ateu sau agnostic?

candva pe un site am vb cu cineva despre acest subiect.mi-a placut raspunsul care l-am primit,desi eu spusesem ca,cred intr-o inteligenta universala .nu am ce sa fac,trebuie sa va redau raspunsul asa cum l-am primit.

"

@alexandra: i propun o analogie: Atunci cnd eu afirm c sunt o acolad tu m consideri nebun pentru c vezi c sunt om, nicidecum o acolad, mai mult acoladele nu gndesc. Acoladele nu fiineaz dect n universul nostru abstract pe care noi nine ni-l imaginm. Daca tu mi vei spune c acoladele nu exist, eu i voi raspunde c nu (m) vezi (tipic religios, nu?). Dac-mi vei spune c acoladele nu sunt dect n mintea noastr i pe hrtie cnd avem nevoie de ele n matematic spre exemplu, eu am s-i spun c exist acolade ntocmai pentru ca avem nevoie de ele pentru a rezolva diversele probleme/dileme, dar dac mi ceri s-ti demonstrez c sunt o acolad n-a ti cum s-o fac altfel dect prin *necesitatea* unei acolade care s susin existena, nu a acoladei nsi, ci i a mea. i, astfel, din nou m-ai considera nebun pentru ca tu tii c un nou-nascut nu cunoate ce este o acolad i totui triete, raioneaz (n universul su ngust i neexeperimentat) fr fi vital acolada.

Altfel spus, mi ceri, @alexandra, s i dovedesc c nu exist ceva, cand tu nu ai dovezi (imuabile) care s arate ca exist acel ceva. Nu este cumva o imbecilitate s cutam a nega ceva ce nu exist? Lumina n care aezi ntrebarea vdete c agnosticul este cel ndreptit ca atitudine pentru c neputnd mplini negarea se delimiteaz de aceasta, dar nu este agnosticul astfel ignorant (refuznd cunoaterea - prin definiie) i farnic pentru a nu deranja pe ceilali i a se pstra n graiile tuturor taberelor?

Dac te poti numi ateu m ntrebi, dar poti dovedi c exist divinitate? Dac poi dovedi, atunci nu vei mai fi nici ateu, nici agnostic. Daca nu vei putea dovedi, atunci vei fi arogant dac te vei considera agnostic i ndreptit dac te vei considera ateu.

-"nivelul superior" nu exist pe scara valoric dect cel stabilit de noi, oamenii; alt arbitru pentru limitele cunoaterii nu exist.'"
vuvuzela
Postat pe 7 Octombrie 2010 21:57
vuvu, nu vreau sa fiu agnostica da, as zice sa-ti ei o flaneluca pe tine. s-a lasat frig
si_totusi
Postat pe 7 Octombrie 2010 22:00
vuvu, nu-i asa ca nu vrei sa calci pe bec?
michelle_
Postat pe 7 Octombrie 2010 22:00
De la: si_totusi, la data 2010-10-07 22:00:25vuvu, nu vreau sa fiu agnostica da, as zice sa-ti ei o flaneluca pe tine. s-a lasat frig




totusica,daca intrai in pg mea,vedeai sub avatarul cu fata in costum de baie,o explicatie care trebuia facuta-acest avatar este numai pt concursul miss-.iti dai seama ca atata timp cand incerci sa indrepti tinerii ,nu umbli in costum de baie explicandu-le ca sunt prea teribilisti.dar eu tot ce fac ,fac serios indiferent ca sunt pe net sau in realitatea cenusie.de aceea fiind un concurs de miss,am apelat la un avatar care mergea in domeniu si de ce nu care mi-a placut..
vuvuzela
Postat pe 8 Octombrie 2010 00:08
De la: me_reloaded, la data 2010-10-07 22:00:36vuvu, nu-i asa ca nu vrei sa calci pe bec?




nu inteleg la ce te referi.important este sa intelegi ca eu lucrez mult cu tinerii inadaptabili.si printre altele,ii indrum ,acolo unde gresesc.in domeniul meu sunt destul de exigenta.trebuie sa ma adaptez vietii lor,ca sa ii pot intelege si sa am o portita deschisa catre sufletul lor.dar cred ca m-am maturizat prea repede.si revenind la subiect,cand cineva este confuz intr-un domeniu si o si exprima,incerc sa indrept neintelegerea.am vazut ca cineva era confuz,pe un topic si asa cum e normal sa procedezi ,incerci sa explici,sa discuti...mai pe intelesul persoanei.pedagocia printre altele te invata multe.desi am 38 de ani aproape,am totusi in suflet dorul copilariei.aceasta fateta a sufletului meu o las f rar sa iasa la suprafata.si credca intelegi ce dureros este pt un copil sa vina cineva si sa-i calce jucariile in picioare cu atata rautate.daca nu intelegi la ce ma refer,ma bucur.cred ca am avut nevoia sa vb cuiva.
vuvuzela
Postat pe 8 Octombrie 2010 00:33
Eu cred ca pentru Vuvu ar trebui un di-agnostic.
anakin
Postat pe 8 Octombrie 2010 15:45
anakin, o intrebarea am si eu, sa ma dumiresc: alehandra=xena=irinuca=vuvu si alte conturi? ca prea seamana
anmari
Postat pe 8 Octombrie 2010 15:55
cam da, cu o mica diferenta.
Vuvu = aleja = alexxanndrra = Iulius Cezar

xena = luptatoareacurajoasa = irina24ro = irina31.

posibil rude intre ele, sau colege de suferinta ...
anakin
Postat pe 8 Octombrie 2010 16:06

perfect!
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2010 16:07
maica, ce le place la unii sa se complice
anmari
Postat pe 8 Octombrie 2010 16:10
Bine, cred ca in ambele cazuri am mai uitat vreo trei sau patru conturi.. ca doar nu era sa imi incarc memoria.
anakin
Postat pe 8 Octombrie 2010 16:20
De la: anakin, la data 2010-10-08 16:06:02cam da, cu o mica diferenta.
Vuvu = aleja = alexxanndrra = Iulius Cezar

xena = luptatoareacurajoasa = irina24ro = irina31.

posibil rude intre ele, sau colege de suferinta ...
Eu cred ca tu suferi mai mult....Eu sunt bine....Ma simt fericita,,,de asta nici nu am nevoie de prieteni care urmaresc doar sa profote cate ceva de pe urma ta..Apoi oameni cu inima curata si cinstiti nu prea mai exista....Apoi da mai exista,am intalnit,,,dar ei nu se expun pt ca le este frica de oamenii rai..Dar oamenii cumsecade au mai mult de castigat ca oamenii rai....Asa ca ei sunt cei nefericiti,,dar ei sunt prea cucuiati la gandiire....sau inteleg ca sunt frustrati pt viata grea care o au din cauza rautatii lor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Octombrie 2010 17:51
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-10-08 17:51:46....sau inteleg ca sunt frustrati pt viata grea care o au din cauza rautatii lor


Ai inteles perfect, irinuco! Vezi ce inseamna sa te mai uiti din cand in cand in oglinda?

Salutare, natiune!
Thor_again
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:02
De la: Thor_again, la data 2010-10-08 18:02:39
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-10-08 17:51:46....sau inteleg ca sunt frustrati pt viata grea care o au din cauza rautatii lor


Ai inteles perfect, irinuco! Vezi ce inseamna sa te mai uiti din cand in cand in oglinda?

Salutare, natiune!
Pai cu ce sunt eu vinovata,,,ca altii au suferit ,,,cu ce sunt eu vinovata ca ei o duc rau,,pt ca sunt rai....Eu una nu imi plang de mila,ci imi bat capul cum sa imi rezolv problemele...ORICUM CU RAUTATEA SI INVIDIA,,NU REZOLVA NIMIC,,DOAR ISI FAC DOAR LOR RAU
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:07
sa-ti fie seara senina , Thorele.........
jeanette40
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:08
De la: jeanette40, la data 2010-10-08 18:08:46sa-ti fie seara senina , Thorele.........
Eu cred ca el are toate serile senile
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:17
Mersi, la fel, jeano
Irinuco, aici ai nimerit-o cu serile alea senine ... Cred ca e prima data de cand te stiu eu, cand o nimeresti
Thor_again
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:25
salut, brother

hau du iu du, mami?
michelle_
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:26
irinuco.. treci si giugiuleste barzoiul pe post de noapte buna.

thorele, auzi bre, ca irinuca vorbeste aici de tancuri, de senile, si alte grozavii? bre, eu unul cred ca in alta viata, ea a fost personaj prin cartile lui Sven Hassel, nene, ca prea le cunoaste..
anakin
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:29
Sis, ultimele zvacniri la biuro inainte de week
Anakine, io crez ca irinelu era plotonieru' ala care le tot incasa de la alde Porta et comp. Tocmai d-aia a ramas ea cu sechelele astea
In fine, m-as fi mirat sa fi fost vreun Pierre Bezuhuv sau Andrei Bolkonski - asta ca tot ramasese cantonata in campanie
Thor_again
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:33
bre, ma confuzati...ce-are agnosticismul si ateismul cu senilele si AK-urile?
michelle_
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:36
...unde am nimerit ?? sa ies repede de aici
reyya
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:40
dap...
michelle_
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:41
Bre, sis, pai cum ce are? Ca ma dezamagesti!
Doar e vorba de irinelu, mamica! Mai vrei sa iti explic legatura?
Thor_again
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:49
Auziti, ca tot suntem pe topicul alehei, putem sa il stricam?

thorele, eu cred ca irinuca era vreo maimutza mongoleza calcata de vreun Panzer ... ca de-aia isi schimba des identitatea.
anakin
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:50
asta-i problema???????? se rezolva.......
jeanette40
Postat pe 8 Octombrie 2010 18:51
Deci sa inteleg: my brother from another father is Michelle's brother too...

Atunci Michelle, tu esti my sister from another mister?
Ciresica
Postat pe 8 Octombrie 2010 20:42
Si eu cine sunt?
Doara
Postat pe 8 Octombrie 2010 20:45
Doruta tu esti surioara mea mai mica
Ciresica
Postat pe 8 Octombrie 2010 20:47
Stiam eu.
Doara
Postat pe 8 Octombrie 2010 20:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Midnight Club 27 De la: b727ana 17 Iulie 2012 17:43
:D 10 De la: Jojolin 24 August 2010 16:30
Sinceritatea 2 De la: luptatoareacurajoasa 31 Iulie 2010 14:32
Sfaturi si indemnuri ale parintelui Arsenie Boca 5 De la: nazirra 12 August 2010 16:31
sufar al draqului de tare! 68 De la: Dor_marunt 13 Mai 2010 22:05
Setari Cookie-uri