ? Pentru ca nu exista implinire sufleteasca in relatia cu sotul tau !! Totul e frumos zugravit pe dinafara insa pe dinauntru doar tu stii si simti ca enu e deloc asa !!!

E greu sa iei decizii drastice in viata mai ales cand te uiti in jurul tau si vezi ca sunt atatia oameni nefericiti si comparandu-te cu ei, tu esti foarte ok, nu ? Si atunci nevoia de a dezerta din "sistem" iti da profunde sentimente de vina. Iar rezultatul atunci care e ?! O picatura chinezeasca care se aduna...se aduna ...se aduna....insa pentru cat timp ? Daca nu se va intampla nimic constructiv intre voi, timpul isi va pune amprenta iar la un moment dat tot se va intampla "neprevazutul".

Ce-ti ramane tie de facut deocamdata ? Doar sa te multumesti cu ce ai si sa iti gasesti multumiri in preocupari care se ta implineasca. De schimbat sa incerci sa il schimbi ?! Nu cred in asta....

Deci....lasa TIMPUL si SOARTA sa isi spuna cuvantul. Tu esti acum "cu maineile legate". Cunosc sentimentul foarte bine.....

Numai bine
M
garbo059899
Postat pe 15 Septembrie 2011 14:33
Raspunsul era pt drgirina
garbo059899
Postat pe 15 Septembrie 2011 14:36
De la: drgirina, la data 2011-09-10 19:15:47Robi cado asemenea limbaj denota ce fel de om se ascunde in spatele unui pseudinim auzi BRE , poti sa faci cinste cu brio inculturii acum iarta-ma daca am fost rea dar nu tolerez asemenea limbaj poate asa se vb la tine in familie dar vad ca imi diseci tot textul cuv cu cuv si ceva concret nu argumentezi deci imi pare rau ca ti-am cerut parerea DE BARBAT . Inca odata multumesc tuturor pentru concluzii si vad ca s-au regasit multe in postura mea doar ca eu am avut curaj sa spun ceva si nu vreau sa fiu judecata de nimeni si nici compatimita dar din nefericire sunt multi care in lipsa de preocupare comenteaza vrute si nevrute si le respect parerea dar unii chiar deviati serios si din cate obs sunteti peste tot unde se deschide un topic nou chit ca aveti sau nu subiect comun cu respectivul .
Hai ca ai reusit sa ma superi



Doamna...ce cauti tu aici daca esti asa "culturalizata"? Aici sunt numai inculti...auzi la ei...deci nici mie nu-mi vine sa cred cum se exista asa ceva...
Ce vrei sa-ti argumenteze? Ca esti o femeie care nu stie ce vrea de la viata, care nu stie sa-si faca sotul sa o iubeasca (zicea cineva mai sus ca o femeie desteapta poate sa faca un barbat sa o iubeasca )...Daca iubesti cu atat de multa patima, atunci daruieste si nu astepta sa primesti. Nu ti convine nici asa, ce ai cautat atat timp langa omul ala?
Ocupati timpul cu autocunoasterea, ca nici tu nu stii ce vrei, si nu mai astepta sa te compatimeasca lumea aci...ca ei este incluti si nu stie din astea...
Nu trebuie sa ai "subiecte comune" (in traducere culta = aceeasi patanie) ca sa-ti dai cu parerea...e un site unde oricine isi poate da cu parerea...Daca vrei subiecte comune si vrei sa-ti raspunda anumite persoane, exista corespondenta (e-mail, messenger) unde te poate auzi si sfatui strict persoana de la care vrei asta...

Sa vad acum ce suparata o sa mai fi....
madita
Postat pe 15 Septembrie 2011 15:47

vai, madita....se poate?
dor72_
Postat pe 15 Septembrie 2011 16:45
ooo da... mai ales cand vad cat de mare e ograda Domnului...
madita
Postat pe 15 Septembrie 2011 17:06
Madita..nu ne strica "placerea" de-a comenta asa de-a-n degeaba... Ea a intrebat la deruta,noi am raspuns la fel...ba pe ici pe colo chiar si sfaturi serioase,dar cine sa le mai cearna?
Raspuns:DESPARTIRE!!!
elisabeta_boia
Postat pe 16 Septembrie 2011 22:52
"bre" gagici, nu s-a terminat telenovela. cate episoade are?
pana la urma cum a ramas cu "Armando Jose"?

pe mine ma lasa "nervii capului":
adeline
Postat pe 16 Septembrie 2011 23:12
Un algocalmin? Sau un sedocalm?
elisabeta_boia
Postat pe 17 Septembrie 2011 00:29
draga prietene,nu sint in masura sa ti dau sfaturi,dar pot sa ti spun ca eu duc aceasta povara de 16 ani.exact dupa ce am facut nunta a inceput asa zisul calvar.mereu e f obosit,nu vb cu mine ca nu are despre ce,nu iesim impreuna ca nu avem unde si ii este rusine cu mine,s apoii el e satul de drumuri,dar daca il cheama maicasa sau sorasa ,pleaca in prima secunda. totul am crezut pina acum 5 ani cind m am operat la sin ,de atunci a inceput cu jigniri ,si bataie de joc,ba mai mult are o amanta de 3 ani ,ceea ce eu am aflati.acum o luna.nu avem copii.dar m am saturat de acest trai ,nu ,iubire,nu rasfat,nu alint,nu un zimbet ..............nimic.viata e un compromis.nici eu nustiu ce sa fac ,imi este greu ,mi e rusine sa fac acest pas.asadar nu se merita sa traim astfel,stiu ca ti e greu si te inteleg.rabdare multa si curaj sa ai in ceea ce vei face.
josefine
Postat pe 17 Septembrie 2011 07:05
Josefine..fii curajoasa si lasa-l!! Nimeni nu merita sa te sacrifici sau sa suferi ptr. el! Ai dovedit vetii si tie ca ai curaj,putine ar avea curajul{chiar si de nevoie} sa accepte sa ramana fara un san... te felicit ptr. acest gest,dar e o dovada ca poti lupta-lupta si elimina-l si pe cel care nu te mai respecta{obs. ca n-am spus..te iubeste..},dar respectul...cand dispare....renunta si-ti v-a fii bine,te vei reface in primul rand...psihic,apoi automat si fizic..si nu poti stii ce surprize iti ofera viitorul?! Oricum ceva mai bun decat acum... Si curaj in continuare!
elisabeta_boia
Postat pe 17 Septembrie 2011 07:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce nu pot sa nu ma mai gandesc la el 81 De la: ica2 23 Ianuarie 2011 14:26
am nevoie de un sfat 29 De la: marius85 4 Decembrie 2014 19:11
Cosmarul din care multe aveti ce invata 66 De la: ioanasad 3 Iunie 2014 15:08
sfat pentru o femeie divortata 19 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:13
Merita sau nu ? 8 De la: D_Emy 9 Februarie 2014 10:01
Setari Cookie-uri