sunt bolnavior

salut mamici si pitici.victor are intoleratnta la lactoza(asa s-a exprimat dr)bea lapte HN25 de la milupa tin si regim cu orez,morcov si branza de vaci,dar nu mai stiu ce sa-i dau de mancare.m-am saturat eu de fiert atata orez,dar el de mancat....poate ma ajutati voi cu cateva sugestii.are scaune dese(vreo 5-6 pe zi)din care 2 diaree si sunt urat mirositoare.acum e si racit si-i dau nurofen si nazomer.am facut analiza la scaun(coprocultura)si n-a iesit nimic.oare sa fie de la lactoza??atunci nu am voie nici branza sa-i dau??multumesc ca ma ascultati.sunt la al trei-lea copil,dar parca ar fi primul
antoaneta_kidz
Postat pe 2 Octombrie 2009 12:55
medicul de familie ti-a dat diagnosticul sau un pediatru specializat?ca sti cum e cei de familie mai gresec.Sa nu fie enterocolita ca si de la aia poate face scaune dese si vomitat.Eu stiu ca cei care au intoleranta la lactoza varsa imediat ce pun lapte in gura si banuiesc ca pana mai ieri il hraneai cu lapte si nu vomita.Nu stiu intreb si eu.
Stai linistita eu am doar una si daca ar fi sa mai fac un copil cred ca as fi tare inapoiata , uiti asta-i adevarul.O vad pe prietena mea care are unul de 3 ani si fetita de 3 saptamani si ea imi zice la fel nu mai stie ce si cum de parca nu a trecut prin astea odata.
Pentru scaune dese si moi incearca sa-i dai aceleprafuri electroli....(nu imi mai aduc aminte termenul) de la humana si chiar biotics baby ajuta.Cele de la humana ajuta sa nu se deshidrateze, si mai este nu mai stiu exact humana sau alta marca faina de orez care il prepari cu apa sau fructe pasate.Alea le-am dat si eu cand am avut o perioada mai ``moale``
Si eu am crezut ca poate are intoleranta la lactoza ca si ea imi vomita, nu mereu, dar sa dovedit ca de fapt nu ii place laptele si am renuntat sa-i mai dau.Acum daca ea imi cere lapte printr-o minune ii dau daca nu apa sau ceai.
Sanatate!
alinakatt
Postat pe 3 Octombrie 2009 16:02
si inca ceva, daca bine stiu eu (poate gresesc) laptele nu prea merge bine cu siropurile pentru febra.Ceva de genul ca nu actioneaza.Sper sa nu gresesc.
Sau era antibioticul
alinakatt
Postat pe 3 Octombrie 2009 16:04
multumesc pentru sfaturi.intre timp am fost la medic pediatru,ca la med.de fa.....m-am lamurit(nu stie nimic)i-a pus lui victor diagnosticul de enteroclita hemolitica.am tratament cu enzime digestive,biotics si regim alimentar 14 zile.se vede o mica schimbare,dar pana la sfarsitul tratamentului poate scapam de tot.oricum m-am saturat de fiert morcov si orez,nu mai stiu ce mancare sa-i dau.va pup si sanatate si voua.
antoaneta_kidz
Postat pe 6 Octombrie 2009 14:14
Ma bucur ca sunteti mai bine, sper sa treaca repede perioada asta si sa se insanatoseasca.Eu m-am lamurit si trezit la realitate pe cat tine de doctorii de familie din momentul cand am ajuns cu fetita in spital.Azi la control bine totul ok, maine internata in spital .Evident ca mi-am schimbat medicul de familie, acum avem unul ok dar si asa cand am dubii merg cu ea la spitalul de pediatrie la doctorita care a avut-o in evidenta la acea vreme.
sanatate!
alinakatt
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
maternitatea bucur 2 De la: mioaratl 25 Ianuarie 2009 13:17
nu mi;a venit menstruatia 2 De la: ralucimp 20 Noiembrie 2009 21:41
Cum trebuie sa fie comportamentul mamelor cu baieteii lor? 10 De la: ramona_andronic 3 Noiembrie 2009 16:39
dr strajean de la elias 1 De la: zarraza 14 Octombrie 2009 16:06
O mama stie cum sa-si apere puiul,dar pe Ei cine le apara??? 27 De la: lumiiana 21 Iulie 2010 01:48
Setari Cookie-uri