Topic povestiri scurte

La multi ani,bro!
sa traiesti,sa infloresti
tare ca piatra filozofala,
iute ca sageata albastra
si citit ca Ion Creanga...
preci
Postat pe 23 Octombrie 2010 15:52
La multi ani! sa fii sanatos si sa gasesti ceea ce cauti!
esme
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:50
De la: eu_geminy, la data 2010-10-20 18:58:49mey knaitule...
creca in armata lucrai la cancelarie... ete ce frumos scrii.
ca in planificare.
colorat, cu litere STAS...
Bravo, dom'le!...:P
=))=))=))


N-AI GHICIT, DAR MAI INCEARCA. SI SERVICIUL MEU NU E LA TIMPUL TRECUT CI IN PREZENT
KNIGHT_31
Postat pe 24 Octombrie 2010 11:40
mey knaitule, aici nu e pe ghicite, eu am scris o impresie... treaba ta ce faci, hai sa traiesti, sa fii sanatos...
si renunta la majuscule, daca poti... aia inseamna ca strigi... sau asa o fi in armata la tine...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 24 Octombrie 2010 11:42
precilica, esme .. multumesc, fetele.
anakin
Postat pe 24 Octombrie 2010 13:34
De la: eu_geminy, la data 2010-10-24 11:42:45mey knaitule, aici nu e pe ghicite, eu am scris o impresie... treaba ta ce faci, hai sa traiesti, sa fii sanatos...
si renunta la majuscule, daca poti... aia inseamna ca strigi... sau asa o fi in armata la tine...:P
:)))


MIE ASA IMI PLACE SA SCRIU, CA IMI E LENE SA TOT CAUT LITERE MICI SI MARI. SI NU SUNT IN SPIRIT DE TURMA SA FAC LA FEL CA TOTI.
KNIGHT_31
Postat pe 24 Octombrie 2010 15:43
De la: anakin, la data 2010-10-24 13:34:32precilica, esme .. multumesc, fetele.
sper ca se pune si o urare de la minii stiu ca mai tarziu da din suflet ptretene
garbo173575
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:49
De la: KNIGHT_31, la data 2010-10-24 15:43:24
MIE ASA IMI PLACE SA SCRIU, CA IMI E LENE SA TOT CAUT LITERE MICI SI MARI. SI NU SUNT IN SPIRIT DE TURMA SA FAC LA FEL CA TOTI.


corect, knaitule...
nu era un repros...
scrie cum ti-o placea.
striga, daca vrei!
c ca tine nu-i nimenea...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:53
De la: eu_geminy, la data 2010-10-24 23:53:14
De la: KNIGHT_31, la data 2010-10-24 15:43:24
MIE ASA IMI PLACE SA SCRIU, CA IMI E LENE SA TOT CAUT LITERE MICI SI MARI. SI NU SUNT IN SPIRIT DE TURMA SA FAC LA FEL CA TOTI.


corect, knaitule...
nu era un repros...
scrie cum ti-o placea.
striga, daca vrei!
c ca tine nu-i nimenea...:P
:))


TOTI SUNTEM DIFERITI CHIAR DACA MULTI INCEARCA IMITAREA , IN MAJORITATEA CAZURILOR PARE DOAR O SIMPLA PARODIE.
KNIGHT_31
Postat pe 25 Octombrie 2010 02:36
sau clonare nereusita, cu spume veninoase... pe la unii...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 02:51
De la: eu_geminy, la data 2010-10-25 02:51:50sau clonare nereusita, cu spume veninoase... pe la unii...;)
:))


ASA E UNII INCEARCA SA MA IMITE DAR NU LE REUSESTE. AR VREA EI
KNIGHT_31
Postat pe 25 Octombrie 2010 02:55
eeee... ti-am mai spus eu ca esti un unicat...:))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 03:09
e povestire scurta deci se incadreaza perfect...
nu-i creatia mea ,habar nu am a cui este...........nu platesc drepturi de autor

SCUFITA ROSIE/COMENTARIU LITERAR

> SCUFIA ROIE
> Analiz i Critic literar
> De ce Scufia Roie ?
> Din start, ne dm seama c este vorba despre o minor de care
> copiii, n rutatea lor, i-au btut joc cu aceast
> porecl, probabil din cauza unei cciulie roii
> croetate de mmica ei, pe care fetia o poart des din
> cauza unei sensibiliti fizice la frig n regiunea
> craniului.
> Aadar avem de-a face cu o bolnav marginalizat i descurajat de
> societatea din jurul ei.
> Scufia merge zi de zi cu couleul cu mncare la bunicua
> care locuiete n pdure. Nicio bunic normal nu
> locuiete n pdure. Singura explicaie este c aceast bunic a primit n urma retrocedrilor cteva hectare de teren
> mpdurit. Este tiut c
> ranii nu se gndesc mult pn s taie pdurea, mai
> ales nainte de venirea iernii..
> Aadar,aceast
> bunic este o scorpie zgrcit care i-a fcut casa n
> pdure (oare nu tot din lemn tiat fr aprobare de la
> Ocolul Silvic?) i st acolo ca s-i pzeasc avutul.
>
> Teoria c este vorba de o bab ticaloas se verific prin
> faptul c n loc s plteasc un serviciu de livrare la domiciliu a
> hranei, a silit-o pe nepoata ei (o fiin neajutorat i bolnav) s fac
> zilnic naveta din ora n pdure, fr s-i pese de
> pericolele la care o expune pe biata fat.
> Scufia
> Roie se ntlnete cu lupul care o descoase n
> privina drumului ei. Deja intrm ntr-o zon a
> fanteziei bolnave. Unu la mn, c n Romnia lupi
> nu prea mai sunt, doi la mn, c se feresc de om ca de
> dracu, iar trei la mn, nu vorbesc i chiar de ar
> face-o, ar intreba de cel mai apropiat braconier sau unde e
> cea mai apropiat stn.
> Singura explicaie este c Scufia Roie s-a uitat att
> de mult la Animal Planet nct cunoate obiceiurile
> lupilor i le poate nelege
> scheunturile. Lupul
> o ia naintea Scufiei, care se oprete la cules de
> flori, i preface vocea, intra la bunic i o nghite.
> Nu mai stm s analizm faptul c n pdure nu prea
> sunt flori. Dar trebuie spus c e dunator s nvei
> copiii c e corect ca atunci cnd ai o treab de
> fcut, s te opreti la cules flori fr s tii
> dac nu-s cumva specii protejate i n consecin, pe
> cale de dispariie.
> Lupul
> n schimb pare un personaj menit s fie btaia de joc a
> creatorilor de basme. Lupul este un individ mnat de
> dorina perpetu de a nvli n casele oamenilor..
> Folosete toate tertipurile: imit voci i dac nu-i
> iese, vadit frustrat, face casa praf.
>
> Concluzie: Lupul este
> comis-voiajorul actual.
> Bunica
> muc momeala i-i d drumul... Iat cum este
> prezentat imaginea unei persoane n vrst: o senil,
> care nu tie s fac deosebirea ntre un urlet de lup
> i glasul propriei nepoate. Cu aceast imagine vor
> rmne copiii notri.
> Lupul
> se mbrac cu hainele bunicii, se aeaz n pat, unde
> l gsete Scufia Roie. O ademenete prin
> vorbe irete s se apropie i o nghite i pe ea.
> Lupul fiind mbrcat n hainele bunicii, induce n
> mintea copilului sensul noiunii de travestit, putndu-i
> afecta grav viitoarea orientare sexual.
> Ce fel de minte bolnav poate spune la copii aa porcrii?
>
> Iar dialogul, purtat cu Scufia, e plin de aluzii sexuale:
> toate la lup sunt mari, urechile, labele, dinii i mai
> ce?!...
> Iar el rspunde invariabil cu minciuni menite s o aduca pe
> Scufia n pat lng el. De aici deducem: corupere de
> minori i perversiuni sexuale!
> Apare
> vntorul care mpuc lupul i le elibereaz pe
> Scufia Roie i bunica. Ce caut vntorul n
> casa bunicii? nseamn c nu e prima dat. Un vntor
> tnr i o femeie btrn, singuri n mijlocul
> pdurii.. i ne mai mirm c "tirile de la
> ora 5" abund n relatri despre violuri
> svrite asupra unor btrne?
> Dintr-un studiu publicat de Ministerul de Interne aflam c toi
> infractorii au citit n copilrie Scufia Roie
> i iat consecinele: ani grei de pucrie! Apoi ce
> cuta la vntoare de lupi pe proprietate privat?
>
> Din
> dou una: sau e un braconier nenorocit sau e un tab mare
> de la Bucureti, care pltete sume imense doar pentru
> satisfacerea nevoilor sale sadice. n oricare dintre
> variante, ar trebui s fie nfierat de creatorul basmului
> i nicidecum glorificat pentru fapta sa.
>
> Finalul povetii este sinistru: lupul zbtndu-se n ghearele
> morii "elibereaz" cele dou femei. Adic,
> avem oroarea s asistm la apariia a dou fpturi
> parial digerate care se pare c nu au murit, ci cu
> nonalan i reiau firul vieii. Mai ru ca n
> filmele horror! i ne mai ntrebm de ce exist copii
> dereglai din toate punctele de vedere.
>
> Asemenea nchipuiri ale unei mini bolnave se "servesc"
> copiilor ntre 2 i 7 ani ! Nici nu mai vorbesc despre
> marea oroare a literaturii mondiale: "Alb ca
> Zpada" - auzi alb, imaculat i ea triete sub
> acelai acoperi nu cu unul, ci cu 7
> brbai!
> Ruine! Ruine!
> Ruine!
>
> IRIS GOGORICI
>
> Psihoterapeut
>

ameno
Postat pe 27 Octombrie 2010 16:49
REYYA asa o fi???? sa stiu ca daca e asa nu-i mai citesc povestea lui fiemea
ameno
Postat pe 27 Octombrie 2010 17:07
Sper ca avem cum sa sarim peste micile tribualtii ale unui spirit necultivat, dar doritor de afirmare, si sa revenim la ceea ce propunea topicul inca de la infiintare.
anakin
Postat pe 27 Octombrie 2010 23:56
bre anakine, pana sa ridici tu mingea la fileu, o cam daduse-n bara cu afirmarea, spiritu' ala...
zambil
Postat pe 28 Octombrie 2010 00:06
Fiecare face ce il duce, bre nea zambile.. ca doar nu pot impune cuiva sa nu se manifeste pe un forum.
Doar ca daca nu si-ar gasi parteneri de joaca ar fi si spirit singuratic, si ar mai colinda pe aici ca bancile dupa rau-platnici, hehehe..
anakin
Postat pe 28 Octombrie 2010 13:50
gata nu mai scrieti?
persidadamian
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:41
eu am incercat sa modific m in n dar nu merge
persidadamian
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:43
sido, si zici ca nu merge n din m?... ia sa-ncerc eu cu un text mai lung, chiar daca-i scurt... he,he,he...

citea pentru a nu stiu cata oara aceleasi randuri si se straduia sa le afle intelesul... poate-o fi din cauza luminii - isi zise - si lasa descurajata cartea din mana... se freca cu dosul palmelor la ochi si decise sa mearga la culcare... da, e tarziu - mai adauga in gand - apoi se scula de pe canapea si se uita la ceasul din hol... deja 12 noaptea...

il asteptase toata seara, ii promisese ca va dormi la ea, iar maine vor iesi in oras, sa manance undeva de ziua lor... se faceau doi ani de cand se cunoscusera... doi ani - si prin minte-i trecura in cateva secunde senzatiile acumulate a tot ce fusese frumos... o furnicatura placuta ii cobora din crestet pana-n varful degetelor si pielea i se increti de placere...

ii telefonase pe la sase seara, si-i spuse ca s-a r putea s-ajunga pe la ea mai tarziu, intervenise ceva, ii va explica el cand va ajunge la ea... stia ca din cand in cand se mai iveau situatii din astea, dar nu-l intreba prea multe... era fericita cu el, asa cum era... doi ani trecusera ca un vis, era atat de bine in preajma lui incat nu se mai gandea la nimic altceva... asa il visase inca din adolescenta, fara sa-i stie chipul sau numele, la vremea aia... un barbat in fata caruia sa nu mai conteze nimic, langa care nu mai ramanea decat esenta ei pura de femeie...
zambil
Postat pe 31 Octombrie 2010 00:20
dupa telefonul lui, o mai sunase o prietena... au stat la taclale mai mult de trei sferturi de ceas, despre problemele fiecareia de la servici, despre mama laurei, care iar nu se simtea bine, apoi despre o reteta noua de salata cu fructe de mare... cand a vazut cat timp trecuse, a expediat-o pe laura scurt... vine radu, mai tarziu, hai ca mai vorbim maine...

apoi isi facu un dus, isi puse pe ea un trening vechi - favoritul ei in casa, rontai repede ceva din frigider si se aseza la televizor, schimband canalele fara chef... pusese apoi mana pe cartea aia pe care nu mai reusea s-o termine, aruncand din cand in cand priviri fugare la ceas...

offf... apoi isi tarsai papucii strengar catre dormitor si se dezbraca la iuteala de trening... pe perna se odihnea o camasuta de noapte de bumbac, scurta si cu bretele de dantela... doar nu era sa-l astepte pe radu in trening...bumbacul moale i se prelinse pe corp ca o adiere de primavara, iar ea chicoti fara sa vrea - la ce l-oi mai imbraca?... de fiecare data tremurase de placere cand mainile nervoase dar precise ale lui radu faceau sa dispare de pe ea pana si cele mai complicate piese de imbracaminte, de parca ar fi fost un magician... cu el, trupul ei era ca si gol, sau asa il simtea ea de fiecare data.. chiar si cand erau in oras... chicoti iarasi si trase patura sa se bage in pat...
zambil
Postat pe 31 Octombrie 2010 00:36
in clipa aceea se auzi scurt soneria de la usa... radu... un curent electric ii trecu prin corp si starea de oboseala ii pieri ca prin minune... grabi pasul spre usa, ciufulindu-si cu un gest scurt parul blond... o sa-i spun ca dormeam...

se uita pe vizor si-l vazu acolo, stand in fata usii si privind in jos... radu... deschise repede usa, in timp ce cu cealalta mana isi cobora iute o bretea de pe umar... apoi lua o poza aparent incruntata si se propti de-a curmezisul cu o mana in sold.. la oara asta se vine?...

el ridica privirea din pamant, o masura repede din cap pana-n picioare, apoi iar lasa ochii in jos... hai mai c-am glumit, zise ea, de data asta cu un zambet larg pe fata.. intra - si se dadu la o parte din cadrul usii, sprijinindu-se de perete si indoind un picior strengareste...

radu ramase nemiscat un timp, apoi ridica iar privire si se uita insistent la ea, fara sa zica nimic... avea o privire ciudata, pe care nu i-o cunoscuse pana acum... un nou val, de data asta rece, ii cobora din crestet pana-n talpi... ce e, s-a intamplat ceva? - mai intreba ea, in timp ce piciorul strengar ii cobora lent pe podea...

zambil
Postat pe 31 Octombrie 2010 00:51
poate e mai bine sa nu intru - zise el fara sa-si ridice privirea... statea drept, dar oarecum adus de spate, apoi un oftat ca un suierat scurt veni dinspre el... cum sa nu intri? - spuse ea zapacita, in timp ce de undeva din adanc un val tacut se ridica sii bloca respirata... nu inteleg...

stii - facu el iar dupa o pauza - de fapt am venit sa-ti spun ca... ma rog, sa-ti spun ca nu pot sa stau in seara asta... bine - ingaima ea - dar pentru asta puteai sa-mi dai un telefon... ultimele cuvinte ii iesisera fortat, de parca ceva i le impingea din piept... dar ce este, ce s-a intamplat?...

de fapt - adauga el - nu e vorba numai de seara asta... simti ca i se face un gol in stomac si un vajait crescand o facea sa nu mai auda bine spusele lui... se inrosise brusc, apoi ii pali si umerii ii cazura fara voie... cu un gest inconstient isi aseza breteaua rebela la loc, pe umar, apoi isi cuprinse corpul cu mainile...

da - zise iar el, tot fara sa ridice privirea din pamant... trebuia sa vin sa ti-o spun asa, in fata... nu mai putem sa ne vedem... ea il privea cu ochi sticlosi, in timp ce maxilarele ii intepeneau si n-o mai lasau sa spuna nimic... nu stiam ca o sa ajungem aici - continua el... adica, poate stiam, dar n-am putut sa-ti spun pana acum... trebuia sa vin sa-ti spun... iarta-ma... mai statu un pic fara sa mai zica nimic, isi baga mainile in buzunare si ridica privirea sprea ea... esti bine? - adauga el, vazandu-i paloarea de pe fata... ea nu raspunse nimic... gandurile i se invalmaseau in cap, dar nu mai putea sa deschida gura... noroc ca apucase sa se sprijine de perete, pentru ca simtea cum i se taiau picioarele... mai statura o vreme asa, in pragul usii, apoi el scoase mainile din buzunar, isi drese glasul si adauga: pai, cam asta este... mai vru sa adauge ceva, apoi renunta, ii spuse noapte buna si se indrepta catre lift... chema liftul si astepta, fara sa mai intoarca privirea, apoi deschise usa, intra in cabina, inchise usile si o raza de lumina cobora cu zgomot prin gemuletul ingust...
zambil
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:12
ea ramase multa vreme in pragul usii, fara sa se poata misca... privirea i se impaienjanise si lacrimi mari ii curgeau pe obraji, apoi se prelugeau pe barbie si-i picurau pe piept... intr-un tarziu un icnet scurt ii tasni din piept, si atat... cu gesturi moi inchise usa, apoi se sprijini de ea si iar ramase nemiscata, in timp ce lacrimile continuau sa curga fara oprire... ramase asa mult timp...

...

un tarait puternic la usa o facu sa tresara din starea aia paralizanta... se departa de usa, isi sterse masinal lacrimile cu dosul palmelor, in timp ce mintea ii revenea incet din starea de inghet... pietul incepu sa i se zbata sacadat... apoi gandi ca e iar radu... a fost o gluma - ii iesi de undeva din inconstient, fara sa judece situatia... se repezi la usa, o deschise brusc, apoi scoase un strigat gutural si se dadu iute doi pasi inapoi, ingrozita...

in fata usii, cativa pitici monstruosi priveau la ea in tacere... simti ca i se intuneca vedera si era aproape sa se prabuseasca...

trick or treat - izbucnira monstrii, cu glasuri pitigaiate...
zambil
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:24
hai, happy halloween d-ala, vorba cuiva... he,he,he...
zambil
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:25
zambilu'

mie imi place ca la balamuc de blonda ta,mami..
ce pasionala e, a draq...mai ca as lua-o acasa...
cum da ea din picioruse acolo,bunaciunea nabii...
iasomia
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:27

bata-te groaza,nene...ce ma speriasi...
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:43
misto
bine c-or aparut monstruletzii , ca ma intristasem
bluelight
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:46
asta era si mesaju', optimist... viata-i plina de bucurii... he,he,he...
zambil
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:53
asta da Zambil merge, e faina povestioara hehehehe
mi-a placut felul in care ai descris emotiile ei, finalul a fost putin ciudat dar fain
persidadamian
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pai cine mai vrea sa fie om bun si cumsecade in romania? Pt ca sar pe el alti oameni ca niste lupi flamanzi 3 De la: anaROBERT 17 August 2010 00:33
Vineri 21 Decembrie2012 o zi fericita ! 3 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 22:22
Umor involuntar 206 De la: betty37 27 Martie 2011 23:41
Amanta de cariera. Statut de invidiat sau de compatimit? 449 De la: daria_pet 3 Ianuarie 2010 20:40
HEii 24 De la: anaROBERT 16 Septembrie 2010 13:02
Setari Cookie-uri