Chiar am nevoie urgent de un sfat! sunt intr-o situatie prea confuza!

Buna, ma numesc Daniela si am 27 de ani. Sunt de aproape 9 ani impreuna cu un baiat prin care am trecut prin momente grele si frumoase insa de fiecare data alaturi de el, simteam ca am un gol in suflet. Si parca nu stiu cum in fiecare zi visam la ziua cand am sa fiu fericita....insa fara el. De multe ori am plecat de la el, insa din mila m-am intors, el chiar ma iubeste enorm, si se comporta frumos cu mine, ok mai are nervi uneori, insa il inteleg. El ma doreste, eu nu-l doresc deloc, il iubesc doar ca un prieten, frate.....insa nu-l vad ca pe iubitul meu. Dupe lupte crancene cu mine insumi, de a pleca sau nu de langa el, am reusit sa primesc o oferta foarte buna de a pleca in strainatate, mi-am cumparat si bilet de avion....si exact acum 4 zile, el a avut o operatie de apenticita, cu complicatii, si acum e in spital iar situatia deocamdata nu se prevede a fi una buna. Ce sa fac? sa renunt la aceasta oferta, asa oferte nu-ti vin la tot pasul in viata......si sa-l las atunci cand are cel mai mult nevoie de mine? Sau sa plec asa fara nici un scrupul? Tin sa mentionez, ca am fost si sunt foarte nefericita alaturi de el, ma plictisesc, e sumbru totul, chiar si cand suntem impreuna acasa, e tacere.......ma simt al naibii de singura langa el si el o stie insa din egoismul lui de a fi a langa el, nu accepta despartirea! Va multumesc!
Danutza27
Postat pe 28 August 2011 21:42
daniela, noua ani sint o parte importanta din viata unui om. Nu-ti faci si nu-i faci nici o favoare daca o mai lalai asa. Incearca sa isi incepi viata in mod corect, cautind un om pe care sa il iubesti, care sa te iubeasca si cu care sa poti sa ai o familie REALA. Si da-i si lui sansa sa faca acelasi lucru. De tine depinde.
In rest, stai linistita, nu moare de apendicita. E o operatie banala. Daca e genul "agatator", o sa aiba "cea mai mare nevoie" de tine tot timpul.
quasaria
Postat pe 28 August 2011 21:50
cum descrii tu relatzia, este foarte sumbra si nu regasesc pic de culoare in ea, desi la inceput ai zis de ceva momente frumoase.
daca tu nu-l simtzi cu tine si al tau si pentru tine, ai o ocazie si un moment prielnic in viatza de-a face ceva pentru a iesi din aceasta stare.
faptul ca s-a intamplat ceva cu el in aceste momente, n-ar trebui sa te faca sa ai remushcari si ate emotii.
nimic nu e vesnic... operatzai de apendicita este una din cele mai usoare, desi si din cauza ei se moare, insa nu este o operatzie cu risc major!
faptul ca el trage de tine si te face sa te simtzi responsabila in privintza lui nu mi se pare tocmai firesc, dar poate are dreptate in felul lui.
despre ce fel de relatzie a fost intre voi, stitzi doar voi doi, desi ai facut aici o descriere... insa totul trebuie sa tina de tine! tu esti cea mai importanta persoana din viatza ta. vrei o relatzie sumbra si cum ai mai zis tu... ramai cu el. vrei o viatza in care sa-l cautzi pe cel care sa-l simtzi alaturi de tine ca iubit, sotz, etc ... atunci pune punct si mergi acolo unde e necesar...
oricum, nu stii ce-ti rezerva viatza si n-ai nici o garantzie ca ai sa intalnesti vreodata (si in timp util) pe cel pe care-l visezi!
alfheim
Postat pe 28 August 2011 22:14
... n-ai nici o garantie, dar macar ai o sansa sa iubesti si sa fii iubita.
Daca ramai cu el, chiar n-ai nici una.
quasaria
Postat pe 28 August 2011 22:21
Multumesc mult pentru promptitudinea voastra! Pentru ca intr-adevar constiinta ma apasa, cum sa-l las in asa moment dificil,? el mai ales fiind ca un copil, nimic nu a facut niciodata, am facut eu totul, incepand de la mancare pana la ciorapul uitat sub pat! Ma gandeam ca e neomenesc din partea mea sa-l las in asa situatie, insa voi m-ati incurajat si va multumesc! este important pentru mine sa stiu ca decizia care am luat-o ( de a pleca acum si numai tarziu) nu e atat de neomeneasca......Ma simt prizoniera alaturi de el.....stiu cat va suferi, insa de murit intr-adevar nu o sa moara....iar sansa care o am acuma, cine stie daca se va mai repeta vreodata! Inca o data multumesc pentru sfaturi!
Danutza27
Postat pe 28 August 2011 23:34
hey lume, azi e plecarea mea si ma simt ca dracu, constiinta nu-mi da pasa, tremur, nu am dormit toata noaptea, ce sa fac?
Danutza27
Postat pe 30 August 2011 08:13
Iti iei bagajele care sunt deja facute, te urci intr-un taxi si pleci.
lacramioaracrengi
Postat pe 30 August 2011 09:51
si "drum bun!"
lacramioaracrengi
Postat pe 30 August 2011 09:51
ia si-o cafea la bord, ca ai drum lung de facut
multa bafta...
alfheim
Postat pe 30 August 2011 09:59
E prima data cand fac asa o "neomenie" si ma simt nici nu va pot explica, insa e adevarat bagajele sunt deja facute......iar eu inca nu i-am spus ca plec, el e in spital, cand se va intoarce acasa nu o sa mai fie nimeni care sa-l intampine, imi este atat de mila de el, ma simt atat nesimtita, tradatoare, atat de rea......ma doare enorm despartirea asta, tin la el, nu-mi este indiferent absolut de loc, insa atunci de ce sunt neferita alaturi de el?
Danutza27
Postat pe 30 August 2011 11:58
Prin neferita banuiesc ca ai vrut sa zici nefericita...

Nu esti tradatoare (say what?) si nici rea.
Nu simti ca-ti datorezi si tie ceva si nu numai lui?

Fuguta la avion!
nathalie
Postat pe 30 August 2011 12:14
"insa atunci de ce sunt neferita alaturi de el?"

Astea sunt intrebari la care doar tu poti sa-ti raspunzi. Poate ca ai nevoie de o pauza mai lunga sa-ti dai seama ce simti si ce vrei, poate ca esti genul de persoana careia ii place aventura/spontaneitatea ( nu ma refer aici la sex), poate ca vrei sa-ti urmezi anumite idealuri si-ti percepi partenerul ca o piedica/impediment in fata acestor realizari, poate ca nu e pe masura asteptarilor tale, poate ca el nu are nici o vina ca simti tot ceea ce simti pot fii datorita neamplinirilor personale, poate............
Dupa cum am spus sunt intrebari la care doar tu ai raspuns insa, daca te mustra constiinta asa de tare ca-l lasi in spital si nu l-ai avertizat de plecarea ta, de ce nu te opresti la spital 10-15 minute, explici situatia cat de cat si asta e, viata merge inainte.

E bine sa-ti traiesti viata in asa fel incat, atunci cand te uiti inapoi sa nu ai pentru ce sa-ti ceri scuze/iertare. Decizia iti apartine in totalitate, drum bun si sa auzim de bine
Persia
Postat pe 30 August 2011 12:42
danuta, n-ai plecat?
aoleo ....???? lasa dreaq netul si garbo si aburelile astea ... urmeaza-ti calea...
run baby, run!
hai fii realista si dispari in lume
sau ai de gand sa stai langa le si sa tricotezi ciorapi ca sa-ti omori tumpul si nervii???
alfheim
Postat pe 30 August 2011 13:14
Cred ca totusi a plecat
lacramioaracrengi
Postat pe 30 August 2011 14:56
De la: alfheim, la data 2011-08-30 13:14:51danuta, n-ai plecat?
aoleo ....???? lasa dreaq netul si garbo si aburelile astea ... urmeaza-ti calea...
run baby, run!
hai fii realista si dispari in lume
sau ai de gand sa stai langa le si sa tricotezi ciorapi ca sa-ti omori tumpul si nervii???



http://www.youtube.com/watch?v=gW8mEMqiNhc
garbo220876
Postat pe 30 August 2011 15:14
Nu am plecat inca ca avionul este seara tarziu, doar nu o sa ma duc sa dorm acolo, cu toate ca mi-ar prinde bine un somn, sunt extenuata, arat ca naiba....insa, da nu mai e cale de intoarcere sunt atat de flamanda de viata nici nu va pot explica, am atatea de facut, atatea vreau sa realizez......si stiu sigur ca alaturi de el nu voi reusi, chiar de e un barbat bun si ma sustine.......dar na, ce sa fac, cand noi doi nu mai avem nimic de spus, comunicarea dintre noi doi niciodata nu a fost la cel mai innalt nivel, eu am ce sa-i spun, el nu.....eu sunt o fantana nesecata, el are limitele lui....bla, bla, bla.....Offfffff, asta e cea mai grea zi din viata mea, pe bune, chiar e insuportabila, as vrea acuma sa fiu acasa la mamica si sa privesc un film bun si ea sa-mi aduca un ceai, si sa ne mai povestim....:) Insa sunt mare si tre sa trec peste greutatea asta infernala! Va multumesc inca o data!
Danutza27
Postat pe 30 August 2011 16:35
Drum bun draga mea!!!Sper ca ocolo unde mergi sa-ti gasesti linistea si viata care ti-o doresti!!Numai bine!
constance
Postat pe 30 August 2011 17:43
Lasa vinovatiile. In locul tau, m-as fi dus si i-as fi spus ca plec.
Si-as fi plecat. Dar mi se pare corect sa spui, sa nu dai impresia de fuga, daca asta te framanta. Ma rog...asa as fi facut eu.
Ori un bilet, sa stie, totusi, ce s-a intamplat. 9 ani de relatie, buna -rea, merita o explicatie.
Noroc !

Freya__
Postat pe 30 August 2011 17:53
daca stau bine sa ma gandesc... precum vorbeste (vorbea) fatuca... au cam fost 9 ani numarati din doi in doi, sau din doi in trei...
alfheim
Postat pe 30 August 2011 20:41
nu conteaza.
a, daca e timpit, bate, bea, etc...nu faci gesturi d-astea, te duci unde vezi cu ochii.
dar se pare ca el s-a complacut si ea a stat..
daca ai sange in instalatie, iti iei good bye, cum se cuvine, daca nu..trimiti un mail

s-a mai vazut.
Freya__
Postat pe 30 August 2011 21:30
si dupa 4 ani, revii, ca de, ti s-a facut dor
Freya__
Postat pe 30 August 2011 21:32
zboara puiule zboara...,si aterizarea tot ca in reclama..
roby_cado
Postat pe 30 August 2011 21:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac? 36 De la: CiobO 3 Ianuarie 2016 15:05
e dureros...cum sa trec peste despartire? 44 De la: carmen30ro 23 Septembrie 2013 14:22
Viata dupa divort 336 De la: liaiedera 25 Martie 2010 17:26
Ce sa fac? 9 De la: Alina_Viorica 28 Septembrie 2015 21:52
eu leoaica el balanta= s-a terminat 5 De la: mrl_pascu 29 Aprilie 2012 17:20
Setari Cookie-uri