"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

De la: garbo174279, la data 2011-01-10 15:43:09PTR BARBONELI in primul rand esti cumva medic?de ce crezi ca poti sa mergi,sa scri,sa simti,sa citesti si toate celelalte iti raspund tot eu pentru ca D-zeu te iubeste chiar daca tu nu vrei sa recunosti lui D-zeu ii pasa de tine si sti ce a facut ca sa iti arate cat de mult te iubeste l-a dat pe fiul sau sa moara ptr tine si ptr mine si ceilalti.Te contrazic in privinta chinezilor au biblie tradusa si in limba lor ptr ca stiu pe cineva care a fost acolo si au biserici subterane.Mai intrebat de unde stiu toate aceste lucruri deoarece eu l-am primit pe isus in inima mea si El mi-a dat voie sa il cunosc asa cum este,in primul rand am citit biblia si nu mi-e rusine sa spun ca sunt pocaita chiar daca cuv asta suna urat


ok, ok... ! nu te agita asa tare... ! eu chiar ma intrebam de cum naiba stiu sa merg sau sa citesc... ??? aici am aflat raspunsul... ! eu nu am spus ca nu vreau sa recunosc ca Dzeu. ma iubeste. mie doar nu-mi venea sa cred asa ceva... ca tocmai cine a facut cerul asa de frumos noaptea si ia mai pus si un soare pentru ziua... care a facut pamantul asta asa plin de flori si care, inca un pic, o sa schimbe locul cu soarele si nu stiu ce-o sa ni se mai intample... si ca tocmai El, care a mai facut si aricii, nu stiu in ce zi... si atatea gagici misto, vineri... o sa ma iubeasca tocmai pe mine sau si pe mine !!!!! si eu, care tocmai vroiam sa-i multumesc ca ma iubeste nevasta-me !!! da' tu de unde stii ca ma iubeste pe mine... ha ? ptr. ca, chestia cu fiul lui pe care l-a dat sa MOARA ptr. mine si tine.... DAR pe care totusi LA-I PRIMIT in inima ta, nu prea m-a convins !!! dar ia spune-mi si mie... asa ca intre colegi de forum, daca tot l-ai cunoscut pe EL... cam cum este tipul ? ce glas are... cam ce inaltime ? e alb sau negru ? are burta... ? vorbeste clar sau se balbaie ? aaaa... are unghii mari... ? ma rog... si ce mai stii tu despre EL... dar numai daca ai timp si nu plictiseste subiectul... ! mersi anticipat ! si nu te supara... as vrea sa te mai intreb ceva. esti bruneta, frumoasa, inalta... corp frumos... gospodina, ? e... daca da, tot ai ceva noroc !!!!
barboneli
Postat pe 11 Ianuarie 2011 07:51
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-10 15:59:08 Tu poti sa faci toate treburile casnice toata munca fizica...Si eupot sa te consiliez in toate lucrurile duhovnicesti..Mie mai mult imi place sa ma ocup cu lucrurile Domnului decat cu lucrurile neaimportante cum ar fii treburile casnice sau alte mulci fizice...Eu imi bat capul tu trebuie sa depui munca fizica...Ceva trebuie sa faci si tu..Ca eu pe toate nu pot sa le fac si altii nu fac nimic


apropo... ! daca tot te ocupi de treburile domnului... pardon, Domnului... poate stii si daca e insurat ? ca viril, am aflat ca este... daca a reusit sa lase pe o frumoasa pamanteanca gravida !!! ai vazut-o cumva si pe nevasta lui... sau a divortzat ? zi-ne si noua cateva amanunte... hai, nu fi rea ! ca tot ai spus tu sau altcineva, ca Dzeu. va lasat sa-l cunoasteti ! sper ca nu numai din Biblie... ca aia e o carte plina cu prostii si in ea se vorbeste mai mult de altii... decat de EL !!! asa ca nu despre citate din carte, vrem noi sa stim... ci din ce ai apucat tu sa-l cunosti pe EL... la modul personal !!! daca vrei... !
barboneli
Postat pe 11 Ianuarie 2011 08:05
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-10 15:59:08 Tu poti sa faci toate treburile casnice toata munca fizica...Si eupot sa te consiliez in toate lucrurile duhovnicesti..Mie mai mult imi place sa ma ocup cu lucrurile Domnului decat cu lucrurile neaimportante cum ar fii treburile casnice sau alte mulci fizice...Eu imi bat capul tu trebuie sa depui munca fizica...Ceva trebuie sa faci si tu..Ca eu pe toate nu pot sa le fac si altii nu fac nimic
asa asa da si lupta
floare_cu_colti
Postat pe 11 Ianuarie 2011 08:25

si clopoteii cailor faceau .....clinc, clinc
jeanette40
Postat pe 11 Ianuarie 2011 10:07
Janette, urmeaza Pastele cailor
m_ada
Postat pe 11 Ianuarie 2011 10:26
jeanette40
Postat pe 11 Ianuarie 2011 10:30
A vorbi despre Dumnezeu, nu este chiar asa de usor cum isi imagineaza unii dintre colegii nostri de topic.Abordarea subiectului se face dintr-o perspectiva strict umana si este supusa greselilor de interpretare.Aceasta face ca atat cei care nu cred in Dumnezeu cat si cei care sustin acest lucru, sa se poarte ca niste copii mici si razgaiati care inca nu au reusit sa-si scoata degetele din gurita.Exista o cunoastere a Lui Dumnezeu care seamana cu deosebirea dintre un degustator de vinuri si un betivan ordinar.In randurile carora va aflati Dvs. stimati colegi?
garbo172845
Postat pe 11 Ianuarie 2011 14:01
De la: m_ada, la data 2011-01-10 15:44:11@084, nu-ti mai fa iluzii in privinta Irinei, e buna doar la teorie si atunci sa n-o contrazica nimeni. Dar la practica...pauza.
Multi credinciosi in aparenta insa putini cu adevarat practicanti.
.>toti puii sunt indragostiti de sigla ta ,asa ca acum toti vom cumpara ,ca puii sa se bucure .... ACUM O PERLA >a puiilor >>: VOLUNTARISMUL , LA NOI > NU-I PE GRATIS ! de ce ? intreb eu :1- au un loc :cald ,nu ploua ,sunt multe jucarii cu care sa te joci ,ESTI IUBIT ,esti ocrotit SI ASTEA COSTA ! > eu=si ce costa...?! >ei = COSTA SUFLET ! >noi iti multumim ca ne susuti
garbo001084
Postat pe 11 Ianuarie 2011 14:14
Pai sfintii au fost oameni mai destepti....Nu si-au batut capul cu voi asa cum imi bat eu...Si unii dintre voi nu meritati nici o ceapa degerata sa arunc dupa voi...sau poate sa va arunc cate o ceapa de aia mare in cap si cate un ou in cap care sa va atarne pe nas
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 Ianuarie 2011 14:24
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-10 22:26:50 Un om care nu se pocaieste de pacatele lui si se smereste nu poate asimila lucrurile bune si pozitive....Pt ca daca faci voia lui necuratul si traiesti asa cum ii place lui,,doar el diavolul are putere asupra mintii omului pacatos si nu il lasa sa asimileze lucrurile bune....Un om nepocait seamana cu dracul la gandire...Cuminte la inceput,,,dar apoi in timp isi da arama pe fata
AUZI....."duduie "...? TI-AM SPUS ca :TE ASTEPT LA FUNDENI sectia oncologie >>>tu ma faci ,ca si bruma de credinta pe care o am ,SA DISPARA .... TOT TIMPUL MA INTREB : unde esti tu doamne ??? de-i lasi pe pui >>sa se chinuie ??? "nu-mi mai propavaduii "ceva.... "?! ca IL ROG EU PE DUMNEZEU >SA TE PEDEPSEASCA CRUN >>PENTRU FALSITATE !! ai de grija >>ca dumneze , ma ajutat!
garbo001084
Postat pe 11 Ianuarie 2011 14:30
De la: garbo001084, la data 2011-01-11 14:30:04
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-10 22:26:50 Un om care nu se pocaieste de pacatele lui si se smereste nu poate asimila lucrurile bune si pozitive....Pt ca daca faci voia lui necuratul si traiesti asa cum ii place lui,,doar el diavolul are putere asupra mintii omului pacatos si nu il lasa sa asimileze lucrurile bune....Un om nepocait seamana cu dracul la gandire...Cuminte la inceput,,,dar apoi in timp isi da arama pe fata
AUZI....."duduie "...? TI-AM SPUS ca :TE ASTEPT LA FUNDENI sectia oncologie >>>tu ma faci ,ca si bruma de credinta pe care o am ,SA DISPARA .... TOT TIMPUL MA INTREB : unde esti tu doamne ??? de-i lasi pe pui >>sa se chinuie ??? "nu-mi mai propavaduii "ceva.... "?! ca IL ROG EU PE DUMNEZEU >SA TE PEDEPSEASCA CRUN >>PENTRU FALSITATE !! ai de grija >>ca dumneze , ma ajutat!
Pai daca nu iti place,,de ce citesti...Citeste si tu ce iti place...Ca nici eu nu citesc ceea ce scrii tu pt ca mi se pare neinteresant si pt oameni slabi de minte
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 Ianuarie 2011 14:35
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:24:07 Pai sfintii au fost oameni mai destepti....Nu si-au batut capul cu voi asa cum imi bat eu...Si unii dintre voi nu meritati nici o ceapa degerata sa arunc dupa voi...sau poate sa va arunc cate o ceapa de aia mare in cap si cate un ou in cap care sa va atarne pe nas
>>mai duduie >>>e-te-te >si-a iesit din TATANII">>> ASA CA >>DISPARI DE AICI !!!
garbo001084
Postat pe 11 Ianuarie 2011 14:40
De la: garbo001084, la data 2011-01-11 14:40:04
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:24:07 Pai sfintii au fost oameni mai destepti....Nu si-au batut capul cu voi asa cum imi bat eu...Si unii dintre voi nu meritati nici o ceapa degerata sa arunc dupa voi...sau poate sa va arunc cate o ceapa de aia mare in cap si cate un ou in cap care sa va atarne pe nas
>>mai duduie >>>e-te-te >si-a iesit din TATANII">>> ASA CA >>DISPARI DE AICI !!!
Cum va cheama pe dumneavoastra..domnul scaraolschi.....sa stii ca nu imi place de tine,,asa ca ia si pleaca la fundeni ajuta oamenii bolnavi fizic,,ca eu ii ajut pe oamenii care sunt bolnavi loa minte
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 Ianuarie 2011 14:42
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:35:27
De la: garbo001084, la data 2011-01-11 14:30:04
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-10 22:26:50 Un om care nu se pocaieste de pacatele lui si se smereste nu poate asimila lucrurile bune si pozitive....Pt ca daca faci voia lui necuratul si traiesti asa cum ii place lui,,doar el diavolul are putere asupra mintii omului pacatos si nu il lasa sa asimileze lucrurile bune....Un om nepocait seamana cu dracul la gandire...Cuminte la inceput,,,dar apoi in timp isi da arama pe fata
AUZI....."duduie "...? TI-AM SPUS ca :TE ASTEPT LA FUNDENI sectia oncologie >>>tu ma faci ,ca si bruma de credinta pe care o am ,SA DISPARA .... TOT TIMPUL MA INTREB : unde esti tu doamne ??? de-i lasi pe pui >>sa se chinuie ??? "nu-mi mai propavaduii "ceva.... "?! ca IL ROG EU PE DUMNEZEU >SA TE PEDEPSEASCA CRUN >>PENTRU FALSITATE !! ai de grija >>ca dumneze , ma ajutat!
Pai daca nu iti place,,de ce citesti...Citeste si tu ce iti place...Ca nici eu nu citesc ceea ce scrii tu pt ca mi se pare neinteresant si pt oameni slabi de minte
>>>eu am inteles "ca-ti cauti adepti"...DAR N-AI NICI O SANSA !!! citesc sa vad ce r...ri iese dintr-un neuron ...=oameni slabi de minte !!! >CLAR????? te du unde a-ntarcat ....CLAR??? >>pana NU DISPARI ,nu te las nici sa respiri !!!!!!!!!!!!!
garbo001084
Postat pe 11 Ianuarie 2011 14:48
De la: garbo001084, la data 2011-01-11 14:48:38
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:35:27
De la: garbo001084, la data 2011-01-11 14:30:04
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-10 22:26:50 Un om care nu se pocaieste de pacatele lui si se smereste nu poate asimila lucrurile bune si pozitive....Pt ca daca faci voia lui necuratul si traiesti asa cum ii place lui,,doar el diavolul are putere asupra mintii omului pacatos si nu il lasa sa asimileze lucrurile bune....Un om nepocait seamana cu dracul la gandire...Cuminte la inceput,,,dar apoi in timp isi da arama pe fata
AUZI....."duduie "...? TI-AM SPUS ca :TE ASTEPT LA FUNDENI sectia oncologie >>>tu ma faci ,ca si bruma de credinta pe care o am ,SA DISPARA .... TOT TIMPUL MA INTREB : unde esti tu doamne ??? de-i lasi pe pui >>sa se chinuie ??? "nu-mi mai propavaduii "ceva.... "?! ca IL ROG EU PE DUMNEZEU >SA TE PEDEPSEASCA CRUN >>PENTRU FALSITATE !! ai de grija >>ca dumneze , ma ajutat!
Pai daca nu iti place,,de ce citesti...Citeste si tu ce iti place...Ca nici eu nu citesc ceea ce scrii tu pt ca mi se pare neinteresant si pt oameni slabi de minte
>>>eu am inteles "ca-ti cauti adepti"...DAR N-AI NICI O SANSA !!! citesc sa vad ce r...ri iese dintr-un neuron ...=oameni slabi de minte !!! >CLAR????? te du unde a-ntarcat ....CLAR??? >>pana NU DISPARI ,nu te las nici sa respiri !!!!!!!!!!!!!
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 Ianuarie 2011 14:54
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:42:53
De la: garbo001084, la data 2011-01-11 14:40:04
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:24:07 Pai sfintii au fost oameni mai destepti....Nu si-au batut capul cu voi asa cum imi bat eu...Si unii dintre voi nu meritati nici o ceapa degerata sa arunc dupa voi...sau poate sa va arunc cate o ceapa de aia mare in cap si cate un ou in cap care sa va atarne pe nas
>>mai duduie >>>e-te-te >si-a iesit din TATANII">>> ASA CA >>DISPARI DE AICI !!!
Cum va cheama pe dumneavoastra..domnul scaraolschi.....sa stii ca nu imi place de tine,,asa ca ia si pleaca la fundeni ajuta oamenii bolnavi fizic,,ca eu ii ajut pe oamenii care sunt bolnavi loa minte
SARACII >>> cu asa "x" ...=ai de grija, ca si stresul aduce cancer >>si daca aud ca vre-o enoriasa de la "tine "ajunge la fundeni PE JOS>indiferent cati KM sunt ....eu scaraoschi
garbo001084
Postat pe 11 Ianuarie 2011 15:07
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:42:53
De la: garbo001084, la data 2011-01-11 14:40:04
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:24:07 Pai sfintii au fost oameni mai destepti....Nu si-au batut capul cu voi asa cum imi bat eu...Si unii dintre voi nu meritati nici o ceapa degerata sa arunc dupa voi...sau poate sa va arunc cate o ceapa de aia mare in cap si cate un ou in cap care sa va atarne pe nas
>>mai duduie >>>e-te-te >si-a iesit din TATANII">>> ASA CA >>DISPARI DE AICI !!!
Cum va cheama pe dumneavoastra..domnul scaraolschi.....sa stii ca nu imi place de tine,,asa ca ia si pleaca la fundeni ajuta oamenii bolnavi fizic,,ca eu ii ajut pe oamenii care sunt bolnavi loa minte
SARACII >>> cu asa "x" ...=ai de grija, ca si stresul aduce cancer >>si daca aud ca vre-o enoriasa de la "tine "ajunge la fundeni PE JOS>indiferent cati KM sunt ....eu scaraoschi
garbo001084
Postat pe 11 Ianuarie 2011 15:07
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:42:53
De la: garbo001084, la data 2011-01-11 14:40:04
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:24:07 Pai sfintii au fost oameni mai destepti....Nu si-au batut capul cu voi asa cum imi bat eu...Si unii dintre voi nu meritati nici o ceapa degerata sa arunc dupa voi...sau poate sa va arunc cate o ceapa de aia mare in cap si cate un ou in cap care sa va atarne pe nas
>>mai duduie >>>e-te-te >si-a iesit din TATANII">>> ASA CA >>DISPARI DE AICI !!!
Cum va cheama pe dumneavoastra..domnul scaraolschi.....sa stii ca nu imi place de tine,,asa ca ia si pleaca la fundeni ajuta oamenii bolnavi fizic,,ca eu ii ajut pe oamenii care sunt bolnavi loa minte
SARACII >>> cu asa "x" ...=ai de grija, ca si stresul aduce cancer >>si daca aud ca vre-o enoriasa de la "tine "ajunge la fundeni PE JOS>indiferent cati KM sunt ....eu scaraoschi
garbo001084
Postat pe 11 Ianuarie 2011 15:07
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:42:53
De la: garbo001084, la data 2011-01-11 14:40:04
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-11 14:24:07 Pai sfintii au fost oameni mai destepti....Nu si-au batut capul cu voi asa cum imi bat eu...Si unii dintre voi nu meritati nici o ceapa degerata sa arunc dupa voi...sau poate sa va arunc cate o ceapa de aia mare in cap si cate un ou in cap care sa va atarne pe nas
>>mai duduie >>>e-te-te >si-a iesit din TATANII">>> ASA CA >>DISPARI DE AICI !!!
Cum va cheama pe dumneavoastra..domnul scaraolschi.....sa stii ca nu imi place de tine,,asa ca ia si pleaca la fundeni ajuta oamenii bolnavi fizic,,ca eu ii ajut pe oamenii care sunt bolnavi loa minte
SARACII >>> cu asa "x" ...=ai de grija, ca si stresul aduce cancer >>si daca aud ca vre-o enoriasa de la "tine "ajunge la fundeni PE JOS>indiferent cati KM sunt ....eu scaraoschi
garbo001084
Postat pe 11 Ianuarie 2011 15:07
Bravo "...razboinico", si Isus ne-a cerut sa punem mana pe ... sabie, ca nu-mi aminteam cuvantul.
Nae_Nae
Postat pe 11 Ianuarie 2011 15:59
"garbo001084", nu mai spera, nimic nu mai este de facut.
Unii dintre noi il au pe Dumnezeu in SUFLET, altii in "cartile lor, sfinte", iar altii ... NICAIERI !
Nae_Nae
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:02
"...razboinico", voi pocaitii, de ce sunteti de doua zile, ce va deosebeste, tu de care zi esti?
A 6-a, a 7-a?

Nu te-au invatat cartile sfinte cum il cheama pe dracu'?
"scaraolschi", n-as prea crede.
Nae_Nae
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:07
Nenea din Craiova, Irinuca nu e pocaita. Ne-a spus chiar ea ca-i ortodoxa., insa am explicat pe-un alt topic ca pocainta e si-n crezul ortodox.
m_ada
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:21
224,gresesti,fiecare crede in ceva divin.dar ne aducem aminte mai mult cand dam de necaz.atunci indreptam okii spre cer dupa ajutor.insa pamantenii sunt oameni si dupa cum stim sunt predispusi greselilor.chiar si unii ingeri au gresit in fata Divinului incercand sa ii ia locul.nu noi suntem in masura sa judecam,pt a nu ne marii masura cu care vom fii judecati.unii cred ca daca Divinul si-a trimis fiul ,pt iertarea pacatelor omenesti,noi am fost absolviti pe viata.asa ca fetele isi arunca jigniri nejustificat,uitand ca transmiterea de ganduri negative se intorc si impotriva lor,adaugandu-se si pe rabojul greselilor personale.
vuvuzela
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:21
Vuvu, eu nu cred in carma dar cred intr-o lege a compensatiei in viata. Asa asemeni unui bumerang. Daca faci bine, bine ti se va intoarce.
m_ada
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:26
a fii propovaduitor religios,nu inseamna ca faci parte dintre POCAITI.pocaitii si pocainta(cererea de iertare,parerea de rau..)sunt doua lucruri diferite.
vuvuzela
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:28
"garbo172845", niciodata nu vom reusi sa ne detasam de parspectiva umana din care putem discuta despre Dumnezeu. NICIODATA.
Am putea aborda subiectul din perspectiva lui Dumnezeu? IMPOSIBIL.
Asadar, sa mai incercam altceva? NU AVEM CE.
Cred ca ar tebui sa retinem ceva care mi se pare a fi un compromis rezonabil intre credinta si non-credinta, oamenii poate ar trebui categoristi astfel :
- credinciosi in sufletul lor, (ceea ce simte sufletul nici o singura carte sfanta nu ii poate oferi omului);
- credinciosi in cartile sfinte, (fara ele nu ar avea acces la Dumnezeul lor);
- non-credinciosi;
Voi dezvolta subiectul atunci cand voi da un raspuns catre "ecoul".
Nae_Nae
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:32
De la: m_ada, la data 2011-01-11 16:26:14Vuvu, eu nu cred in carma dar cred intr-o lege a compensatiei in viata. Asa asemeni unui bumerang. Daca faci bine, bine ti se va intoarce.


m ada,asa am spus si eu.dar cu alte cuvinte.gandurile negative si faptele negative,se intorc precum bine ai zis,ca un bumerang si impotriva celui care le trimite,dar au efect si asupra celui catre care au fost trimise.e valabil si atunci cand faci bine.
vuvuzela
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:35
"vuvuzela", increderea nemasurata in cele consemnate in "cartile sfine", SCRISE TOT DE CATRE OM, nu crezi ca-i prea mult???
De ce sa nu credem si in alte scrieri savarsite de om???
Nae_Nae
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:36
Nu "m_ada", ea insasi ne marturiseste ca este pocaita, macar sa-si duca gandul pan; la capat, de care zi, si prin ce se deosebeste ea de fratii ei de cealalta zi.
Nae_Nae
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
In urma topicului " cum sa scapam de michelle?" 013 a fost banat 65 De la: elisabeta_boia 7 Septembrie 2011 01:40
job in vacanta 1 De la: kidz000948 18 Mai 2011 10:04
Eu pe cine mai injur ? 135 De la: Eugenia_ 26 August 2012 16:12
anul 2012...sfarsitul lumii? 23 De la: LILO 2 Ianuarie 2010 22:18
Nu reusesc sa ma adaptez 28 De la: garbo_1505 29 Decembrie 2012 14:47
Setari Cookie-uri