Vreau sa fiu libera sa traiesc viata din nou asha cum faceam candva

...dar nu vad cum am sa fac acest pas...pentru ca situatia in care sunt nu e una tocmai roza
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:05
rog mishtocarii si ironicii sa se abtina de la a comenta pe marginea acestui topic...sincer nu imi arde de ironii pentru ca situatia e foarte grava...iar daca cineva imi poate da un sfat care sa imi si foloseasca ii multumesc anticipat iar daca nu..nu e nici o problema
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:07
concret...si sper sa nu ma lungesc foarte mult in detalii pentru a nu plictisi desi e nevoie de ele pentru a se intelege situatia...
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:08
eu ...am 30 de ani..un copil de 10 ani si jumatate si o relatie nu tocmai potrivita cu un om de care trebuie sa scap cu orice pret....dar nu vad tehnic cum se poate materializa acest lucru ...pentru ca eu si fetita locuim in prezent la el acasa...sau mai exact in casa mamei lui care este divortata de tatal lor de cativa ani...el....nefiind singur la parinti..mai are un frate si 3 surori dintre care 2 locuiesc in casa de care vorbesc...sora cea mai mare fiind stabilita in spania
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:12
motivul pentru care nu mai vreau sa fim impreuna este ca ...EL S.A APUCAT DE DROGURI ...SA LE CONSUME....pe banii mei...si in certuri cu familia lui care ma acuza pe mine ca el s.ar droga din cauza mea pentru ca ii dau eu bani...desi nici eu nu sunt de acord cu ce face...nu ma pot lupta in sensul asta si am sa explic mai jos si de ce
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:16
mare branza. iti si trebuie multa intelegenta sa vezi ca nu ai alta cale .pleci si te muti cu chirie.ce sfaturi vrei la asa situatie?
si_totusi
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:17
impedipentul plecatii mele...in afara de el...care nu vrea ca eu sa plec si vietile noastre sa ia curs pe cai separate...este chiar propriul meu copil care nu vrea ca noi sa plecam din acea casa..pe motiv ca ea s.a atasat de....una din cumnatele mele si ca nu isi mai doreste sa traim singure asa cum o faceam inainte de a fi...unde suntem azi
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:18
Jur pe rosu ca drsi sunt mistocar, nu vreau sa ironizez de nici un fel situatia in care te afli.
SAL
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:19
nu pot sa fac asta pentru ca nu sunt lasata fizic...am cateva incercari nereusite,,,si faptul ca propriul copil nu este de partea mea...imi ingreuneaza situatia
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:20
eu sunt obligata sa cheltui toti banii pe care muncesc pentru el...iar el ii da pe droguri...nici nu.i ajung ...ma streseaza pe mine cu treaba asta...iar desi maica.sa afirma ca nu e de acord cu se intampla...inclid sa cred ca ...pe undeva ii convine situatia...in felul asta simtindu.se ea libera de orice fel de obligatii de acheltui ea ...ceea ce in prezent cheltui eu
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:23
Situatia e intradevar putin complicata dar nu imposibila.
1.Spui ca ai o relatie nepotrivita, Ok, deci realizezi situatia
Spui ca ai dori sa te desparti de aceasta ,,situatie" -- prin urmare nu doar ca realizezi situatia nefavorabila atat pentru tine dar si pentru copilul tau dar iti doresti si sa o schimbi.
Pana aici e bine dar nu suficient!
Pasul urmator -- ar trebui sa si actionezi in consecinta
SAL
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:25
A-ti creste copilul alaturi de un drogat , nu cred ca e cel mai fericit lucru!
Ai incercat prin toate mijloacele sa-l ajuti sa scape de acest viciu?
Sunt atatea centre care acorda ajutor celor aflati in aceasta situatie.

A pleca de acolo e o alta optiune.
Fetita s-a atasat de rudele partenerului tau dar mutandu-va , ati putea pastra legatura cu vechea familie.
Spui ca el isi procura drogurile pe banii tai, deci din acesti bani ai putea plati o chirie
SAL
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:28
din punctul meu de vedere nu cred ca are vreo sansa de a se lasa de acest obicei costisitor si nesanatos...la tot ce am vazut eu ca s.a intamplat pana acum..in plus de la un timp are accese de furie si violenta pe care le manifesta si in interiorul casei de fata cu restul membrilor familiei lui...
...vad ca nu are nici un respect vis.a.vis de peopria mama careia ii adreseseaza cuvinte mai mult decat jignitoare....cu toti din familie se intampla acelasi lucru...eu nefacand exceptie..
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:30
drogatii ca si betivii nu vad nu aud ce li se spune.asa ca, pleaca si-ti vezi de treaba ta. soacra, cumnata, sa-si vada de ale lor.un copil la 10 ani nu stie ce e bine si ce e rau. il iei si-l scoti din casa aceea.va face ce ii spui tu. el nu discerne acum ce e bine si ce e rau
si_totusi
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:32
De la: SAL, la data 2012-01-07 13:28:21A-ti creste copilul alaturi de un drogat , nu cred ca e cel mai fericit lucru!
Ai incercat prin toate mijloacele sa-l ajuti sa scape de acest viciu?
Sunt atatea centre care acorda ajutor celor aflati in aceasta situatie.

A pleca de acolo e o alta optiune.
Fetita s-a atasat de rudele partenerului tau dar mutandu-va , ati putea pastra legatura cu vechea familie.
Spui ca el isi procura drogurile pe banii tai, deci din acesti bani ai putea plati o chirie

...da am incercat...a fost la un moment dat inscris intr.un program...si trebuia sa se prezinte zilnic la tratament...pe care il lua in prezenta unui medic...numai ca pe langa faptul ca s.a mai drogat si in paralel cu tratamentul...peste tot si toate...momentan nu mai are cum sa se indcrie in program...exista un protocol...zilnic el trebuie sa mearga la tratament si de fiecare data trebuie sa prezinte un act de identitate...card de identitate sau pasaport...problema e ca nu mai are acest act...fara nu il primeste nimeni...si nici nu isi poate scoate un alt act asha de ushor
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:35
Cred ca cel mai bine stii tu ce trebuie facut dar cred ca in alegerea ce o faci ar trebui sa tii cont in primul rand de binele fetitei tale. Nu doresc sa te sperii dar cu un asemenea persoana alaturi, nu doar tu dar si fetita ta nu sunteti deloc in siguranta. Si in plus la aceasta varsta, intamplarile nefericite isi pun adanc amprenta pe psihicul fetitei, cu consecinte in viitorul sau de adult.
SAL
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:35
as dori sa ies cat mai nesifonata daca as putea din aceasta relatie si casa...dar avand deja cateva incercari nereusite care m.au obosit foarte mult si care s.au soldat cu pierderi materiale pe partea mea...incat imi e si frica sa incerc din nou...de teama ne.reusitei....
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:38
da...si am si un sprijin in sensul acesta ...maica.mea si bunica.mea stiu situatia si sunt de acord sa se implice...dar iesirea noastra fizic de acolo e una grea..nici ele nu pot incalca un teritoriu care nu le apartine...ce vreau eu sa spun este ca ...oamenii astia sunt foarte rai cand e vorba de a se apara intre ei unul pe altul....noi am avut deja un show in casa...in care s.au impartit pumni ...cutite electrosocuri...s.au spart calculatoare ...adica nervi,disperare,teama...asemenea scene nu raman fara urme in psihicul unui om chiar adca ar fi un simplu privitor...ca atat mai mult daca este implicat direct
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:44
Cand m-am casatorit, am locuit intr-o garsoniera. Eram fumator. Soacra mea ma tot tachina sa ma las dar... nu puteam. Imediat ce a iesit din maternitate sotia si copilul au locuit pana la botez la casa socrilor. Acolo nu puteam fuma decat in curte. Eram stresat si soacra imi zicea ca e ingrijorata pentru sanatatea micutului care va trebui sa traiasca intr-o afumatoare.
O, m-am enervat cumplit si ... ca s-o infrunt am renuntat sa mai fumez. Si nu-mi pare rau deloc.
SAL
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:45
propria lui mama a sunat la 112,adica politia si salvarea sa vina sa il ia si sa il interneze...dupa asa un scandal in care el parea ca inebunise...dar frati.su a auzit.o pe maica.sa cand a sunat si l.a pus in tema ..in felul asta el scapand....a fugit de acasa cu un laptop de al meu la el pe care l.a lasat amanet pentru droguri...inainte ca politia si salvarea sa ajunga
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:47
Cu drogurile, cred ca e mai greu dar nu imposibil.
E tot chestie de vointa.
SAL
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:47
nu s. apucat de cand e cu mine...si avem mai putin de un an...s.a apucat cu mult inainte sa ma cunoasca...el afirma ca se lasase...cand ne.am cunoscut noi...dar de fapt era intr.o scurta pauza...se lasase pentru ca nu mai avea bani pentru ele...nu pentru ca asta isi dorea ...s.ar fi drogat dar n.avea cu ce....dar astea nu le vedeam si nu le gandeam eu atunci
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:53
Eu iti doresc multa liniste ca sa poti discerne ce e mai bine pentru tine si pentru copilul tau.
SAL
Postat pe 7 Ianuarie 2012 13:58
multumesc pentru sustinere...sper sa imi ajute Dumnezeu sa reusesc sa ies din situatia asta care ma apasa cu fiecare zi care trece...din ce in ce mai mult
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 14:04
o treaba destul de grea e ca ...maica.sa incearca sa gaseasca in mine vinovatul principal pentru situatia in care se afla...desi sincer eu nu imi vad vina...nici eu nu sunt de acord cu ce se intampla...iar mie imi pare cel mai rau dupa lucrurile pentru care am muncit din greu sa le am asi m.am bagat in datorii bancare...nu se cumpara un calculator la fel de usor ca si cum ai cumpara o paine...dar dumneai afirma ca nu.i pasa de valorile mele materiale...de care si.a batut joc briliantul ei fiu...si ca numai viata lui conteaza...asta afirma tot timpul pe un ton raspicat
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 14:09
Dar ajutor specializat pentru tine si copil ai incercat sa gasesti? Sunt multe fundatii care te pot indruma, daca nu ajuta concret. Trebuie sa iei totul in considerare, si sa nu iti fie teama sa ceri sprijinul nimanui.
klaire
Postat pe 7 Ianuarie 2012 14:13
eu nu am de ce sa cer ajutorul vreunei institutii pentru mine si copil...e chiar asha ...din banii pe care.i castig imi pot permite sa platesc o chirie...de altfel sta imi si era stilul de viata inainte sa il cunosc pe el si sa ma mut la...ai lui...satateam cu chirie intr.o garsoniera eu si fetita...o duceam dimineata la scoala...o luam la pranz...ii luam de mancare si plecam la munca...veneam noaptea tarziu...imi lasam copil de 9 ani singur in casa...dar cu televizor,calculator conectat la internet,telefon mobil,cuptor cu microunde la care sa isi incalzeasac mancarea ca sa nu umble la aragaz...sa nu se intample doamne/fereste ceva ..vreo scurgere de gaze si mai departe alte nenorociri....vorbeam la telefon de mai multe ori pe zi...eu zic ...ca adult ca era bine pentru ea...dar ea din perspectiva ei de copil simte si vede lucrurile altfel...pe ea ar fi interesat.o sa isi petreaca mai mult timp cu mine...sau in orice caz cu cineva...se saturase de atata singuratate si intr.un fel o inetel...ce a gasit fiica.mea la familia lui ...a fost exact ce cauta ...adica sa i se acorde atentie...PLATA?...a pierdut calculatorul,telefonul mobil...si uitatul la televizor pe ce canal vroia ea cat timp vroia ea...dar ea afirma ca nu asta o deranjeaza...in schimb pe mine lucrurile astea ma deranjeaza
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 18:43
eu ma gandisem ca ar fi bine pentru fiica.mea sa stea in casa maica.mii si abunicxa.mii la tara ...si sa o transfer cu scoala acolo macar o perioada pentru a nu mai fi atat de singura un numar atat de mare de ore din zi...si desi initial o incantase ideea...lucrurile s.au schimbat intre timp si imi permit sa sesizez si influente din partea membrilor acestei familii care consider ca mi.au influentat un pic fiica impotriva mea si in favoarea lor
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 18:46
eu stiu ca el nu vrea sa ne despartim ...pentru ca isi pierde sursa de bani...nu ca m.ar iubi de nu mai poate.....oamenii astia...adica familia lui...joaca un teatru de zile mari ca...vai ce s.au atashat ei de fiica.mea...dar eu imi dau seama ca nu asta e esenta...esenta e ca ...eu mai fac si bani...iar ei nu...in familia aia de 5 persoane...fara mine si fiica.mea sunt 5...o singura persoana lucreaza si aduce...bani in casa cum se spune....restul stau acasa si nu fac nimic pentru existenta si asta spune totul...singura preocupare pe care o are ...al meu ca sa.i zic asha e sa imi toace mie nervii si banii pe drogurile lui...maica.sa e cu 2 fetze acum il blestea.ma ca ...vai ce nenorocit e...acum...zice ca....vai baiatul ei...ce inocent e...saracul de el...ce victima e...eu cred ca nu vrea sa vada adevarul...fiindca e prea dureros...e mai simplu sa ma gaseasca vinovata pe mine si sa ma blesteme decat sa vada lucrurile asha cum sunt ...adica...
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 18:53
adica....ea si.a iubit mult copilul si copiii ei im general si i.a iubit,dar in marea ei iubire nu asuportat gandul ca...desi si.a iubit copiii nu se stie cand si de ce dar situatia a scapat de sub control ca sa zic asha...iar copiii ei s.au transformat in niste drogalai nenorociti...ma refer la baieti care sunt doi...ptr ca si fratele lui mai mic a avut astfel de probleme....iar ea a cheltuit mii de euro pentru treaba asta...bani pe care i.a avut din munca in afara tarii...in spania ca infirmiera ptr batrani
adica toata munca ei s.a dus pe apa sambetei ca baietii au vandut tot din casa de.a lungul timpului ptr droguri iar ea nu a luat nici o masura in sensul asta....ca eu daca as fi facut asha cred ca ma omora mama in bataie...
garbo171675
Postat pe 7 Ianuarie 2012 18:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dezorientata.am nevoie de un sfat 66 De la: garbo061173 13 Octombrie 2009 10:45
....simt o durere enorma in piept.... 121 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:14
Despartire dupa 6 ani 58 De la: si_totusi 3 Februarie 2011 13:04
Este Complicat... 309 De la: just-nobody 13 August 2019 15:16
ce profesie v-ati alege? 55 De la: Thor_again 4 Mai 2011 14:07
Setari Cookie-uri