raul facut in saptamana patimilor,ramane nepedepsit?

mereu ne intrebam de ce trecem prin situatii neplacute,dezastruoase,fataliste.este doar raspunsul la faptele rele facute de noi altora ,mai ales celor nevinovati.oare' pretul "platit pt faptele noastre indiferent de ce natura sunt ele,poate avea o mai mare intensitate , ele fiind facute mai ales in saptamana mare sau saptamana patimilor?credeti ca 'rasplata" si-o vor primi numai credinciosii si necredinciosii vor fii scutiti?
ratuscaceaurata
Postat pe 20 Aprilie 2011 03:25
Eu cred ca toate lucrurile rele care le faci se intorc impotriva ta.....Pt ca un om care nu isi vede de treburile lui,si face lucruri rele nu poate gandi pozitiv......Nu poate gandi normal,,se chinuie pe el si chinuie si pe altii la fel ca el...Sau chinuie pe oamenii slabi care nu stiu sa isi impuna punctul de vedere...
ingerasulluptator
Postat pe 22 Aprilie 2011 23:26
se spune ca atunci cand moare cineva trebuie sa ne bucuram ,desi fiind oameni noi cunoastem durerea in aceste momente triste.oare cum trebuie sa procedam la moartea lui Iisus?
ratuscaceaurata
Postat pe 22 Aprilie 2011 23:38
De la: demonsauinger, la data 2011-04-22 23:38:12 se spune ca atunci cand moare cineva trebuie sa ne bucuram ,desi fiind oameni noi cunoastem durerea in aceste momente triste.oare cum trebuie sa procedam la moartea lui Iisus?
Cred..ca sa ne bucuram,ca ne-au fost iertate pacatele noastre!!
elisabeta_boia
Postat pe 23 Aprilie 2011 01:14
De la: betty37, la data 2011-04-23 01:14:16
De la: demonsauinger, la data 2011-04-22 23:38:12 se spune ca atunci cand moare cineva trebuie sa ne bucuram ,desi fiind oameni noi cunoastem durerea in aceste momente triste.oare cum trebuie sa procedam la moartea lui Iisus?
Cred..ca sa ne bucuram,ca ne-au fost iertate pacatele noastre!!
Pacatle sunt iertate atunci cand omul devine un om normal...Dumnezeu ii vindeca neputintele,Este intelept si la practica si la teorie...
ingerasulluptator
Postat pe 23 Aprilie 2011 15:39
Ce intelegi prin "rau" mai exact?
Darksukkubus69
Postat pe 25 Aprilie 2011 18:13
da' tu ce esti de fapt? esti cam nehotarat/a
Laura_M
Postat pe 25 Aprilie 2011 18:16
incearca sa definesti raul si o sa iti dai seama cit de lobotomizanta e toata teoria asta....
quasaria
Postat pe 26 Aprilie 2011 20:31
Q, parca numai teoria? Ia uita-te un pic mai sus
Thor_again
Postat pe 26 Aprilie 2011 20:34
thor, excuse me, da'daca ma uit un pic mai sus vad neste balcoane albastre, si un pic si mai sus o vad pe irina, vindecata de toate neputintele deja. Nimic nou sub soare.
Ar trebui sa ma uit SI mai sus?
quasaria
Postat pe 26 Aprilie 2011 20:40
neeee... puteai sa te opresti la irinuca
dar, cum spuneai si tu: nimic nou sub soare.
Thor_again
Postat pe 26 Aprilie 2011 20:44
opusul binelui este raul.si daca nu te-ai lamurit exista si sintagma ;"bine faci,bine gasesti,rau faci ,rau primesti.".
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Aprilie 2011 21:00
zi sa mori tu!
precizilla
Postat pe 26 Aprilie 2011 21:03
daca te intreb ce e ala obiect, raspunsul e ca obectu'e ala care nu-i fiintza?

Defineste raul. Sau binele. Ce preferi. Ca daca pui intrebari din astea existentiale, ar trebui intai sa intelegi despre ce intrebi. Altfel, Givenchy e interesant, dar atit.
quasaria
Postat pe 26 Aprilie 2011 21:08
punem de-o emulatziune a la Marius Chichos Rostoganu,Q?
precizilla
Postat pe 26 Aprilie 2011 21:12
Ce crezi, ca ar fi greu?
Ce iashte o cometa?... crastaveche,domnule!...manca-l tu cu muma-ta, mancaule!
de-aia emulatiune vrei??
tatoo
Postat pe 26 Aprilie 2011 21:18
n-avem aplicatiune, preci....
quasaria
Postat pe 26 Aprilie 2011 21:45
stiti bancul cu tiganul care a ajuns la biserica in preajma Pastelui??
Mielutza
Postat pe 26 Aprilie 2011 21:50
Ajunge tiganul la biserica pentru prima oara in postul Pastelui.

Cum se citeau patimile, ramane foarte impresionat de toate prin cate-a trecut Isus pana la moarte si plangea tiganul la slujba, de sarea camasa de pe el.
In al doilea an la se duce din nou.
Cand ajunge slujba din nou la cititul patimilor iar il prind evreii , iar il judeca si iar il condamna tiganul nu mai rezista si incepe sa strige:
-nah fir-ar al naibii asa-ti trebuie ca n-ai invatat nimic de anul trecut .
Mielutza
Postat pe 26 Aprilie 2011 22:02
bai, da' nimic nu shtitzi! si cat m-am chinuit sa va bag glagorie-n capatzani, Q si preci! pai ce ierea ashe de greu cu binele si raul ala? e ca-n opusul albului e negru! ca doar iarna nu-i ca vara!
doh!
Thor_again
Postat pe 26 Aprilie 2011 22:21
care e problema voastra,vreti sa aflati daca binele si raul sunt doar inventii umane,ca fundament al moralitatii?eu nu fac filozofie,nu pentru ca nu as fii in stare ,insa chiar nu imi pierd timpul cu teorii.am lucruri mult mai interesante de facut decat sa discut in contradictoriu cu persoane care asta isi doresc de fapt.eu am pus o intrebare si asteptam raspuns,nu intrebari "existentiale".nu am scris despre bine si rau ,ca sa le transformati voi in obiecte de studiu.daca aveti raspunsuri concrete bine,daca nu ,e fara suparare.
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Aprilie 2011 22:23
noup! oricum nu vei fi tocmai tu cea capabila sa lamuresti chestiunea asta, pentru ca se vede ca mai intai de toate trebuie sa iti sedimentezi tie niste notiuni elementare. "revelatii" gen "binele e opusul raului" descopeream pe la varsta de trei - patru ani...

in spiritul "rationamentelor" de larga circulatie judeteana pe care tocmai le-ai emis, probabil ca "rau" inseamna sa impingi o baba pe scari si sa o intrebi unde se grabeste.
pe cale de consecinta si urmand aceeasi logica, "bine" inseamna sa dai de pomana cuiva sau sa mergi la biserica.
sorry, dar e de-a dreptul infantil; ASTA era problema noastra
Thor_again
Postat pe 26 Aprilie 2011 22:35
sincer nu sunt adepta ineptiilor infantile.noapte buna!
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Aprilie 2011 22:44
urmind acest rationament infantil, da, "rasplata" si-o vor primi doar credinciosii si necredinciosii nu.Eu pot sa imping cite babe pe cite scari vreau.

Pentru discutii referitoare la cauzalitate, ar trebui sa intelegi cu ce notiuni jonglam. Si nu pari sa intelegi. Deci, "de ce"-urile cind o sa cresti mare.
quasaria
Postat pe 26 Aprilie 2011 22:46
cad greu filosofiile la ora asta, nu-i asa?
sora_ilsi
Postat pe 26 Aprilie 2011 22:49
da, e gravitatia accentuata pe intuneric....
trosc pleosc.

raul e opusul binelui.
quasaria
Postat pe 26 Aprilie 2011 22:51
De la: demonsauinger, la data 2011-04-26 22:44:59sincer nu sunt adepta ineptiilor infantile.noapte buna!


hmmm... really?
Atunci astea ce-s?
De la: demonsauinger, la data 2011-04-26 21:00:45opusul binelui este raul.si daca nu te-ai lamurit exista si sintagma ;"bine faci,bine gasesti,rau faci ,rau primesti.".

Curat lamurire! Ce zic eu lamurire? Iluminare de-a dreptul!
Sincer, apreciez cand cineva vrea si isi da interesul sa isi depaseasca conditia, dar sa o faca realmente, avand niste baze initiale, nu sa arate impostura la aproape orice postare.
In rest, cum spunea si quasaria: intai sa mai cresti, pe urma da si cu "de ce"-uri si poate ca asa vei intelege si notiunile despre care iti spuneau doua persoane diferite, fara ca ele sa fi vorbit in prealabil intre ele
Thor_again
Postat pe 26 Aprilie 2011 22:56
hai sa extrapolam, la nivelul asta infantil al discutiei.
Impingi baba pe scari. Isi rupe piciorul. Pierde autobuzul, autobuzul se rastoarna si mor toti pasagerii - care e karma ta? O stii?
Cum diferentiezi drumul bun de ala rau? Cind ai mers pe UN drum, de unde stii cum ar fi fost celalalt?

Iti inveti copilul sa nu se urce obosit la volan. Nu se urca. Se face praf in masina condusa de altcineva. Ai facut bine, nu? Care e rezultatul actiunilor tale?

Inainte de a te substitui vreunui dumnezeu si de a alege "in numele lui", gindeste-te ca al de sus, indiferent cum il cheama, s-ar putea sa aiba cai pe care tu nu le pricepi. Nici tu, nici popii aferenti. Deci ... mai usor cu pianul pe scari.
quasaria
Postat pe 26 Aprilie 2011 23:04
cu babele pe scari, te rog frumos!
adica nu, ca pe alea poate le salvezi daca le rupi picioarele
Thor_again
Postat pe 26 Aprilie 2011 23:08
De la: demonsauinger, la data 2011-04-26 22:23:10care e problema voastra,vreti sa aflati daca binele si raul sunt doar inventii umane,ca fundament al moralitatii?eu nu fac filozofie,nu pentru ca nu as fii in stare ,insa chiar nu imi pierd timpul cu teorii.am lucruri mult mai interesante de facut decat sa discut in contradictoriu cu persoane care asta isi doresc de fapt.eu am pus o intrebare si asteptam raspuns,nu intrebari "existentiale".nu am scris despre bine si rau ,ca sa le transformati voi in obiecte de studiu.daca aveti raspunsuri concrete bine,daca nu ,e fara suparare.





chiar nu inteleg de ce trebuie sa ma repet.sunteti adeptii moralei crestine? sunteti adeptii lui Aristotel,Fr.Nietzsche,Platon)? gata incercati sa va abtineti.nu intru in polemica cu nimeni.era o tema retorica,pastele a trecut asa ca intrebarea nu isi mai are rostul.va las topicul sa faceti ce vreti cu el.desfasurati-va in voie.bye!
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Aprilie 2011 23:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfaturi pentru o slujire crestinã eficientã 9 De la: ingerasulluptator 3 August 2012 01:24
muiel vine de la manuel 3 De la: hermosa20 1 Iulie 2012 18:05
Viata ca o telenovela 149 De la: christy_coco 24 Octombrie 2011 23:55
hm... 4 De la: anaROBERT 11 Ianuarie 2011 00:30
Concurs BIO - Cosmetics 1 De la: AnnaFiction 6 Decembrie 2011 12:57
Setari Cookie-uri