col scurt

buna.mai sunt si alte gravidute care au sau au avut col scurt?
mariana22
Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:19
o colega a mea a avut, i-a dat dr adevreinta ca tre sa stea la pat ca sa nu avorteze, si a stat acasa multe luni inainte sa nasca.
ruschita
Postat pe 13 Ianuarie 2009 16:27
pe la 26 de sapt mi s-a scurtat colul din cauza contractiilor.doctora mi-a dat trat(noo-spa si scobutil) pt contractii.am mai lucrat inca 2 sapt ,timp in care copilul era pozitionat foarte jos.la 28 de sapt am facut o eco si am aflat ca bebe este cu capul in jos.doctora mi-a mai dat si ginipral pt iminenta de avort si sa stau numai in pat.pozitia de verticala imi face rau pt ca bebe apasa .acum am 35 de sapt ,avand in vedere ca doctora nu prea imi dadea sanse ca o sa nasc la termen.mai am putin si o sa pot naste la termen.
mariana22
Postat pe 13 Ianuarie 2009 16:46
salut!
Iti doresc nastere usoara si sa fiti sanatosi amandoi!
Am o colega care are aceeasi problema: col scurt; De la ea stiu ca sta numai si numai la pat.
sabina82002
Postat pe 13 Ianuarie 2009 21:59
am uitat, din luna a IV a sta numai la orizontala.
sabina82002
Postat pe 13 Ianuarie 2009 21:59
nu te stresa asa de mult eu am avut col scurt din luna a cincea si l-am avut deschis din luna a opta . si am trecut de 40 de sapt cu sarcina . a trebuit sa imi fie provocata nasterea in final . nu am stat deloc in pat pt ca nu mi s-a zis . dar cel mai bine este sa respecti ce ti-a zis medicul si sigur o sa fie ok . mai ales ca mai ai f putin si bebele oricum este bine dezvoltat la 35 de sapt . nastere usoara .
ion_cristina
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:05
Ma bucur pt tine...eu sunt in 28 de sapt si nu mai am col deloc,fac gynipral,no-spa si scobutil,perfuzabile toate,stau la pat,inca sunt in spital...tu ai mai avut contractii?,eu tot mai am o data la 2-3 zile...cum ai trecut peste perioada asta,cate gynipral luai?.mersi mult si sanatate...
motila
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:47
eu am avut col scurt inca si deschis inca din saptamana 12, si am avut noroc ca a fost asa pentru ca am facut o mica interventie si mi-au legat colul, care tin sa mentionez ca mai eta si fisurat de la nasterea anterioara. Acum am 27 de saptamani si pot spune ca duc o viata normala. Nu iau pastile, pt ca nu am avut contractii, nu stau la pat mai mult decat normal si alerg toata ziua cu baiatul meu de 16 luni, il iau in brate, etc.
Sper sa pot duce sarcina la termen fara sa fiu nevoita sa stau la pat.
motila iti doresc multa bafta in continuare si nastre la termen ;)
corina_dragoi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 19:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat papa bebe 3 De la: alexandra_ioana 23 Octombrie 2009 17:51
OARE CE POATE FI ?! 11 De la: ANYYTA 5 Ianuarie 2009 22:28
intoarcere in crestere copil 3 De la: stelutamonica 13 Noiembrie 2008 14:21
adeverinta pt medic 27 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:26
Dintisorii!!!! 6 De la: Gili 11 Decembrie 2009 15:31
Setari Cookie-uri