MAMICI, CE FACETI CAND COPILUL NU MANANCA?!

DE VREO 3-4 ZILE FETITA MEA IN VARSTA DE 2ANI SI 6LUNI NU MANANCA MAI NIMIC, NICI MACAR CEEA CE II PLACEA .
DE FELUL EI ESTE O MANCACIOASA FARA SA FACA MOFTURI LA MANCARE. ACUM NU STIU CE SA II MAI FAC. BOLNAVA NU ESTE, ESTE ACTIVA, SE JOACA. AAAA, SI AM A UITAT SA ADAUG CA AR VREA NUMAI DULCIURI SI SUC (LIMONADA DE LAMAIE).
MAI DATI-MI IDEI VA ROG CA AM RAMAS FARA INSPIRATIE.
MERCIC
adinadaineanu
Postat pe 25 Martie 2010 16:50
cred ca ar trebuii sa ii scoti aceea limonada si mai ales ducliurile,poate are doar o perioada ca orice om sau poate o avea un pui de raceala nu conteaza ca este activa.sfatul meu este sa eviti dulciurile poate de aia nu mai vrea mancare e prea plina de dulciuri.

limonada de lamaie,cum io prepari poate fi si asta o cauza lamaia taie pofta de mancare este des utilizata lamaia sau apa cu lamaie in curele de slabire pentru a taia pofta de mancare.
anaROBERT
Postat pe 25 Martie 2010 22:38
de acord cu ana. ai putea sa-i dai suc de portocale, fara zahar, si poti cumpara KAvit (cu aroma de vanilie sau ciocolata) pentru pofta de mancare. Cereale cu lapte daca ii plac...si o sa ma mai gandesc si revin daca imi vin idei.
aly_fab
Postat pe 30 Martie 2010 10:38
eu zic sa consulti un medic si el iti va spune daca e nevoie de vreun tratament. EVIDENT, nu-i da dulciuri si las-o nemancata DELOC o vreme (4-5-6 ore), ar trebui sa i se faca foame si sa manance. La gradi merge? Acoo mananca ceva?
pinicuta
Postat pe 30 Martie 2010 10:45
neata pinicuta ai dreptate in legatura cu doctorul dar parerea mea este sa-i nu-i mai dea dulciuri mai bine fructe si vorba doctoritei mele cand era adriana mica las-o ca mananca ea cand ii este foame sa nu o fortez o zi faina
tusi_Oli
Postat pe 30 Martie 2010 10:48
exact. fara dulciuri si fara gustari intre mese. nu vrea sa manance la masa, bine. sa stea pana i se face foame atunci. si cand i se face foame, mancare nu dulciuri!
pinicuta
Postat pe 30 Martie 2010 15:22
nu mergem la gradinita
am inceput sa mancam cat de cat
ideea e ca facem tratament cu antibiotic si daca nu prea mananca, zice ca o doare burtica. banuiesc ca de fapt e stomacul .....antibiotic.....mancare putina...
adinadaineanu
Postat pe 30 Martie 2010 16:54
Sunt de acord cu fetele... FARA DULCIURI! Sunt dusmanul nr 1 al copiilor! o perioada fara dulciuri si limonada si isi revine
stai linisita, e posibil sa fie putin rasfat la mijloc!
hamham
Postat pe 30 Martie 2010 19:35
pai zi asa, ca ia antibiotic ...asta-i alta poveste. ar fi trebuit sa ne spui acest lucru de la inceput, sau nu ti s-a parut important?! mare greseala ca i-ai dat limonada, cand stomacelul si asa e chinuit de antibiotice. Da-i un probiotics, sau ceva pentru refacerea florei stomacale, ar putea avea urmari nefaste "dieta" cu limonada si dulciuri. Da-i fructe, si supica, ceaiuri, iaurturi cat mai multe, diversificat, nu conteaza daca mananca doar 1-2 lingurite. e asemenea incearca sa faci mancatul o activitate distractiva.
aly_fab
Postat pe 30 Martie 2010 19:44
pt refacerea florei stomacale in urma tratamentului cu antibiotic administrat pe cale orala: enterol, biotics baby, ecoflorina, enterolactis, ceva din gama asta. pt a nu afecta ficatul tratamentul cu antibiotic: viusid sirop de miere.


stai linistita, o sa isi revina cu apetitul, dar nu-i mai da dulciuri oricum. si nici chestii acide (citrice, condimente etc)
pinicuta
Postat pe 31 Martie 2010 00:20
chiar daca ia antibiotic sau daca nu ia antibiotic dulciurile in exces nu sunt bune si limonada aia de lamaie nici atat.supite ciorbite ceva lichide care sa ii faca foame mai tare sau daca nu vorba fetelor sa stea nemancat copilul 4 sau 5 ore va veni sigur cu o pofta de mancare
anaROBERT
Postat pe 31 Martie 2010 11:54
stiu ca trebuie sa refacem si flora, ca asa procedam de fiecare data cand am mai luat antibiotic. A inceput sa manance dar alege numai ce vrea ea. Cred ca si un pic de "aere" de domnisoara!
Sper incet , incet sa revenim la pofta noastra de mancare. Dulciuri oricum nu primeste in exces, asa cum s-a inteles, primeste "ceva bun" in cantitate mica si doar daca mananca. Altfel nu ii dau nimic. La noi ceva dulce primeste doar ca si RECOMPENSA, altfel nu primeste.

si nu in ultimul rand
"PASTE FERICIT LA TOATE MAMICILE SI BEBEII LOR !!!"
adinadaineanu
Postat pe 31 Martie 2010 15:23
asa da adinadaineanu ca recompensa cumpar-o cu ce vrei tu cu ce crezi de cuviinta ca merge treaba si fa in asa fel incat sa pape supite sunt mai bune daca alceva nu vrea sau din cauza tratamentului nu vrea.
anaROBERT
Postat pe 31 Martie 2010 16:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamici din GALATI 54 De la: kidz006919 7 Aprilie 2010 10:32
buna! 7 De la: office_salinasusesi_ro 29 Aprilie 2010 15:37
Mamici din Targu mures si imprejurimi 7 De la: ms99axl 3 Noiembrie 2009 08:52
mersul in premergator.... 13 De la: alinakatt 28 August 2009 15:31
limba incarcata 5 De la: tanase_claudia 27 August 2009 08:45
Setari Cookie-uri