Uter septat

Recent am fost la ecograf si mi sa spus ca am uter septat in forma de inima.As vrea sa stiu daca a mai fost cineva diagnosticat cu uter septat.Eu imi doresc sa fac un bebe si mi cam un pic frica pentru ca am citit ca poti sa faci avort din cauza asta.
angi_kapa
Postat pe 23 Mai 2010 16:58
Buna!Florenta ma numesc si sunt din Bucuresti.Eu am avut aceasta problema si am dus la termen doua sarcini...Bineinteles,am stat in spital de cand am ramas gravida pana am nascut,deoarece am refuzat serclajul.Si am preferat aceasta varianta.Cu multa rabdare si curaj,vei vedea ca bunul Dumnezeu te va ajuta sa tii in brate minunea pe care ti-o doresti. Eu iti urez multa bafta si noroc!
florrox
Postat pe 5 Iunie 2010 15:58
buna...as vrea sa stiu ce riscuri sunt daca as accepta sa imi faca serclaj.Inca nu sunt insarcinata dar incercam.Am facut niste teste si mi s-a spus ca am si anticorpi antispermatici....dar noi suntem rabdatori si speram ca intr-o zi voi fi si eu mamica.
angi_kapa
Postat pe 8 Iunie 2010 15:31
buna angy... dar de ce crezi ca ai avea nevoie de cerclaj (cred ca e acelas lucru cu serclajul). Eu am avut la a doua sarcina pentru ca colul uterului era scurt si crapat. Cred ca necesitatea acestei interventii se observa pe parcursul sarcinii in functie de evolutia colului odata cu cresterea sarcinii.
In orice caz, iti pot spune ca, dupa interventie eu am dus o viata absolut normala, nu am luat pastile, si am incalcat absolut toate indicatiile medicului, nu din ignoranta sau prostie cum s-ar putea crede dar din necesitate.
Aceste indicatii sunt: repaus cat mai mult posibil la pat, a nu se ridica greutati, evitarea transportului in masina.
Bafta si sper sa ramai insarcinata cat mai repede.... si sa nu ai neoie de cerclaj
corina_dragoi
Postat pe 8 Iunie 2010 15:52
Buna Angi!
Nu-ti mai face atatea probleme!Roaga-te la Dumnezeu sa ramai insarcinata si pe urma vei vedea ca lucrurile vor decurge de la sine.Repet,si eu am avut uter septat si am dus la termen doua sarcini.Poti foarte bine sa nu faci serclaj,daca stii ca vei sta cumintica si nu faci nici un efort.Pentru ca noi,cele cu astfel de uter,avem sanse f f f mari sa pierdem sarcina.Eu cred ca tu te gandesti prea mult la lucruri care iti fac mai mult rau decat bine,iar parerile noastre nu cred ca te ajuta f mult.Fiecare organism reactioneaza in felul lui si depinde de tine cum vei fi pe parcurs.Canalizeaza-ti energiile inspre Bunul Dumnezeu si Maicuta Domnului,roaga-te,si vei vedea ca in curand visul tau va deveni realitate.Bafta multa iti doresc si numai bine!
florrox
Postat pe 9 Iunie 2010 15:18
va multumesc f mult pt incurajare ,sunteti f dragute si sper ca totul va fi bine.am deschis acest subiect ca sa aflu mai multe ......va pupacesc
angi_kapa
Postat pe 9 Iunie 2010 22:27
buna fetelor! ieri am fost la echograf si am aceeasi problema cu uter septat.bebe este pozitionat in partea mai mare a uteruului deoarece nu este impartit chiar la jumatate. imi pare rau ca nu am stiut din timp pt ca nu am putut sa pun toate intrebarile care ma bantuie acum dnei doctor, care de azi este in concediu si nu mai pot lua legatura cu ea. cand am intrebat-o daca acest lucru reprezinta o problema majora mi-a spus ca nu. ca este o malformatie a uterului si doar ca nu crede ca voi putea naste normal ci prin cezariana ( am uitat sa mentionez ca sunt insarcinata in 8 saptamani). nu am avut nici o problema pana acum cu sarcina in afara de o usoara durere asemanatoare oarecum cu durerea de la menstruatie, nu greturi si nici alte simptome. sunt la prima sarcina si ma ingrijoreaza tot ce am citit despre avorturi spontane in astfel de cazuri. nu stiu daca sa imi fac probleme sau nu, sa merg oare si la alti medici sa aflu mai multe pareri. de ieri sunt foarte ingrijorata si imi estefoarte frica sa nu pierd aceasta sarcina deoarece ne dorim foarte mult acest bebe!
garbo158348
Postat pe 17 Iunie 2010 19:48
Un simpla Ecografie nu poate pune diagnosticul de uter Septat sau Uter Bicorn. Ecografie nu poate fi o baza clara ptr a face distinctie intre cele doua anomali Mulleriene. O procedura de diagnostic sigura e HISTEROSONOGRAFIA sau HISTEROSALPINGOGRAFIA. Este o diferenta intre cele doua anamalii. Oricum fie bicorn sau septat exista sanse de o sarcina buna si fara probleme.
carminaM
Postat pe 16 Septembrie 2010 22:00
De la: angi_kapa, la data 2010-05-23 16:58:14Recent am fost la ecograf si mi sa spus ca am uter septat in forma de inima.As vrea sa stiu daca a mai fost cineva diagnosticat cu uter septat.Eu imi doresc sa fac un bebe si mi cam un pic frica pentru ca am citit ca poti sa faci avort din cauza asta.
garbo263257
Postat pe 9 Februarie 2012 19:33
De la: angi_kapa, la data 2010-05-23 16:58:14Recent am fost la ecograf si mi sa spus ca am uter septat in forma de inima.As vrea sa stiu daca a mai fost cineva diagnosticat cu uter septat.Eu imi doresc sa fac un bebe si mi cam un pic frica pentru ca am citit ca poti sa faci avort din cauza asta.
garbo263257
Postat pe 9 Februarie 2012 19:33
si eu am avut uter septat si o sarcina pierduta din cauza asta dar anul trecut mam decis sa ma operez la sfatul medicului am noroc pt ca lucrez in italia si am beneficiat de toata ingrijirea si atentia operatia a fost facuta cu paroscopul nu am avut nici o durere dsca vrei mai multe detali te pèot informa putem vb pe adresa de messs mihaela.munteanu76yahoo.com
garbo263257
Postat pe 9 Februarie 2012 19:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor.. cred ca bebe e racit 35 De la: tik 10 Septembrie 2010 19:14
diaree si voma 15 De la: vasilicasavoiu 23 Februarie 2009 11:11
Mamici de gemeni 3 De la: twinskidz 24 Septembrie 2009 23:28
Bebe care sughite des... 25 De la: anaROBERT 21 Februarie 2010 11:13
ce crese bune sunt acum in Iasi? 2 De la: 1 Februarie 2009 19:28
Setari Cookie-uri