cat de mult poti sa iubesti un barbat incat sa nu-ti dai seama cum e el?

Niciodata nu am crezut ca mi se poate intampla mie! L-am cunoscut pe Darius cand aveam 17 ani....dupa 9 ani de relatie ne-am casatorit anul trecut. Relatia noastra nu a fost una tocmai usoara din cauza geloziei lui, a egoismului si a posesivitatii. Inainte de nunta cu vreo 5 luni el era foarte ocupat cu amenajarea apartamentului in care urma sa ne mutam...comuniucam tot mai putin. Inainte de nunta cu o luna l-am intalnit pe Alex un baiat care locuieste in apropierea serviciului meu. Il remarcasem si eu pe strada de mai multe ori, mi-a atras atentia de cand l-am vazut prima data. M-am trezit intr-o seara cu un mesaj in care imi zicea sa nu ma casatoresc. Initial am crezut ca e o gluma de prost gust...dar era el, Alex. Dupa o convorbire la telefon m-a convins sa ne intalnim sa povestim! A fost cea mai mare greseala din viata mea! Am continuat sa ne intalnim. El era diferit de Darius, ma intelegea, ma respecta si tinea cont de parerile mele. El a devenit al doilea barbat din viata mea! Mereu imi spunea ca nu-i vine sa creada ca m-a cunoscut si ca eu am prea multe probleme cu Darius si ca intr-o zi o sa ne despartim Mi-as fi dorit sa nu ma mai casatoresc dar nu puteam da inapoi si asa ma simteam ca ultimul om pentru ceea ce faceam...ma gandeam la Darius si la familie dar clipele petrecute cu Alex erau minunate, eram alt om, parca ma nascusem a doua oara, el era tot ce visasem. Un barbat puternic, ambitios, ne completam unul pe altul. Mereu eram cu zambetul pe buze si cei din jurul meu observau dar au pus totul pe baza nuntii! M-am casatorit dar am continuat sa ma intalnesc cu Alex. Relatia cu Darius nu a fost una prea buna deoarece dupa casatorie parca isi pierduse interesul fata de persoana mea lucru care m-a apropiat si mai tare de Alex. Visam cu Alex ca intr-o zi o sa plecam impreuna din Romania deoarece amandoi eram nemultumiti de traiul din Romania...mereu ma proteja si imi zicea lucruri frumoase...dupa 6 luni am divortat din cauza neintelegerilor din familie. Darius a fost spre surprinderea mea deacord cu divortul. Nu imi era totuna deoarece practic am crescut si ne-am maturizat impreuna dar era Alex care ma sustinea si ma motiva. Vestea divortului a fost un soc pentru toata lumea dar mie imi era bine pentru ca ma astepta o viata langa Alex. Imediat dupa incheierea procedurilor legale de divort a inceput defapt cosmarul vietii mele....Alex a inceput sa se indeparteze de mine...daca il intrebam ce are imi zicea ca mi se pare pana a inceput sa ma evite cu totul....eram disperata pentru ca vroiam un raspuns, mereu zicea ca e obosit , ca e la munca, ca ii este somn.....doua luni a durat agonia mea si cand credeam ca o sa primesc macar o explixcatie mi-a zis pe messenger, pentru ca nu a vrut sa ne intalnim,ca nu e bine pentru ca o sa ajungem in alt stadiu si ca nu merit sa ma faca sa sufar...si ca el o sa ma ajute daca am vreodata nevoie de ajutor si sa nu fiu copila....am crezut ca pica cerul pe mine....a fost o perioada cand uram sa ma trezesc dimineata, as fi vrut sa dorm continuu...aveam atatea intrebari fara raspuns si inca le am. Mi-a fost greu sa nu-l mai sun sau sa-i dau mesaje pentru ca eram constienta deja ca ma umulisem prea mult cersind o explicatie. au trecut 7 luni si nu simt pentru el pic de ura din contra, am momente cand inca sper ca o sa se intoarca sau macar o sa-mi explice ce a fost....acum imi caut alt loc de munca deoarece simt ca innebunesc cand ii aud masina sau cand il vad de la departare. Inca doare atat de tare sunt zile in care as vrea sa-mi smulg inima din piept...stiu ca nu merita iubirea mea dar inimii nu-i poti comanda. Ma simt folosita, tradata si inca nu stiu cu ce am putut gresi atat de mult pe lumea asta pentru ca simt ca platesc un pret mult prea mare. Niciodata nu am crezut ca mi se poate intampla asa ceva mie...este prima data cand povestesc ceea ce mi s-a intamplat...nu am zis nimanui de relatia cu Alex si simt ca uneori imi pierd mintile. Toata viata am facut ceea ce a trebuit si am evitat sa mint...dar toate astea pana anul trecut...
AncaMaria29
Postat pe 3 Septembrie 2011 23:46
"cat de mult poti sa iubesti un barbat incat sa nu-ti dai seama cum e el?"
Foarte mult. Ex-sotul tau poate sa faca un topic cu titlul "cat de mult poti sa iubesti o femeie incat sa nu iti dai seama cum e ea?" ce zici? Acum ai timp sa reflectezi unde si daca ai gresit.
lacramioaracrengi
Postat pe 4 Septembrie 2011 10:21
sincer..........de ce te ai mai casatorit daca a aparut alex? nu crezi ca era mai simplu sa anulezi totul? sau ai vrut sa vezi cum e sa fii mireasa? orice greseala se plateste...triplu. o stie toata lumea....dar acum nu mai poti face nimic. lasa trecutul sa fie trecut si priveste catre viitor. ce a fost... a fost ! iar ce va fii? vom vedea!!!
chalon
Postat pe 4 Septembrie 2011 12:05
mda...
michelle_
Postat pe 4 Septembrie 2011 12:13
Asa imi spunea si Alex odata, sa nu ma mai casatoresc, din doua rele sa-l aleg pe cel mai mic...dar nu am avut curajul, ma gandeam la familia mea, ce ar zice mama, tata....probabil era mai bine sa nu fac pasu....cat despre fostul sot nu stiu daca ma iubea asa mult pentru ca motivul divortului au fost minciunile lui care au iesit la iveala dupa nunta, credite la banci...ajungeam acasa de multe ori si il gaseam in fata calculatorului si nici nu se uita la mine, ma saluta in treacat... si multe altele...as vrea sa dau timpul inapoi acum, fostului ii pare rau pentru minciuni si jigniri...dar nu mai pot pentru ca sunt constienta ca nu-l mai iubesc si gandul meu a ramas la Alex...mi-as dori macar sa stiu motivul pentru care a zidicat acel zid intre noi....ma gandesc ca daca as stii adevarul m-as mai linisti si mi-ar fi mai usor sa trec peste...oricum de multe ori stau si ma uit in trecut si parca e un film de prost gust...dar chiar mi s-a intamplat mie si inca e greu de crezut pentru mine. Noua ani nu l-am inselat pe Darius...ma gandeam ca Dumnezeu e sus si nu e bine sa fac asta...pana anul trecut. Mi-as fi dorit sa pot sa fiu puternica, sa-l urasc pe Alex pentru lipsa de sinceritate si lipsa de curaj...un barbat adevarat ar fi avut curajul sa zica in fata adevarul cat de dureros ar fi fost mi-e mai usor sa infrunt un adevar decat sa raman cu semne de intrebare si sa dau cu presupusu...Am scris aici povestea mea pentru ca nu mai stiu ce sa fac si ce sa cred...incerc sa merg mai departe pentru ca nu am de ales...ies in oras cu prietenele dar oriunde m-as duce il caut doar pe Alex doar doar il intalnesc...
AncaMaria29
Postat pe 4 Septembrie 2011 12:51
Stiu ca am gresit in seara in care m-am intalnit pentru prima data cu Alex si am continuat sa gresesc continuand sa ma intalnesc cu el...faptul ca am ajuns sa-l iubesc nu am avut cum sa-l controlez...s-a intamplat pur si simplu...platesc aceasta dragoste si in ziua de azi pentru ca l-am pierdut, sau poate nu a fost niciodata al meu...e posibil sa nu fi simtit niciodata nimic pentru mine altfel nu disparea pur si simplu..
AncaMaria29
Postat pe 4 Septembrie 2011 12:56
cum de ce s'a casatorit ... de ambitz, si zice ea acolo, ca nu mai putea da inapoi. cand nu mai poti da inapoi, da'i 'nainte cu tupeu si marita-te mereu!
asa....
deci te simtzeai ca ultimul om cu putin inainte sa te maritzi ...
de sotul tau s-a insurat cu ultima femeie... ce trist. il compatimesc! dar poate nu e singurul....
zici ca alex ala te-a indepartat...
pai daca ai ramas la stadiul de ultima femeie si dupa divortz, oare ce interes sa mai prezintzi?

io n-am nika cu tine, dar singura te-ai descris asa!

la 26...27 de ani sa nu-ti dai seama ca darius ti-era sotul si ca pentru alex erai un trofeu.... oare cum te-ai maturizat?
nu poci pentru ca sa inteleg, dara'mi'te sa mai si cred
eheeeeeeee
cica te-a mintzit sotul ... dar alex nu te-a mintzit??? oare cat de oarba esti?
sau pe sot nu-l poti ierta, dar pe don juan .... da!
lasa, ca gasesti tu un alt alex, ca ai talent la asa ceva... si te refaci! deja esti obisnuita cu minciuna si s-o primesti si s-o oferi! sa ai spor!

dragi cititori aceasta a fost o noua telenovela!
numele personajelor cat si autoarea sunt fictive!
nu luati nimic in serios, decat punga de semintze sau de floricele si paharul de cola, pepsi etc....
alfheim
Postat pe 4 Septembrie 2011 16:50
...cola, pepsi ...ohne zucker?....restul a fost prea....dulce
Axl_22
Postat pe 4 Septembrie 2011 16:53
Ce pot sa-ti zic.. Cu Darius ai gresit-o rau de tot. Ai dat vrabia din mana pe cioara de pe gard. Cred ca te-a simtit ca ai gasit ce-ti trebuia in alta parte si de-aia v-ati indepartat...
Cu Alex.. E greu de spus. Poti lua in considerare ideea ca este genul de barbat care apreciaza mai mult batalia decat victoria. Adica atata timp cat a luptat pentru tine, a fost motivat, dar acum cand te poate avea.. nu-i mai trezesti interesul. Sunt persoane asa sa stii..
Sau poate s-a intamplat ceva intre voi ce tie momentan iti scapa..
Sau poate ca a vrut de la tine doar o relatie fara obligatii.. Barbatii pot fi fara scrupule cand vor sa-si atinga un scop.
Cat despre explicatiile pe care ti le-ar fi datorat Alex sunt multe de spus, dar n-ai ce sa faci.. barbatii sunt foarte lasi cand e vorba de asa ceva.
Daca incepem sa puricam problema, pot fi o mie de variante, una mai nasoala ca cealalta.

Capul sus! Invata din propriile tale greseli si mergi mai departe... N-ai incotro. Stiu ca e greu, dar TIMPUL le vindeca pe toate. Si eu mi-am pierdut speranta in multe privinte dar incerc sa ma agat de asta..
Elena_A87
Postat pe 4 Septembrie 2011 20:26
Imi descriam doar sentimentele de atunci....comentariul tau e cam dur dar posibil sa ai si dreptate in unele chestii cum ar fi ca nu l-am putut ierta pe omul langa care am stat atatia ani dar Alex daca s-ar intoarce maine la mine as uita felul in care a plecat...nu stiu cum m-am maturizat.....nu e usor sa treci peste asa ceva, cum zici tu ca lasa ca o sa gasesti alt Alex....e usor de zis dar sunt intamplari care te marcheaza pe viata...nu mi-e usor.
AncaMaria29
Postat pe 4 Septembrie 2011 23:21
Multumesc Elena..tu ai fost ceva mai blanda cu mine.... sincer nu m-am gandit pana in acest moment din viata mea ca sunt oameni care intorc spatele pur si simplu fara sa zica motivul... Stiu ca tot ce am de facut e sa merg inainte dar e greu..as vrea macar sa-l pot ura pe Alex mi-ar fi mai usor...
AncaMaria29
Postat pe 4 Septembrie 2011 23:28
Anca .. noua ani de prietenie inainte de nunta este prea mult . S-a instalat monotonia. De aceea sotul tau ti s-a parut indiferent dupa nunta.
La fel si pentru tine .... si la tine era monotonie inainte de nunta ... si tu vroiai altceva .. altfel nu vedeai niciun Alex . Putea sa aiba si aura de inger.
Pentru Alex ai fost un trofeu , o provocare. Odata ce te-a dus unde a vrut el nu mai prezentai interes.
Ce sa faci acum ? Sa nu te mai gandesti la niciunul .. sa-ti vezi de viata ta, sa gasesti lucruri cate-ti plac sa faci si care sa-ti aduca bucurie.
cricat
Postat pe 9 Septembrie 2011 11:49
Multumesc cricat...probabil este cum spui tu...trebuie sa privesc spre viitor, dar intai trebuie sa reusesc sa ma rup de trecut si sa renunt sa ma mai intreb de ce mie si de ce s-a intamplat asa
AncaMaria29
Postat pe 11 Septembrie 2011 18:15
- s- a intamplat asa pentru ca trebuia sa platesti minciuna fata de sotul tau...
Vrei compatimiri? pfff.....saracuta de tine, oare cum de mai hexisti bre cu atata suferinta ?
Deci, sa trecem la lucruri serioase: - daca ai vazut ca nu mai merge relatia cu Nr. 1 trebuia sa pui capat. Te interesa mai mult parerea celor din jur?
Dar, in situatia in care tu l-ai gasit pe Nr. 2, ai infiripat o relatie chiar inainte de casnicie si ai continuat-o si pe timpul casniciei... care se destrama poate chiar din cauza "iubirii tale redescoperinte" , oare ce or mai zice cei din jurul tau: mama, tata,etc?
Eu zic sa le expui si lor cazul. Probabil au un sfat mai bun pt o suferinda din iubire, distrusa.....

Acum o intrebare: Crezi ca NR.2 (Alex), vazand cum ai procedat cu sotul tau, putea avea incredere in tine? Nu crezi ca i putea trece prin cap ca ai putea sa-i faci si lui aceeasi scena (de a-ti gasi o alta iubire exact inaintea nuntii) ca si celuilalt?

Fruntea sus! Trage-ti pacatele si viata merge inainte...Ai grija data viitoare...
madita
Postat pe 12 Septembrie 2011 17:56
sa nu se stie....
dor72_
Postat pe 12 Septembrie 2011 18:20
buna seara!
Anca, asa este..din pacate nu mai ai ce face...timpul le va rezolva pe toate!
pana atunci, aduna-te, sunt convinsa ca ai reflectat la tot ce s-a intamplat, si ti-ai dat seama ce si cum...nimic nu e intamplator, nu esti de judecat! tu la randul tau nu ai vrut sa -l faci pe Darius sa sufere, si totodata ai cautat fericirea in alta parte...din pacate, ai dat peste un om (Alex) care a profitat de naivitatea ta, te-a facut sa crezi intr-un vis, si de fapt...
Incearca sa mergi mai departe, incearca sa transformi dragostea ce i-o porti in indiferenta, caci ura e tot un sentiment, si nu-ti va face bine...
multa liniste iti doresc....
o seara buna!
sabry1104
Postat pe 12 Septembrie 2011 20:25
As incepe cu o intrebare....ca sa realizezi unde ai gresit.Ce barbat crezi ca poate accepta o femeie care inainte de casatorie cu altul i se ofera pe tava ....Si ce respect are el pentru aceasta ??????Ai fost o aventura ,pacat ,pe viitor ai grija respecta daca vrei sa fii respectata si mai ales nu alerga dupa 2 iepuri.Daca fostul sot ti-ar fi facut ce i-ai facut tu lui ,nu cred ca te-ai fi simtit bine.Te-ai gindit ca lipsa lui de interes dupa casatorie putea fi si din cauza faptului ca el a aflat de Alex?????Sunt lucruri la care trebuie sa te gindesti ,daca in viitor vrei sa-ti gasesti fericirea.Iti doresc din toata inima.
fengari
Postat pe 12 Septembrie 2011 22:59
Da probabil a trebuit sa platesc pentru greseala facuta fata de Darius....nu vreau compatimiri....simteam nevoia sa povestesc cuiva cele intamplate...nu am povestit nimanui si nu am de gand s-o fac, exclus sa povestesc parintilor, intotdeauana am fost un copil exemplar si am facut ceea ce trebuia sa fac, am avut frica de Dumnezeu, am renuntat de multe ori la vise, la ce mi-am dorit pentru a le fi bine apropiatilor...asta pana anul trecut...cat despre Alex nu cred ca a fost vorba de frica ca va pati si el la fel...stia cum sunt defapt, stia ca e al doilea barbat din viata mea...la inceput chiar ii spuneam ca nu sunt de el ca nu e bine dar el insista ca fac o greseala casatorindu-ma si....la un momendat incepuse sa faca tot felu de planuri pentru noi....a spus cineva mai sus ca probabil imi scapa motivul pentru care s-a racit fata de mine sau poate am fost un trofeu desi orice varianta as alege tot dureros este. Darius nu a aflat de Alex...este destul de recalcitrant cand vine vorba de alti barbati, daca ar fi aflat as fi simtit pe pielea mea cu siguranta! Pe darius il deranja si cand ma privea un barbat mai insistent sau daca primeam vreun compliment....ma iubea in felul lui, a avut si el de-a lungul anilor greselile lui si l-am ietat de fiecare data... Poate daca nu era Alex il iertam si acum cum am facut ani la rand.....stiu ca trebuie sa merg mai departe pentru ca nu am de ales dar de atatea luni, dimineata de dimineata imi vine in minte doar Alex....m-am saturat sa-l am in gand mereu, m-am saturat de aceleasi intrebari fara raspuns...
AncaMaria29
Postat pe 13 Septembrie 2011 02:36
"..Pe darius il deranja si cand ma privea un barbat mai insistent sau daca primeam vreun compliment....ma iubea in felul lui, a avut si el de-a lungul anilor greselile lui si l-am ietat de fiecare data... Poate daca nu era Alex il iertam si acum.."


noroc cu Alex..
roby_cado
Postat pe 13 Septembrie 2011 02:45
"..dimineata de dimineata imi vine in minte doar Alex....m-am saturat sa-l am in gand mereu, m-am saturat de aceleasi intrebari fara raspuns..."

bre..,da' seara..?,seara care ie..?
roby_cado
Postat pe 13 Septembrie 2011 02:47
Citind randurile tale m-am regasit pe mine cea de acum o luna cu exceptia faptului ca nu erau doi tipi ci numai unul si el a calcat pe bec nu pot sa il urasc ma doare ura lui barbatii cred c au un sitem de protectie bazat pe ratiune nu pe sentimente ei nu pot iubi pur si simplu.Ei se acomodeaza si privesc la avantaje si cand vad ceva mai atragator vor s aincerce sunt ca si copiii intr-un magazin vor toate dulciurile.
_blondyna
Postat pe 13 Septembrie 2011 03:16
bre va gasirati pe aci... ...o fi si vreun grad de rudenie intre voi de va asemanati atat...
madita
Postat pe 13 Septembrie 2011 15:37
De la: roby_cado, la data 2011-09-13 02:47:03"..dimineata de dimineata imi vine in minte doar Alex....m-am saturat sa-l am in gand mereu, m-am saturat de aceleasi intrebari fara raspuns..."

bre..,da' seara..?,seara care ie..?


seara "ie" amandoi...(si el, si EL,si EA)manage a trois.... ...ce-o mai fi acolo...
madita
Postat pe 13 Septembrie 2011 15:38
din pacate, relatia ta cu darius era terminata demult, a-ti mers mai departe pt familie, prieteni, cunostinte. alex a aparut intr-un moment in care inconstient iti doreai altceva, ce aveai nu te mai multumea demult. greseala nu a fost alex, ci faptul ca te-ai maritat, in conditiile in care intre voi nu mai era decat nesuferita obisnuinta. sa nu iti para rau de darius, nu ar fi mers, relatia era compromisa pana sa apara alex. cat despre alex...sorry pt el ai fost se pare, doar o aventura. in momentul in care ai divortat, a dat bir cu fugitii, de teama de a nu trebui sa faca un pas important cu tine. sa nu iti para rau de nimic, ai iubit...mai bine sa iti para rau de ce nu ai facut, decat de ce ai facut. uita de darius, uita de alex si mergi mai departe. bafta
MARILENA_25
Postat pe 19 Septembrie 2011 08:43
De la: MARILENA_25, la data 2011-09-19 08:43:24din pacate, relatia ta cu darius era terminata demult, a-ti mers mai departe pt familie, prieteni, cunostinte. alex a aparut intr-un moment in care inconstient iti doreai altceva, ce aveai nu te mai multumea demult. greseala nu a fost alex, ci faptul ca te-ai maritat, in conditiile in care intre voi nu mai era decat nesuferita obisnuinta. sa nu iti para rau de darius, nu ar fi mers, relatia era compromisa pana sa apara alex. cat despre alex...sorry pt el ai fost se pare, doar o aventura. in momentul in care ai divortat, a dat bir cu fugitii, de teama de a nu trebui sa faca un pas important cu tine. sa nu iti para rau de nimic, ai iubit...mai bine sa iti para rau de ce nu ai facut, decat de ce ai facut. uita de darius, uita de alex si mergi mai departe. bafta

Exact. Felicitari! Ai fost singura care ai dat un raspuns inteligent
joulie
Postat pe 19 Septembrie 2011 09:59
greseala nu e doar a ta,este si a lui,stia ca urmeaza sa te casatoresti,stia ca nu are nici un gand serios,trebuia sa te lase in pace.
nu te-a iubit destul,de asta a disparut.
evita sa iti amintesti de el,de fiecare data cand iti amintesti,ocupa-te imediat de ceva,da un telefon ,orice,ca sa iti abata gandul de la el.
uita-l,uita-l,uita-l!!!!
cel putin stii ce trebuie facut pe viitor....noi femeile intotdeauna platim,chiar daca greseala e a amandorura.
d
daniilia
Postat pe 19 Septembrie 2011 16:44
Draga mea,iti va fi destul de greu sa treci peste tot ce s-a intamplat.Sper insa sa reusesti sa-l uiti si sa uiti...Ranile sufletului nu se vad si uneori chiar nu se vindeca.Nu te astepta ca oamenii sa te inteleaga.Poti foarte usor sa judeci pe cineva,mai ales daca nu ai avut sansa sa iubesti cu adevarat - si aici fac referire la acele persoane care te judeca prin prisma strict masculina...Unei femei nu i se poate ierta nimic ,barbatilor- totul. De!!!......sunt barbati! Incearca sa-ti gasesti o preocupare,cauta-ti un serviciu care sa-ti ocupe cat mai mult timp si-ti va fi mai usor.
BtiBti
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:50
am citit undeva ca inima omului are doua mari calitati: aceea de a ierta si aceea de a uita.
Oricum si oricat ai gresit Iertarea ta trebuie sa ajunga si la tine, ca sa poti uita si sa poti continua.
charmelen
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:21
in viata cu ce mana dai cu aia primesti,te-ai casatorit cu unul ai jurat in biserica n lucruri,in timp ce tu aveai amant si inainte si dupa casatorie si totusi te consideri o victima,oare de ce?meriti draga mea tot ce se intampla,sunt convinsa ca Alex se gandeste ca o sa faci acelasi lucru si daca o sa fii cu el (stie ca poti,in numele iubirii),suporta consecintele si ai grija pe viitor
garbo020705
Postat pe 21 Septembrie 2011 17:40
Nu te mai simti vinovata pentru ca nu ai de ce! Daca sotul tau iti facea faza asta, sa fii sigura ca nu s-ar fi simtit vinovat.... si nici nu ar fi fost atat de criticat cum se pare ca esti tu, din cate citesc pareri pe aici.....Singura ta greseala a fost ca te-ai casatorit in conditiile in care lucrurile nu stateau, de fapt, tocmai perfect ... Bucura-te ca esti libera si traieste-ti viata fara sa te mai gandesti la nici unul dintre ei! Lasa-i in urma ca are balta peste... si inca ceva ramai libera. Poti avea tot ce vrei fara sa-ti pui vreun lat de gat....
Darksukkubus69
Postat pe 21 Septembrie 2011 22:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indiferenta 60 De la: stephanie 15 August 2009 21:44
mintita inselata...prea naiva am fost....' 45 De la: cricat 9 Martie 2011 10:26
M a inselat 197 De la: GianySeo 20 Februarie 2015 14:59
Vom putea oare fi impreuna pentru totdeauna? 86 De la: zara28 25 Aprilie 2011 17:55
Calcata in picioare.. descurajata...cum ma ridic? 207 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:16
Setari Cookie-uri