nu vrea laptic si pra mult ceai

fetelor...eu am o mare problema cu fetita mea. are 2 ani si 9 luni si bea lapte la greu. si ziua si noaptea numai din biberon, din cana nu vrea deloc. lapte nu mi-a baut deloc de cand am nascut-o.

nu stiu cum sa o intarc si eu . plange daka nu-i dau lapte , se tavaleste.
astept si eu cat mai multe sfaturi. va multumesc.
garbo106422
Postat pe 10 Mai 2010 11:59
pai..bea lapte la greu, numai din biberon, sau nu a baut lapte deloc de cand ai nascut-o?te contrazici! cum ramane deci?
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 12:01
chanty
Postat pe 10 Mai 2010 12:34
din cauza laptelui ai alunecat in halul asta
deci il intarci de la lapte imaginar sa intelegem
alinakatt
Postat pe 10 Mai 2010 12:47
cred ca a vrut sa spuna ca bea lapte din biberon, dar nu si ceai. sa nu fi baut lapte de cand s-a nascut...mi-e greu sa cred aasa ceva

totusi nu inteleg faza cu intarcatul:adica sa renunte la biberon sau ce intarcat, daca bea din biberon fata...
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 13:03
la noi e altfel problema.... nu bea ceai deloc si lapte doar cand face nani, in schimb bea la apaaaaa.........acum ma gandesc sa ii introduc laptele de vaca in loc de cel de la lapte junior 1+. denis are un an si 4 luni si ma gandesc sa renunt la laptele praf ca e cam scump ... oare daca pun lapte de vaca in laptele praf se intampla ceva? sa le combin cumva...
denis2009
Postat pe 10 Mai 2010 13:25
nu vad ce ar poutea sa fie rau. ce reactie chimica ar putea face?
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 13:26
pinicuta hai ma ca ma amuzam si eu la cum era postat anuntul
am plecat ...kiss la toate
alinakatt
Postat pe 10 Mai 2010 13:29
scuze fetelor........am vrut sa spun k CEAI nu mi-a baut deloc.
lapte mult bea si ziua si noaptea.

sa o "intarc" ...adik sa nu-i mai dau lapte deloc.sau sa-i dau cu canita dimineata si seara. dar nici cu cana nu vrea acum deloc.
garbo106422
Postat pe 10 Mai 2010 15:26
lasa mai copilu-n pace sa bea lapte. laptele e f bun. n-am mai auzit pe nimeni suparat ca bea copilul lapte. ca vrei sa-i scoti biberonul e altceva. incearca sa ii largesti tetina pana cand devine ca o sticla biberonul. sau da-i din sticla tuguiata de tedy de pilda, ca sa se dezvete de biberon.
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 15:29
pinicuta poate nu-si mai permite sa-i dea lapte... am mai auzit eu mamici care au renuntat la lapte ca nu au bani, dar ele beau cafele si fumeaza in draci...scuzati expresia asa ca...eu in locul tau, kidz004572 i-as da lapte cat poate sa bea si as pacali-o sa renunte la biberon inlocuindu-l cu canite care au pai, sau chestie din aceea speciala de supt, sunt atatea nebunii pe piata...
aly_raz
Postat pe 10 Mai 2010 15:46
cum doamne iarta-ma sa nu-ti permiti, ca doar nu trebuie sa ii dai lapte praf pana la 80 de ani: poate sa ii dea lapte din comert, si chiar din ala la punga bine fiert eventual (nu la cutie daca e prea scump): ca si daca nu i-ar da lapte, ceva tot ar trebui sa ii dea, nu? acuma na, toate cost, ce sa-i faci!

dar culmea: in timp ce unii nu stiu cum sa pacaleasca copilul sa bea mai mult lapte, altii se chinuie sa i-l scoata din meniu
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 16:03
pt vali filote: daca ai fi citit ce am scris inainte poate nu te-ai fi grabit sa spui ceea ce ai spus...
copilul meu nu bea nimic daca nu ii dau suc.. pot sa il las fara lichide (in afara de laptele pe care il bea de 2 ori pe zi) si o saptamana.. nu pune gura pe apa sau ceai!!!
dianecrii
Postat pe 10 Mai 2010 16:59
o sa se obisnuiasca cu apa si ceaiul. la vara cel putin, cand o sa vina caldurile alea, o sa vezi ca va bea (nici al meu nu a baut la inceput, dar cand a venit caldura a inceput sa bea si s-a invatat pe urma cu apa. acum apa e lichidul lui preferat

auzi, daca bea suc de fructe incearca sa i-l diluezi treptat pana ramane numai apa. ar trebui sa mearga...
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 17:06
fetelor chiar nu inteleg cum vrea cineva sa-si dezvete copilul de lapte eu ma chinui de luni intregi sa-i dau lapte fiindca de cand nu mai am lapte de la 5 luni,acum are 9 luni refuza sa bea lapte,am cumparat toate variantele posibile de lapte praf am incercat cu lapte de vaca cu lapte de la magazin si tot refuza !nu stiu ce sa fac cu ea!!!dati-le lapte cat vor!!
in legatura cu sucul ai grija prea mult suc oricat de natural ar fi face acid!cel putin asa mi-a spus pediatra mai ales cand ii f cald e mult mai indicat ceaiul sau apa!suc doar 6-8 lingurite pe zi!
Szilvia_kidz
Postat pe 10 Mai 2010 19:14
eu zic sa il lasi sa bea cat lapte vrea...ce varsta are?...nici bebe meu knd era mai mic (akm are 10 luni juma) nu vroia sa bea nic ceai nici apa...dar eu i-am dat cu liguritza si culmea asa il accepta ...akm bea si 2 sticlutze (de 150 ml) si apa o bea deasemenea,mai bea si suc dak i dau dar nu vreau sa i dau prea mult suc mai bine apa sau ceai de sete si in rest de 2 ori lapte,dim si seara cu cereale si de doua ori pe zi papa...
eu_mino
Postat pe 10 Mai 2010 19:33
fetelor dragelor......nu k nu as vrea sa bea lapte deloc. dar macar noaptea sa nu mai bea , k are deja 3 ani in august. e mare.

si ziua daca as putea sa o dezvat sa bea non-stop. dimineata si seara cred k e de ajuns., dar ea bea de 2-3 ori pe zi, plus seara la culcare, plus noaptea de 2 ori.

vi se pare k e bine asa?
garbo106422
Postat pe 11 Mai 2010 16:02
las-o sa bea cat lapte doreste eu as da orice sa bea lapte fetita mea dar ea refuza!!bucura-te!
Szilvia_kidz
Postat pe 11 Mai 2010 17:16
da...mai , dar cu gandul k i se va da lapte nu-mi manaca mai deloc mancare.
asta ma enerveaza pe mine.
la 3 ani traieste doar cu lapte? zi si noapte?

ma gandeam k dak il raresc, asa poate papa si ea mai bine mancarica.
garbo106422
Postat pe 12 Mai 2010 15:22
ai dreptate kidz004572! dupa parerea mea la 3 ani (desi laptele e f bun )nu ar trebui sa fie principal in alimentatie...incearca sa i explici ca nu e voie atata lapte si incearca sa i faci diferite feluri de manacare cu nas ,ochi, gura,diferite figurine pt ai atrage atentia (zic eu)...iti urez succes si pofta buna (la mancare nu lapte)
eu_mino
Postat pe 12 Mai 2010 20:50
de cand pot incepe sa ii dau si altceva pe langa san?
dancris
Postat pe 15 Mai 2010 11:28
eu zic k de la 4 luni poti sa incepi cu suc de morcov...desi multi doctori recomanda dak alaptezi sa incepi sa-i dai alceva de la 6 luni...akm vezi u cum se satura...
eu_mino
Postat pe 15 Mai 2010 11:35
dancris daca alaptezi,ideal ar fi de la 6 luni. Poti intreba pediatrul si apoi sa te hotarasti ce decizie iei.
bau
Postat pe 15 Mai 2010 12:56
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 5 Iunie 2010 19:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare se intampla ceva????? 7 De la: ale_micutza 13 Octombrie 2009 07:03
Analize in timpul sarcinii 1 De la: kidz000722 29 Mai 2009 13:38
Vaccin Canceru de col uterin si sarcina 1 De la: ralucimp 22 Octombrie 2010 09:13
Foto Video Trash The Dress, Poezia asezata in rama 1 De la: eunescu 10 Noiembrie 2009 13:02
Sangerare vaginala la fetita de 2 ani 2 De la: fleurentina 8 August 2009 00:21
Setari Cookie-uri