sistemul sanitar din romania

oameni buni,am avut ocazia in ultimul timp sa am de-a-face cu spitalele din romania,cu doctorii,asistentele.etc din pacate mai mult decat mi-as fi dorit,bebe-ul meu in varsta de 8 luni,a fost nevoit sa se lupte cu viata inca de la inceput si tot umblam prin spitale,in pitesti,in targoviste,la bucuresti,etc.S-a nascut prematur si cu un torticolis congenital,acum mai nou am descoperit ca are si o paralizie a plexului brahial o forma usoara e adevarat,care i s-a tras din cauza incompetentei de mare speta a unor moase care au fost deranjate pe timp de noapte din somn si au fost tare nervoase pana in momentul cand a ajuns sotul meu cu plicurile cu bani,s-au purtat cu mine oribil,la inima o gaura intre camere si tot asa,in ciuda acestor fapte copilul meu este un copil care rade tot timpul,poate simte ca este iubit si se fac sacrifici pentru el ,nu stiu.Nu pot sa zic despre medicii si asistentele din romania,asa zisi angajati in folosul oamenilor un mare rusine,RUSINE,RUSINE DE MII DE ORI.De ce nu se iau masuri de ce nu se face ceva de ce sistemul e atat de corupt,iti trebuie bani cu sacu in spital.Va rog sa ne facem auziti sunt oameni care nu dispun de sume de bani,si sunt bolnavi sau copiii lor sunt bolnavi,sa se tina cont macar de copii,care nu au nici o vina ca nu au parinti in parlament.RUSINE lor zic inca o data si pacat de talentul si desteptaciunea cu care i-a inzestrat dumnezeu.Am intalnit insa si doctori e adevarat foarte rar cu caracter,bravo lor si sa le dea dumnezeu atata sanatate cata ofera.va pup si astept sa discutam acest subiect.Multumiri mamicilor care vor sa ajute alti copii.
clara_kidz
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:15
imi vine sa plang cand aud de asa ceva dar asta e tara in care traim chiar urmaream la stirile pro tv emisiunea avem viata in sange si pana nu a fost mediatizata chestiunea registrului pt donatorii de celule stem autoritatile nu au luat nici o masura RUSINE foarte mare RUSINE
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:24
DA sistemul sanitar din romania este un sistem sanitar de toata jena ca sa zic asa si nu altfel
am o pritena care a nascut in germania un copil la 5 luni si jumatate iti dai seama ca in romania acel copil nu ar fi trait si daca ar fi facut-o acum era un copil cu tot felul de sechele din fericire a avut viata ca nu s-a nascut aici pentru ca e cineva acolo sus care-l iubeste foarte mult sa zic asa
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:27
acum mi-am adus aminte parca mai era o mamica din suceava parca pe un topic care a nascut prematur nu stiu sigur la cate luni al carei bb nu a putut fi salvat si chiar intreba disperata unde ar fi putut naste ca sa-i traiasca bebelusul cu toata sinceritatea NU IN ROMANIA.
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:30
la spitalul unde am fost internata cu asta mica erau multi copii cu handicap,pot spune ca chiar prea multi de ceea ce vedeai in jur ti se rupea sufletul,printre care si o fetita care acum avea doi anisori nascuta pe la sase luni de sarcina partea dreapta a creierului nu functiona se putea face ceva pentru copil dar in strainatate si dupa cum bine iti dai seama mama nu avea banii necesari,de ce nu ii ajuta cineva,de ce nu intra nimeni in spitalele unde sunt astfel de copii si sa se aloce un fond de stat pentru ei,lasa mai bine sa faca politicieni nostrii si doctorii burtile mari care nu le ajungi la nas nici cu prajina inca o data rusine,de ce se inchid ochii,doar pentru ca nu pot fi schimbate prejudecatile
clara_kidz
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:33
buna fetelor.....imi pare rau sa aud asemenea vesti, dar cred ca asa e peste tot.la noi(care suntem plecati din tara) situatia e la fel cu spitalele si policlinicile de stat si cele particulare. cele de stat sunt nu stiu cum sa ma exprim ca sa nu jignesc,pt multime iar cele particulare intr-adevar te trateaza regeste dar si plata e pe masura.

fetita mea avea febra peste 39 si m-am dus la urgenta pt copii la stat si mi-au spus ca e racita.febra persista si m-am dus la particular si mi-au gasit ca avea infectie urinara si ne-au internat de urgenta..am stat 3 zile si pt acele zile am platit 2500$.dar nu am nimic de comentat.

prietena mea la fel.baietelul ei avea febra 40, s-a dus la stat,tot la urgenta si i-au spus ca are virus, ca e racit si daca ii creste febra peste sa vina iar.si cd s-au dus la particular avea otita.......

asa ca peste tot e la fel.

horobeanu
Postat pe 29 Aprilie 2009 21:43
asta asa este ca la particular platesti pe cand la stat...dar am si eu o curiozitate or fi mai bine pregatiti cei de la particular nu tot scoala aia o fac?acum sincer daca vine unul la tine cu un mar pe o parte rosu si pe alta verde tu-l vezi tot rosu?chiar nu inteleg ce se intampla cu medicii astia?
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Aprilie 2009 12:52
ba da , au aceeasi scoala dar stimularea slariala e mult mai mare si atunci si interesul creste.plus ca la particular daca nu esti multumit,poti sa faci plangere si te dau afara imediat, pe cand la stat avand cazuri pe banda nu e chiar asa....si de aici diferenta.

asa ca..........asta cam este situatia din pacate.cred ca in mai toate profesiile e la fel,singura diferenta ca e doctorii fac experiente pe oameni si copii.......

ooofffffffffffffffffff
horobeanu
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:06
...mda ca peste tot totul se rezuma la bani pana si viata unui om in cazul de fata copil tot la bani se rezuma
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:10
doctorii sunt acelaisi si la particular si la stat (chiar aceleasi persoane vreau sa zic, lucreaza si colo si colo). fapt pt care la particular nu beneficiezi de mai multa sanatate ci doar d emai multa cxuratenie eventual, nu mai stai la coada (cica...), eventual ti se zambeste mai mult. Medicina nu este insa plina de doctori infecti. Sunt si oameni admirabili printre ei, trebuie doar sa ai norocul sa dai de ei
pinicuta
Postat pe 30 Aprilie 2009 15:11
kidz 315, sa ne spui cum a fost la dr, noi tocmai am fost azi la un control si am vazut acolo un pacient operat de ea , avusese gura de lup si ea ii construise cerul gurii. Super tare tipa! Nota 10 de la mine
pinicuta
Postat pe 30 Aprilie 2009 15:12
a, si..s-ar putea la particulari sa aiba aparate mai performante...
pinicuta
Postat pe 30 Aprilie 2009 17:22
mi se rupe sufletul, si plang instantaneu cand aud asemenea povesti. Imi pare nespus de rau.
Pe de alta parte sunt nespus de fericita ca viata mi-a permis sa nasc intr-o tara ceva mai civilizata, cu un sistem sanitar public ceva mai bine pus la punct. Am nascut intrun spital de stat, nu am dat nici un ban si am fost tratata f.f.f. bine. Cu Eugen nu am avut probleme de sanatate pana acum insa ceea ce am vazut, gen medic de familie, pediatru, vaccinare la copil, pot sa ma declar f.f. multumita.

Si inca ceva, fetita unei prietene, s-a nascut la 5 luni jumate si este perfect sanatoasa, acum are 5 ani. Nu au platit nimic la doctori sau spital (fetita a stat 3 luni in spital dupa nastere) si in schimb au primit ajutor in bani din partea primariei. Deci se poate
corina_dragoi
Postat pe 4 Mai 2009 17:03
se poate dar nu la noi sau la noi mult mai greu adica mai intai trebuie sa intervina mass media si apoi sa se sesizeze si autoritatile cum a fost cazul registrului de celule stem
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Mai 2009 11:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EXISTA PISCINA PENTRU BEBELUSI IN CLUJ? 9 De la: albasiero 9 Februarie 2010 13:43
teste sarcina fals pozitive? 3 De la: danicosmi 8 Decembrie 2009 22:50
O problema care ma macina de cateva luni!! 11 De la: vasilicasavoiu 19 Martie 2009 13:39
dr strajean de la elias 1 De la: zarraza 14 Octombrie 2009 16:06
contractiile 3 De la: felideni 9 Noiembrie 2008 22:55
Setari Cookie-uri