nu vrea laptic si pra mult ceai

cum sa-mi pacalesc eu fetita mea de cind am intarcat-o nu vrea sa bea nici-un fel de lapte am incercat toate variantetle posibile dar in zadar dar in schimb ma inebuneste cu ceaiul bea enorm de mult se trezeste si noaptea si nu scap fara 2 sticlute de ceai citeodarta chiar trei ...................voua vi se intimpla ?
alexia012eg
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:46
ceaiul este foarte bun si te felicit ca bea asta este foarte bine.

cat are fetita ta?si eu am avut o perioada de 2 sapt cu fimiu in care nu mi-a vrut nici un lapte dar a fost doar o perioada dupa care a reanceput sa bea iarasi,te sfatuirsc sa mai insisti dau nu sa o fortezi.
anaROBERT
Postat pe 17 Aprilie 2010 11:35
parerea mea este ca laptele este mult mai important decat ceaiul. poate faci ceaiul mai dulce si din aceasta cauza il prefera? eu zahar nu as da daca are mai putin de un an...un copil de peste un an tot trebuie sa bea in jur de 500ml de laptic/zi.
nu ne-ai spus varsta copilasului.
aly_fab
Postat pe 17 Aprilie 2010 11:47
pai da aly dar poate are doar o perioada in care nu il vrea exista si asac eva,automat ca trebuie sa bea macar un biberon dar nu o poate forta.
anaROBERT
Postat pe 17 Aprilie 2010 11:49
alexia012eg noaptea e f bine ca bea ceai,poate reusesti astfel sa scoti mesele de noapte.
Dar ziua poti incerca lapte cu lingurita sau sa pui 2-3ling cereale in lapte.
Multi bebei care nu au acceptat laptele,asa l-au acceptat. Dupaia scazi lingurele de cereale din lapte pana nu mai pui deloc,pt inceput e important sa accepte din nou laptele.
bau
Postat pe 17 Aprilie 2010 12:04
alexia012eg din cate am vazut eu fetita ta ar avea un an si 8 luni acum.E normal sa bea mai putin laptic.
probabil cum o spus si aly ,ii faci poate ceaiul mai dulce decat este lapticul. Poti incerca si diferite mancaruri si bauturi cu lapte.Cocteil de fructe cu lapte
bau
Postat pe 17 Aprilie 2010 12:26
si eu am intarcat fetita acum o luna,o saptamana nu a vrut altfel de lapte,a fost tare suparata,a baut doar apa si am tinut o numai intr un planset,dupa care a vrut lapte praf,nu tb fortati
kidz007624
Postat pe 22 Aprilie 2010 20:05
dragele mele mamici intr-adevar fetita mea are acum 1 an si opt luni ,ceaiul pe care il bea nu are pic de zahar,dar imi bea enorm si imi consuma pampers in cantitate f. mare chiar daca eu o pun si pe olita unde uffffff nu prea vrea sa faca ,dar in schimb maninca orez cu lapte si iuart dar nu vrea lapte cu biberonu,cu ceasca cu nimic...............si noaptea e mai rau ca se trezeste de nnnnnnn ori cerindu-mi sticluta de ceai dar cum am oprit-o de la sin trebuie sa gasesc o modalitate si pt. asta ......................sa va traiasca bebeiiiiiiiiiiii
alexia012eg
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:19
dragele mele mamici intr-adevar fetita mea are acum 1 an si opt luni ,ceaiul pe care il bea nu are pic de zahar,dar imi bea enorm si imi consuma pampers in cantitate f. mare chiar daca eu o pun si pe olita unde uffffff nu prea vrea sa faca ,dar in schimb maninca orez cu lapte si iuart dar nu vrea lapte cu biberonu,cu ceasca cu nimic...............si noaptea e mai rau ca se trezeste de nnnnnnn ori cerindu-mi sticluta de ceai dar cum am oprit-o de la sin trebuie sa gasesc o modalitate si pt. asta ......................sa va traiasca bebeiiiiiiiiiiii
alexia012eg
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:19
nici andrei nu bea intr-un timp lapte si incercam sa-l pacalesc cu biscuiti sau piscot, nu prea vroia dar cu timpul a inceput sa bea, acum daca nu i-as da lapte ar fi agitat iar cand bea nu mai are nimic
si al meu bea foarte mult ceai
Laura_M
Postat pe 24 Aprilie 2010 16:06
dragi mamici fata mea nu mai vrea lapte simplu si am incercat cu cereale in sticluta nu mult depinde cat lapte ii faci eu la 150 mil ii pun 3 lingurite de cereale si imi beea si cu ceaiu eu noaptea ii dau apa ca ii tine de sete mai bine decat ceaiu pe zi ii dau ceai cand ii dau sa manance ii dau apa si asa eu cred ca poti sa ii scoti noaptea ceaiu si nu se mai tezeste.
rebeca_kidz
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:11
biberonul nici nu e recomandat la varsta pe care-o are fetita ta, multi incearca sa scape de biberon. fetita mea are un an jumate, de cand am intarcat-o(un an si 2 luni) nu bea altfel de lapte, am incercat si am vazut ca refuza vehement, asa ca nu am insistat. dar ii place ciocolata si bea cateva lingurite de lapte cu gust de ciocolata. noaptea bea apa sau ceai, dar din canutza, din aia pt bebei cu gaurele.
e bine ca mananca orez cu lapte si iaurt, isi ia calciu de acolo, iar daca mananca oua si carne are de unde lua proteinele. a mea prefera sa bea chefir, asa ca nu ma complic sa o fortez sa bea lapte praf. ii dau si calciu sirop.
sanatate la bebei!
irene13
Postat pe 30 Aprilie 2010 08:19
Si eu am avut si mai am inca aceasta problema. Baiatul meu are 7 ani si bea lapte foarte rar. Incerc sa ii aduc aportul de calciu din iaurturi pentru ca nu mananca nici branza. Ii place in schimb smantana si branza topita. Am gasit ceai de menta si macese, este foarte bun pentru digestie.
prtn_yaya
Postat pe 30 Aprilie 2010 08:26
Mie doctorul mi-a spus sa incerc sa reduc cantitatea de ceai deoarece imi va fi foarte greu sa o dezvat de pampers. Si ca de fapt ceaiul in afara ca este lichid nu are nici un beneficiu, nu ma refer la perioadele in care sunt bolnavi copiii. Mi-a recomandat sa ii dau apa si sucuri de fructe si mai putin ceai. Este f adevarat ca atunci cand bea ceai umple pampersul f repede. Deci a avut dreptate.
Pitu
Postat pe 30 Aprilie 2010 08:30
binenteles ca nu cantitati mari de ceai, si ceaiul de musetel e bun. apropo, cred ca toti fac mai mult pipi daca beau ceai, mici sau mari.
sucul de fructe e bun, are vitamine, dar sa fie facut in casa, la storcator, suc morcov cu mar sau suc de morcov si portocala(lamaie, dar nu o candtitate mare de lamaie, s-a mai discutata pe forum despre lamaie:)). poti sa-l diluezi cu apa calduta.
branzica topita e cam plina de saruri de topire si de sare de bucatarie, mai bine cascaval. calciu poate lua si din banane.
va pup
irene13
Postat pe 30 Aprilie 2010 09:52
Inlocuieste ceaiul cu apa , mai ales noaptea si vezi daca mai bea tot atat de mult. Si inca ceva. Incearca sa scoti biberonul. Inlocuieste-l intai cu o canita speciala. Iti va fi mai greu la inceput pentru ca ea se cramponeaza de fapt de suptul in sine cu biberonul.
vali_filote
Postat pe 30 Aprilie 2010 09:55
adelina nu vrea nici lapte nici ceai am incercat odata cu siringa ,lapte cu cacao indulcit cu miere si tot nu a vrut ea bea numai apa si suc de ananas acum astept sa-i treaca ca sa bea si altceva
violeta0740
Postat pe 30 Aprilie 2010 13:31
Aveti idee ce as putea sa fac sa il conving pe al meu bebe Razvan ca apa/ ceaiul trebuie baute zilnic? El bea lapte (dimineata si seara) insa nu vrea nici ceai (indulcit sau nu) si nici apa. Bea doar suc de fructe, dar am cam abuzat de asta si vreau sa il fac sa bea apa. Daca nu ii dau nimic sa bea, nu cere, dar nici apa/ ceai nu bea daca ii dau la un moment dat. Poate sa stea asa si o saptamana, pana cand i se usuca pielea pe corp, dar apa sau ceai tot nu bea.
dianecrii
Postat pe 30 Aprilie 2010 15:15
dianecrii, nu il forta. Incearca tot la 2-3 zile apa sau ceai. Dar nu amandoua in aceeasi zi. In loc de suc de ananas poti sa-i storci una sau doua portocale.
prtn_yaya
Postat pe 30 Aprilie 2010 15:26
Salut mamicilor si nu mai fiti ingrijorate!Fetita mea la 14 luni a lasat singura biberonul si nu a mai vrut deloc lapte.Am zis ca este o toana de a ei dar cu timpul insistentele meles-au dovedit a fi in zadar.Asa ca am incetat sa-i mai dau lapte,in schimb mananca mult iaurt .iar laptele il fac cu orez sau cereale sau il pun in diferite piureuri etc.Si copilul meu bea mult ceai si sa stiti ca este un lucru ft bun,iar cu consumul de pampers ...ea face la oala peste zi dar fiind inca frig noaptea dimineata scutecul este plin.Dar eu sunt optimista si sunt convinsa ca vom renunta si la pampers cat de curand.Va pupam pe toti si sa auzim numai de bine!
kidz001637
Postat pe 1 Mai 2010 07:26
dar ce varsta are bebe al tau? incearca sa diluezi sucul pe care il bea cu apa calduta si o sa isi ia apa in acest mod. sucurile sunt bune, vitaminizante si mineralizante, dar sper ca sucul e natural, facut la storcator si nu plin de "chimii". si fructele folosite sa nu fie tratate.
iar pt Violeta sucul de ananas il cumperi sau il storci?
iar cu olitza incercam sa ne obisnuim si noi, dar dureaza, are cineva solutii? ca vreau sa scap de pampersi. mi-a facut incectie urinara acum cateva zile si se pare ca de la pampers si de la caldura. prima data cand mi-a facut uti, asa ca vreau sa fie si ultima data.
mc, va pup
irene13
Postat pe 3 Mai 2010 11:56
Razvan are 1 an si 4 luni, fructele sunt naturale si stoarse acasa de mine, dar eu avand diabet, iar el avand glicemii nu prea bunicele in ultima vreme as vrea sa nu il mai las sa bea suc de fructe (care este foarte bogat in glucide) - chiar si 1/3 suc si restul apa este destul de "dulce" si ajunge intr-o zi sa bea pana la 5-6 portocale stoarse, nu mai vorbesc de zilele in care facem suc de mere, pere sau alte fructe...
Sucul il bea diluat dar nu bea apa sau ceai.
Razvan bea pe zi undeva la 1 litru - chiar si 1 l si jumatate si inca jumatate de litru de lapte.
Cate lichide beau bebelusii vostri?
dianecrii
Postat pe 3 Mai 2010 16:45
pt varsta lui bea chiar f bine, al meu nu bea asa de mulot la varsta alui tau.
pinicuta
Postat pe 3 Mai 2010 17:00
El bea foarte mult pt ca probabil are glicemiile mai mari. De asta eram curioasa cam cat beau copii la varsta aceasta...
dianecrii
Postat pe 4 Mai 2010 15:15
andrei f putin a baut, el chiar TREBUIA sa bea cat mai mult si nu voia. cred ca nici litrul nu-l atingea mai ales iarna. vara bea mai mult dar vara deja depasise 1 an jumate
pinicuta
Postat pe 4 Mai 2010 16:13
buna,am si eu o intrebare
vreau sa il intarc pe bb dar nu stiu ce sa fac,ca nu mi se trage laptele
am luat ceva pastile(cam scumpe)-dostinex,si am pus si comprese, dar degeaba
ce sa fac?va rog un sfat
garbo106566
Postat pe 5 Mai 2010 21:25
nimic. asteapta. o sa iti scada in timp secretia. mai stoarce cand te doare rau. sau mergi la un medic bun. mie mi-a trecut de la sine, dar chiar si dupa un an si mai bine de la intarcare, tot mai am o secretie (adica ma doare uneori si cand storc ies 3 picaturi acolo), dr a zis ca e ceva normal si ca la carte scrie ca o secretie poti avea...toata viata
pinicuta
Postat pe 6 Mai 2010 00:42
Du-te la un doctor si intreba daca poti lua Bromocriptin, hormonul care stopeaza lactatia. Recomandarea e ca dupa ce incepi sa iei bromocriptin sa iti legi sanii cu o fasa cat mai strans posibil si nu cumva sa te mulgi (mulsul duce la continuitatea secretiei). O sa te doara cateva zile (eu am pus si foaie de varza si mi-a fost mai ok), dar dupa ce termini tratamentul ai terminat si cu laptele.
Dostinex, dupa cum spun unii doctori nu e asa eficient ca Bromocriptin. Tratamentul asta nu costa mult (costul e undeva la 20 lei).
Numai bine
dianecrii
Postat pe 6 Mai 2010 15:21
mersi de sfaturi,am fost azi la medic si azis ca sa nu mai iau pastile si ca nici nu se prea gasesc pentru asa ceva
a zis sa imi pun comprese si sa nu beau lichide
sper sa mearga
numai bine
garbo106566
Postat pe 7 Mai 2010 21:50
DIn ce am citit eu pana acum, mi se pare ca ii dai foarte mult suc pe zi. Pediatrul ce zice ? si nu te mira ca refuza apa cand TU ii dai asa de mult suc.
vali_filote
Postat pe 10 Mai 2010 09:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VOTEAZ-O PE MAYA.. 1 De la: iulmari 16 Martie 2009 16:17
infectie urinara klebsiella 4 De la: cristinel_luncanu 2 Februarie 2009 17:56
Baiatul meu vorbeste sasait 8 De la: garbo_379963 22 August 2013 16:10
IMBRACAMINTE COPII 1 De la: tavibkk 25 Februarie 2008 06:53
Mamici si bebelusi din Timisoara 1 De la: adrica 4 Aprilie 2009 17:21
Setari Cookie-uri