constipatia...

buna seara fetelor...avem si noi o problemuta...delia este constipata...se chinuie mititica sa faca kk se screme urla,se inroseste toata..ii bag si supozitor si tot face urat...i-am scos din meniu tot ce constipa...am ajuns sa-i dau para dupa aceea imediat apa, iaurtel cu ceai...... nu stiu ce sa mai fac sa nu se mai chinuie... care mai stiti si alte solutii astept sugestii... pooop la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 28 Februarie 2009 20:09
pt constipatie,mai ales pt copii,carora nu le putem da orice fel de tratament,deosebit de bun este TRANSFER FACTOR RIOVIDA,100% natural,extras din rodie,struguri,boabe de soc,boabe de acai(un fruct din brazilia),afine plus FACTORI DE TRABSFER extrasi din colostru bovin si dun galbenusul oualelor de gaina,un excelent imunomodulator,stimuleaza functiile sistemului imunitar cu pana la 283%,ceea ce nu poate face niciun alt produs existent pe piata la acest moment !!!
silviu_m74
Postat pe 28 Februarie 2009 20:52
incearca cu ceai de musetel de la milupa.
felideni
Postat pe 1 Martie 2009 17:57
mamica draga...am si eu aceeasi problema cu fetiza mea....ai gasit vreun remediu ptr aceasta problema????sanatate
sara09
Postat pe 12 Iunie 2009 23:03
salut mai ce sa ti zic mai fai senzatie si cu termometru sau intraba la farmacie daca exista pentru copii vreun laxativ
vali_ciurea80
Postat pe 12 Iunie 2009 23:20
Buna seara la toate mamicile in leg cu constiparea la bebei
Ce vrsta are bebe ? pentru ca dac are peste 5 luni poți sa ii dai miere bine n cantitți mici asa mi-a dat mie medicul cnd am avut probleme cu micuța mea DILUAT IN CEAI DE MUSATEL SAU BABY DRINK
PUP
cinsarcinata
Postat pe 13 Iunie 2009 00:16
Te aprob in totalitate vali_ciurea80 și eu ii mai fceam asa pentru ca ajuta dar dac este ceva constant ar trebui sa consulte un medic și treaba cu termometrul nu poți sa o faci zilnic deoarece irita zona pupici
cinsarcinata
Postat pe 13 Iunie 2009 00:21
incearca sa nu-i mai dai paine(daca-i dai),suc de mandarine(clementine)sau intreaba dr pediatru de lactuloza(nu mai stiu exact cum se scrie,dar asa se citeste).am folosit si eu la fetita cea mare,si a dat rezultate bune,dar nu-i da pana nu-ti recomanda medicul,pt ca este totusi un medicament.bafta.
dadylaly
Postat pe 13 Iunie 2009 10:10
mierea se recomanda dupa varsta de 1an-1an jumatate.
dadylaly
Postat pe 13 Iunie 2009 10:11
cateva idei despre fructe in lupta cu constipatia....sper sa te ajute

spalate si decojite, sau sub forma de compot.

Prunele, mai ales cele uscate, inmuiate in apa de dimineata pana seara, constituie un bun laxativ, placut la gust. Se recomanda in special in constipatii cronice.

Caisele uscate sunt laxative, in timp ce cele proaspete sunt astringente.

Ciresele si visinele sunt si ele usor laxative, fie consumate ca atare, fie sub forma de compot sau infuzie (o lingura de fructe uscate la o cana de apa).

Merele consumate cu coaja regleaza tranzitul intestinal si absorb eventualele toxine. Pentru copii, tot pentru efectul laxativ, se recomanda siropul de mere, preparat din suc de fructe in parti egale cu zahar si fiert la foc domol pana la consistenta siropoasa.

Maslinele si, in special uleiul obtinut din ele au efecte laxative, neproducand colici. Pentru o doza se recomanda 20-40 ml ulei.

Migdalele dulci se consuma ca atare, in cantitate de 50-100 g o data.

Pepenele verde si mai ale cel galben sunt laxative, efecte remarcabile obtinandu-se cu sucul acestor fructe.

Perele sunt mai puternic laxative decat merele, dar sunt contraindicate pentru cei care sufera de cataruri digestive si hemoroizi.

Portocalele se folosesc fie ca atare, fie numai coaja de la doua portocale care se fierbe 30 de minute in apa; se arunca prima apa si se fierb din nou intr-o jumatate litru de apa, la care se adauga 20 g zahar; se scot din siropul respectiv si se usuca pe o farfurioara.

Smochinele se pot asocia cu prunele sub forma de infuzie, obtinuta din 2-3 prune uscate si o smochina la o cana de apa, dupa ce fructele au fost in prealabil macerate cateva ore in apa. De la smochin, tot ca laxativ, se pot utiliza ramurele tinere taiate marunt (doua linguri la o cana cu apa) sub forma de decoct.

Socul este si el util in constipatiile cronice. Se folosesc fructele bine coapte si uscate, sub forma de decoct (o lingura fructe la o cana cu apa); dupa fierbere, timp de 15 minute, se filtreaza, bobitele se storc si se adauga zahar sau miere dupa gust; se beau 1-2 cani pe zi.

Strugurii, in special cei albi, consumati cruzi, in cantitati sporite zilnic, sau mustul proaspat au, de asemenea, proprietati laxative.

Un bun remediu pentru combaterea constipatiei este amestecul in parti egale de tarate de grau cu miere (cca 50 g), dupa care se bea un pahar cu apa.

Numeroase legume, fructe si seminte sunt utile in ameliorarea diareelor si enterocolitelor, precum si in alte afectiuni ale aparatului digestiv. sa auzim de bine!












oto_otto2000
Postat pe 13 Iunie 2009 10:45
Nu stiu ce sa spun parerile sunt impartite in leg cu mierea mie asa mi-a recomandat medicul dar era destul de grav atunci si am uitat sa ii mai spun ca am mai folosit si biotic baby este bun si pt constipare si pentru cand bebe se strica la stomac se da la orice varsta jum de plic este excelent si pt mamicile insarcinate 1-2 plicuri /zi cu probleme de constipare te ajuta sa te duci normal la toaleta si te mai ajuta sa elimini gazele
pupicii la mamici si bebeici
cinsarcinata
Postat pe 13 Iunie 2009 12:02
eu nu am vazut nici un efect la biotics baby, referitor la reglarea scaunelor... probabil depinde de organismul fiecaruia...
pinicuta
Postat pe 13 Iunie 2009 12:24
incearca ulei de masline pe stomacul gol,e gretos stiu dar da rezultate si nu are nici un fel de reacti adverse.Eu la Barbara i-am dat la recomandarea medicului cite o lingurita pe zisi s-au vazut rezultatele
alinakatt
Postat pe 13 Iunie 2009 12:29
din cite stiu eu biotics baby se recomanda in paralel in tratamentul cu antibiotic, ajuta la tolerarea lui si a florei bacteriene .....
alinakatt
Postat pe 13 Iunie 2009 12:32
sall fetelor.....noi am rezolvat problema constipatiei cu HUMANA MILCHZUCHER in 2 zile....se pun cate 2-3 lingurite in papica la bebe,nu schimba gustul mancarii....este foarte bun....de acum stiu ce sa ii dau fetitei cand se constipa foarte tare....si nici nu este scump acest tratament....dar trebuie tinuta in schimb evidenta datei la care ai desfacut cutia....nu trebuie sa o tii mai mult de trei saptamani....va poooopicim dulce si burticute sanatoase la bebei...
deliarebecca
Postat pe 13 Iunie 2009 12:39
fa-i o cura cu transfer factor RIOVIDA....se poate lua si pentru numai 15 zile...este exceptiionala !!!
silviu_m74
Postat pe 13 Iunie 2009 16:28
Buna seara tuturor.Fetita mea avea probleme de contipatie de la varsta de 2 anisori,,,constipatie care o chinuia rau de tot,,nu voia sa faca doar in scutec si panareusea sa faca,plangea si transpira toata,,degeaba ai puneam supozitor ca nu era bun.La spital un dr mi-a recomandat duphalac,,cred ca asa se scrie,,i-am si dat un tin(un an)a dat roade dar dupa un tinp organismul ei na mai acceptat acest sirop,,au aparut pe piele niste bubite mici,de la care se scarpina,,Acum 6luni cineva mi-a recomandat un dr din ungaria,(are cabinet si in romania,in Oradea)ea mi-a scri o reteta pe care trebuia sa o scot din ungaria,,,niste prafuri care se preparain cateva ore si la comanda,se numeste MACRAGOLA ,acest medicament nu are gust sau miros,fetita mea a bauto fara nici o problema,,si multumesc lui D-ZEU ca sa facut bine ,ptr ca ma durea sufletul vazind-o ca se chinuie(inainte de toate astea la spital i sa facut clisma de 3 ori)
sara09
Postat pe 16 Martie 2011 19:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am schimbat patul!!!!! 1 De la: alinakatt 13 Iulie 2009 20:20
Mamica cu 2 copii mici 14 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 16:35
pata rosie pe retina 1 De la: alinutza22 20 Decembrie 2008 11:39
banii de bona 5 De la: narcisadi 30 Iulie 2009 10:34
nasterea la spitalul municipal 2 De la: kidz000597 6 Aprilie 2009 14:57
Setari Cookie-uri