Ajutor!!!

Sunt foarte nelamurita.Sa incep cu inceputul,sunt insarcinata in aproape 14 saptamani,am fost la control in saptamana a 9 si atunci mi-a facut un ecograf si a spus ca totul e bine,ca e pozitionat bine.De atunci nu am mai fost si am zis sa merg cand o sa fac 4 luni sa vad la eco si ce sex are insa ma chinuie multe ganduri.Nu stiu parca am un presentiment aiurea,citesc numai prosti gen sarcina oprita din evolutie,am numai vise urate stau intr-un stres continuu.Nu am avut pana acum nicio durere,nicio sangerare,nimic sa arate ceva aiurea,m-am ingrasat 2 kg dar nu stiu daca e de la sarcina ca mananc intruna,nu ai am greturi,am avut doar 1 luna,nu imi e somn,adica nu prea am simtome de sarcina,sunt normala numai ca am burta.Se poae opri sarcina si sa nu-ti dai seama adica ai vreun simtom,mentionez ca am aproape 24 de ani si sunt la primul copil,nu am avut niciodata probleme de sanatate insa nu stiu cum sa ma descurc cu toate gandurile aste aiurea.Mi-am facut analizele de sange si mi-au iesit normal in afara de faptul ca sunt anemica adica am hemoglobina 11 dar iau vitamine prenatal.Ce pot sa fac sa scap de gandurile astea pana ajung la doctor asta dupa paste.
BIANCA_ELENA
Postat pe 26 Martie 2010 11:44
salut, Bianca! nu te nelinisti dejeaba ca te stresezi si nu faci bine. daca ai nelamuriri te poti duce la inca un control ecografic. eu personal am fost lunar la ecograf, dar cica se recomanda de 3 ori in perioada sarcinapii, la fiecare trimestru.
apropo, ar trebui sa iei NEAPARAT ACID FOLIC, pentru anemie si pentru bebelus(lipsa acidului folic duce la retard mental la bebelusi). sincer nu stiu ce contine prenatal, eu nu am luat, ca am stat in Dubai pana in luna a cincea de sarcina si s-a recomandat altceva, adica sa iau acid folic si fier(daca nu ai greturi). eu am avut greturi din a doua luna pana in a patra luna, medicul mi-a dat sa iau Bonamin, dar nu a avut un efect prea mare. burtica la mine a devenit vizibila prin luna a cincea. dar in luna a saptea a opta deja mi-era greu sa respir, bebe imi presa plamanii. fetita mea s-a nascut de 3,850 kg.
din luna a saptea am luat calciu pentru formarea oaselor lui bebe.
bebe al tau se misca sau inca nu il simti, dar eu zic ca esti ok pentru ca nu ai simptome ca ai avea probleme.
imi zici si mie ce ti-a zis medicul cand vei merge la control.
sanatate! fii pozitiva in gandire :)
irene13
Postat pe 26 Martie 2010 13:58
stai linistita si nu fi calma... adik mno eu acum iti dau sfatul acesta dar si eu eram la fel knd eram insarcinata.. dar sincer daca cumva sarcina se opreste din evolutie sau se intampla ceva cu bebe o sa ai sangerari... si e normal inca sa nu ai multe simtome pt k bebe e mic... acum daca stai sa te gandesti bebicul tau e cat o piersicutza abia daca are 100 grame... deci stai foarte linistita si o sa vezi k timpul va trece in zbor!
gandurile acestea le-am avut si eu cat eram insarcinata pt k tot la primul bebic sunt.. si uite k timpul a trecut in zbor si totul a fost ok! si eu eram anemica in timpul sarcinii si am inceput sa ma ingras abia in luna a 4 a si atunci am pus doar 3 kg pe mine! deci stai linistita k totul e ok!
gandestete k tu singura iti faci rau daca te nelinistesti! si cu ecograful... si eu mergeam in fiecare luna.. pt k eram nerabdatoare sa il vad
ale_micutza
Postat pe 27 Martie 2010 17:36
salut bianca! eu zic sa stai cat mai linistita si sa nu te mai stresezi , mai bine daca ai ceva de lamurit mergi la medicul care iti urmareste sarcina si fa un control sau eventual chiar o ecografie , eu personal la ultima sarcina eram la fel de stresata ca si tine si aveam numai ganduri negre despre bebe si de aceea mergeam la medic aproape saptamanal ca il si plictisisem la un moment dat cu atatea vizite , ecografie am facut lunar ca sa maa asigur ca totul este in regula si doamne doamne mi-a ajutat si am o bebica super frumoasa si sanatoasa !!! sarcina usoara
cory_emy
Postat pe 27 Martie 2010 20:43
bianca daca vei continua sa te stresezi singura nu vei ajunge la un numitor comun,relax e mai bine asa si pt tine si pentru bebic.
nu este o regula sa ai simptome,eu nu am avut nu am vomitat deloc in toata sarcina iar oboseala si-a pus amprenta abea de la 7 luni asa ca nu te mai stresa si nu mai citi lucruri negative,fi optimista ca totul va fi bine ai sa vezi. .te asteptam cu vesti bune.
anaROBERT
Postat pe 29 Martie 2010 02:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
idei de mancaruri pentru tati si restul familiei 6 De la: ionela_miruna 25 Martie 2019 18:04
Bona in zona Berceni 8 De la: garbo_1358 15 August 2013 12:45
Peste o luna luam motzul. Cum procedam??? 34 De la: ninutza 23 Ianuarie 2009 19:22
Salivatie abundenta 1 De la: kidz000837 19 Noiembrie 2010 23:15
durerea in timpul nasterii 100 De la: garbo263017 20 Martie 2012 08:27
Setari Cookie-uri