tribal :-)

misto aia cu lobu` frontal !
Freya_
Postat pe 11 August 2010 20:51
nu.
ia spune
quasaria
Postat pe 11 August 2010 21:02
bre
deci tatuajele e o chestie grea...
-in primul rand ca doare-al dreaq de tare prin partile prin care ai oase...
de ex pe vertebre...
-in al doilea rand,ca daca nu dai de omu' ala care sa vada ce-ai tu in cap,poti sa-i duci desenu' lu' peshte,ca tot n-o sa-ti placa...
-impregnarea culorii ink-ului difera de la o piele la alta,deci degeaba vrei tu roz bonbon daca esti tuciurie,c-o sa-ti iasa,in cel mai fericit caz,un tziclam d'ala turbat
-nu te da pe mana unuia care nu-i opera lui insusi! adica un meseriash bun o sa aiba tatuaje self made din cap pana-n picioare...
-nu in ultimul rand,tre' sa stii foarte bine ce vrei si sa fi absolut sigura,100%,ca aia vrei!
preci
Postat pe 11 August 2010 21:05
preci, pai eu de ce nu m-am repezit ca berbeaca si analizez de citeva zile?
Ca nu stiu exact ce vreau....
quasaria
Postat pe 11 August 2010 21:09
mami,io pan-am stiut exact ce vreau si pana am desenat si ultimu' fir de par din coama,au trecut doi ani...
preci
Postat pe 11 August 2010 21:14
preci, eu nimic in viata mea n-am asteptat TREI ZILE pina sa ma hotarasc....
Da' NIMIC!
quasaria
Postat pe 11 August 2010 21:16
poi nici nu trebe',Q...
din momentul in care stii exact ce vrei!
ideea-i sa stii exact ce vrei,da' daca dai o raita prin valea goagalului si vezi enshpe milioane de modele si desene in enshpe milioane de mii de feluri...e cam greu sa te decizi..

mie mi-a fost greu pt ca am vrut sa fie unic,megaultra personalizat,cu detalii foarte bine definite...
is cam perfectionista,ce-i drept...
preci
Postat pe 11 August 2010 21:25
da si eu am stiut
cuuu...vreo 5ani inainte!
dar pe-afara erau destul de scumpe, si am tot amanat
fleurdelis
Postat pe 11 August 2010 21:28
neata! ma bag si eu in seama si sper sa nu deranjez pe nimeni, pentru ca o fac cu informatii si incurajari desi au trecut cele 3 zile de care vorbeai

nu e tatuajele o chestie asa grea!

nu doare-al draq, e de la caz la caz, ca orice durere, de altfel. desi e logic ca in partile cu oase se simte mai rau (si cand te lovesti, doare mai rau pe os, decat pe buca ;)) . senzatia ar fi de zgarietura, evident amplificata de marimea desenului sau de cat de plin colorat e sau pe contur. eu mi l-am facut in zona abdomenului si mai ca n-am simtit nimic.
omu ala are ceva simt artistic, nu e un oarecare! deci te poti duce si cu o poza cu mama-soacra si el ti-o poate imprima pe piele (ma rog, pentru pretul potrivit ;) si nu zic c-ar face-o cineva!) .... sa stii tu cam ce vrei si el poate desena si pe loc, asta zic eu ca e cel mai important la omu ala artistul! apoi ia desenul de pe foaie si-l copiaza, la propriu, pe piele exact asa cum e, nu se apuca sa deseneze din memorie deci frica de a nu iesi ce vrei, n-am prea inteles-o! sau poate v-ati referit voi la altceva.
de culori nu zic nimic, ca habar n-am, nu m-am interest mie-mi plac doar cele negre!
sa aiba tatuaje self-made din cap pana-n picioare nu e neaparata nevoie, poate doar in filme! plus de asta, unele zone i-ar fi greu accesibile (se lucreaza cu doua maini, nu cu un deget, fiind nevoie sa se stearga in permanenta surplusul) .... si totusi, umbla cu un ac, nu cu pensula! da poate-or fi si d-astia ....
asta cu alesul, ganditul si 100% sigur pune bete-n roate, in loc sa fie ceva placut, venit pe moment/emotie/perioada/eveniment/etc . si de care-ti vei aminti ulterior .. sa fie ceva spontan sau original (cum are angelina, datele de nastere ale copiilor, in nu stiu ce limba) si sigur nu-tI va parea rau de alegerea facuta .... tu sa stii clar linia pe care vrei sa mergi - tribal pe curb sau spini, fluturasi finuti sau dragoni, flori sau pistoale, etc.si el iti poate propune un desen anume.

ca si locatie, eu mi l-am facut in mall vitan bucuresti (mai e inca si acum, in corpul nou, la parter, in stanga starbucks-ului), curat, rapid si frumos! da putin cam scump, ca era desenul meu, ci nu al lui .... si pentru ca i-am ranit putin mandria, mi-a ranit si el portofelul ;) hihihi
eu stiu ca timp de o luna de zile n-ai voie sa-l expui la soare si trebuie si uns, deci mai bine nu te tatuezi pe timp de vara. dupa o luna, nu mai e nici un fel de problema, asa tin eu minte.

la mine a durat ceva pana mi l-am facut, ca-mi era tare frica de durere . pana-ntr-o seara cand am desenat o imbarligatura gen tribal si mi-am promis sa n-o mai fac deloc daca n-o fac in ziua urmatoare . a doua zi, mai ca am zburat spre mall! si de cate ori ma uit la el, ma iau la misto ce fata curajoasa si hotarata!, deci imi aduce un zambet pe fata, desi nu e nici cine stie ce desen si nici nu reprezinta nimic, decat hotararea mea. Nu-mi pare deloc rau nici ca si nici ce mi-am facut! dimpotriva ....

bafta multa si curaj .... desi o sa realizezi dup-aia ca mai mult a fost stresul , decat chestie grea!
anca4vlad
Postat pe 15 August 2010 11:38
ti l-ai facut Q??
fleurdelis
Postat pe 15 August 2010 14:59
nu l-am facut inca.
O sa il fac cind ma hotarasc asupra modelului, pina in noiembrie... Mi-l fac cadou de ziua mea :-)
quasaria
Postat pe 15 August 2010 15:56

poatee...o sa iti spun o poveste....
a "semnului" meu, la un moment dat!
si bineinteles, in privat....
fleurdelis
Postat pe 15 August 2010 16:14
astept si io povestea aia... da' de la Q si preci ...
bineinteles, tot IN PRIVAT!!!

oaliuuu!!! nu dadeati, bre, ca-s batran si nacajit!
Thor_again
Postat pe 15 August 2010 16:19
asteapt-o!
fleurdelis
Postat pe 15 August 2010 16:20
bre, fleuro, io nu astept povestea ta
io le astept p-alea ale celor la care am facut referire

ca Q e manechina si preci e hot, manca-le-ar tata!
Thor_again
Postat pe 15 August 2010 16:23
Poate-ti trage-o spovedanie Irinuca.

In privat desigur.
AMELYY
Postat pe 15 August 2010 16:31
noup! irinuca le trage pe toate la vedere
Thor_again
Postat pe 15 August 2010 16:34
Lipsa de imaginatie, unele se mai fac si pe dupa cires.
AMELYY
Postat pe 15 August 2010 16:39
am inteles io ca nu a mea!
d-aia si ziceam ...
fleurdelis
Postat pe 15 August 2010 16:41

thor, eu i-am spus lu'preci povestea cu triballu' (in privat, desigur) -dar nu m-am gandit la vreun conference.... uite, I'm sorry, daca stiam te invitam.
quasaria
Postat pe 15 August 2010 16:43
poi si ce?
amu-i tarziu?

sau ai uitat-o?
Thor_again
Postat pe 15 August 2010 16:45
prea tirziu....
quasaria
Postat pe 15 August 2010 16:50
fleurdelis
Postat pe 15 August 2010 16:52
anca...
-imi pare rau daca insuficientele si inexactele mele explicatii si lamuriri asupra tatuajelor te-au nevoit sa-ti uzezi tastatura...
-Q a inteles exact ce trebuia sa inteleaga,cu tot dezacordul evident intre subiect si predicat...
-experienta mea proprie si personala nu s-a vrut nicidecum a fi un etalon,si nici in pacatul generalizarii nu cred sa fi cazut...
-'mneata parca aveai neshte probleme de rezolvat pe kids,nu?
-in rest,lucrurile sunt crystal clear.
preci
Postat pe 15 August 2010 22:58
Demult, cind eram eu tinara si frumoasa si tatuajele erau un mare nono in Ro am vrut sa-mi fac un elefantel mic pe omoplatul sting....nu l-am facut si nu-mi pare rau. Cred ca mi-ar fi parut rau daca il faceam pentru ca am eu o problema cu semnele particulare (am citeva pe care sincer nu mi le doream).

In rest nu consider in nici un caz chestie de curaj sa-ti faci un tatoo.E ca si cum in sfirsit la 20 de ani te hotarasti sa porti cercei si-ti faci gauri in urechi.Mare lucru!

Cuscry, mie-mi place buburuza ta, se spune ca aduc noroc (ca si elefantii de altfel).
Ciresica
Postat pe 15 August 2010 23:07
mami,deci hai sa-ti explic chestia aia cu curajul...

nu-ti trebuie pt ca te doare,ci pt ca s-ar putea ca in cativa ani sa te plictisesti de desen,sa nu-ti mai placa,sa nu-ti mai convina cum si unde si cat se vede...
daca vrei sa-l dai jos e mai greu si mai dureros...
deci iti trebuie curaj ca sa traiesti cu si in pielea ta dupa neshte ani de la desenare....
poate ca termenul nu-i cel mai potrivit,da' intelegi matale ce vreu sa spun,este?

iar buburuza mea colorata (aviz,Q!) a aratat cam doua luni ca si cum m-as fi ars cu tzigarea,si a avut nevoie de o retusare ulterioara pt ca era facuta in cea mai sensibila zona dpdv al amplasarii unui tatuaj,adica pe laba piciorului...
preci
Postat pe 15 August 2010 23:16
ala de pe spate,in schimb,desi mult mai mare si mai minutios,a fost mai putin dureros si s-a vindecat mai repede...
da' am stat 5 ore jumate cocoshata,in loc de 30 min,cat a luat buburuza...

si omu' meu ( ) avea tatuaje self made cam prin toate loacele in care a putut ajunge singur cu acul...
preci
Postat pe 15 August 2010 23:27
saracul om! si toate tatuajele lui spun un singur lucru : "I luv u Preci!" nu?
Ciresica
Postat pe 15 August 2010 23:31
pina la urma... si eu am o gramada de semne particulare, de copil cuminte ce am fost (capu'spart, genuchii zdreliti prin vreo 10 locuri, coate rupte, etc). Gitul nu mi l-am rupt, in rest...
Si mai am si semnele (e drept, aproape invizibile) de pe la operatii.

Asa ca oricum nu pierd vreo caroserie impecabila.....

quasaria
Postat pe 16 August 2010 02:49
apropos de subiect,...se fac tatuaje fosforescente !!!!!
ladyDY
Postat pe 16 August 2010 10:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"cura" pt pesimism??? 16 De la: garbo_1474 23 Mai 2012 00:11
Ce v-a costat pastrarea unui copil? 51 De la: garbo171675 25 Ianuarie 2013 19:47
Cum ne invingem fricile? 16 De la: garbo_1681 23 Mai 2012 13:18
Relatie ciudata 28 De la: garbo229279 29 Decembrie 2012 10:24
femeia la volan si barbatul in dreapta 209 De la: vb_violeta2YAHOO_COM 8 Ianuarie 2010 18:25
Setari Cookie-uri