despartire sau compromis

buna!am fost cam in locul sotului tau....nu ne-am iubit....poate de aceea nu-i dadeam atentia cuvenita,divort dupa 16 ani,bineinteles in prealabil avea si un amant.Totusi am apreciat ca ea..(.nu avea nici un venit)... a avut curajul sa actioneze divortul,care a fost amiabil....baiatul a crescut mare...toate s-au asezat la locul lor.....Asa ca ai doua variante...divortul....sau i-ti faci un amant iubaret,asa ai si linistea caminului si dragoste ...totusi atentie!trebuie sa ai timp si putere pt ambele
aurel_relu
Postat pe 17 Septembrie 2011 09:23
Unde dragoste nu e.... E INDIFERENTA , EGOISM...si astea dor cel mai tare.
Capul sus, mai fa o analiza scurta daca se merita sa te risipesti ...si actioneaza.
Pupici si ai grija de tine si de copilasi!
Meydis
Postat pe 17 Septembrie 2011 10:27
Deschide ochii si nu-ti manca viata cu un nemernic, nu merita!
garbo223153
Postat pe 17 Septembrie 2011 20:49
Eu cred ca nici un consilier nu ajut n situaia dat. n momentul cnd ajungi s nu mai ai nimic n comun cu persoana de lng tine i i doreti cu adevrat linite i fericire dac se poate (de ce nu? fiecare avem dreptul s fim fericii), singura soluie este s gandeti bine nc odat i s-i vezi de drumul tu. Consillierea......... se mai prelungete puin chinul i pan la urm tot acolo ajungi, n acelai punct.
Apropo, ti-e fric s nu ntmpini dificulti n creterea copiilor, dar gandete-te dac soul tu o s continue cu jocurile de noroc, crezi c o s te descurci mai bine? Eu cred c nu. Aadar linitea ta i mediul linitit n care s creasc mari i sntoi copilaii ti, alturi de o mam sntoas bineneles (suprarea nu aduce sntate s tii, mai ales dac psihicul i este afectat) sunt cele mai importante. i nc ceva, e bine s ceri i prerea altcuiva vizavii de problema ta, dar pn la urm TU eti cea care decide ce are de fcut, pentru c TU eti cea triete i sime indiferena i nepsarea celui de lng tine. Respect-te n primul rnd pe tine.
Succes. Sper s reueti s iei decizia corect.
marialarisa
Postat pe 18 Septembrie 2011 12:13
drgirina, spuneai acum cateva zile ceva despre faptul ca ati mers la consilere? cum merge lucrul asta? sau ati mai continuat? te intreb pentru ca eu cred in genul asta de ajutor si sunt sigura ca atunci cand amandoi vor sa iasa bine in cele din urma, rezultatele vor aparea...
casnicia101
Postat pe 18 Septembrie 2011 21:39
Teroarea psihica este cel mai bun motiv de divort, iti spune cineva care chiar a trecut prin asa ceva. Esti tanara si poti sa-ti refaci viata si daca nimeresti un om bun de data asta chiar poti sa le asiguri si la copii un camin mai sanatos. Nu dispera insa eu am asteptat 10 ani sa gasesc pe cineva dar te asigur ca a meritat.
garbo111063
Postat pe 19 Septembrie 2011 14:33
Dintre despartire sau compromis te-as sfatui sa aplici o comunicare adecvata! Comunicarea este cheia! Atunci cand vezi doi oameni divortati sau despartiti, vezi doar doua persoane care au renuntat. Cuplurile fericite sunt nu acelea care nu au probleme (aceste cupluri nici macar nu exista) ci cuplurile care au infruntat impreuna situatiile aparute si, in final, au reusit. Nu-i poti cere celuilat sa-ti ofere ceea ce probabil ca tu nu mai oferi de multa vreme. Stii, femeile sunt mult mai predispuse la acuzatii decat barbatii, cateodata chiar daca sunt nefondate. Acesta este un rezultat al studiilor de specialitate facut de psihoterapeuti renumiti. Barbatii insa sunt mult mai dispusi sa taca, ceea ce va scoate din sarite si va face sa credeti ca ei sunt lipsiti de orice interes. Insa nu este asa de fiecare data. Eu cred ca relatia ta este la un punct mai sensibil, insa nu cred ca s-a si consumat. Cateodata este necesara doar o altfel de abordare, atata tot.
mirciulik78
Postat pe 22 Septembrie 2011 15:31
hi!
eu zic sa-l dai dracu de barbat inferior capacitatii de a fi om, daca nu te iubea nu trebuia sa te incurce, macar atat, caci dragoste cu sila... nu e bine, dupa cum vezi, gaseste in primul rand o/un prieten, iesiti, vorbiti, poate chiar vei avea o a 2-a sansa la fericire, una reala, si nu ipotetica!
Madlen2011
Postat pe 17 Octombrie 2011 23:10
eu ma intreb acuma :: nu ai reusit sa-l cunosti indeajuns de bine in acei 5 ani inainte s va casatoriti ????? bine...orcum criticile nu-si au rostul acuma....faptele sunt consumate.......eu zic sa incerci sa vorbesti cat mai deschis cu sotul tau....totusi e o casnicie,,sunt doi copi....trebuie sa discutati.....iar daca nu se poate e mai bine singura pentru tine si pentru linistea copiilor tai......dar gandestete bine,,,,oare nu cumva ai si tu vreo vina in aceasta situatie.?...poate si tu gresesti undeva......iar daca vrei sa fi iubita.............iubeste !!!!
mimymorena
Postat pe 13 Noiembrie 2011 07:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Afecteaza distanta intr-o relatie? 47 De la: blondina_X 14 Noiembrie 2015 23:33
Viata dupa divort 336 De la: liaiedera 25 Martie 2010 17:26
buna fetelor 2 De la: lacramioaracrengi 4 Septembrie 2011 10:02
Sfaturi pentru ingrijirea parului 15 De la: hadassa 9 Februarie 2010 08:29
Detectez un limbaj de lemn pe forumul asta... 21 De la: zambila 4 Noiembrie 2009 09:38
Setari Cookie-uri