Peste o luna luam motzul. Cum procedam???

Buna! Mai e putin si Albert implineste fabuloasa varsta de 1 an. Foarte special, mai ales pentru noi, parintii! Am visat la mot cred ca de cand s-a nascut si ne-am vazut in fata gagalicei! Poate imi spuneti cum se procedeaza, noi stim ceva, ceva de la bunici dar ma gandesc ca au aparut chestii noi. Precizez ca facem acasa petrecerea.
irinush23
Postat pe 13 Ianuarie 2009 22:09
Buna ,Irinush, si noi am facut petrecerea asta de taiere a motului luna tracuta , pe 10.A fost mai restransa ,tot acasa pentru ca , cu cateva zile inainte facusem petrecere de Sf. Nicolae, mai mare) doar noi , nasii si bunicii. Si atunci am pus pe o tava un piaptan, un sapunel, bani cheile de la masina, catusele din dotarea lui tati de la lucru o carte, un pix, dar cred ca au fost cam multe. Stiu ca bebe nu trebuie sa vada cand le pui si sa nu fie indemnat sa ia ceva anume. A, am uitat, am mai pus o oglinda. Nicholas a luat prima data sapunul( o sa fie pedant cica) si asta este marea mea bucurie pentru ca mai apoi a luat banii si cheile de la masina(parca auzeam si o melodie de manele ca numai aia au ca scop suprem banii si masinile).
Daca imi mai aduc aminte ceva iti mai scriu! Sa filmati si sa faceti muuuulte poze, cu astea mai ramanem! La multi ani!
carla_dana_p
Postat pe 13 Ianuarie 2009 22:49
In legatura cu taierea motului, ,,operatiunea,, s-a realizat de catre nasa, dupa ce i-am prins ,, motul,, cu un elastic rosu pe care il pastrez impreuna cu cel de la botez
carla_dana_p
Postat pe 13 Ianuarie 2009 22:50
catusele? si daca isi alege catuse ce inseamna, ca va deveni puscarias? ce haiosi sunteti

noi i-am pus un pix, o carte,o scoica, o seringa, bani, chei de masina, si si-a ales o data (cu 2 manute) scoica si cheile de la masina, si alta data pixul si seringa: se face dr, scrie retete si pixul , si ne trimite vederi de la mare, unde merge cu masina personala
ruschita
Postat pe 14 Ianuarie 2009 09:49
noi nu i-am legat motul nu nimic (ca era prea scurt parul), doar i-a taiat nasa asa din el, si a zis ca mai cauta un ban de argint pe care sa lipeasca motul taiat, cu ceara de la lumanarea de botez (dar ori nu a gasit banutul ori a uitat, ca nu ne-a mai adus)
ruschita
Postat pe 14 Ianuarie 2009 09:55
buna fetelor...si noi i-am luat motul l fetita pe 26 decembrie,la restaurant am vrut sa fie o petrecere asa mai de fitza..ca de suntem domnisoare....noi am luat set de mot care contine oglinjoara,pieptene,foarfeca,funda de mot si o batistuta cu buzunaras inde se pune funda cu parul lu bebe si se patreaza...noi pe tava i-am pus bani,carte,papiota cu ac,telefon mobil,pieptenul,luciu de buze,spray ,chei,aur....si a ales:prima data a luat banii,2 a luat aurul,3 a luat papiota cu ac.... dupa ce i-a taiat nasica parul l-a lipit de un banut cu ceara de la lumanarea de la botez....lumanarea dupa mot se duce la biserica....eu mi-am oprit o bucatica sa luam lumina de INVIERE ca cica asa se face din batrani..va pupicim dulce ...si va uram LA MULTI ANISORI!!! si petrecere frumoasa......poooop
deliarebecca
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:05
Chiar dragutz setul anume pentru motz, l-ai luat cumva de pe net? Nu de alta, dar vrem si noi. Cat despre lumanare, eu stiam k se pastreaza in casa si se aprinde cand bebele este bolnavior sau are vreo problema, doar ca trebuie arsa pana creste el mare, mare. Multumim pentru sfaturi.
irinush23
Postat pe 15 Ianuarie 2009 22:30
noi nu am dus lumanarea la biserica, am taiat-o bucati si am ars cate o bucata la fiecare internare mai grava a lui Andrei. Si acum e bine, mai bine decat se asteptau doctorii
ruschita
Postat pe 16 Ianuarie 2009 09:26
adica, am luat cu noi la spital bucata de lumanare sa o ard. cat a stat el in operatie, atat a tinut si lumanarea lui si a ars cu flacara mare-mare
ruschita
Postat pe 16 Ianuarie 2009 09:28
si eu as vrea sa stiu de unde se cumpara pachet special de mot!! nu mai avem asa mult pana la un an si mai avem de pregatit o multime.
ana2008
Postat pe 16 Ianuarie 2009 14:55
sall fetelor...setul special pt mot eu l-am luat de la un magazin special cu articole de botez,mot chestii daste festive.....darpe urma am vazut si in DORALY MOLL....LA ARTICOLE PT NOU NASCUTI si nu sunt scumpe deloc....25 de ron....si cu lumanarea ce sa va spun am facut si eu cum mi-a spus lumea ca se face ca nu stiam...dar am oprit si eu o bucata marisoara....poooop la mamici si bebici...
deliarebecca
Postat pe 16 Ianuarie 2009 15:25
Daliarebecca - in ce consta setul pt mot?
IRINUSKA
Postat pe 19 Ianuarie 2009 15:04
scuze deliarebecca
IRINUSKA
Postat pe 19 Ianuarie 2009 15:06
buna IRINUSKA in cutita respctiva ai fundita cu care se leaga parul lui bb(astea sunt pe culori pt baieti sunt albastre,verzi,pt fetiteroz,rosii albe)pieptene,foarfeca,oglinjoara si o batistuta de bumbac cu broderie si un buzunaras unde se baga fundita cu parul lui bb....si mie m-i s-a parut o chestie super frumoasa...cand fetitza se va face mai mare (clasa 1)am sa i le dau impreuna cu jurnalul ei de bb.... sunt amintiri foarte frumoase astea....poooop la mamici si bebici si somnik pufos!!!
deliarebecca
Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:23
Merci pt raspuns deliarebecca
IRINUSKA
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:42
Buna mamici si bebei.Am citit despre luatul motului dar am si eu o intrebare:nasilor li se cumpara cadouri? sau cum este?eu nu stiam de mot dar nasii lui alex sunt din alta parte a tarii si am vrut sa stiu cum se procedeaza.cineva mi-a zis ca li se ia cadou consistent.asa o fi?nu e problema cadoul dar nu vreau sa ajung nepregatita desi noi mai avem timp pana atunci.
la baita dupa botez mi s-a spus ca trebuie sa iau nasilor cate un tort(si pt nas si pt nasa)un prosop si 4 mere am aflat in ultimul moment dar m-am salvat atunci pt ca nu imi lipsea decat tortul ,dar mi se spusese seara la restaurant si va dati seama de spaima ce am avut.
spuneti-mi va rog orice obicei.nasii sunt din Moldova.
ninutza_kidz
Postat pe 21 Ianuarie 2009 00:43
fiecare zona are obiceiurile ei. daca cumva nu reusesti sa te "incadrezi" in tipare nu te speria si spune-le ca tu nu ai de unde sti care sunt obiceiurile la ei pt ca voi nu aveti asemenea obiceiuri. Eu la baita de dupa botez nu le-am dat nimic, nici nu am auzit de asa ceva, torturi, mere??????????? si de ce cate un tort la fiecare si 4 mere ma rog?de ce nu altfel, care e explicatia ca eu nu inteleg?whatever...

la botez noi le-am luat un home cinema (dar noi l-am botezat pe bb f din scurt, adica au venit saracuii si ei pe fuga si s-au pregatit cum au putut mai bine: sambata le-am zis ca duminica vrem sa il botezam, adica a doua zi, si asta fiindca era bolnavior si ne era teama sa nu pateasca ceva)

La motz le-am luat o cuvertura cu 2 perne , pt pat mare, si ne-au facut mare taraboi ca nu trebuia sa le mai luam cadouri (ca mai mereu candne intalneam le duceam cate o prostioara si mereu ziceau ca nu trebuia - ex : un puzzle, lenjerie de pat, un bol de sticla pt inghetata etc, astea fiind prostioarele...)

Acuma tu faci cum simti tu si nu te simti obligata sa te conformezi cu regulile stiute din auzite, poate nici ei nu stiu de ele si nu se asteapta la asa ceva. Fa cum iti dicteaza tie inima si sigur ei vor sti ca le-ai luat ceva din suflet si vor aprecia gestul. In schimb, la motz i-au adus ei lui bb o gramada de hainute si i-au dat si bani (au pus pe tava bani si au zis ca tre sa ii pastreze bb). Deci poti lua in considerare si asta cand te gandesti la ce cadou sa le iei.
ruschita
Postat pe 21 Ianuarie 2009 09:40
acuma, dilema mea cea mai mare este alta:nasii lui andrei sunt casatoriti doar la primarie si anul asta fac si la biserica. ok le dam bani dar ce cadou le luam (ar tb sa fie ceva cu totul deosebit), si prin casa au cam de toate. Am putea sa le luam aer conditionat dar poate nu au chef de santier iara (ca e cam, nasol cu montatul...).Ne-am gandit ca sa fie ceva pt casa sau oricum ceva care sa le foloseasca la amandoi, nu cate ceva separat pt el si pt ea. (Concedii nu merge sa le programam ca nu au timpo sa isi ia concediu etc) HELLLLLLLLLLPP!!!!!!!!!!!!! Sugestii ?
ruschita
Postat pe 21 Ianuarie 2009 09:46
Multumesc de sfat,Ruschita,mi-am facut o idee macar.Despre cadoul la baita lui bebe mi-a spus o "tanti"care asculta de toate babele din sat si la motul lor am auzit ca a fost o nebunie mare pt ca toate babele ziceau sa faca ba asa,ba asa,deci iti imaginezi ce a fost acolo.
Despre torturi,ca au fost doua,nu a fost problema,nasa stia dar nu a vrut sa imi spuna nimic,probabil aceleasi motive ca si nasii baietelului tau,ca nu e nevoie,etc. merele pai... nu stiu,dar i le-am dat,cred ca si nasa a ras,dar in agitatia de atunci nu mai stiu.
Cum noi suntem vechi prieteni cu nasii lui Alex,la fiecare aniversare a lor sau a noastra,cadourile erau pt uzul casei.dar acum ce mai iau pt ca au casa noua,au de toate,electronice nu pt ca au si nasa e cam pretentioasa.si nu as vrea sa exagerez pt ca la urma urmei,e doar luarea motului.ce fac cand se marita fata lor. nu vreau sa te jignesc sau sa te critic,doamne fereste,cum ai spus,fiecare face ce crede mai bine.

Mai astept pareri,idei .

Referitor la cadoul pt nasi,o plasma ,zic eu.nu e nici santier .daca nu o au deja
ninutza_kidz
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:57
si cu ce m-ai putea jigni?eu nu tot asa am zis?la mot se ia un dar la nasi, ceva nici chiar o cutie de bomboane dar nici ceva ca darul de nunta . Ei i-au luat hainute lui Andrei, cred ca undeva in jurul a 700.000 ca valoare , iar cuvertura si pernele de le-am luat noi au costat 1 mil (deci tot pe acolo, nu a iesit nimeni in castig sau pierdere prea mare

Acuma ref la nunta nasilor...plasma au deja nasii lui Andrei. Ce sA LE LUAM?
ruschita
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:07
Pai sa te jignesc in sensul ca iti doresti poate pt ei un cadou mai consistent decat m-am gandit eu.Desigur ca nu o cutie de bomboane sau cafea,etc dar nici homecinema.
cum ti-am spus,nasa lui alex e pretentioasa si nu as vrea sa iau ceva ce va arunca in dulap si uita de el.
si acolo vor fi tzatzele din vecini si rudele lor ce sunt parca prea fudule pt situatia lor.
vom colinda toate magazinele in speranta ca vom gasi ceva pe gustul ei,folositor si nici exagerat.

alta idee pt cadou,o cafetera expresso.sau au sau e prea putin?
ninutza_kidz
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:36
home cinema le-am dat la botez nu la motz (si cum am zis, botezul a fost ceva cu totul iesit din comun in cazul nostru). In paranteza fie spus... home cinema asta l-a castigat tatal meu la un concurs la hypwermarket, nu am dat nici un ban pe el, iar noi nu l-am pastrat pt ca aveam deja dvd player si oricum nu stiam ce altceva sa le luam la nasi (mai ales intr-un timp asa de scrut:de azi pe maine...)
ruschita
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:42
mie nu mi se pare prea putin nici cafetiera pt motz. la o adica,m daca e prea putin, poti sa le mai adaugi la ea o cutie mare si frumoasa din cea mai buna cafea (nu stiu care ar fim ca noi nu bem ), sau un set de cescute de cafea (eventual doar 2 cesti , ca sa fie asa mai romantic pt ei 2 )
ruschita
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:43
ma refeream cafetiera pt tine ,cadou la nasi.eu i-am luat deja la o aniversare.
dar am o intrebare,daca voi la nunta dati bani cum e obiceiul si vrei cadou asa consistent cum e aerul aconditionat,atunci nasii lor cat vor da?
ninutza_kidz
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:52
fiecare face ce vrea,dar intrebam si eu.
ninutza_kidz
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:53
pai ma gandeam ca bani da toata lumea, noi sa nu fi dat bani, sa fi dat ceva mai "personalizat"...
ruschita
Postat pe 22 Ianuarie 2009 19:49
Te inteleg,atunci nu mai zic nimic.oricum o sa rezolvam noi cu cadoul iar daca mai stii vreun obicei ,te rog sa mi-l spui,eu chiar nu stiu .
multumesc.
ninutza_kidz
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:25
nasii ziceau (de fapt nasa, ea e din prahova), ca se obisnuieste ca la baietei sa se taie motul (desi si noua, ca fete, mie si sorei mele, ni s-a taiat motul si mama l-a pastrat la amandoua), si ca la fete s-ar rupe turta (cam cum e la nunta, de se face o turta si se rupe deasupra capului. dar asta a fost prima data cand am auzit de turta... la altcineva n-am auzit, nu ca as fi discutat cu alte mame de fete ). Alte obiceiuri nu stiu. Nasa zicea ca pe tava sa ii puna (pe langa altele), si oglinda, bijuterii...dar el e baiat, asa ca am zis e stupid, mai lipseste sa ii pui ruj si farduri si nu i-am pus. dar la o fetita ar merge zic eu, ca sa vezi daca si le alege sa fie cocheta... Noi am luat un tort mare-mare (ma rog, de 1.5kile, si eram 8 toti), asa ca a ramas o gramada de tort si le-am dat nasilor acasa o bucata sanatoasa din el (cred ca avea cel putin juma de kil)
ruschita
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:26
dar sa stii ca din prahova e si mama mea si soacra mea, acum mama stand in Valcea (eu in VL m-am nascut). Si sa stii ca nici unul din obiceiurile pe care le stie fiecare nu coincid, chiar daca sunt din acelasi judet. Asa ca deci... mai bine vb cu nasii in persoana sa iti zica ce obiceiuri sunt pe la ei...
ruschita
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:28
B una fetelor cititi mai multe pe {www.traditii.ro}-obiceiuri de botez si acolo se gasesc si obiceiuri pt mot va pupam dulce si spor! ( noi am discutat asa liber cu nasii inainte)
julita79
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
apropo de concediul de maternitate 1 De la: kidz001722 6 Octombrie 2009 19:52
Crema anticelulitica in timpul sarcinii 20 De la: andreeamocanu86 4 Decembrie 2011 20:00
Sport dupa cezariana 21 De la: dianecrii 27 Martie 2017 20:38
buna, mamici si viitoare mamici! 4 De la: Szilvia 6 Martie 2010 18:18
MIE FOARTE GREU !!! 62 De la: ramona29 7 Aprilie 2010 10:06
Setari Cookie-uri