Calcata in picioare.. descurajata...cum ma ridic?

Buna, daga mea.
M-am maritat la aproape 20 de ani, cunoscandu-l la 18. Eram studenti si colegi de an..... tot in 5 ani mi-a distrus si el imaginea despre casniciesi barbati. Atunci i-am urat si in acest timp m-a facut sa devin suspiciosa.
Multumeste lui Dumnezeu ca ai trecut acum prin experienta asta si nu mai tarziu, spre batranete. Nu regreta anii "pierduti" pentru ca oricum ar fi fost anii treceau cu sau fara el.
Reteta ta de acum este simpla:
- priveste-te in oglinda. Te placi? Daca nu, fa tot ceea ce poti ca sa te placi. Fa-te frumoasa, imbraca-te provocator, fa orice ti-ar ridica moralul;
- schimba ceva la pieptanatura sau tunsoarea ta ..... sau, poate, chiar culoarea parului;
- spune-ti ca esti cea mai puternica femeie pentru ca ai trecut cu bine prin asa perioada grea de viata si nu te-ai apucat de bautura, ca el;
- asculta muzica care iti place, redoneaz-o si danseaza singura;
- bucura-te ca ai putut sa te rupi de existenta ta alaturi de un asemenea om si SPUNE-TI IN SINEA TA CAT ESTI DE PUTERNICA;
- zambeste imaginei tale din oglinda ca sa te vezi cat esti de frumoasa;
- priveste armonia naturii s a tot ceea ce a creat Dumnezeu in jurul nostru;
- imbracate si iesi la plimbare, la cumparaturi cu prietenii si ceea ce este cel mai important, ZAMBESTE CAT MAI DES!
Asa vei capata incredere in tine.
De zambetul tau cu siguranta se vor indragosti mai multi barbati si nu-ti ramane decat sa alegi.
Din batrani exista o vorba, cam urata ce-i drept, dar adevarata ca toate celalte: 'sule pe toate drumurile, oameni de omenie ma rar'.
Dupa ce ti l-ai gasitpe cel ce intr-adevar iti place, revin-o ca sa-ti spun cum sa-i starnesti interesul non stop.
Succes si PRIVESTE IN JURUL TAU SA VEZI CATI BARBATI TE ADMIRA SI CATE OCAZII AI PIERDUT PANA ACUM.
micuta_japoneza
Postat pe 21 August 2011 09:58
O zi frumoasa si buna ,asa cum ctrd ca-si doreste fiecare.Eu am ceva mai multa experienta,dar niciodata suficienta,viata merge inainte,iar timpul r ireversibil.Dragostea si iubirea nu se spun numai prin acel TE IUBESC,se demonstreaza prin fapte si se simte asa cum si cand esti inselat/a se simte nu trebuie sa vezi.I-ti doresc in primul rand liniste,sa judeci totul la rece cu discernamant si seninatate.TU DECIZI SI EA I-TI APARTINE.SUCCES SI SA FII IUBITA
garbo161128
Postat pe 21 August 2011 10:05
Ai intr-adevar o varsta ,nici prea frageda ,nici ,prea batrana.Ai fost abuzata ,emotional ,sentimental ,moral si fizic,asa am inteles din cele scrise pe scurt. Nici nu trebuiau amanunte ,se citesc destule printre randuri .Orgoliul ca si trupul ti-au fost ranite. O Doamne! Daca ai stii cate femei in tara asta sufera si chiar mor pentru iubire.Cate sunt ucise in bataie de iubiti ,amanti si soti?Pentru ce? pentru ca ele iubesc prea mult si iarta prea multe.La prima jignire emisa verbal spre tine trebuia sa pleci sau sa-l gonesti din viata ta.Nu sa astepti recidiva. Nu sa-l ierti pe mitocan sau sa-l lasi sa-si continue "razbunarea" prosteasca.Cum vei reactiona in viitor? Nu stiu ,dar va trebui sa fii mai ferma pe pozitie . La prima jignire ,adio ! ca sunt destui baieti buni pe lume care au avut si ei experiente nefaste cu femei de talia prietenului tau , fiind "abuzati" sentimental ,uneori fizic de semenele noatre. Viata merge inainte ,invata din toate sa nu te mai lasi calcata in picioare de ticalosi ,misogini ,escroci ,mitocani si alte spete umane de proasta calitate. Respecta-te mai mult ,iubeste-te mai mult. Iubeste omul potrivit si vei fii fericita.
Mariacuochialbastrii
Postat pe 21 August 2011 10:11
Toate relatiile pe care le avem nu sunt decat etape pregatitoare ce ne vor ajuta sa-l apreciem la adevarata valoare pe omul alaturi de care vom imbatrani.CU FIECARE PAS FACUT IN VIATA INTALNESTI SI ZAMBETE SI LACRIMI,TREBUIE DOAR SA ALEGI CE AMINTIRI PASTREZI.....Nu uita niciodata ca pielea se increteste, parul incarunteste, iar zilele se aduna in ani... insa ceea ce este mai important se conserva; forta si determinarea ta nu au varsta. Spiritul tau e cel care indeparteaza panzele de paianjen. Dincolo de orice punct de sosire e unul de plecare. Dincolo de orice reusita e o alta incercare. Cat timp traiesti, simte-te vie.Nu te pierde printre fotografii ingalbenite de timp .... Mergi mai departe atunci cand toti se asteapta sa renunti. Nu lasa sa se toceasca taria pe care o ai in tine. Fa astfel ca in loc de mila, sa impui respect. Cand nu mai poti sa alergi, ia-o la trap. Cand nu poti nici asta, ia-o la pas. Cand nu poti sa mergi, ia bastonul. Insa nu te opri niciodata
st3am
Postat pe 21 August 2011 10:11
De la: st3am, la data 2011-08-21 10:11:52Toate relatiile pe care le avem nu sunt decat etape pregatitoare ce ne vor ajuta sa-l apreciem la adevarata valoare pe omul alaturi de care vom imbatrani.CU FIECARE PAS FACUT IN VIATA INTALNESTI SI ZAMBETE SI LACRIMI,TREBUIE DOAR SA ALEGI CE AMINTIRI PASTREZI.....Nu uita niciodata ca pielea se increteste, parul incarunteste, iar zilele se aduna in ani... insa ceea ce este mai important se conserva; forta si determinarea ta nu au varsta. Spiritul tau e cel care indeparteaza panzele de paianjen. Dincolo de orice punct de sosire e unul de plecare. Dincolo de orice reusita e o alta incercare. Cat timp traiesti, simte-te vie.Nu te pierde printre fotografii ingalbenite de timp .... Mergi mai departe atunci cand toti se asteapta sa renunti. Nu lasa sa se toceasca taria pe care o ai in tine. Fa astfel ca in loc de mila, sa impui respect. Cand nu mai poti sa alergi, ia-o la trap. Cand nu poti nici asta, ia-o la pas. Cand nu poti sa mergi, ia bastonul. Insa nu te opri niciodata


"CU FIECARE PAS FACUT IN VIATA INTALNESTI SI ZAMBETE SI LACRIMI,TREBUIE DOAR SA ALEGI CE AMINTIRI PASTREZI."
michu61
Postat pe 21 August 2011 10:22
Salutare, suflet ranit.
Nimeni nu e in bocancii tai, doar tu hotarasti ce vei face cu viata ta.
Singura ta vina a fost c-ai sperat c-o sa fie bine, te-ai sacrifiu cat pentru binele altuia care nu merita. A fost o lectie pentru tine, iar ceea ce nu te omoara, te intareste.
De acum pune-te pe tine pe prim plan, nu mai trebuie sa faci sacrificii pentru nimeni. TU si restul lumii, asta am invatat si eu de la viata.
Am trecut de 30 de ani, dar inca mai am timp sa-mi refac viata, tu la 22 de ani ai viata inainte, nu dispera, fii mai dura cu ceilalti, priveste inainte si nu lasa trecutul sa-ti strice viitorul, nu lasa dezamagirea ultimilor ani sa-ti otraveasca sufletul. trateaza trecutul cu indiferenta, nu-l mai adu in discutie cu un viitor partener, dupa cum bine te sfatuia si altcineva.
Fii tu asa cum esti, cine te va iubi te va accepta si cu bune si rele, nu mai fa nici un sacrificiu, si ceilalti trebuie sa dea, nu doar sa primeasca. A venit vremea sa primesti si tu, nu te mai lasa calcata in picioare.
Vei avea o viata frumoasa si linistita, totul depinde de tine.
Succes!
garbo105270
Postat pe 21 August 2011 10:49
De acord cu ratuscaceacurata.Doar din experiente ne maturizamNu te mai gandi la el si la ce ti-a facut,altfel o sa ajungi ca el, sa traiesti in trecut.Esti tanara si nu ai voie.Ai un viitor in fata.
garbo168107
Postat pe 21 August 2011 10:51
Si inca ceva: nu toti sunt niste lepre, mai sunt si oameni buni, crede-ma.
garbo105270
Postat pe 21 August 2011 10:51
experienta ta este asemanatoare cu una prin care am trecut si eu.
este foarte greu sa depasesti un asemenea moment,deoarece iubirea nu e rationala,si nu poti sa-i comanzi sa uite tot si se rezolva.
un pas tot e bn ca l-ai facut ,sa admiti ca nu mai trebuie sa stai langa un asemenea om nici o clipa.ele e vinovat de tot ,pentru ca nu trebuia sa se refugieze in tine ca intr-un colac de salvare ca mai apoi sa te faca pe tine sa te simti o povara.
nu trebuie sa te gandesti ca este sfarsitul lumii ,pentru ca esti inca foarte tanara.
nu trebuie sa te feresti de orice relatie de acum incolo,ba din contra,atunci cand o sa intalnesti barbatul care o sa te iubeasca neconditionat ,si tu o sa sti sa-l apreciezi.
eu dupa marele meu esec,mi-am descoperit marea dragoste,si suntem si astazi impreuna si fericiti. speranta nu trebuie sa iti lipseasca.
da-i timp ,timpului cum se zice. si fi puternica ,si increzatoare in tine.
gandeste-te ca-i faci tot lui unn favor daca te lasi doborata.
succes
panacristina
Postat pe 21 August 2011 13:31
Nu stiu ce-a fost in capul tau sau ce parinti ai avut sa te lase sa stai cu un baiat de la vst de 17 ani...Ati trait in pacat si preacurvie,de-asta nu v-a mers relatia.Acum ce sfat vrei...mergi la biserica, la duhovnic,marturiseste-ti pacatul k altfel nu e bine.
Eda
Postat pe 21 August 2011 13:37
auch!
Axl_22
Postat pe 21 August 2011 14:03
De la: Lalicha, la data 2011-08-18 01:42:09 Buna seara tuturor. Am auzit de acest site de la o persoana care mi l-a recomandat cu mare caldura. Va scriu in speranta ca voi putea fi ajutata de voi, care ati mai trecut prin asa ceva, care sunteti mai maturi ca mine. Am 22 de ani, poate o sa ziceti ca sunt prea mica insa cred ca voi fi marcata multi ani de aceasta experienta.
Povestea mea incepe acum 5 ani. Ne stiam de ceva timp acelasi grup de prieteni si am ajuns sa fim prieteni. Imi e rusine sa spun ca am stat 5 ani langa el deoarece ma facea de rusine cu orice ocazie. Vorbea foarte urat cu mine ma jignea, bea foarte mult inselat, jocuri de noroc tot tacamul inafara de batut. Dar am stat langa el ca doar il iubeam. Si credeam ca e doar varsta la el. Intr-o perioada activitatea noastra sexuala era zero. Prefera sa stea in alta camera sa se masturbeze. STIU ca am fost o proasta dar asta e... Copila fara experienta. Eram suparata pe el 2 zile apoi cu doar cateva cuvinte reusea sa ma faca sa uit complet tot.
Acum 2 sapt am gasit o conversatie dintre el si fosta lui iubita de dinaintea mea... In care el ii spunea ca cei 5 ani au fost un chin pt el..ca din cauza ei bea ca nu a existat seara sa nu se gandeasca la ea si alte lucruri foarte dureroase pt mine. Eu banuiam tot timpul acest lucru dar nu vroiam sa cred ca este adevarat. A fost un soc mare pt mine oricum. Pe langa comportamentul lui extrem de urat fata de mine sa aflu si acest lucru.. Dar probabil asa se explica faptele lui.
Acum va da-ti seama ce incredere am eu in viata in iubire.. 5 ani degeaba. de fraiera ce am fost. Plus ca era foarte gelos posesiv mi-am pierdut anii de liceu, de studentie. Nu m-am distrat cum trebuia ca nu ma lasa. Cred ca tot ce simtea pt ea aplica cu mine.
Nu plang nu sunt disperata desi au trecut 2 saptamani inca nu realizez cum exista asa persoane. Insa dau o lupta interioare cu mine. Sunt ingrozita de tot ce inseamna iubire. Acum cand voi intalnii un baiat care are foste iubiri imi va fi clar plus multe alte lucruri care ma vor afecta pe viitor...
Aceasta e povestea mea in mare...Am dat mult si am primit nimic. Macar daca stiam ca m-a iubit vreodata... Si a incetat in timp. Ori ca e alta fata la mijloc dar nu asa sa se intoarca in trecut.
Multumesc celor care au citit povestea mea si celora care imi vor da un sfat!
Johann
Postat pe 21 August 2011 14:13
Ai pierdut ? Ridica-te ! Ai invins ? Continua ! Important e sa crezi in tine.Nu stiu la ce ti-ar folosi mii de sfaturi diferite functie de caracterul fiecaruia.Impaca-te cu tine insati.http://www.garbo.ro/comunitate/forum/post_reply/15182.html#
Johann
Postat pe 21 August 2011 14:19
sunt angela,33 de ani,nu spun multe doar citeste ARTA EDUCATIEI DE Andreea Savulescu.CAUTI PE GOOGLE. TE AJUTA SA TE INALTI!
garbo204260
Postat pe 21 August 2011 15:10
CA SA VEZI LUMINA TREBUIE SA CUNOSTI INTUNERICUL!
SA AI O VIATA FRUMOASA!
lorycica30
Postat pe 21 August 2011 15:41
buna...
te inteleg perfect ,stiu prin ce treci,insa e o vorba mare:VIATA NU E DREAPTA...trebuie sa fii tare,sa lasi totul deoparte,in primul rand trebuie sati ocupi timpul cu orice...distractii,iesiri,si nu tine in tine,asta e cel mai important,descarcatenu vreau sa te descurajez,dar parerea mea e ca increderea greu o sa revina,insa trebuie sa ai tarie si dorinta sa lupti ...cel mai greu in viata e cand iti pierzi increderea ,insa viata e facuta pt a trece si prin rele si prin bune,are si suisuri si coborasuri,chiar dak mai multe coborasuri...de asta e mai bine intr'o relatie sa nu pui suflet deodata,trebuie sa cunosti mai intai persoana de langa tine,chiar dak se zice k ...traiesti o viata si tot nu cunosti persoana de langa tine...viata e imprevizibila...sper sa treci cu bine peste tot si sa ai noroc in tot ce doresti,stii cum e ...DUMNEZEU are grija de fiecare si toate la timpul lor,pt k EL nu uita niciodata....si cand ai mai multa nevoie de el...iti intinde o mana de ajutor,sa nu uiti asta...tre sa ai multa credinta....sa fii iubita....si....fa si tu ca croitorul...masoara de 10 ori si taie o data,.multa sanatate si iti doresc tot binele....
chiricaovidiu
Postat pe 21 August 2011 16:15
buna,este ff trista povestea ta,suna la 0749325635,este un baiat care cu siguranta te va ajuta in problema pe care o ai.il cheama remus
monkey_ely
Postat pe 21 August 2011 17:55
si numarul meu de telefon incepe cu 07
Eugenia69
Postat pe 21 August 2011 17:57
incerc sa intru cu tn dar nu reusesc. cum mai esti? poate reusesti sa ti revii, caci nimeni nu merita nimic.ai o singura viata. tb sa inveti sa te iubesti.si eu am gresit altadata, poate mai rau ca tn. tot timpul iubesti pe cate cineva care nu te merita.curaj!!!!!!!!!!!!!!!
garbo097841
Postat pe 21 August 2011 18:13
De la: Eugenia69, la data 2011-08-21 17:57:54si numarul meu de telefon incepe cu 07


si al meu...ce coincidenta...
sora_ilsi
Postat pe 21 August 2011 18:22
oops! si al meu la fel! ce e de facut?
esme
Postat pe 21 August 2011 18:25
ei "clanul garbo'' si al meu 07.....restu....nu-i pt garbo
Axl_22
Postat pe 21 August 2011 18:26
Este foarte evident ca esti puternica si echilibrata. Nu-ti fa nici o grija de viitor, pentru ca ce s-a intamplat acum nu te va afecta mult timp, judecand dupa felul in care vezi lucrurile. Te felicit. Cat despre pierdut, stai linistita, distractiile nu se termina niciodata, nu e o varsta pentru asta. Si sa nu ii judeci pe ceilalti dupa el. Nu sunt toti asa, nu e cazul sa te sperii de asta. Mult noroc in continuare, ma bucur sa vad in sfarsit pe cineva care nu plange in disperare
jeannie
Postat pe 21 August 2011 18:27
da...898989???

aducem ajutoare

Eugenia69
Postat pe 21 August 2011 18:30
Distinsa duduie simplu este f usor sa dai sfaturi dar tu insuti trebuie sa te ridici sa iai vointa si mult calm asta inseamna meditaitie multas muzica de meditatie plimbari in aer liber prin parcuri ce pot sa ti spun mai departe daca ai nevoie de ajutor ti-l pot oferi sunt practicant de arte martiale i-ti las mail meu :rudolf.grup@yahoo.comsi lasa-mi pe mail un nr de tel si te chem in sala acoolo vei avea multa muzica de meditatie dar si miscare de meditatie
garbo033817
Postat pe 21 August 2011 18:34
De la: garbo204260, la data 2011-08-21 15:10:10sunt angela,33 de ani,nu spun multe doar citeste ARTA EDUCATIEI DE Andreea Savulescu.CAUTI PE GOOGLE. TE AJUTA SA TE INALTI!



acu ...o sa zici ca-s rea...dar curiozitatea...cum ma-nalt?? asa cu balonul, parasuta sau....ca eu is mica de inaltime???
Eugenia69
Postat pe 21 August 2011 18:35
distinsa dna luati meil;rudolf.grup@yahoo.com
lasindu mi un nr de tel sau o adresa de mail si vb . si veniti in sala de sport acolo se face mai multa meditatie va asigur reusita sigura sa treceti peste necazurile vietii
garbo033817
Postat pe 21 August 2011 18:38
De la: Eugenia69, la data 2011-08-21 18:30:33da...898989???

aducem ajutoare



DA! cu 07 in fata...
sora_ilsi
Postat pe 21 August 2011 18:39
De la: Eugenia69, la data 2011-08-21 18:35:54
De la: garbo204260, la data 2011-08-21 15:10:10sunt angela,33 de ani,nu spun multe doar citeste ARTA EDUCATIEI DE Andreea Savulescu.CAUTI PE GOOGLE. TE AJUTA SA TE INALTI!



acu ...o sa zici ca-s rea...dar curiozitatea...cum ma-nalt?? asa cu balonul, parasuta sau....ca eu is mica de inaltime???



daca tu nu poti ....ce sa zic JE?

draga doamna....ti tzuc!


SCZ....distinsa/destinsa/deprinsa.....te-ai si inaltat.....
Axl_22
Postat pe 21 August 2011 18:41
Rudolph the Red-Nosed Reindeer ?????
sora_ilsi
Postat pe 21 August 2011 18:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa mai procedez...? 104 De la: zambila 12 Noiembrie 2010 12:19
casnicie nefericita 83 De la: carloni_carla 16 August 2011 20:59
Vine despartirea.. am o atitudine ok? 1 De la: Flatten 9 Octombrie 2018 10:15
vreau un sfat ajutatima 31 De la: ines_kidz 21 Decembrie 2011 20:03
as vrea sa inteleg ce se intampla cu barbatii din ziua de azi..... 80 De la: ariadna06 5 Decembrie 2012 19:37
Setari Cookie-uri