despartire sau compromis

De la: garbo000046, la data 2011-09-04 15:33:12ce mentalitate ai duduie, crezi ca copiii sunt fericiti cand simt ca mama lor nu e ? Tot copiii te vor condamna mai tarziu ca n-ai divortat .


Vorbeshti vorbe! Cu catzi copii ai stat matale,duduie, de vorba, de-tzi dai cu presupusul?! Copiii te condamna daca stai cu un tiran ,care ii articuleaza shi pe ei shi pe mama lor, care bea shi face scandal shi multe altele de genul asta dar... daca tatal este bun cu ei shi pe mama o mananca intre picioare ca n-o mai scarpina el cum trebuie, se cam schimba situatzia. Asha ca fuuuuuuuuuuugi cu cercul!
carcotasha
Postat pe 6 Septembrie 2011 00:37
Auzi, ai incercat sa stai de vorba cu el? Foloseste ceva din trecutul relatiei voastre.... de dinainte de copii - nu s epoate sa nu gasesti ceva ce l-a atras la tine, ceva ce ii placea sa faceti impreuna. Recreeaza unul din acele momente/lucruri si incearca sa purtati o conversatie despre ce te deranjeaza, despre ce iti doresti. Nu trebuie sa iasa o cearta in care fiecare isi reproseaza lucruri, spune-i simplu ca vrei din nou povestea voastra frumnoasa (ca doar nu v-oti fi casatorit degeaba....). Adevarat este si ca s-ar putea sa nu se repare nimic. Eu iti propun sa mizezi pe faptul ca o astfel de discutie ar putea schimba ceva. Daca nu se schimba nimic, reconsidera povestea cu actele de divort.... N-ar trebui ca temerile financiare sa stea in calea alegerii tale. Nu, nu sunt de ignorat, doar ca stiu din experienta ca nimic nu este intamplator si, mai ales, ca niciodata nu primim mai mult decat putem duce. Te vei descurca, vei vedea...
Ando
Postat pe 6 Septembrie 2011 00:39
Dupa ce am mai citit cateva din aceste mesaje, revin si spun: nu consider ca este normal ca cei care o sfatuiesc pe aceasta femeie ,barbati ori femei, sa inceapa astfel ''si eu am trecut prin asa ceva'' sau ''si mie mi se intampla astfel''deoarece o bulversam cu totul. Dansa , cu o voce pe care nimeni nu o aude dar se pare ca ar fi de disperare cauta o solutie pentru a discerne ce ar fi bine sa faca, cum ar fi bine sa faca, sa iasa din aceasta situatie cu cele mai mici costuri (sacrificii+suferinte).Daca intra intr-un labirint de genul ''lasa-l'' ''nu-l lasa'' nu rezolva problema.In fine daca face doar o simpla lectura a acestor sfaturi venite din partea noastra e bine- in rest trebuie sa ramana cu ea insasi ,sa se concentreze asupra unor lucruri de care are nevoie strict (prioritati) pentru a trai fericita. Atentie aici ca fericirea intr-un cuplu este una,iar rutina,monotonia si obisnuinta este alta.Si atunci te intrebi: ce-ti doresti de fapt? Am citit de nenumarate ori aici si sustin cu tarie ca viata este atat de scurta, timpul ireversibil, si ar trebui ficare dintre noi sa stim sa o facem frumoasa.
garbo203164
Postat pe 6 Septembrie 2011 09:31
Indiferenta apare la un moment dat in casnicie.Depinde de noi sa schimbam asta.Lasa copiii la rude si mergeti undeva doar voi doi,macar o zi.Ceva trebuie sa se schimbe si poate apar in voi sentimente mai bune ca si cele din primii ani de casnicie.
garbo118549
Postat pe 6 Septembrie 2011 11:14
Salut imi trebuie mai multe detalii despre el:tabieturi ,ticuri,familie etc.Oricum cand ai jurat ai spus :"la bine si la rau" nu asa a fost?sufletul iti dicteaza raspunsurile iar constiinta ti le blocheaza.
SHADOWLIFE
Postat pe 6 Septembrie 2011 11:33
Lasaind la o parte gramatica, nivelul intelectual, cultural, social al celor care se baga in seama pe aici, fiecare si-a dat cu parerea. Tu citesti! Dar te intreb eu...ce faci cu toate opiniile astea?
Cum arata viata implinita, pt tine? crezi ca imaginea acelei vieti implinite este aceeasi si pentru el? verifica! Afla raspunsurile alea, afla ce vrei sa faci ca sa ajungi la imaginea vietii tale implinite...vezi daca pe acolo se potriveste si rolul lui! Evalueaza daca merita eforturile si apoi actioneaza!
As_ninge
Postat pe 6 Septembrie 2011 11:36
BUNA..SUNT NOUA PE SITE..CITESC ANUMITE SUBIECTE SI VAD CUM ISI DAU CU PAREREA DIFERITE PERSOANE,POATE AU O VIATA FERICITA,AU TOT CE ISI DORESC...DAR SA STITI DRAGII MEI CA SUNT SI OAMENI CARE SUFERA SI NU AU CURAJUL SA IA O HOTARAREO POVESTE ASEMANATOARE TRAIESC SI EU,DOAR CA EU AM UN BAIETEL DE 5 ANI SI URMEAZA SA MAI AM UNULO SA MA INTREBATI DE CE A MAI FACUT UN COPIL CU EL?,,,PTR CA MI-AM DORIT..SI PTR CA AM CREZUT CA SE VA TREZI LA REALITATE...DAR M-AM INSELAT..SI CE POT SA FAC?MAI NIMIC ACUM..ASTEPT SA NASC..AM MARE NOROC CU PARINTII MEI...IAR EL..NU MAI CONTEAZA PTR MINE.SI CAND O SA AM CURAJ O SA-L INDEPARTEZ DIN VIATA MEA,SI ASTA CAT MAI REPEDE..MAI BINE LINISTITA DECAT NEFERICITA...SINCER ITI SPUN,SA NU ASTEPTI SA SE SCHIMBE..ASTA NU SE VA INTAMPLA NICIODATA,INCERCA SA-TI CLADESTI UN VIITOR FARA EL,AI DOI COPII,GANDESTE-TE LA EI ,TREBUIE SA-I CRESTI LINISTITA
garbo168482
Postat pe 6 Septembrie 2011 11:44
au aparut si ghicitorii? cat iei,auritule, pentru un intins de carti?
As_ninge
Postat pe 6 Septembrie 2011 11:47
shadow si daca ai detaliile ce faci cu ele?
chiar tie iti trebuie detaliile alea?
pffff... hai ia-le tu pe toate...
si cand juri la bine si la greu, cumva te autocondamni?
alfheim
Postat pe 6 Septembrie 2011 12:00
Draga mea,

Nu ai ce sa astepti din partea lui sa se schimbe. Nu se mai pune problema sa-l cuceresti, cu aranjat, coafat, dresuti bla bla. Lui nu ii mai pasa si gata. Nu i-a prea pasat de la inceput, inteleg. Zici ca nu te inseala si ca nu te bate. Dar indiferenta lui e mai dureroasa decat bataia saLu inselatul

Ce e de facut ?Stie ca e greu sa iei decizii, sunt 2 copii mici de 3 ani la mijloc.Iar nervii tai sunt la pamant. Am trecut si eu prin asa ceva. Am gasit consolarea in lucrurile frumoase din viata si am incercat sa nu-mi pese si sa imi vad de copilul meu sa traiasca intr-un mediu "familial" care nu era nici pe departe unul cald si afectuos ci unul "indiferent" si rece.

Am rezistat astfel vreo 7 ani, acum copilul e sufucient de mare (9 ani) cat sa inteleaga anumite lucruri. Ca atare am facut pasul decisiv. Nu regret deloc pasul facut, pt ca am langa mine acum un om afectuoas, cald, care nu face liste de cheltuieli si deconturi, care ma alinta, ma apreciaza si ma rasfata. De asta are nevoie de o femeie. Nu sunt lucruri marete dar care te implinesc ca femeie.

Am 35 de ani si am avut curajul si puterea de a-mi lua viata de la cap dupa 14 ani de casnicie. Lumea sta deoparte si te judeca dar nu te uita in jur. Fii fericita cu tine insuti si multumita sufleteste in fata lui D-zeu. Si lumea din jur nu mai conteaza. Traieste-ti viata si fii fericita !!

Asta e povestea mea ! Nu dau sfaturi dar fiecare poate sa traga invataminte din experientele altora !!

Multa fericire iti doresc si stai cu capul sus !!!!

Monica
garbo059899
Postat pe 6 Septembrie 2011 12:24
Draga mea,
am citit cu atentie ce ai scris si sunt alaturi de tine . Nimeni nu te poate ajuta , nici macar cu un sfat ca nu cunoaste amanuntele vietii tale traite in doi. Numai tu poti lua decizia corecta. Iti dau totusi un mic sfat.; Nu mai spune problemele tale intime unor oameni straini, care nu pot si nu vor sa gandeasca, care iau totul in ras si in batjocura , ca si cum totul e o gluma buna.Tu esti singura care isi poate analiza cu seriozitate situatia si poate lua o hotarare.Ai grila de tine si de copii tai , mai analizeaza odata situatia poate nu e chiar atit de grava, nimeni nu o duce pe roze.O despartire in care sunt implicati si 2 copii poate duce la o situatie si mai grava.Nu vei gasi un tata pentru copii tai si nici un sot care sa te iubeasca mai mult. Iti doresc sa ei o hotarare inteleapta , sa-ti gasesti linistea si de ce nu si fericirea. Cu mult drag M.
maria_straton
Postat pe 6 Septembrie 2011 15:36
"..Draga mea,
am citit cu atentie ce ai scris si sunt alaturi de tine . Nimeni nu te poate ajuta.."

roby_cado
Postat pe 6 Septembrie 2011 17:16
De la: maria_straton, la data 2011-09-06 15:36:11Iti dau totusi un mic sfat.; Nu mai spune problemele tale intime unor oameni straini, care nu pot si nu vor sa gandeasca, care iau totul in ras si in batjocura , ca si cum totul e o gluma buna...

Nu e chiar asha... Ceea ce ai sfatuit-o tu, am sfatuit-o shi noi ceilaltzi ,doar ca am facut-o sub un dush rece, ca sa se trezeasca...
carcotasha
Postat pe 6 Septembrie 2011 22:28
roby, ma omori....
si nu cred ca ma poate ajuta cineva...
dor72_
Postat pe 6 Septembrie 2011 22:31
De la: roby_cado, la data 2011-09-06 17:16:21"..Draga mea,
am citit cu atentie ce ai scris si sunt alaturi de tine . Nimeni nu te poate ajuta.."



roby, si eu sunt alaturi de tine...
sora_ilsi
Postat pe 7 Septembrie 2011 22:53
Buna nu am avut aceasi experienta dar aprox, ceea ce pot sa-ti spun e sa te divortezi si sa cauti ceva de munka daca nu ai deajunsi bani pentru a-ti intretine copii. Iti vei gasi altul sigur poate si mai bun tu ai speranta ca poti trai si mai bine.Eu pe barbatul meu l-am mimat prea mult acym si dupa un pahar cu apa si dupa tigari ma trimite pe mn, e ocupat cu jocurile pe calculator si pe telefon. Dar fiecare cu jobby lui nu. Si eu cred ca ma despart de el ca- s satula sa ma faca in toate felurile si ca bu fac nimik bun doar ca problema e ca avem un copil si-l vrem amandoi.... Tu te gandesti cum ar fi mai bine pentru tine, nimeni nu-ti stie problema pentru a-ti da sfaturi sa te ajute cu adevarat dar daca ma gandesc bn si tu esti satula de el, divorteaza
garbo198624
Postat pe 8 Septembrie 2011 01:42
Interesant, fiecare cu bugetul lui, fiecare cu.....pt el. In mod normal te-as intreba de ce te-ai casatorit cu el, dar n-o sa fac asta, raul e deja facut, au aparut copii intre timp si o decizie de a-l parasi aproape ca iese din discutie. Parerea mea.....discuta cu el foarte serios despre toate astea. Crede-ma sunt casatorit de ceva timp si nu asa trebuie sa decurga treburile intr-o casnicie. Mi-e frica ca lipsa interesului, nesimtirea, certurile, indiferenta, de regula pot duce la o concluzie simpla. Are pe altcineva. Dar ce stiu eu, sunt doar un barbat care-mi dau cu parerea. Un lucru e cert, nu cred ca te iubeste, pentru el ai devenit doar femeia care-i creste copii. E o hotarare foarte de grea, dar mai devreme sau mai tarziu va trebui s-o iei. Si asta o vei face singura.
zack
Postat pe 8 Septembrie 2011 18:21
mda.asta e o situatie tipica in tara noastra....femeia se lasa intrtinuta de barbat si in momentele de criza nu prea are solutii.. incearca sa-ti castigi singura bani pt.tine si copilasi si dupa aceea dai vant
leta_ena_26
Postat pe 8 Septembrie 2011 19:52

acum sau peste 10-20 de ani va fi la fel,el nu se va schimba,copii cresc se duc la casa lor iar tu vei ramane cu un strain langa tine care oricum nu e capabil sa-ti ofere nimic,de dragoste nici nu mai poate fi vorba,esti tanara poti gasi pe cineva care sa te iubeasca sincer,sa te respecte pt.ceea ce esti si ce poti oferi,eu am fost in situatia ta,am suferit pt.copii si la 50 ani am plecat sa muncesc in afara pt ca dupa 28 ani de munca,am ramas fara iar el nu dadea un ban in casa.ia-ti inima in dinti si pleaca departe,la inceput fara a divorta,vezi cum se comporta iar dupa aceea hotarasti.multa bafta
garbo181354
Postat pe 9 Septembrie 2011 00:21
stiu exact despre ce vorbesti. sunt oarecum intro situatie destul de asemanatoare cu a ta. si eu am langa mine un nesimtit care spre deosebire de al tau, traieste si din banii mei. nu-si ia nici farfuria de pe masa,nu sta 10 minute cu fetita care are 8 luni si necesita supraveghere permanenta sex facem odata la 2 luni, nu prea ne mai dorim asta. ok ar fi multe dar imi plange fetita. anunta-ne de decizia luata
cynthia
Postat pe 9 Septembrie 2011 10:57
De la: garbo118549, la data 2011-09-06 11:14:30Indiferenta apare la un moment dat in casnicie.Depinde de noi sa schimbam asta.Lasa copiii la rude si mergeti undeva doar voi doi,macar o zi.Ceva trebuie sa se schimbe si poate apar in voi sentimente mai bune ca si cele din primii ani de casnicie.


Care primii ani de casnicie? Tocmai zice ca din partea lui n-a fost cine stie ce de la inceput.
Dar agreez ideea cu plecatul doar ei singuri undeva, linistiti.
zack
Postat pe 9 Septembrie 2011 15:53
cynthio, dar se pare ca-ti place sa traiesti cu `nesimtitul`!
esme
Postat pe 9 Septembrie 2011 16:17
mitocanu', deh...
doar se stie ca toti berbatii e porci si bagabonti si exploateaza bietele femei, martire si sacrificate pe altarul cansniciei

bleah...mi-e greata cand vad poale puse in cap, si ligheane cu zoaie aruncate in capul partenerului...
michelle_
Postat pe 9 Septembrie 2011 18:09
DU-TE LA COAFOR ARANJAZATE, SCHIMBA CEVA LA TINE . ABORDEAZA O TINUTA PRIN CARE SA NU TE RECUNOASCA SI MAI DISCUTAM.
lllorena
Postat pe 9 Septembrie 2011 19:47
Desigur Michelle!Desigur noi femeile nu ne pisicim cand vrem ,cu orice chip,ceva,nu clipim de 2 ori din gene..ptr. a ni se face imediat moftul,nu ne lingusim cu"tu stii ca eu te iubescccc" si gata se face ce vrem noi,nu varsam la comanda 2-3 lacrimi de impresionare...,nu facem pe nevinovatele cad gresim ceva..,nu facem pe ..proastele..ca sa faca ei totul:aspirat,cumparatiri...,nu noi facem pe naivele ca sa-i lasam pe ei sa para destepti,ca apoi sa cerem marea cu sarea ..si s-o primmim..canumai ce i-am ascultat atat de ..atente si ascultatoare,nu noi spunem 'da iubitule,ai dreptate"si noi facem cum vrem noi...NU!!!
Daca am uitat ceva..din ce "nu" facem noi femeile.....va rog sa ma completati!
Primes si alte "sugestii" de cum sa facem sa //le fim pe plac..dar sa fie cum vrem si credem ..noi!!!
elisabeta_boia
Postat pe 9 Septembrie 2011 21:53
bety, mie mi se pare de prost gust sa iti barfesti barbatu' sau femeia, pe la colturi, chiar daca e la coltu' forumului garbo
nu te pune nimeni sa stai cu unu' descris de cynthia...e alegerea ta daca o faci
dar daca continui sa stai langa el, inseamna ca ii accepti defectele, si nu mai ai dreptu' sa te plangi... ca nu face, ca nu drege, ca e nesimtit, ca e indolent, etc, etc...
pentru ca ala de langa tine e reflexia ta, pana la urma...
repet, mi se pare dezgustator sa iti barfesti partenerul de viata
daca nu-ti convine, spui next,dar nu ramai langa el si arunci cu noroi...e chestie de bun simt elementar
parerea mea...
michelle_
Postat pe 9 Septembrie 2011 22:11
Buna,e atat de usor sa dai sfaturi incat si un copil ti le poate da ,dar nu uita viata insusi e un compromis .Eu ar trebui etic si moral sa-ti recomand sa mai incerci sa refaci ceva de dragul copiilor ,dar nu o voi face ,iti spun doar atat fa ce-ti spune inima si sufletul pentru ca doar tu stii ce simti si cum esti ,daca simti ca nu se mai poate divorteaza nu esti nici ultima nici prima daca sufletul iti spune sa nu ,nu o face mai incearca.Ai grija ta si a copiilor ,tu esti foarte importanta in viata ,invata sa te respecti pe tine si vei descoperii ce trebuie sa faci.
garbo004228
Postat pe 9 Septembrie 2011 22:25
De la: michelle_, la data 2011-09-09 22:11:45bety, mie mi se pare de prost gust sa iti barfesti barbatu' sau femeia, pe la colturi,


Michelle , eshti nascuta in zodia balantzei ?!
carcotasha
Postat pe 9 Septembrie 2011 23:21
de ce? iti spun sigur ca si o leoaica gandeste cam la fel
panty_C
Postat pe 9 Septembrie 2011 23:27
carcotasho, tu crezi ca de la zodie e?
dor72_
Postat pe 9 Septembrie 2011 23:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau si eu un sfat... 40 De la: eladaela 15 Ianuarie 2010 08:02
sfat pentru o femeie divortata 19 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:13
relatie cu o femeie proaspat divortata 1 De la: cristi_cristi 23 August 2019 17:36
O IUBESC,MA IUBESTE,SI VOM INVINGE 114 De la: SIMPATICILA 21 Noiembrie 2014 18:42
e grea despartirea 14 De la: Thor_again 19 Februarie 2011 18:48
Setari Cookie-uri