divort civilizat sau nu


adevarul e ca am lasat si eu un biet om cu oaresce fantezii nesatisfacute.... 875, considera-l si pe ex. al meu.
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 22:27
De la: Eugenia69, la data 2011-07-30 18:08:52ratusco, povestea spune ca esti lebada, de fapt.

da ce te apuca cu para...ala....??????





vino sa ma vezi noaptea pe lacul din padurea ielelor......numai noaptea pot fi lebada.......dar si ratusca-parerolog-garbo ....imi place!ii faina si-i urata foc......insa noaptea devine regina ielelor....frumoasa frumoaselor.....bla bla bla parerologu'garbo
ratuscaceaurata
Postat pe 31 Iulie 2011 22:29
De la: Gabriel1960, la data 2011-07-31 09:15:27De regula cand femeia doreste un "divort civilizat"se cam stie cu ...musca pe caciula si doreste sa "iasa"dintr-o relatie cat mai putin...sifonata de adevar! Daca este "lacrima Cristie" nu manifesta acelasi interes pentru asa-zisul divort civilizat...ba chiar cu cat mai mult tam-tam isi pregateste si un partaj cat mai avantajos !!
Chiar crezi ca intr-un divort conteaza cine are mai mult de castigat?Stii cumva cum e sa ai un copil dupa ani de asteptari?Stii sa pui copilul mai presus de tine?Am trecut peste resentimente,furie si orice alt sentiment de dragul copilului meu.Nu am avut amant,nu am fost genul sa ma gandesc numai la mine.,nu imi pregatesc terenul pt nimic.Vreau doar sa nu mai existe in viata mea ca barbat pt ca m-a scarbit atat de mult ca nu imi va mai trebui niciodata
danyelo
Postat pe 31 Iulie 2011 22:33
danyelo!lasa-l pe dl gabriel1960...are o parere "prea buna"despre femei in general...pe un alt topic a grait si mai "frumos"
Axl_22
Postat pe 31 Iulie 2011 22:47
Voi femeiel vreti TOTUL fara sa oferiti nimic,si asta nu este nici cinstit si nici durabil,ca sa primesti trebuie sa si dai,si daca vrei MULT DAI MULT,sau ma rog ce crezi tu ca e mai mult...

uite niste sfaturi...ale domnului
Axl_22
Postat pe 31 Iulie 2011 22:55
danyelo....de ce atatea scuze si acuze.....de ce cauti vinovati......de ce "lungeste-mi doamne durerea" .....de ce nu esti la tribunal? te simti mai bine acolo unde nu iti este bine?ai vorbit cu copii tai?le-ai spus ce simti?......le-ai spus ce hotarare ai luat?ele ti-au marturisit gandurile lor....simtamintele lor?sunt alaturi de tine?le-ai spus ca este singura decizie a ta pentru binele tau si implicit al lor?le-ai spus ca situatia tensionata a familiei voastre are nevoie de masuri radicale?nu te lasa doborata si nici manipulata de cutume si idei preconcepute!exista cazuri in care la vremea lor copii isi i-au zborul din cuibul familial....iar mama care a trait o viata de cosmar alaturi de sot..numai pentru copii....realizeaza in final...ca singuratatea in doi este cel mai dureros sacrificiu!tu crezi ca se merita?crezi ca vei primi vre-o icoana pentru ca ai indurat o viata promiscua?parerologu'garbo
ratuscaceaurata
Postat pe 31 Iulie 2011 22:55
De la: Axl_22, la data 2011-07-31 13:04:42 nu vreu nik...renumeratie mica dupa buget?
vroiam si io....sa'nteleaga o tzara "femeile"...dar


pa....ma duc la cratita....mananc....si dupa....aia....COLGATE....


colgate la tine fireshte!
la el belnd-a-med!
prietenii stiu de ce!!!!
alfheim
Postat pe 31 Iulie 2011 22:58
.iar mama care a trait o viata de cosmar alaturi de sot..numai pentru copii....realizeaza in final...ca singuratatea in doi este cel mai dureros sacrificiu!tu crezi ca se merita?crezi ca vei primi vre-o icoana

ratusca.... mult adevar....(experienta,din pacate) iti dau dreptate
Axl_22
Postat pe 31 Iulie 2011 23:00
De la: alfheim, la data 2011-07-31 22:58:14
De la: Axl_22, la data 2011-07-31 13:04:42 nu vreu nik...renumeratie mica dupa buget?
vroiam si io....sa'nteleaga o tzara "femeile"...dar


pa....ma duc la cratita....mananc....si dupa....aia....COLGATE....


colgate la tine fireshte!
la el belnd-a-med!
prietenii stiu de ce!!!!

multam fain...prietene...pt intelegere
Axl_22
Postat pe 31 Iulie 2011 23:01
inseamna ca punct ochit, punct lovit!
one shot, one point!

eh ..

mai zicea o mama catre fiul ei, pe cand acela a ajuns la varsta adolescentei:
-fiule, pentru tine am indurat iadul!
tanarul replica:
-mama si crezi ca iadul a fost un mediu propice pentru un copil?

aviz amatorilor si amatoarelor!

axl
alfheim
Postat pe 31 Iulie 2011 23:04

exact.
stai in iad, dr nu realizezi ca iti tii si copilul acolo.
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 23:17
De la: Axl_22, la data 2011-07-31 22:55:07Voi femeiel vreti TOTUL fara sa oferiti nimic,si asta nu este nici cinstit si nici durabil,ca sa primesti trebuie sa si dai,si daca vrei MULT DAI MULT,sau ma rog ce crezi tu ca e mai mult...

uite niste sfaturi...ale domnului




axl 22.....nu esti femeie?dar indiferent de sex.....intr-o relatie este nevoie de doi..DOI...2...!!la inceput fiecare da totul...din dragoste...din pasiune....pana cand realizeaza unul din ei sau amandoi ca nu sunt compatibili.....ca viata lor impreuna este un cosmar....atunci este mai bine sa paraseasca relatia fiecare intr-un mod civilizat.....fara a prelungii agonia relatiei.....cautand vinovati.iar daca exista si copii ....cel mai onorabil...civilizat sau cum vrei ...este sa redai libertatea celor pe care ii iubesti.....sau nu ii mai iubesti......cel mai frumos sacrificiu din dragoste....dar si cea mai buna metoda de a fi fericit ....este redarea libertatii celuilat si tie personal....!
ratuscaceaurata
Postat pe 31 Iulie 2011 23:20
De la: danyelo, la data 2011-07-31 22:33:20
De la: Gabriel1960, la data 2011-07-31 09:15:27De regula cand femeia doreste un "divort civilizat"se cam stie cu ...musca pe caciula si doreste sa "iasa"dintr-o relatie cat mai putin...sifonata de adevar! Daca este "lacrima Cristie" nu manifesta acelasi interes pentru asa-zisul divort civilizat...ba chiar cu cat mai mult tam-tam isi pregateste si un partaj cat mai avantajos !!
Chiar crezi ca intr-un divort conteaza cine are mai mult de castigat?Stii cumva cum e sa ai un copil dupa ani de asteptari?Stii sa pui copilul mai presus de tine?Am trecut peste resentimente,furie si orice alt sentiment de dragul copilului meu.Nu am avut amant,nu am fost genul sa ma gandesc numai la mine.,nu imi pregatesc terenul pt nimic.Vreau doar sa nu mai existe in viata mea ca barbat pt ca m-a scarbit atat de mult ca nu imi va mai trebui niciodata


Tocmai de aceea....aduna-ti toate fortele...ia-ti inima in dinti....si gandeste-te ca va trece un timp care nu poate fi definit,in 5 luni,1 an sau 3,cand vei zambi LINISTITA,te vei simti eliberata de un compromis,vei putea sa gandesti limpede ....vei putea fi tu insuti!!!!
Va fi greu....cateodata foarte greu....dar sunt convinsa ca esti puternica...si vei gasi intotdeauna forta sa te ridici din nou si din nou....pana cand nu vor mai fi piedici care sa te ingenuncheze.
E greu cu copii....dar nu uita un lucru....de copii trebuie sa ai grija tu,de formarea lor ca si oameni.
Pentru asta e nevoie de multa rabdare...si intelepciune.Macinata de toata siituatia...crezi ca vei putea sa fi asa???Nu acum...in viitor...cand copii sunt mari...si au nevoie de o minte limpede.Sunt multe implicatii in ceea ce priveste copiii si pentru asta trebuie sa fi puternica,sa ai incredere in tine,sa ai incredere in ceea ce le transmiti lor.
Si nu uita un lucru....cea mai importanta esti tu!!!Daca tu esti sanatoasa,esti puternica,esti inteleapta.....totul va fi asa cum iti doresti tu!!!!Tu...transmiti asta copiilor tai....pentru ca sunt sange din sangele tau!
Cam atat!:)
walkiria
Postat pe 31 Iulie 2011 23:29
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-07-31 23:20:27
De la: Axl_22, la data 2011-07-31 22:55:07Voi femeiel vreti TOTUL fara sa oferiti nimic,si asta nu este nici cinstit si nici durabil,ca sa primesti trebuie sa si dai,si daca vrei MULT DAI MULT,sau ma rog ce crezi tu ca e mai mult...

uite niste sfaturi...ale domnului




axl 22.....nu esti femeie?dar indiferent de sex.....intr-o relatie este nevoie de doi..DOI...2...!!la inceput fiecare da totul...din dragoste...din pasiune....pana cand realizeaza unul din ei sau amandoi ca nu sunt compatibili.....ca viata lor impreuna este un cosmar....atunci este mai bine sa paraseasca relatia fiecare intr-un mod civilizat.....fara a prelungii agonia relatiei.....cautand vinovati.iar daca exista si copii ....cel mai onorabil...civilizat sau cum vrei ...este sa redai libertatea celor pe care ii iubesti.....sau nu ii mai iubesti......cel mai frumos sacrificiu din dragoste....dar si cea mai buna metoda de a fi fericit ....este redarea libertatii celuilat si tie personal....!

citeste te rog, ce scrie si mai sus ,cand ii zic sa nu se oboseasca cu dl...pt ca are el o parere deja bine definita despre femei...
sper....ca acum ai inteles....

ratusca! e o neintelegere...eu sunt femeie si ti-am dat dreptate...in tot ce ai zis...cu dl...ma rog postarea cu tigara, sa fie mai simplu e un citat de pe un alt topic...unde gabriel 1960...spune ceea ce am copy/paste eu acolo...
am trecut printr-un divort...stiu ce inseamna...ma repet...ITI DAU DREPTATE!
Axl_22
Postat pe 31 Iulie 2011 23:44
axl 22....imi cer scz......sunt o ratusca pasionala.....iar in viata trebuie sa fi liber de inhibitii,insa cunoscandu-ti limitele....

ratuscaceaurata
Postat pe 1 August 2011 00:24
chiar nu intelegi,nici acum?
ce limite...si inhibitii...?
las pe maine...poate totusi ne intelegem....
Axl_22
Postat pe 1 August 2011 01:49
De la: Axl_22, la data 2011-08-01 01:49:29chiar nu intelegi,nici acum?
ce limite...si inhibitii...?
las pe maine...poate totusi ne intelegem....




am inteles....de aceea ai primit scuze....restul frazei nu iti este adresata !!
ratuscaceaurata
Postat pe 1 August 2011 03:43
OK...ratusca...pot sa te ?fara inhibitii?
Axl_22
Postat pe 1 August 2011 09:15
iete ce de pasiune ... intre o vulpitza si-o ratzuska...
axl twentytwo century FOX zmotoceshte, fara inhibitzii o ratzusca... (pui de lebada, in devenire...)
pffff... usurel vulpitzo, sa n-o papi, de-atata zomotoceala
alfheim
Postat pe 1 August 2011 11:21
servus!am trcut prin asta.sa stii ca oricat de civilzat este copilul va fi afectat.mai ales ca poate nu putem sa-i spunem totul si atunci afla de la cei din jur si-l va durea.simplu eu am fost cu exdecedata de mana la divort,am avut o noapte de amor salbatic dar fiul meu si azi imi zice ca nu am luptat destul.in cazul meu ea a avut amant.orice explicatii ai avea adevarul este trunchiat.sper ca ai sa fii o buna prietena coppilului si vei avea mai mult noroc,totusi pune-ti intrbarea de ce are amanta? tu unde ai gresit? stai de vorba cu el si pune-l sa-ti dea o micxa explicatie.cu respect puiu
garbo206744
Postat pe 1 August 2011 12:18
De la: garbo206744, la data 2011-08-01 12:18:56servus!am trcut prin asta.sa stii ca oricat de civilzat este copilul va fi afectat.mai ales ca poate nu putem sa-i spunem totul si atunci afla de la cei din jur si-l va durea.simplu eu am fost cu exdecedata de mana la divort,am avut o noapte de amor salbatic dar fiul meu si azi imi zice ca nu am luptat destul.in cazul meu ea a avut amant.orice explicatii ai avea adevarul este trunchiat.sper ca ai sa fii o buna prietena coppilului si vei avea mai mult noroc,totusi pune-ti intrbarea de ce are amanta? tu unde ai gresit? stai de vorba cu el si pune-l sa-ti dea o micxa explicatie.cu respect puiu


cum asa te-ai dus cu moarta la divort? si ai mai avut si o noapte de amor salbatic?
Pai asta se cheama necrofilie, oare ce pedeapsa merita bla bla bla...
charmelen
Postat pe 1 August 2011 12:57
Daca sunteti din Bucuresti va divortam noi chiar daca el nu vrea .
Intra pe forum juridicenet si lasa un mesaj.
praporgescu
Postat pe 1 August 2011 13:46
generale praporgescu ...
cum aparusi tu asa minunat sa mai faci si tu un ban gramada ... pfffffffffff
si daca nu e din bucuresti si vrea s-o divortzatzi voi ... nu te bagi ..?
buey berbecule ... ... ....mai bine du-te in padure!
alfheim
Postat pe 1 August 2011 14:06
domnule praporgescu, as dori si eu sa divortez pe cineva care nu vrea, se poate ? cu resedinta in bucuresti se rezolva
elodia
Postat pe 1 August 2011 14:37
Bineinteles ca exista divort civilizat, cand ambele parti sunt civilizate. Am divortat acum 7 ani de femeiea cu care am 2 copii, dar nu au existat certuri, jigniri si cu atat mai putin scene violente. I-am lasat apartamentul pe care l-am cumparat impreuna, precum si absolut toate lucrurile din casa, pastrand pentru mine doar o valiza cu haine. Am facut acest gest pentru ca ea a ramas cu copiii. Si nu regret. Imi ajut mereu copiii, sunt in relatii bune si cu mama lor, care in prezent si-a refacut viata cu altcineva. Exista deci divort civilizat dar numai intre 2 ... OAMENI. In cazul tau , nu pot numi OM pe tatal copilului tau.
rubio_claro
Postat pe 1 August 2011 17:03
De la: elodia, la data 2011-08-01 14:37:45domnule praporgescu, as dori si eu sa divortez pe cineva care nu vrea, se poate ? cu resedinta in bucuresti se rezolva


elodia, ce faci draga, iti iei prapor?
dor72
Postat pe 1 August 2011 20:19
Draga mea, hai sa iti spun eu...pe viu....cum este cu divortul si ce este capabil un barbat sa spuna si sa "imprastie" in societate ...despre fosta sotie.
Dar intai un sfat fugi.....cat mai departe de el.....ia-ti copilul si fugiiiiii....niciodata nu ai fost "cu el"....ci doar langa el....si niciodata nu va fi "cu tine"...ci doar ...se va preface ca este cu tine.Din fericire, dupa cele spuse...tu deja ai iesit din starea de negare si vezi realitatea..si sunt convinsa, ferm convinsa ca nu legatura aceasta ,de acum, este ceea ce te face sa divortezi ci are multe alte antecedente....de aceiasi sau de alta natura care ,in timp....te-au "trezit".
Civilizat????? acum zambesc, candva, cu ani in urma am crezut si eu ca doi oameni care s-au unit de bunavoie si au trait alaturi o viata ( 30 de ani ,in cazul meu) ...se pot intelege civilizat pentru a iesi dintr-o stare de "baltaciune mocirloasa"...se pot intelege ca doi oameni "normali" pentru a putea merge mai departe cu demnitate...Dar vai !!!! atunci a iesit la suprafata adevaratul caracter al celui ce considera ca are tot dreptul,dupa ce a "suportat" atatia ani de casnicie ...sa isi "traiasca "viata....in trei,scarbos...tare scarbos !!
Dar...din fericire, eu m-am trezit...si am considerat ca sunt om si am dreptul sa traiesc in demnitate si am introdus actiunea de divort. Am ramas siderata cand ...am descoperit omul langa care am stat o viata.....NU ERA EL ...cel pe care il cunosteam eu...ceea ce m-a facut sa cred ca nu cunosti un om o viata...si masca de multe ori este atat de lipita de chipul si persosnalitatea cuiva incat devine al doile eu...mai puternic.
Ce sa iti spun ...ca aveam 55 de ani cand am introdus actiune de divort...ca mi-am parasit casa, rostul...si tot ce a inseamnat viata de mea de pana atunci, ca am parasit orasul...ca am stat cu chirie prin diferite locatii, unele chiar sordide...ca nu aveam bani de mancare....si eram respinsa si ostracizata de toti...ca am indraznit sa sparg tiparele la acea varsta?.Ca am reusit sa gasesc servici..si am bagat si partaj.( taxele costa) ...si neavand bani m-am reprezentat singura, ca dupa fond cand am castigat ..au mai fost trei procese initiate de el ...si am castigat ...CASA....de care a tinut cu dintii....chiar amenintandu-ma cu bataia daca indraznesc sa i-o iau....si l-am evacuat cu executor judecatoresc....si am reusit !!!!! dupa 4 ani.....Eu o consider o reusita...altii ..timp pierdut...deci fiecare dupa mintea lui ! PLEACA !!! iubeste-te pe tine si copilul tau. Eu l-am iubit o viata...dar nu m-am iubit pe mine !!!!!


carloni_carla
Postat pe 2 August 2011 10:34
De la: garbo112233, la data 2011-08-01 17:03:45Bineinteles ca exista divort civilizat, cand ambele parti sunt civilizate. Am divortat acum 7 ani de femeiea cu care am 2 copii, dar nu au existat certuri, jigniri si cu atat mai putin scene violente. I-am lasat apartamentul pe care l-am cumparat impreuna, precum si absolut toate lucrurile din casa, pastrand pentru mine doar o valiza cu haine. Am facut acest gest pentru ca ea a ramas cu copiii. Si nu regret. Imi ajut mereu copiii, sunt in relatii bune si cu mama lor, care in prezent si-a refacut viata cu altcineva. Exista deci divort civilizat dar numai intre 2 ... OAMENI. In cazul tau , nu pot numi OM pe tatal copilului tau.


jos palaria!!!!Credeam ca divortul de comun acord e doar o teorie!!
walkiria
Postat pe 2 August 2011 10:56
tocmai faptul ca in cele mai multe cazuri, divorturile se lasa cu mizerii, scandaluri si laturi, dovedeste clar ca nu era vorba de iubire si de consideratie fata de celalalt, ci de obligatii si datorii pur socio-contractuale. io cand spun ca aceasta institutie a casatoriei e compromisa, altii (mai ales cei care habar n-au ce dreak fac si se intampla cu ei) urla, acuzandu-ma de infamie. ticaloasa de mine!
esme
Postat pe 2 August 2011 11:04
Nu cred ca ar trebui sa te contrazica nimeni cand spui asta!In ziua de azi...casatoria e ca o obligatie sociala.Multi o fac....ca trebuie sa se aseze si ei la casa lor.Prea putini care o fac din suflet....
Din pacate doar o experienta de genul....sau schimbarea gandirii dupa o anumita varsta...te ajuta sa recunosti adevaratele valori din viata aceasta.
Oricum....eu nu sunt de acord nici cand se vorbeste de iubire.Multi vorbesc despre ea....dar putini stiu ce inseamna cu adevarat!
walkiria
Postat pe 2 August 2011 11:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare nu ma iubeste? atunci de ce s-a casatorit cu mine? 13 De la: garbo185704 8 Februarie 2011 13:28
Mai poate fi ce a fost candva??? 16 De la: reyya 6 Mai 2010 23:54
Despre homosexualitate 9 De la: Cineze 1 Aprilie 2015 06:30
Buna, vreau un sfat sincer 88 De la: garbo161879 29 August 2010 15:45
Question about.. 91 De la: roby_cado 30 Iunie 2010 21:07
Setari Cookie-uri