"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

De la: garbo172845, la data 2011-01-11 14:01:09A vorbi despre Dumnezeu, nu este chiar asa de usor cum isi imagineaza unii dintre colegii nostri de topic.Abordarea subiectului se face dintr-o perspectiva strict umana si este supusa greselilor de interpretare.Aceasta face ca atat cei care nu cred in Dumnezeu cat si cei care sustin acest lucru, sa se poarte ca niste copii mici si razgaiati care inca nu au reusit sa-si scoata degetele din gurita.Exista o cunoastere a Lui Dumnezeu care seamana cu deosebirea dintre un degustator de vinuri si un betivan ordinar.In randurile carora va aflati Dvs. stimati colegi?


stai o tzara tu... recunosc ca nu sunt un degustator de vinuri.... dar nici betzivan ordinar (apropo.... asa te-a invatat Dzeu. sa vorbesti... sau asa se vorbeste in mahalaua ta.... ?) ! oare... cunoasterea lui Dzeu. are vreo legatura cu..... vinul ? sper ca nu, ptr ca eu personal, am o mare admiratie ptr. Bachus..... ! si in acei "stimati colegi".... prefer sa nu fiu inclus !
barboneli
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:39
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:24:07 Pai sfintii au fost oameni mai destepti....Nu si-au batut capul cu voi asa cum imi bat eu...Si unii dintre voi nu meritati nici o ceapa degerata sa arunc dupa voi...sau poate sa va arunc cate o ceapa de aia mare in cap si cate un ou in cap care sa va atarne pe nas


aha.... ! ai inceput sa-ti arati "arama".... ! se poate... sa nu meritam nici macar o ceapa degerata.... dar ti-ai pus macar dimineatza intrebarea, ce meriti tu ? asta e treaba aia cu cunoasterea lui Dzeu. care te face mai bun.... mai intelegator.... mai iubitor..... etc. ? acuma o sa ma intelegi de ce n-am nevoie de...... Dzeu.-ul tau, de Mantuitorul tau.... si de nimic din ce ai scris ! dar la o cafea.... tot te invit !
barboneli
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:47
Te salut "barboneli".
Las-o mai moale cu ... cafeaua, s-ar pute sa devina nociva pentru tine.
Nae_Nae
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:51
"barboneli", vezi cat de consecvent sunt cu "a"?
Nae_Nae
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:56
De la: garbo173224, la data 2011-01-11 16:36:16"vuvuzela", increderea nemasurata in cele consemnate in "cartile sfine", SCRISE TOT DE CATRE OM, nu crezi ca-i prea mult???
De ce sa nu credem si in alte scrieri savarsite de om???





spune-mi si mie,crezi ca aceste scrieri au venit din cer,prin fax?nuu,eu stiu sigur ca au fost scrise de oameni si apoi modificate incepand cred de la Constantin si Elena,in interesul lor pt a conduce multimea.multi dintre noi au intr-adevar si alt mod de a crede in ceva sau in cineva care conduce universul.se pare ca tu ai facut aluzie si la o "greseala divina".te refereai la faptul ca nu a venit" sfarsitul lumii" dupa cum sustin unii prezicatori?te referi la faptul ca Iisus nu a revenit pe pamant precum sustine biserica?atentie cum se scrie Iisus caci Isus este una si Iisus este altcineva.inca din antichitate religia a fost folosita pt a conduce omenirea.sunt lucruri ascunse oamenilor, de catre grupuri de interese,de catre servicii secrete,de catre Vatican,tocmai pt interesele lor personale,sau interese ce se indreapta impotriva maselor,'prostimii',sunt cercuri oculte de afaceri care au creat ideea de criza,sunt grupari oculte care creaza ideea de boli,umane sau animale,sunt grupari oculte care se ocupa de micsorarea numarului oamenilor care populeaza Terra.manipularea biblica tine oamenii in intuneric,ii infricoseaza cu un anume" iad',ii infometeaza motivand ca trebuie sa tii post.cum sa ceri post negru omenirii?este un genocid.sa nu uitam ca suntem carnivori,ca suntem vanatori,ca stim sa facem focul si sa frigem carnea.sigur ca si legumele si fructele sunt benefice organismului.deci daca suntem lacomi ,e bine sa micsoram ratia,sa tinem regim dar nu sa ne infometam tinand post.referitor la scrieri ,da cred in stiinta ,in intelepciunea vechilor civilizatii si in tot ce au lasat ei scris.cred in inteligenta celui sau celor care conduc universul,atentie nu Terra.sunt convinsa ca stramosii mei sunt forme super inteligente,pe care noi le numim extraterestrii.insa nu am nimic cu credinta celor din jurul meu,cred in liberul arbitru ,deci fiecare e liber sa creada sau nu in orice.eu respect opiniile tuturor.ceea ce am scris aici este crezul meu si poate al unei mici societati de oameni care nu se lasa manipulata.insa recunosc un lucru; o alta societate daca nu ar crede in biblie,ar trai in haos.
vuvuzela
Postat pe 11 Ianuarie 2011 17:40
De la: garbo173224, la data 2011-01-11 16:51:13Te salut "barboneli".
Las-o mai moale cu ... cafeaua, s-ar pute sa devina nociva pentru tine.



pai eu nu am spus ca beau eu... cafeaua ! doar am invitat-o pe domnia sa razboinica... !!!! v si chestia asta cu: "las-o mai moale".... nu-mi suna bine !!!!! chiar daca ai pus peste tot unde trebe... "a"-ul !!!!
barboneli
Postat pe 11 Ianuarie 2011 23:11
Pt ca practic ce inseamna Smerenia....Smerenia inseamna sa nu te mai increzi in tine in mintea ta si sa il lasi pe Dumnezeu sa intre in mintea ta si sa te conduca pe Drumul Drept...Stiu ca atunci cand omul se pocaieste si intra in mintea lui....Omul dupa ce se va curata de rele,,,va incepe sa doreasca sa ii ajute si pe altii sa iubeasca pe Dumnezeu si sa nu mai fie asa chinuiti sufleteste.Pt ca Dumnezeu este contructiv,,vrea sa repare prin noi oamenii pocaiti slujitori lui ceea ce am sticat noi oamenii...Pt ca mintea ti se va schimba,,vei incepe sa vezi oamenii cu altii ochi,iti va fii mila de ei....Trebuie sa arzi sa ii ajuti pe altii chiar daca doare pt ca vei vedea nerecunostinta lor si te va afecta pt ca ca tu practic cu ajutorul lui Dumnezeu ii iubesti pe oameni,vrei sa ajuti dar iubirea ta nu va fii reciproca,,ci ti se vor intoarce ocari,,pt ca ei daca traiesc in pacate si sub influenta celui rau,,,sarsaila nu ii va lasa sa asimileze binele si practic ei nici nu vor putea intelege ca tu le vrei binele,,,pt ca diavolul le va da ganduri de ura ca sa te indeparteze de ei si sa nu ii mai ajuti...Dar tu trebuie sa nu ii urasti ci sa te rogi pt ei.....Sa le doresti binele...Pt ca necazurile si supararile sunt din cauza noastra,,,ca nu am ascultat,,nu am respectat poruncile,am trait in intuneric pt ca Dumnezeu nu se apropie de mizerie si de pacat....De asta este nevoie de pocainta si de smerenie,sa il lasam pe Dumnezeu sa intre in mintea noastra si sa ne ajute sa asimilam binele si sa devenim oameni normali,,sa ii iubim pe ceilalti oameni sa dorim sa ii ajutam sa se contruiasca moral.
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 Ianuarie 2011 23:17
iar intreb.... asa sunt eu, pisalog... !!!! CHIAR NU SE POT POSTA POZE PE PAGINA FORUMULUI ASTA... ????? adica aici... unde cititi acuma ?
ALOOO.... GARBO.... NU POTI SA ADUCU FORUMUL ASTA IN ANUL 2011... ???? pai daca ai stii cata reclama ti-am facut eu pe alt forum cu poze de pe site-ul tau..... ! da, cu tine vorbesc draga "garbo".... ! ok, am scris si la "luati legatura cu noi"... sau cam asa ceva... dar dajaba !
Nae... tot nu mi-ai raspuns cum ajung la mesaje private ! ca la privata... stiu cum sa ajung ! nu te superi ca te intreb pe tine.... dar imi esti simpatic !!!!
barboneli
Postat pe 11 Ianuarie 2011 23:22
merci pentru compliment "barboneli", te duci pe profilul caruia vrei sa-i transmiti de ... bine, si vezi ca sb avatar se afla un boton "Trimite-i un mesaj", Click pe el si...spor la scris, asta daca n-ai un mesaj primit de la respectivul profil.
Mult succes, sa-mi spui cum a mers.
Nae_Nae
Postat pe 11 Ianuarie 2011 23:28
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 23:17:53Pt ca practic ce inseamna Smerenia....Smerenia inseamna sa nu te mai increzi in tine in mintea ta si sa il lasi pe Dumnezeu sa intre in mintea ta si sa te conduca pe Drumul Drept...Stiu ca atunci cand omul se pocaieste si intra in mintea lui....Omul dupa ce se va curata de rele,,,va incepe sa doreasca sa ii ajute si pe altii sa iubeasca pe Dumnezeu si sa nu mai fie asa chinuiti sufleteste.Pt ca Dumnezeu este contructiv,,vrea sa repare prin noi oamenii pocaiti slujitori lui ceea ce am sticat noi oamenii...Pt ca mintea ti se va schimba,,vei incepe sa vezi oamenii cu altii ochi,iti va fii mila de ei....Trebuie sa arzi sa ii ajuti pe altii chiar daca doare pt ca vei vedea nerecunostinta lor si te va afecta pt ca ca tu practic cu ajutorul lui Dumnezeu ii iubesti pe oameni,vrei sa ajuti dar iubirea ta nu va fii reciproca,,ci ti se vor intoarce ocari,,pt ca ei daca traiesc in pacate si sub influenta celui rau,,,sarsaila nu ii va lasa sa asimileze binele si practic ei nici nu vor putea intelege ca tu le vrei binele,,,pt ca diavolul le va da ganduri de ura ca sa te indeparteze de ei si sa nu ii mai ajuti...Dar tu trebuie sa nu ii urasti ci sa te rogi pt ei.....Sa le doresti binele...Pt ca necazurile si supararile sunt din cauza noastra,,,ca nu am ascultat,,nu am respectat poruncile,am trait in intuneric pt ca Dumnezeu nu se apropie de mizerie si de pacat....De asta este nevoie de pocainta si de smerenie,sa il lasam pe Dumnezeu sa intre in mintea noastra si sa ne ajute sa asimilam binele si sa devenim oameni normali,,sa ii iubim pe ceilalti oameni sa dorim sa ii ajutam sa se contruiasca moral.


AOLEUUUU.... ! asta mai imi trebuie..... sa-l mai las si pe Dzeu. sa-mi intre in minte..... !!!! ok, eu nu vreau sa par nepoliticos... dar am si eu o rabdare de 37,8cm. ! cand se trece peste asta, ma intreb si eu... de ce oare oamenii, unii... nu-si iau medicamentele la timp ???? chiar nu-i urasc pe astia si ma rog... daca nu ptr. ei... macar ptr. noi astialalti... ca ce vina avem noi sa citim atatea ineptii... ! chiar nu ti-e mila de noi ????
barboneli
Postat pe 11 Ianuarie 2011 23:31
Cine te pune sa citesti, Barboneli?

Irinuca.... te/am auzit de prima data, nu trebuie sa repeti pe toate topicele
cricat
Postat pe 11 Ianuarie 2011 23:38
De la: cricat, la data 2011-01-11 23:38:19Cine te pune sa citesti, Barboneli?

Irinuca.... te/am auzit de prima data, nu trebuie sa repeti pe toate topicele


ai perfecta dreptate.... ! probabil ca ala cu coada... !!!! (dar nu m-am repetat chiar pe toate topicele... de ce esti rea cu mine... ??? )
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2011 00:02
partea a doua din mesaj era pentru Irina
cricat
Postat pe 12 Ianuarie 2011 09:28
De la: cricat, la data 2011-01-12 09:28:01partea a doua din mesaj era pentru Irina


am observat de ieri, dar mi-a fost lene sa mai raspund... ! azi am mancat ceva mai bine... asa ca-ti raspund acuma.
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2011 12:54
Hy!ce s a intamplat cu subiectul topic ului?
garbo133776
Postat pe 12 Ianuarie 2011 13:38
A aparut un subiect demn de luat in considerare....vine tzatza Lupty,si ,hai sa i descalcim obositei cosmarul existential
garbo133776
Postat pe 12 Ianuarie 2011 13:52
fleurdelis
Postat pe 12 Ianuarie 2011 14:54
De la: m_ada, la data 2011-01-10 16:48:25Religia noastra este de fapt relatia noastra cu Divinitatea.
Si relatia aceasta consider ca trebuie sa fie una intima si personala.
Asa cum eu am o relatie cu sotul meu, pe care am oicializat-o si ceilalti stiu despe ea dar in nici un caz nu ies in strada, la munca sau pe forumuri publice , sa-mi trimbitez intimitatile noastre; la fel cred ca ar trebui pastrata o decenta discretie si in relatia ce-o avem cu Divinitatea. (fie Dumnezeu, Alah sau zeul Soare)


m_da, Dumenzeu si Alah sunt unul si acelasi, dar Zeul Soare nu prea e aceeasi "Marie". Nu poti sa-l bagi in aceeasi oala.
prezbiteros
Postat pe 12 Ianuarie 2011 15:35
dupa tenacitatea pe care o etaleaza, cred ca nu e nici o sansa sa o obosim, daramite s-o mai si dovedim "garbo133776"
Nae_Nae
Postat pe 12 Ianuarie 2011 15:40
"barboneli", te salut.
Ti-am lasat doua clipuri "Pe vremea cand eram...taraf ".
Vizioneaza-le si incearca sa ma desoperi.
Succes mult.
Nae_Nae
Postat pe 12 Ianuarie 2011 19:58
De la: garbo173224, la data 2011-01-12 19:58:26"barboneli", te salut.
Ti-am lasat doua clipuri "Pe vremea cand eram...taraf ".
Vizioneaza-le si incearca sa ma desoperi.
Succes mult.


NO UNGHE.... ?
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2011 22:25
Ok, prezbiterius, cunosc, insa voiam sa exemplific ca indiferent de numele ce-l acordam divinitatii, relatia personala cu aceasta, e bine sa fie una intima , decenta si nu etalata ostentativ .E doar parerea mea.
m_ada
Postat pe 12 Ianuarie 2011 22:31
La mine in "Video"
Nae_Nae
Postat pe 12 Ianuarie 2011 22:36
Pt ca practic ce inseamna Smerenia....Smerenia inseamna sa nu te mai increzi in tine in mintea ta si sa il lasi pe Dumnezeu sa intre in mintea ta si sa te conduca pe Drumul Drept...Stiu ca atunci cand omul se pocaieste si intra in mintea lui....Omul dupa ce se va curata de rele,,,va incepe sa doreasca sa ii ajute si pe altii sa iubeasca pe Dumnezeu si sa nu mai fie asa chinuiti sufleteste.Pt ca Dumnezeu este contructiv,,vrea sa repare prin noi oamenii pocaiti slujitori lui ceea ce am sticat noi oamenii...Pt ca mintea ti se va schimba,,vei incepe sa vezi oamenii cu altii ochi,iti va fii mila de ei....Trebuie sa arzi sa ii ajuti pe altii chiar daca doare pt ca vei vedea nerecunostinta lor si te va afecta pt ca ca tu practic cu ajutorul lui Dumnezeu ii iubesti pe oameni,vrei sa ajuti dar iubirea ta nu va fii reciproca,,ci ti se vor intoarce ocari,,pt ca ei daca traiesc in pacate si sub influenta celui rau,,,sarsaila nu ii va lasa sa asimileze binele si practic ei nici nu vor putea intelege ca tu le vrei binele,,,pt ca diavolul le va da ganduri de ura ca sa te indeparteze de ei si sa nu ii mai ajuti...Dar tu trebuie sa nu ii urasti ci sa te rogi pt ei.....Sa le doresti binele...Pt ca necazurile si supararile sunt din cauza noastra,,,ca nu am ascultat,,nu am respectat poruncile,am trait in intuneric pt ca Dumnezeu nu se apropie de mizerie si de pacat....De asta este nevoie de pocainta si de smerenie,sa il lasam pe Dumnezeu sa intre in mintea noastra si sa ne ajute sa asimilam binele si sa devenim oameni normali,,sa ii iubim pe ceilalti oameni sa dorim sa ii ajutam sa se contruiasca moral
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Ianuarie 2011 22:48
De la: garbo173224, la data 2011-01-12 19:58:26"barboneli", te salut.
Ti-am lasat doua clipuri "Pe vremea cand eram...taraf ".
Vizioneaza-le si incearca sa ma desoperi.
Succes mult.


MERSI... !! ! pai sa stii ca n-a fost greu sa te descopar! e un singur violonist ! mmmda.... erai mai tanar, inalt, blond si cu ochi albastrii... !!!

pai tu razi de mine... ? ziceai "clipuri" ! clip-ul, prin definitie, inseamna si vizionare ! eu nu vazui nica !!! sau iar trebuie sa fac vre-o smecherie ca sa-l si vad... ???
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2011 23:03
Daca privesti in mai multe locuri simulta, este posibil sa nu-l vezi.
Nae...
Nae_Nae
Postat pe 12 Ianuarie 2011 23:11
zau... acuma serios, chiar nu-l pot vedea ? ma refer la clip ! am crezut ca daca-l postezi la "video", normal ar trebui sa-l si vad... nu ?
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2011 23:20
"barboneli", click-stanga pe sageata din mijlocul imaginii.
Succes.
Nae_Nae
Postat pe 12 Ianuarie 2011 23:21
Hai ca ne faceti curiosi si sarim toti pe clipul ala
cricat
Postat pe 12 Ianuarie 2011 23:23
sa nu-l sufocati, "cricat".
vizionare placuta
Nae_Nae
Postat pe 12 Ianuarie 2011 23:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as merge la lucru in italia 1 De la: garbo004062 10 Septembrie 2010 16:06
nu stiu ce sa fac 2 De la: liaiedera 9 Decembrie 2010 16:12
psihologie sau jurnalism??? 92 De la: cinezee 23 Iulie 2009 01:41
ce parere aveti despre Ecaterina Teodoroiu 34 De la: Thor_again 15 Martie 2011 22:58
LA MULTI ANI SI UN AN 2013 CU SANATATE SI NUMAI BUCURII ! 9 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 21:43
Setari Cookie-uri