divort civilizat sau nu

nu stiu ce avocat ti-ai luat , dar cred ca e unul nepregatit.
eu zic sa pui mina si sa citesti pe net pe avocatnet.ro si sa inveti ce trebuie sa faci ...daca tot nu ai un avocat bun
in primul rind , daca nu e divortat si a plecat de acasa divortul se poate face pe baza parasirii de domiciliu,
daca a luat ceva din casa - este furt (spus pe scurt),
la aceasta ora cu copil in minim 2 infatisari esti divortat
- in ce priveste copilul? o trauma exista si v-a exista , dar nu am sa exclud ca parerea lui nu conteza pe motiv ca e copil.
tu vei fi familia lui in care v-a traii 24/24 . Dar,cu toate ca este greu, nu trebuie sa ii denigrezi tatal.
in al doilea rind iti recomand procesul de partaj cit mai rapid cu putinta. ai 2 alegeri: dechiderea procesului de partaj odata cu divortul sau separat...si clar nu il dechizi cu procent de 50/50
nu mai stiu exact dar un avocat bun trebuie sa stie: daca divortul se inchide ca fiind vina unuia din parti , deci nu sub forma amiabila , la partaj exista un avantaj clar in favoarea celui prjudiciat, dar cerea din partea ta trebuie sa fie clara . adica undeva la 70/30 ca sa primesti macar 60/40
mare atentie ca la PARTAJ COPILUL NU ESTE PARTE A DISCUTIEI. DECI NU ESTE LUAT IN CALCUL. Se poate ca judecatorul sa tina cont de existenta lui, dar o va face "subiectiv"
garbo008283
Postat pe 30 Iulie 2011 09:10

si daca el a zis ca nu vrea divort,au crescut sperantele tale, in o reintoarcere la familie

nu te amagi,e pragmatic,normal ca i-ar conveni si o asigurare, in caz ca nu-i iese bine,va ramane doar o escapada
pe de alta parte, el a divortat ,practic,si ti-a lasat tie sa te ocupi de divortul in acte

realitatea....priveste si accepta realitatea,noi privind din exterior o vedem clar,uneori din interiorul problemei conturul adevarului se distinge mai greu

sunsset
Postat pe 30 Iulie 2011 09:14
Draga mea, cred ca decizia luata este corecta,pt ca n-ai sa suporti faptele lui si sa te umilesti la nesfarsit.Tine minte ca ai o singura viata si ca tb s-o traiesti in conditii demne.Chiar daca el nu doreste sa divorteze, instanta tot va pronunta divortul, pt ca ,el deja a parasit domiciliul conjugal.Nu poate sa sustina la proces ca doreste sotie si amanta ,doar nu este musulman.Fruntea sus pt ca te asteapta zile dificile,insa ceea ce conteaza este starea ta sufleteasca , viitorul tau si al copilului.Oricum copilul va simti lipsa tatalui,daca a fost pana acum macar "tata"si copilul a fost atasat sau mai apropiat de el.Copilul va creste si treptat va judeca el singur.Felicitari ca ai avuta taria sa faci pasul si ca esti capabila de decizii.David G.
ginadavid64
Postat pe 30 Iulie 2011 09:20
.....important este ceea ce iti doresti......de tine depinde!parerologu'garbo
ratuscaceaurata
Postat pe 30 Iulie 2011 09:23
multumesc tuturor.Nu incerc sa denigrez tatal in fata copilului.Chiar ii spun sa vb cu el la telefon dar as fi dorit sa nu stie copilul foarte multe pt a nu suferiTrec peste toate resentimentele mele de dragul fiului meu.Aveti dreptate ,poate ca imi trebuia o parere din afara.Stiu doar ca nu ma intereseaza nimic decat linistea mea sufleteasca si a copilului meu.Sotul poate sa face ceea ce va vrea pt ca cale de intors nu mai este.
danyelo
Postat pe 30 Iulie 2011 09:25
De la: angy61967, la data 2011-07-30 08:53:19
Insa,trebuie sa fi sigura ca poti merge pana la capat !!!!! Vei intampina dezamagiri,rautati - care iti vor sfasia sufletul in mii de bucatele
Abia acum vei realiza langa cine ai trait atatia ani,caci acest proces va scoate la suprafata tot ce e mai rau in el...
Va incerca sa te denigreze cu orice pret,pentru ca este mai usor sa arunci cu noroi in celalat si apoi sa strigi " eu sunt curat - el e murdar"

......

Nici nu iti dai seama cat egoism,rautate si dorinta de razbunare poate exista intr-un om atunci cand este incoltit,chiar daca el-doar el e cel ce a declansat dezastrul...



mda. ce dreptate ai.
sintetizat - cam asta e orice despartire a doi oameni care, cica, s-au iubit....
quasaria
Postat pe 30 Iulie 2011 09:37
o ultima sugestie. Sa te interseze absout tot. Faptul ca scapi de el nu ajuta la nimic . Pt copilul tau, iti spun ca atit la divort cit si la partaj sa scoti cit poti in favoarea ta. Detasazate de problema ta , citeste-ti povestea ca si cum nu este a ta , si apoi actioneaza.
Acum unele actiuni ale tale vor fi vazute dure si insensibile dar mai tirziu te vei felicita.

Inca o data , daca faci acest pas , acum este momentul sa faci totul pt copilul tau .In rest v-a fi sau nu o pensie alimentara care nu te v-a incalzii cu nimic.
garbo008283
Postat pe 30 Iulie 2011 09:38
daca vrei un divort civilizat apeleaza la un mediator
garbo099149
Postat pe 30 Iulie 2011 09:45
Alege Medierea! Chiar daca ai deschis un proces in instanta, medierea te poate ajuta sa ai un divort civilizat, rapid si cu costuri reduse. Nu uita ca pentru partaj trebuie sa platesti 3% taxa de timbru iar prin mediere iti vei recupera acesti bani. Totodata poti mentine o relatie civilizata cu sotul tau si aveti sansa sa lamuriti anumite aspecte ale neintelegerilor voastre pe care nu le-ati discutat pana acum.
Medierea este cea mai potrivita solutie pentru a divorta civilizat.Prin mediere poti beneficia de impartialitate, neutralitate si cel mai important confidentialitate. Nu trebuie sa te certi prin tribunale, sa asiste o sala intreaga la problemele tale.

Intreaba-ti avocatul despre procedura medierii.

Amaly30
Postat pe 30 Iulie 2011 09:57
ti-ai luat avocat? nu trebuie acordul ambelor parti,din ce spui el este plecat ...asta inseamna ca a parasit domiciliul conjugal(motiv de divort), cred ca este foarte suparata de evenimentele din viata ta (ai si motive),daca trebuie sa plangi -plangi ,vorbeste cu cineva descarcate dar fara sa vada copilul,fara sa-ti dai seama l-ai bagat deja la mijloc din ce ai relatat, voi ati avut probleme (aveti),nu trebuie sa le stie copilul sunt ale voastre ...daca copilul a spus ca vrea sa divortezi de tatal atunci sigur e marcat de evenimente de ceea ce a vazut in jur,e pacat tu o sa mergi mai departe treci peste acest hop ,dar copilul poate ramane marcat de acest lucru...succes!un divort nu dureaza f mult de maxim 3 ori la tribunal a cate 5 min,,,asa ca ...curaj
garbo020705
Postat pe 30 Iulie 2011 11:05
ce motive invoca sotul,de ce nu vrea sa divorteze ?doar a ales sa stea cu altcineva,ati discutat?ar trebui sa fie fericit ca divortati doar asta si-a dorit ,nu?
garbo020705
Postat pe 30 Iulie 2011 11:09
De la: garbo020705, la data 2011-07-30 11:09:14ce motive invoca sotul,de ce nu vrea sa divorteze ?doar a ales sa stea cu altcineva,ati discutat?ar trebui sa fie fericit ca divortati doar asta si-a dorit ,nu?


nu. Poate fi chiar de-a dreptul revoltat ca ai o urma de demnitate sa ii spui pa.... Esti o bestie care strica familia, ce daca isi face omul un moft, doua, trei.... Absolut neintelegatoare, n-ai nici un pic de respect fata de institutia casniciei, nici nu l-ai iubit niciodata, nici nu esti pregatita sa treci toate hopurile alaturi de el, si te si porti urit (cum poti sa spui ca il iubesti daca te porti urit si ii dai papucii?!) - cind el, de fapt, nu face decit o greseala omeneasca, si o sa ii treaca... sau, ma rog, i-ar fi trecut si ar fi realizat ca oricum tot pe tine te iubeste daca aveai PUTIIINA rabdare... Ca na, in viata mai sint si probleme, dar esti intransigenta si nu esti pregatita sa ti le asumi, asa ca PROBLEMA TA.

Asta a fost un speech soft - mai exista si varianta spart pahare de pereti.... ca tu nu intelegi dom'ne si nu intelegi, si faci din tintar armasar, tu si ideile tale timpite, cind omul ti-a spus ca aia e un capitol irelevant, si faptul ca sta cu ea la fel, tu tot insisti.... Da' ce barbat crezi ca ar accepta comportamentul asta.... tu nu te uiti la tine ca nu esti in stare sa porti o discutie civilizata despre amante? Si sa intelegi? Ca are omul o nevoie?


...asa ca se pot scrie romane despre cit de twisted poate fi mintea omului.
Daca a plecat, nu neaparat vrea sa piarda familia initiala. De cele mai multe ori, tocmai, ca NU VREA.
quasaria
Postat pe 30 Iulie 2011 11:19
Pacat ca ai introdus actiunea de divort acum.Incepand cu 1 octombrie se va aplica noul cod civil prin intermediul caruia ai fi putut obtine daune mai mari daca poti demonstra ca ai fost abuzata fizic sau moral, sotul a parasit domiciliul fara motiv sau daca obisnuieste sa bea. Citeste pe net sa vezi.Sfatuieste- te cu un avocat bun.Apara interesele tale si ale copilului fara sa te mai gandesti la trecutul cu el.Eu nu am facut asta la timp si acum trag ponoasele.Am ajuns sa fac cancer de suparare si atunci cand ai probleme toata lumea iti intoarce spatele.Am avut ocazia sa fac o epurare a relatiilor sociale la greu.Fii tare pentru tine si pentru copilul tau si nu-i fa lui nici o concesie. Bafta!
garbo004699
Postat pe 30 Iulie 2011 11:48
indiferent de ce s-a intamplat intre voi copilul nu e vinovat! are doi parinti,nu castigi nimic daca il faci lup si tu scufita rosie. Cand doi adulti ajung la concluzia ca nu se inteleg sa incerce ca copilul sa simta dragoste din ambele parti pt a putea la randul lui sa aiba incredere in cineva
E greu dar merita.De multe ori gresim dar e greseala noastra ! Nu trebuie sa ne ascundem in spatele nimanui,si daca nu avem incredere in partener,sot si tot timpul ne dorim ce are vecinul.......................................................................................
E usor sa strici dar cel mai greu e sa mentii ceea ce ai
garbo181691
Postat pe 30 Iulie 2011 12:36
Nu cred ca trebuie sa te intereseze daca e un divort civilizat sau nu, un divort e un divort, e o despartire si nu are cum sa nu doara mai ales ca esti cea inselata, parasita, tradata ptr o alta femeie. Nu te-a tradat numai pe tine , si-a parasit si copilul ptr ca asa se intampla in lumea reala.
Chestia aia ca " nu mai poate de dorul copilului" o gasesti in telenovele.

Asa ca vezi cum decurge divortul si partajul. FII FOARTE ATENTA CU AVOCATUL PE CARE TI L-AI ALES CUM GESTIONEAZA ACEST PROCES!

In rest, ai grija de tine si de copil, gandeste-te ca copilul tau e tot timpul cu ochii pe tine si vrea sa fii fericita !
Gandeste-te ca si copilul tau sufera ptr ca si-a pierdut tatal asa ca ai grija de el de doua ori mai mult ca pana acum!
VA DORESC SANATATE SI NOROC!!!!!!!!
garbo079649
Postat pe 30 Iulie 2011 12:46
De la: danyelo, la data 2011-07-27 22:24:36
De la: garbo192031, la data 2011-07-27 22:16:36A'stea-s deja telenovele...next
din pacate e real


nu sta viata in loc, capul sus si privirea inainte, nu ai pierdut nimic!
vb din experienta!
numai bine!
sanzyanna
Postat pe 30 Iulie 2011 13:06
Adevarul e la mijloc nu?In ziua de astazi sunt multe divorturi. De ce ?
Ati fost bine? Ce a lipsit?
Incearca sa raspunzi la intrebari pt a putea accepta viitorul.Simnt ca aceasta intrebare ai pus-o intr-un mod diplomat .Tu simti ce ai de facut!Oricum succes!
garbo181691
Postat pe 30 Iulie 2011 13:17
Nu-mi vine sa cred ca mai exista oameni care te mai si blameaza dupa ce ca treci prin ceea ce treci!!!! Cit despre "dumnealui", e ciudat rau ca, desi mutat cu catel, cu purcel si cu mamica la amanta, nu vrea sa divorteze!!! e nebun sau ce are??? EL a ales sa plece!! atunci de ce nu se-nsoara cu aia si sa-ti dea libertatea de care ai nevoie???

Cel mai important e sa incerci pe cit se poate sa nu te consumi, pentru ca NU SE MERITA. In orice familie mai exista probleme, dar , din moment ce el a decis sa se mute cu amanta, poti fi sigura ca la tine nu se va mai intoarce . Incearca sa-ti refaci viata cu calm, cu liniste, si tine-l pe copil cit mai departe de tot ce e urit. Nu-l incarca negativ cu vorbe grele la adresa tatalui, pt ca nu-i fac bine, chiar daca asta e realitatea.
lusel
Postat pe 30 Iulie 2011 14:58
...asa ca se pot scrie romane despre cit de twisted poate fi mintea omului.
Daca a plecat, nu neaparat vrea sa piarda familia initiala. De cele mai multe ori, tocmai, ca NU VREA.


Axl_22
Postat pe 30 Iulie 2011 14:58
Sunt pentru un divort "civilizat" sau pur si simplu daca nu ai de gand sa te mariti poti pur si simplu sa accepti (in urma unei discutii clarificatoare cu el) ca sunteti despartiti si sa te comporti ca atare.
cornelia_leia
Postat pe 30 Iulie 2011 15:12
sa fim sinceri nu am blamat, dar tu provoci
stiu ca e tematitica si chiar trebuie
TU stii ce verei?
sincer!
Nu cu mine , nu ma cunosti ,cu tine!
Eu stiu ce vreau!

garbo181691
Postat pe 30 Iulie 2011 15:22
sunt divortata am 2 copii de care sunt mandra! Dar stiu ce vreau!
si a fost divort civilizat!
nu am fost scufita si nu a fost lup !
adevarul e la mijloc !
COMUNICARE!
garbo181691
Postat pe 30 Iulie 2011 15:25
I-mi permit un sfat...
1.Aduna oameni de calitate si cu suflet ,langa tine si copilul tau,prieteni,parinti,rude,cred ca trebuie sa te pregatesti si din acest punt de vedere(EL o are pe amanta,pe mama)nu ramane singura in furtuna si nici pe copil nu poti si nu ai dreptul sa il amesteci.
2.Sa ai oameni langa tine pentru momentele ce vin,ca sa nu fii nevoita sa povestesti()cu copilul,
3.Rezerva-i copilului,alte momente ex.,de tandrete,iesiri impreuna in natura etc.Nu spun sa ocolesti subiectul daca el doreste,spun doar sa cauti sprijin matur la oameni maturi,nu iti incarca copilul cu problemele voastre de cuplu.Nu este usor!Orice perioada a vietii ,nu uita, noi alegem cum o traim si poate exista si armonie in haos.paradoxal nu? Toate cele bune iti doresc!
garbo035697
Postat pe 30 Iulie 2011 15:40
697... asa crezi tu? Ca poate exista armonie in haos?
Ai incercat?!

Ce simplu e sa zici niste chestii standard daca nu treci prin asa ceva....
De fapt, cred ca singurul sfat pe care l-as putea da ar fi: nu conteaza cum treci prin asta, important e sa treci! Toate trec, pina si noi trecem la un moment dat: deci tiris grapis, pe linga drum pe linga gard, in coate si genunchi, ORICUM, trebuie sa depasesti perioada asta. Plingi daca iti vine, da-te cu courul de pamint daca iti vine, pina la urma nu conteaza cum reactionezi - conteaza sa faci tot ce poti sa iti fie bine si sa iti protejezi copilul. In rest, nu exista norme, nu exista limite - viata oricum ti-a tras-o, deci nu te invinovati daca i-o tragi inapoi.
Ai grija de TINE si de copil, in rest duca-se....
Vrei sa dai in el?! Da!
Vrei circ? Fa circ.
Fa exact ce te face sa treci mai usor peste.
quasaria
Postat pe 30 Iulie 2011 16:10
chiar sunt foarte hotarata in ceea ce fac,cum spunea cineva ,m-am saturat sa ii accept mocirla in care traieste.O sa va povestesc ce ma ingrijoreaza cel mai tare.Cand era copilul mic,il duceam la bunicii materni in orele cand eram la servici.Anul trecut ,tatal meu a murit si copilul a fost foarte afectat.Timp de cca 6luni a refuzat sa vorbeasca despre el.Grija mea principala de acum este sa nu sufere foarte mult,si daca se poate sa nu stie foarte multe.Este obisnuit sa nu isi vada tatal des pt ca de cativa ani lucreaza pe tir.Sotul nu vrea divort pt ca sustine ca ma iubeste si fara mine nu poate trai.Nu ma impresioneaza pt ca m-am saturat de femei in viata lui.Actuala este cu el de aproape 3 ani,de 4 luni am aflat eu.Problema lui e ca vrea o familie dar trebuie sa il accept asa cum e.Mi-a spus destul de clar ca nu poate renunta la ea pt ca are foarte multi bani si il ajuta si tot noua ne va fi mai bine.De ce as accepta asta? Sa se vanda pt bani daca asta prefera,dar sa ma lase pe mine in pace.
danyelo
Postat pe 30 Iulie 2011 16:35

exact. spune-i ca nu vrei sa va fie voua bine. Ca daca vroiai asa de mult iti scoteai tu courul la autostrada, nu il trimiteai pe el. Ca ar fi putut sa va fie si mai bine asa.

oricum, nu ma indoiesc ca e un pretext....
quasaria
Postat pe 30 Iulie 2011 17:01
Eu nu stiu cine si cum e vinovat intr-o casatorie,cert este ca si unu si celalalt sunt convinsi ca amandoi au dreptate si ce e mai rau,amandoi se cred stapanai pe celalalt inca de cand relatia lor se oficiaza,este legala,dar asa cum femeile inseala si barbatii inseala.Eu sunt constient ca fiecare o face din N motive sau intentii numai ca unii nu stiu sa isi pastreze casnicia dar nici sa o faca mai fericita sau mai implinita indiferent de sex,altii se afunda in bautura sau recurg la metode josnice(batai,taieri si tot asa mai departe)Problema e ca daca fiecare isi vede in primul rand de lungul nasului atunci sunt convins ca nu ar mai exista atatea divorturi.Nu cred ca o femeie sau un barbat sa nu fi calcat stramb macar o data in viata lui iar cei care inca nu a facut-o sunt convins ca o data si o data tot o vor face dar atunci cand au ajuns acasa ,casa le-a fost casa iar masa,masa,acum ca unii sunt mai ghinionisti si sunt prinsi sau sunt au capul in nori si se dau de gol asta este o alta poveste dar si in acest caz profita doar cel care stie sa profite sau care are mai mult noroc.Mai stiu ca Dumnezeu a facut omul pe acest Pamant tocmai pentru a iubi si a fi iubit iar cand acest lucru se intampla atunci trebuie sa se faca prin sfintirea acestei relatii,si tot EL ne sfatuieste ca aceasta relatie sa se bazeze pe incredere,pe cinste si onoare asa cum ne spune Preotul la cununie si totusi sunt persoana care uita repede sau nici macar nu aud vorbele Parintelui tocmai pentru ca au un anumit interes in acea relatie cu toate ca ea e Sfanta atunci pentru ce se mai casatoresc doar pentru bani sau altceva (depinde de interes?).Eu sunt un familist convins si sincer pe deasupra iar daca am calcat pe bec asa cum se spune mi-am marturisit vina (acum ca m-a iertat sau nu ,e altceva )problema se pune si dupa felul omului dar din punctul meu de vedere amandoi sunt vinovati indiferent de ce si cum reactioneaza.
angelene411
Postat pe 30 Iulie 2011 17:19
auzi nea, cum-te-cheama - ce inseamna la tine "incredere, cinste si onoare"?
Sa inghesui prin tufisuri toate fufele pe care le prinzi si dupa aia sa te duci acasa la sfanta casnicie - ca doar na, ce mare rahat ai facut?
De ce nu-ti gasesti bre o gaura in gard in cazu' asta, daca tot nu intelegi nimic dintr-o relatie?
Ca aia cu casa-casa, masa-masa si sula in cele patru vinturi numa' sa nu fii ghinionist si prins demonstreaza ca nu pricepi nimic, dar nimic din notiunea asta!

quasaria
Postat pe 30 Iulie 2011 17:31
ei Q, ce atatea intrebari...

dupa ce a calcat pe bec, nenea s-a dus la taica parinte, care l-a iertat asa, macar in spirit de solidaritate, si dupa recitarea a trei "tatal nostru', nenea a luat-o de la capat...

si tot ase..
Eugenia69
Postat pe 30 Iulie 2011 17:37
uite nu pricep ce pana mea de familie mai e aia! De ce se mai numeste familie, daca tot imparte toate bijuurile asa stinga-dreapta, sa se numeasca altfel: comunitate, secta, ginta, trib... numa' familie nu!
quasaria
Postat pe 30 Iulie 2011 17:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dar femeia ?......rezista ...sa aiba doar un singur barbat... toata viata ??? 8 De la: nelly05 27 Februarie 2010 14:51
o viata in paralel 162 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 08:55
marti 13... ...ce facem cu guvernul Boc? 2 De la: sunset474 13 Octombrie 2009 12:00
In 1989 capitala romaniaei a fost la scornicesti?Oare de cati ani exista romania..eu am auit ca nu exista mai mult de 100 de ani..ca tara romana,ar fii o corcirura,cu gandire turca 44 De la: casperphantom 28 Noiembrie 2010 14:54
Fantezii.......sexuale 159 De la: fleurdelis 13 Martie 2010 22:25
Setari Cookie-uri