cum reactioneaza primul copil la venirea celui de-al doilea?

Buna ziua,
Am si eu cateva probleme la care pana in acest moment nu am gasit rezolvarea.
Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi ii multumesc anticipat.
Principala mea problema este sa aflu cum a reactionat primul copil la voi atunci cand cel de-al doilea a aparut pe lume?
Am doua fetite prima are 8 ani si jumatate( Denisa) iar a doua 10 luni (Annelise).
De la nasterea micutei Annelise, Denisa si-a schimbat foarte tare comportamentul in rau, este tot timpul rea si foarte suparata. Indiferent ce faci cu Denisa nimic nu o multumeste.
Am fost la psiholog o perioada destul de lunga de timp, timp in care se mai ameliorase putin starea ei insa dupa circa o luna de cand am intrerupt sedintele a revenit la aceleasi stari.
Cade pe ganduri si greu o scoti din ale ei.
Unde credeti ca gresim?
Va multumesc si astept sfaturile voastre.
Voi reveni si cu restul in cel mai scurt timp.
Carmen
madi_blacky
Postat pe 18 Ianuarie 2009 14:01
Buna , m -am uitat la pozele voastre si ai 2 copii superbi sa va traiasca eu am doar o fiica si nu prea sunt in masura sa dau sfaturii despre al doilea dar cred ca trebuie sa sa simta ca este si ea in centru atentiei sa fie mereu laudata cand face gesturi minore si sa i se spuna cat de iubitii sunt amandoi si rasfatati ,probabil ea simte ca a pierdut teren si pe primul loc este fratiorul mai mic care fiind mic starneste atentie si entuziasm incearca sa o lauzi si atunci cand cumperi ceva bebelului sa ii cumperi si ei sa vada ca nu este mai prejos de bebel ,,explica-i si intreb-o cat de mult il iubeste ea pe bebel ..daca ar putea sa zica dintre mama si bebe pe care ar iubi mai mult ....si spunei ca esti mandra de ea si nu uita sa o rasfeti ca inainte acordai un pic de timp si joaca te alaturi de ea ,,,am spus ce simt eu , sper ca nu am gresit :)
cum timpul se va acomoda siuatiei si vor fi de nedespartit fratiori :)
noi avem o fata ...ne dorim in viitor un al doilea bebe
Lory07
Postat pe 18 Ianuarie 2009 16:37
Buna, noi avem doua fetite care se iubesc f.f f. mult ! Te rog sa vizualizezi profilul meu - dacianaibrian - sa te convingi. Nu am avut deloc probleme. A crezut initial ca e baietel, fiindca asa credeam si noi, dar afland ca e fetita a reactionat destul de bine. i-am explicat ca se pot juca impreuna cu papusile, ca vor avea secretele lor...etc...Acum cea mica se tine dupa cea mare la fiecare pas si noi ii subliniem ca e din cauza ca o iubeste. Cea mica e si f. lipicioasa, adica o ia de gat, o pupa, accepta toate jocurile initiate de surioara ei.Si mereu cea mare ma cheama sa vad ce frumos stau ele imbratisate. E minunat si nu regretam deloc ca le avem pe amandoua. Oricum cantecelul s-a schimbat, adica " are mami doua fete, tra-la-la , doua fete frumusele, tra-la-la..."pe melodia "are mama o fetita" si absolut orice o implica si pe cea mare. Sigur se va rezolva , trebuie sa i se spuna mereu ca sunt doar doua surioare si trebuie sa se iubeasca cel mai mult. Si INTOTDEAUNA sa va jucati si sa le alintati pe amandoua. Eu va doresc succes si mai vorbim daca vrei.Intra pe profil.
dacianaibrian
Postat pe 18 Ianuarie 2009 23:00
La noi e totul super in regula, dar si diferenta e mult mai mica - 2 ani si 8 luni. Nu stiu ce sa-ti recomand, dar poate daca ii dai "responsabilitati" in ceea ce priveste pe cea mica, sa se simta si ea importanta si indispensabila. Laud-o mai mult, scoate in evidenta tot ce face bun... Spune-i ca asa va face si surioara ei cand va fi ca dansa - cu conditia ca ea sa o ajute. Ma rog, chestii de genul asta.
usr_20763
Postat pe 21 Ianuarie 2009 18:51
EU, IN CALITATE DE SORA MAI MARE (SORA MEA AVAND PROBLEME MINTALE A AVUT MEREU PARTE DE TROATA ATENTIA ALOR MEI, IN DETRIMENTUL MEU IN VIZIUNEA MEA DE COPIL LA VREMEA RESPECTIVA), EU ZIC CA TREBUIE PE LANGA TOATE DE MAI SUS SA PETRECI TIMP CU FETITA CEA MARE, NUJMAI VOI DOUA, DIN CAND IN CAND. ASA EA VA SIMTI CA NU A PIERDUT INTIMITATEA DINTRE EA SI TINE SI CA SORA EI NU I TE-A RAPIT IN TOTALITATE. SA O PUI SA O AJUTE PE BEBITA NU E MEREU DE FOLOS, POATE EA SE VA SIMTI SI MAI FRUSTRATA CA PE LANGA FAPTUL CA ESTI TU MEREU LAMNGA BB, MAI TREBUIE SI EA SA ISI DEDICE TIMPUL, CELEI MICI. ROAG-O MAI DEGRABA SA TE AJUTE PE TINE SI LAUD-O MEREU CA E DE INCREDDERE SI UN PILON DE BAZA AL FAMILIEI VOASTRE, FARA DE CARE NU V-ATI PUTEA DESCURCA. MAI LASA-L PE TATI CU CEA MICA SI JOACA-TE TU CU CEA MARE, PLIMBATI-VA, BUCATARITI, FA-O SA SE SIMTA CA FIIND IMPORTANTA SI IUBITA IN OCHII TAI. SI NU UITA SA II SPUI CA O IUBESTI. MAMA MEA NU MI-A ZIS NICIODATA SI NICIODATA NU M-AM SIMTIT IN CALKE-AFARA DE IUBITA NU O CRITICA SI NU-I SPUNE "UITE CE BINE FACE X, UITE CUM ISI AJUTA PARINTII, UITE CE FRUMOS SE POARTA ETC"...
ruschita
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
durerea de san 5 De la: cucoanesm 5 Octombrie 2009 16:38
Pangasius 24 De la: iullius 31 Mai 2009 12:53
indem ptr munca la 4 ore? 2 De la: elodia_2 16 Februarie 2012 16:34
Diversificarea...Suc de fructe pt bebe!! 5 De la: garbo_446242 8 Februarie 2017 10:15
intoarcere in crestere copil 3 De la: stelutamonica 13 Noiembrie 2008 14:21
Setari Cookie-uri